Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Olomouc

Většina lidí vyráží na výlety a dovolené převážně za hranice naší země. Jenže i u nás je plno krásných míst a oblastí, která stojí za to je navštívit. Olomoucký kraj je plný historie, kultury, přírodních krás i kulturních památek. Své si zde najdou mladí, staří, rodiny s dětmi, horalové i milovníci dějin. Pro každého něco. A co rozhodně nevynechat? Přinášíme 30 tipů.

30 tipů na výlet v Olomouckém kraji

Hlavní město tohoto kraje je jak jinak Olomouc. Jde o místo, kde se odjakživa setkávali umělci, vzdělanci a v dávných dobách i šlechta a králové. Byla a je hlavním uzlem Moravy. Významná univerzita, muzea, galerie, parky, zoologická zahrada, ale i třeba sídlo Moravské filharmonie. To vše je zde k vidění. Olomoucký kraj ale nabízí i další destinace.

Vybírat budete určitě na základě složení vaší výletní skupiny. Mladší děti zabavíte procházkou v zoo či dnem ve vodě v místním aquaparku. Dospělí zase budou obdivovat krásné jeskyně, výhledy z rozhleden a rozjímání se nad florou botanické zahrady.

Nejkrásnější místa v Olomouci

V Olomouci jsou lidé velmi přátelští, otevření a příjemní. Ti starší vás potěší a zároveň zmatou hanáckou mluvou. Ale není se čeho obávat. Všude se dorozumíte a bude vám zde moc dobře. V každém koutě republiky, kraje jsou vždy ty nejkrásnější a nevyhlášenější místa, která jsou tak nějak s místem spjata a charakterizují jej. Pokud tedy toužíte Olomoucký kraj skutečně poznat a vtisknout si jej do paměti, přidejte tyto body na svůj seznam návštěvních míst.

 • Javoříčská jeskyně nese titul nejkrásnější jeskyně v České republice. To si rozhodně nesmíte nechat ujít. Patří sice k těm menším, ale za to vás potěší, že není narvaná turisty k prasknutí.
 • Z jeskyně je to, co by kamenem dohodil na hrad Bouzov. Tak jedinečně krásný, že se na něm točilo mnoho českých pohádek jako je o Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Kopretiny pro zámeckou paní nebo Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek.
 • Poutní místo Svatý Kopeček je rájem všech věřících. Stojí zde bazilika Navštívení Panny Marie a Svatokopecké muzeum. Konají se zde mše i svatby. V okolí jsou umístěny i nádherné kamenné sochy.
 • Do Itálie je to daleko, ale víte, že se město Litovel dá dohledat i pod pojmem Hanácké Benátky? A proč? Třeba proto, že hned na náměstí protéká řeka Nečíž, ke které sestoupíte po klasicistních schodech.

Tipy na výlet do přírody v Olomouckém kraji

Olomoucký kraj to nejsou jen památky ve městě, ale i divoká příroda hor Hrubého Jeseníku a vyvýšená místa okolí měst.

 1. Jeseníky jsou přístupné a spanilé v každém ročním období. V zimě zažijete parádní lyžování, v létě se těšíte z barev přírody.
 2. Hrad Helfštýn je další zastávkou v přírodě. Tyčí se na samém vršku nad Týnem nad Bečvou. Hrad je rozlehlý a moc krásný.
 3. Výlet si udělejte klidně i na Červenou horu a Vřesovou studánku s léčivými účinky. Je zde vyhlídka na celé Jeseníky i jejich nejvyšší bod Praděd.
 4. Příroda Olomouckého kraje je protkána různými naučnými stezkami a zajímavými místy. Jednou z nich je o stezka o délce cca 8 km údolím Hučivé Desné a kolem Poniklého potoka, na němž je několik vodopádů. Nemusíte tedy k Niagárám, stačí zajít do lesa.
 5. Koho zajímají spíše skaliska a hory, měl by zamířit na Sokolku nacházející se blízko města Kouty nad Desnou.
 6. A pokud to není dost vysoko, vylezte k rozhledně Bukovka. Otevřena je celoročně.

TIP! Kam na výlet do přírody: 25 tipů na nejkrásnější místa

Kam na výlet s dětmi v Olomouckém kraji

Tento moravský kraj je zcela vhodný na krátké i celodenní výlety s dětmi. Stačí jen zvolit místo, které bude pro ně něčím zajímavé. Z vlastní zkušenosti, tam kde je hřiště, průlezka, houpačka nebo alespoň zajímavý strom se jim bude líbit.

I přesto každý rodič ví, že kdo je připraven, není překvapen. Už dopředu je dobré vědět, že na konci bude nějaké odměna. Pro některé děti je to velkou motivací a mají větší chuť třeba do chůze. Proto vám sem dáme zaručeně dobré tipy, kde se budou bavit jak vaše ratolesti, tak i vy a užijete si skvělý rodinný výlet plný zážitků.

Kromě zábavné a krásné Zoo můžete vyzkoušet podzemní bludiště a Dračí hřiště v Hrubé vodě-Hlubočky. Je vhodné jak pro úplné prcky, tak i starší děti. Skvělý horký den si jistě užijete i v Aquaparku v Olomouci. Nechybí zde vnitřní i venkovní bazén spolu s atrakcemi jako je třeba velký točitý tobogán. Máte již potomky odrostlé a chcete je trochu i postrašit? Zábavy a strachu není nikdy dost ve Strašidelném domě. Možná se budete bát víc než ony.

TIP! Kam o víkendu – jižní Čechy: 17 skvělých tipů na výlet i s dětmi

Tipy na výlet s kočárkem v Olomouckém kraji

Na výlet je lepší pořídit spíše terénní typ kočárku než městský. Přece jen se jezdí většinou po lesních, zpevněných a nepříliš upravených cestách. Tyto trasy se hodí i na různá odrážedla pro starší sourozence. Myslete na to, že cesta může být i mokrá, takže návleky na kola mít raději v automobilu sebou.

 • Velký okruh okolo 8 km se dá připsat naučné stezce v okolí Přerova. Zavede vás od pravěku až do současnosti. Je zde celkem 9 stanovišť. Pokud máte zájem o prohlídku školního muzea, musíte se dopředu domluvit se zaměstnanci.
 • Časově méně náročná procházka je po naučné stezce okolo zámku Chropyně.
 • Dalším zajímavým tipem je Pohádkový les v obci Vlkoš u Přerova. Cesta má 7 km a bude se líbit rodičům i dětem.
 • Nenáročná cesta se dá nalézt i v Lipníku nad Bečvou. Dá se navštívit jak centrum města a přilehlý udržovaný park, tak se i vydat proti proudu řeky Bečvy a dojít až na hrad Helfštýn. Ten je vzdálen asi 7 km.

Romantická místa v Olomouckém kraji

Zamilovaní lidé se vždy rádi vydají ruku v ruce dobrodružství. Někdy je příjemné posedět v kavárně a vyprávět si příběhy nad hrnkem dobré kávy. Jindy však zamilovanost láká na romantická místa. A tam si vytvořit nezapomenutelné vzpomínky. I v Olomouci a jejím okolí je spousta takových prostor a zastávek.

Nepochybně k nim patří Rysí skála, která svým tvarem připomíná příď lodi. Budete si připadat jako v ústřední scéně Titaniku. U vody můžeme zůstat a rovnou vás zavést k Nýznerovským vodopádům v Rychlebských horách. Zurčící voda je skvělou akustikou při vyznání lásky a třeba žádosti o ruku. Pokud jste duší skutečně romantici i po několika letech soužití, vydejte se nejprve do Javořických jeskyní a poté ke zřícenině hradu Branky ze 14. století. Na konci vás čeká dokonalý romantický výhled.

TIP! TOP 25 nejlepších míst: kam na výlet na Moravě

Tip na výlet se psem v Olomouckém kraji

Domácí mazlíčky má doma prý skoro každý druhý. Alespoň to tak občas vypadá v městském parku, když venčíte zrovna toho svého. Ale nejen pro vás, ale i pro psy je dobré vyjet za město do volné přírody nebo alespoň do jiné lokace označit nové teritorium. Než však vyrazíte na výlet se psem, měli byste si zjistit, zda tam mají povolen vstup.

Se psy můžete vyběhnout jen do lesa, na louku za město, podél břehu řeky apod. A také si můžete stanovit jasný cíl. U výběru myslete na kondici a stáří svého psa a prostudujte platné vyhlášky.

 1. V první řadě na teplé suché dny doporučujeme lesní stezku Třesín, která začíná v obci Mladeč. Projdete přes Čertův most, okolo jeskyně Podkova až ke studánkám. Stezka je nenáročná a velmi příjemná. Avšak jen v letních měsících. V zimě může být i neprostupná.
 2. Pejsci zvyklí na náročnější trasy terénem i délkou vás mile rádi doprovodí k Obřím skalám ležící vedle Šeráku. Poskytují nádherné panoramatické výhledy. Kdo si troufne, může dojít po turistické značce až na zmíněný vrchol Šerák.
 3. Líbit se vám bude i u Chomutovského jezera. Ornitologové si přijdou na své. Je zde plno přírodních památek a nedotčená příroda.

Shrnutí

 • Olomouc bývala hlavním městem Moravy a není se co divit. Je skutečně krásná.
 • V okolí je několik propastí a jeskyní, které poskytnou nevšední zážitek.
 • Nenáročné trasy městem, okolo rybníků či přehrad jsou ideální i pro starší ročníky.
 • Rodiny s malými dětmi v kočárku si přijdou na své na různých hradech a v jejich přilehlých parcích.
 • Pejskaři nemusí nechávat své miláčky doma, ale klidně je vzít na výlet mimo město. Stačí si jen zjistit daná pravidla.

Westwing podporuje zdravý životní styl a schvaluje vytváření vzácných životních vzpomínek. V přírodě vždy načerpáte novou energii, ale třeba i inspiraci do života. Využijte možnosti vrácení zboží a zkuste do svého domova přinést třeba nové přírodní prvky.