Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Tmavá kuchyně

Trendy se stále mění a ty aktuální se částečně odvrací od kuchyní ve světlých barvách. Na řadě tu je i tmavá kuchyně. Ať už si troufáte na černou,  nebo je vaší favoritkou spíše tmavě hnědá kuchyně nebo kuchyně v jednom z padesáti odstínu šedé, poradíme vám, jak na to. 

Proč zvolit tmavou kuchyň 

Díky nápadům na kuchyni v tmavým barvách můžete do srdce svého domova vtisknout osobitost. Tmavá povrchová úprava moderní kuchyňské linky dokáže vytvořit strukturu, která se mění ve světle. Matně černé stěny zase vytvářejí zajímavé pozadí, ve kterém se kuchyňské skříňky téměř ztratí. Kuchyně v tmavých odstínech jednoduše vytvářejí atmosférický pocit, který se díky správnému světlu stane takovou kuchyní, která je daleko od pochmurnosti.

Jaké jsou aktuální trendy pro rok 2021 

Barvy kuchyně pro rok 2021 jsou celkově poněkud tmavé. Dominují kuchyně v barvách jakými jsou antracitová, půlnoční modrá, tmavě zelená a tmavé dřevo. A jaké jsou další trendy tmavých kuchyní letošního roku? Možností je nespočet, využít můžete mramor, měď, beton, lesklé i matné designy. Možností je nespočet! 

Tmavé kuchyně inspirace

Neexistuje žádný styl vybavení, který je považován za průkopnický trend. Důležitější je individualita, která podtrhne osobní styl a najde kuchyňské vybavení, které vám vyhovuje. Pokud hledáte nějakou inspiraci, zde je několik návrhů interiérů pro návrh kuchyní.

Tmavá skandinávská kuchyně 

Také si myslíte, že skandinávská kuchyně musí být ve světlých barvách? Špatně! V Dánsk  byl zaveden nový trend černé barvy v tomto stylu. Samozřejmě, čisté linie, minimalistický styl a přírodní doplňky stále zůstávají, což činí z celé kuchyně typický Scandi Chic. Pouze v tmavém v duchu. 

Černá matná kuchyně 

Matná černá je trendy. Nádech matné černé může být využit v jakékoliv kuchyni. Elegantní a moderní, je to barva, která nikdy nevyjde z módy. Je to jeden ze způsobů, jak vnést horký trend do vaší kuchyně.

Černá lesklá kuchyně 

Zaoblené linie ještě více podtrhnou luxusní vzhled elegantní a moderní černé kuchyně. Lesklé nástěnné skříňky a ladící pracovní deska vykouzlí kuchyní snů, která je ideální k vaření a  posezení s rodinou.

Lesklá nebo matná: výhody a nevýhody 

  • Kuchyně s vysokým leskem byly po mnoho let k vidění v mnoha domácnostech. Trh se však posunul ve prospěch dramatičtějšího a tlumenějšího matného povrchu. To je přičítáno rostoucímu počtu výrobců, kteří matný design zpřístupnili široké škále zákazníků. Oba typy povrchových úprav fungují skvěle v jakémkoli kuchyňském stylu, od tradičního přes moderní až po minimalistický. Oba jsou nadčasové a tvoří základ vizuálně ohromujících designů. Jsou vysoce odolné a snadno se čistí. Jednou z mnoha výhod lesku je, že se díky svému zcela hladkému povrchu snadno čistí.
  • Vše, co potřebujete, je hadřík a trochu vody pro běžné kuchyňské skvrny a šmouhy. Lesk také opticky zvětší prostor. Lesk je vhodný převážně do malých kuchyňských prostor. Kuchyně bude vypadat větší a jasnější. Čím světlejší bude lesklý povrch, tím světlejší bude místnost. Často máme tendence se lesku vyhýbat. A to z důvodu, že na povrchu jsou často vidět otisky prstů a jiné nedokonalosti. Pokud se vám nelíbí neustálé leštění, použijte lesk pouze na vyšší dvířka skříněk, tedy mimo dosah mastných rukou.
  • A nyní se blíže podíváme na mat. Protože díky dostupným vysoce kvalitním materiálům můžete získat kuchyni s charakterem a elegancí. Matný povrch světlo spíše pohlcuje, než aby jej odrážel. Výsledkem je tedy tlumenější vzhled. Pro někoho může matný vzhled působit nezajímavě, zatímco jiní to považují za decentní eleganci. Nedostatek lesku však neznamená, že mat je horší než lesk.
  • I mat má určité vlastnosti, které interiéroví designéři a architekti považují za pozoruhodné. Velkou výhodou je to, že kvůli nedostatku odraženého světla nejsou otisky prstů, šmouhy a skvrny a jiné nedokonalosti tak viditelné ve srovnání s leskem. Matný povrch je také odolný proti poškrábání. A jaké jsou nevýhody? Vzhledem k tomu, že mat světlo spíše pohlcuje, nemusí být vhodný pro malé kuchyňské prostory. Stále však můžete použít bílé odstíny.

Luxusní tmavá kuchyně s mramorovou deskou 

Dřevěné povrchy v kombinaci s mramorovou deskou. To je ideální kombinace stylových kontrastů. Mramor zajistí, aby prostor nepůsobil příliš temně, ale naopak sofistikovaně. Vše dokončí závěsné osvětlení, které vás naladí a naváže harmonii s kuchyňským ostrůvkem.

Venkovská tmavá kuchyně 

Kuchyňská linka v barvě uhlí a klasické pozadí v podobě bílých stěn. k tomu okenní rámy ve stejném odstínu a ideální venkovská kuchyně je na světě. Kuchyni zútulníte pomocí pracovní desky z masivního dubu. Abyste vytvořili správný venkovský styl, doplňte rustikální barové stoličky.

Minimalistická tmavá kuchyně 

Moderní šedé kuchyňské lince dodají stylový nádech betonové obkladové desky. Tato minimalistická kuchyně získá ještě větší nádech luxusu, když do ní zakomponujete zlaté osvětlení a další doplňky.   

Malá černobílá kuchyně 

Vytvořte si barevně oddělené zóny v malé kuchyňce. Stěnu nad kuchyňskou linkou vymalujte na černo a k ní zvolte matnou černou kuchyňskou linku. Zbytek místnosti vymalujte na bílo. Pracovní desky se obvykle používají k rozbití prostoru, ale v tomto případě je cílem zachovat jednotný tón. Do kuchyně umístěte také otevřený regál z nerezové oceli, který dodá vzdušnost do místnosti.

TIP! Přečtěte si článek – TOP 10 nejkrásnějších inspirací na bílou kuchyni

Moderní tmavě šedá kuchyně 

Skvělou volbou může být i volba tmavě šedé kuchyňské linky. Robustní a stylové skříňky od podlahy až ke stropu dobře zakotví řadu eklektických domácích doplňků, včetně vintage nábytku, dřevěného stojanu na víno a smaragdově zeleného osvětlení. 

Kuchyně z tmavého ořechu 

Ořechový dekor vytvoří v kuchyni příjemnou atmosféru. Kombinace tohoto dřeva s černou bude vypadat luxusně. Jednotný design stylově narušíte umístěním osvětlených světlých skříněk. 

Černá kuchyně se zlatými prvky 

Vytvořte moderní design s výraznou černou kuchyní se zlatými akcenty. Vše doplňte dřevěným obložením a výsledek bude luxusní. 

Jak vybrat nábytek do tmavé kuchyně 

  • Pokud chcete vaší kuchyni přidat trochu dramatu a elegance, je skvělým řešením tmavá kuchyně. 
  • Černé kuchyně mají nepopiratelnou sílu vytvořit kouzlo ve vašem kuchyňském prostoru. Ať už vyměníte veškeré kuchyňské skříňky a doplňky, abyste vytvořili prostor pro nový design kuchyně, nebo jste se jednoduše rozhodli vylepšit vzhled vaší kuchyně malováním nebo renovací skříněk, černá je určitě styl, který byste měli vyzkoušet. 
  • Ať už je to moderní nebo tradiční, s různými designovými vlivy nebo se zaměřením na zděděné vintage kousky, kuchyně by měla být vždy teplá, příjemná a dokonalá pro jakoukoliv příležitost.

Jak vybrat doplňky a osvětlení do tmavé kuchyně

Výběrem správného osvětlení, které doplní tmavý nábytek a černé detaily, vytvoříte nejen útulný prostor, ale také kreativní a příjemnou atmosféru pro chvíle strávené vařením pro vaše blízké. Velké černé skříňky poskytují minimalistické pozadí v této moderní kuchyni. Ostrov, natřený šedou barvou, dodává stylový dvoutónový efekt. Výrazným prvkem bude také stylová trojice elegantních mosazných závěsných světel, které dodávají temné kuchyni šmrnc ve stylu art deco.

Chcete další tipy, například na výzdobu vaší domácnosti? Přečtěte si také článek na téma Kuchyně Provence inspirace: útulná oáza s chutí klasiky.

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!