Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jake svetlo do kuchyne

Možná jste osvětlení nikdy nepřikládali velký význam. To je však chyba. Protože právě správné světlo má neuvěřitelnou sílu proměnit prostor kuchyně a jiných místností na velkolepé místo. Při výběru osvětlení do kuchyně, myslete na to, že kuchyně slouží k vaření, ale třeba i k posezení u večeře, ale občas se využívá také jako pracovní prostor nebo místo pro dělání domácích úkolů. Jedná se tedy o multifunkční prostor a tomu je potřeba přizpůsobit i typ osvětlení. Otázkou zůstává jaké světlo vybrat do kuchyně?

Nejdůležitější pravidla pro osvětlení kuchyně

  • Rozmýšlíte se, jak vlastně rozmístit osvětlení v kuchyni? Prvotně myslete na centrální osvětlení. To je základ, který prosvětlí celou místnost. Je však samozřejmě nutné jej doplnit dalšími typy světel.
  • Dále vezměte v potaz velikost místnosti a její uspořádání. Do menší kuchyně stačí jeden lustr, ale do rozlehlé a členité místnosti byste měli umístit více lustrů nebo stropních svítidel.
  • Zvažte také rozmístění kuchyňské linky a dalšího nábytku. Podle toho zjistíte, zda postačí lustr nad stolem, který dostatečně osvítí vše potřebné nebo zda je lepší umístit více světel. Ve většině kuchyní jen lustr nad stolem nestačí.
  • Správným nasvícením místnosti můžete nejen opticky zvětšit prostor, ale i kompenzovat špatné přirozené světlo nebo zamaskovat nedokonalosti v architektuře místnosti. To vše ovlivní vhodné osvětlení.

A jak zjistit, jaká světla zvolit a kam je vlastně umístit? Čtěte dále, připravili jsme si pro vás hned několik rad a tipů.

Jakou barvu světla vybrat do kuchyně

Nejen vzhled světla je důležitý. Zvažte i barvu osvětlení. Umělé světlo by se mělo, co nejvíce připodobnit dennímu světlu a do kuchyně vyberte spíše studené světlo. Právě to je vhodné k práci. Naopak teplé světlo se hodí spíše k odpočinku. Zvažte také pořízení LED pásek, které jsou ideální volbou právě do kuchyně, nejen kvůli úspornému osvětlení, ale i kvůli své variabilitě. Jejich velkou výhodou je, že u nich můžete měnit barvu nasvícení a také regulovat intenzitu světla. Další výhodou je, že nevyzařují teplo narozdíl od ostatních svítidel.

Jaké jsou druhy osvětlení do kuchyně

Abychom měli jasno, rozdělíme si typ světel nejprve na dva velké celky a těmi jsou hlavní světla, která by zpravidla měla být měkká a nepříliš intenzivní a dalším typem jsou například bodová světla, jež osvětlují pracovní desku nebo dekorace, které chceme zdůraznit.

Právě osvětlení pracovní desky je jedna z nejdůležitějších věcí. Kvalitně osvětlená deska přispěje k pohodlnému vaření a hlavně také k bezpečnosti při krájení surovin, což je v kuchyni nesmírně důležité. Centrální světlo zase využijete u večeře s přáteli nebo posezení u vínka.

5 nejlepších inspirací: jaké světlo vybrat do kuchyně

Věříme, že jsme vám pomohli vybrat ty správné typy osvětlení do vaší krásné kuchyně. Ať už zařizujete kuchyni v rustikálním, venkovském nebo třeba skandinávském stylu, u nás na Westwing si vyberete osvětlení podle vašich představ. Nechejte se inspirovat jaké světlo do kuchyně.

1. Klasika: kuchyňský lustr

Tradiční způsob osvětlení v kuchyni je lustr umístěný ve středu stropu. Tím zajistíte rovnoměrné rozložení světla po celé místnosti. Centrální osvětlení je základ, proto je důležité zvolit co nejvhodnější typ světla, které umožní pohodlné používání kuchyně a zároveň nebude příliš oslňující. Lustr vybírejte tak, aby dobře ladil se stylem vašeho interiéru.

Může se skládat z jednoho silnějšího světla nebo můžete zvolit stylové centrální osvětlení skládající se z více malých svítidel. Závěsný lustr můžete také umístit nad jídelní stůl. Pokud se tak rozhodnete, zvažte, jaké světlo do kuchyně bude vhodné. Ke kulatému stolu zvolte kulaté svítidlo a nad hranatý stůl umístěte světla podlouhlého tvaru.

kuchyňský lustr

2. Jaké bodovky do kuchyně

K osvětlení pracovních prostor můžete využít i bodová světla. Správná bodová světla by měla svítit dostatečně jasně, ale zároveň by neměla příliš oslňovat. Vybírat můžete mezi různými typy bodových světel – bodová stropní svítidla, podhledová svítidla, která slouží k zabudování do sádrokartonového stropu, ale i nástěnná bodová světla.

Můžete je také zkombinovat a využít v jednom prostoru více typů světel. Světla umístěte nad kuchyňskou desku. Světla zvolte ideálně ve studené bílé barvě, protože připomínají denní světlo a napomáhají lepšímu soustředění. Výhodou bodových světel je to, že kvalitně osvětlíte místo pro práci a zdůrazníte vzory a strukturu vašeho kuchyňského nábytku.

3. Nepřímé osvětlení

V kuchyni s vysokými stropy nebo i v místnostech, kde je problém umístit stropní vývody  bude skvělou volbou nepřímé světlo. Takzvaný fabion je zaoblený přechod mezi svislou stěnou a stropem, do kterého lze schovat světelný zdroj. Výhodou nepřímého osvětlení je optické zvětšení prostoru. Nevýhodou je to, že fabiony zdůrazní stropní nerovnosti.

4. Světelné LED pásky

Marně se snažíte v šuplíku najít ten správný nůž a už ztrácíte trpělivost? Nezoufejte. LED pásky vložíte do kuchyňských skříněk a šuplíků a problém bude vyřešen. Tento typ osvětlení je úspornější než standardní světla a také životnost je mnohem delší.

5. Nástěnná světla do kuchyně

V kuchyních skvěle fungují i nástěnné lampy. Chcete-li vytvořit příjemnou náladu v relaxačních zónách, vyzkoušejte tento druh osvětlení, které dodá jemnou formu osvětlení.

Jaké světlo vybrat do kuchyně

Na závěr si znovu ujasněme, že osvětlení dodá korunu vaší kuchyni. Nesprávně zvolená  světla totiž mohou narušit vaši pohodu a dokonce mohou způsobovat únavu. Pojďme si tedy shrnout pár posledních pravidel, jak docílíte dokonalého osvětlení vaší kuchyně.

  1. Nakreslete si návrh,

    kde si kuchyni rozdělíte na menší části a zároveň určíte, který kout slouží k vaření, kde máte umístěn jídelní stůl atd.        

  2. V závislosti na velikosti kuchyně byste měli používat alespoň dva typy osvětlení,

    a to hlavní a pracovní osvětlení, které využijete na místech jako je pracovní deska nebo jídelní stůl.

  3. Nyní je čas prozkoumat všechny dostupné typy kuchyňského osvětlení.

    Zvažte velikost a  uspořádání kuchyně a množství přirozeného světla, které přijímá.            

  4. Nezapomeňte, že kuchyně je místnost, která je vystavena velkému množství vodní páry, mastnoty a prachu.

    Nyní je čas prozkoumat všechny dostupné typy kuchyňského osvětlení.

  5. Zóny pro přípravu jídla, kuchyňský dřez a místo nad varnou deskou vyžadují pracovní typ osvětlení,

    které osvětlí větší množství menších ploch, zatímco jiné části kuchyně, například jídelní část, vyžadují hlavní měkčí typ osvětlení. Nepořizujte si lampy s textilními doplňky ve formě stínidel.

  6. Na závěr nepodceňujte ani výhody přirozeného světla ve vaší kuchyni.

    Světlíky, francouzské dveře a okna vám pomohou zaplavit vaši kuchyň denním světlem.

Chcete další tipy a rady? Přečtěte si také článek na téma:

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky. díky kterým bude váš domov ještě krásnější!