Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Betonová stěrka 4

Betonový efekt na stěně se stal velkým hitem v moderním interiéru. Jeho popularita vzrostla s rozmachem industriálního stylu, dnes ho ale využíváme všude. Hodí se do útulné dřevostavby ve skandinávském stylu i do panelového domu. Betonovou stěrku zvládnete vytvořit i sama a se správnými doplňky zdaleka nebude působit neútulně nebo studeně. 

Jak vytvořit betonový efekt na stěně v každém interiéru: DIY návod

Betonový efekt na stěně dodá jedinečný vzhled každé místnosti. Dekor můžete použít na celou místnost nebo jen jako zajímavý detail na jedné zdi. Najdete mnoho firem, které pro vás betonovou omítku rádi aplikují, zvládnete to ale i sama. 

 1. Povrch, na který nanášíte betonovou stěrku, je třeba vyčistit a připravit na aplikaci.

  Starý nátěr oškrábejte, nerovnosti zbruste a nečistoty vysajte. 
 2. Naneste penetrační nátěr, který sníží savost podkladu, tím i spotřebu materiálu a zjednoduší stěrkování. 

 3. Papírovou páskou pečlivě oblepte rohy okolních stěn.

  Zabráníte tak jejich znečištění. 
 4. Podle poměru uvedeného na obalu smíchejte stěrku v prášku s vodou.

  Ocelovým hladítkem naneste první vrstvu. Nanášejte ji tahy odspoda nahoru. 
 5. Po zaschnutí namíchejte materiál na druhou vrstvu, tentokrát o něco řidší.

  Naneste ji opět ocelovým hladítkem po celé ploše. Jakmile druhá vrstva betonové stěrky částečně zaschne, celou plochu pečlivě uhlaďte. Můžete použít klasické ocelové hladítko, práci vám ale usnadní benátské hladítko se zaoblenými hranami. 
 6. Vlhkým hadrem naneste lazuru.

  Zvýrazní strukturu a zajistí omyvatelnost a voděodolnost betonové stěrky. 

Jaké jsou náklady na betonovou stěrku 

Záleží na ceně, za kterou stěrku zakoupíte. Průměrné náklady základního materiálu, tedy stěrky, impregnace a finálního laku, jsou cca 200 Kč na metr čtvereční. K tomu navíc připočítejte hladítka, hadry, lepicí pásku a váš čas. 

7 nejlepších tipů a inspirací na betonový efekt na stěně 

Betonový efekt na stěně je neutrální design, který snadno sladíte s dalšími barvami i materiály. Skvěle se hodí především do industriálního, minimalistického a skandinávského stylu. Připravili jsme pro vás inspiraci na betonovou stěrku do každého pokoje. 

1. Betonová stěrka v obývacím pokoji 

Betonový efekt se skvěle hodí do moderního obývacího pokoje. Betonovou stěrku můžete využít i na podlahu, položte na ni ale několik měkkých koberců, kterými zabráníte chladu a dodáte útulnost. Stěrku kombinujte s šedou barvou čalounění, dřevem a černým kovem. 

2. Útulná ložnice s betonovým efektem na stěně 

Nebude beton v ložnici působit příliš chladně? Nebude, pokud teplo a útulnost dodáte dalšími doplňky. Soustřeďte se především na postel – skvělou volbou je vysoká matrace, lněné povlečení, dekorační polštářky a měkoučká deka nebo vlněný přehoz. Na zeď také můžete přidat pro zjemnění romantickou nástěnnou dekoraci. 

3. Betonová stěrka v chodbě a předsíni 

Betonová stěrka je vhodnou volbou i na stěny předsíně. Výhodou je její vysoká odolnost i omyvatelnost. Nemusíte se proto bát znečištění od kabátů, bot, nebo oděrek při přenášení věc. Beton v předsíni kombinujte se světlým dřevem a bílou barvou, dosáhnete tak vzdušného skandinávského stylu. 

4. Betonový efekt v dětském pokoji 

Pro svůj chladný vzhled není betonový efekt v dětských pokojích příliš obvyklý. Pokud ale máte děti starší a renovujete dětský pokojíček na pokoj pro teenagera, betonová stěrka jistě sklidí úspěch. Můžete ji ale využít i do pokoje pro menší děti, například na jednu stěnu. Tmavší stěrka se hodí jako podklad pro malování křídou.  

5. Betonová stěrka do koupelny 

Nejčastějším místem, kde betonovou stěrku vídáme, je koupelna. Nespornou výhodou je její voděodolnost a omyvatelnost. Oceníte také, že nebudete muset čistit spáry dlaždiček. V betonové koupelně vynikne otevřený sprchový kout a detaily ze dřeva i černého kovu. 

6. Moderní kuchyně s betonovým efektem 

Betonový efekt se v kuchyni hodí nejen na stěny, ale také na linku nebo kuchyňský ostrůvek. Betonová linka vypadá nejlépe s přesahem po stranách až na zem. Kombinujte ji se světlým dřevem pro skandinávský vzhled nebo s bílým mramorem do luxusní glamour kuchyně.  

7. Další betonové vzory

Jaké dekorace se hodí k betonovému efektu na zdi 

Díky neutrální barvě můžete beton kombinovat se širokou škálou materiálů a barev. Skvěle si rozumí především s bílou, černou, šedou, ale také se zlatou nebo měděnou, které nechá skutečně vyniknout. 

Výrazné kovové nástěnné dekorace jsou efektní alternativou klasických obrazů. Jejich luxusní vzhled je perfektním kontrastem k nedokonalostem stěn. Hodí se také moderní, minimalistické obrazy. 

Aby interiér nepůsobil příliš studeně, je třeba přidat vhodné doplňky. Ideální jsou měkké textilie ve světlých barvách – koberce, deky a plédy, dekorační polštářky i závěsy na oknech. Teplo dodáte i vhodným osvětlením a svíčkami. 

Nejčastější dotazy 

Připravili jsme pro vás nejčastější otázky a odpovědi na téma betonové stěrky. 

Shrnutí na závěr 

Betonový vzhled zdí je neobvyklým řešením, jeho popularita ale neustále roste a rozhodně stojí za zvážení. Interiéru dodáte jedinečnost a eleganci, zároveň ale zůstane neutrální a hodí se k němu nábytek i dekorace mnoha stylů. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci a tipy, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by vás také zajímat: