Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Hledáte stálici mezi přírodním dřevem, která jen tak neomrzí a patří mezi velmi odolné varianty? Pak vsaďte na dubové dřevo, které je v našich podmínkách dostupné, v interiéru vypadá opravdu skvěle a lze využít jak pro základové prvky domu jako trámy a palubky, tak pro nábytek, obklad nebo podlahu. Nechte se okouzlit výhodami dubového dřeva a nadčasovým designem. 

Proč dubové dřevo v interiéru nikdy nezestárne: využití  

Dubové dřevo se nejlépe hodí pro rustikální styl interiéru, jelikož působí surovým a zcela přirozeným dojmem. Použití dubového dřeva v interiéru se v jednu chvíli netěšilo velké oblibě, ale tyto časy pominuly a dekor dubu patří opět mezi velmi moderní trendy.  

Jeho obliba vzrosla především díky kvalitě a odolnosti dřeva, které se vyrovná s hmyzem, houbami a svou vysokou hustotou poskytuje skvělý základ jak pro nábytek, tak podlahy nebo obklad. Životnost kvalitního dubového dřeva jistě ocení ještě vaše děti. Zvlášť pokud se zaměříte na správnou údržbu a jednou za několik let zrenovujete své oblíbené kousky z dubového dřeva.  

Vlastnosti dubového dřeva  

Existuje celá řada druhů dubů – uvádí se, že počet druhů dubových stromů dosahuje až k 600. Některé z nich snadno dorostou do výšky 40 metrů a i v našich podmínkách dub velmi dobře prospívá. Jaké jsou jeho další vlastnosti? 

Barva: dekor dubu najdeme ve světlejších až bělavých variantách, ale také jemně hnědá barva se stává typickou pro určité druhy. Dub lze snadno ošetřit lakem nebo barvou na dřevo a změnit tak jeho odstín.  

Odolnost: dubové dřevo patří mezi jednu z nejodolnějších variant u nás. Stromy dubu svou mohutností a sílou odolají povětrnostním podmínkám, ale také běžným parazitům. Dřevo získané ze stromu tedy vydrží poměrně těžké podmínky.  

Tvrdost: dub je velmi hutný a tvrdý. I přesto se z něj skvěle vyrábí nábytek nebo další komponenty. 

Vzhled: u dubového dřeva očekávejte typické drážky a jasnou strukturu. Objevují se také přirozené suky a další ozdoby přírody.  

Kombinace barev a materiálů s dubovým dřevem 

Ať už chcete dubové dřevo v interiéru využít v podobě nábytku, přiznaných trámů nebo podlahy, jistě neuděláte chybu. Tento dekor se skvěle kombinuje s ostatními materiály i barvami a vytvoří krásný základ vašeho domova s útulnou přírodní atmosférou.  

  1. Teplejší tóny

    jestliže chcete váš domova ladit spíše do teplejší atmosféry a zjemnit celkový dojem, zvolte kombinaci se zemitými odstíny barev, jako je béžová, hnědá, jemně šedá, terakotová nebo cihlová. Oranžové a červené podtóny přidají trochu tepla do vašeho domova. Tato kombinace lze skvěle podtrhnout látkovými doplňky a dekoracemi nebo využitím poddajných kovů, jako je bronz nebo mosaz. 
  2. Chladnější tóny

    vytvořit také můžete rustikální nebo skandinávský vzhled domu. Použijte sněhově bílou barvu nebo sytě tmavé barvy, ostré linie a hrany. Skvěle vypadá také kombinace s kovem nebo kamenem. Pro rustikální styl využijte masivní kusy nábytku s přírodním charakterem.  

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Nejkrásnější inspirace: dubové dřevo v interiéru  

Jak využít dubové dřevo v interiéru? Nabízí se vám celá řada možností a zdaleka nemusíte zůstávat pouze u nábytku. Pojďme se podívat na 5 tipů, jak nejlépe poslouží dub ve vašem domově. 

1. Dřevěné schody jako dominanta domu 

Točité i rovné schody ze dřeva se mohou snadno stát středobodem vašeho domova. Důležité je kvalitní provedení i materiál, a proto se dub řadí k výborným volbám pro vaše schodiště.  

Zda se vaše schodiště bude pyšnit zdobením a složitými tvary nebo zvolíte rovné a čisté linie, již záleží pouze na vašem vkusu a stylu interiéru. Obě varianty působí skvěle.  

TIP! Inspirace na stylové schodiště v domě

2. Podlaha v dubovém stylu 

Podlaha v domově patří mezi základní prvky, které mají velký vliv na celkový vzhled i atmosféru místnosti. Zvolte kvalitní dubovou podlahu, která odolá běžnému opotřebení a patří mezi velmi praktické volby. Navíc se vám po pár letech určitě neokouká a s pravidelnou údržbou zůstane stále jako nová.  

3. Kvalitní kuchyňská linka 

Chystáte se na renovaci kuchyně, nebo stavíte úplně novou? Kuchyňská deska a skříňky z dubu vám propůjčí přírodní vzhled, který se skvěle vyjímá například ve venkovském nebo industriálním stylu domova. Zvolte kouřovou variantu dubového dřeva a získáte perfektní základ vaší kuchyně. Ten už dolaďte ve svých oblíbených barvách. Například bílá, krémová, cihlová nebo natural vypadá v kuchyni skutečně skvěle.  

4. Okna a dveře z dubu 

Hledáte kvalitní variantu dřeva pro vaše okna i dveře, která disponuje dlouhou životností? Pak s dubovým dřevem jistě nešlápnete vedle. Dřevěné dveře a rámy oken zajistí krásný vzhled vašeho domova a odolnou ochranu.  

5. Obložení a obklady v přírodním stylu 

Také vaše stěny snadno ozdobí dubové dřevo. Využít můžete obklad z prken a palubek z dubu a uzpůsobit si jej pomocí kvalitního nátěru. Obložení lze zakomponovat nejen do exteriéru, ale také interiéru vašeho domova. Například v obývacím pokoji vytvoří krásnou přírodní atmosféru.  

TIP! 12 nejlepších tipů: jaké obklady vybrat do koupelny (2021)

Jaký nabytek a dekorace z dubové vybrat do vašeho domova? 

Dubové dřevo neskutečně sluší také nábytku ve vašem domově. Světle hnědý dekor dubu snadno využijete jako: 

  • Jídelní stůl: hledáte perfektní stůl do vaší jídelny? Zvolte jemnou variantu z dubu v moderním designu a doplňte jej o krásná prostírání nebo běhoun.  
  • Postel: dominanta vaší ložnice si zaslouží kvalitní provedení. Útulnou a klidnou atmosféru nenaruší ani krásná postel z dubu. 
  • Regál a komoda: praktické kousky do vašeho domova se vždycky hodí. Pořiďte si úložné prostory, jako jsou regály, knihovny nebo komody z dubového dřeva.  
  • Odkládací stolek: menší odkládací stolky využijete například v předsíni, obýváku nebo i ložnici. Navíc patří mezi nadčasové kousky s dekorativním využitím.  

Péče o dubové dřevo  

Údržba dubového dřeva vám nezabere příliš času ani energie. Jednou za čas stačí nábytek a podlahy přetřít vlhkým (ne mokrým) hadříkem a odstranit tak prach a usazeniny. Nedoporučujeme používat chemické přípravky, které nejsou přímo určené na tyto povrchy, abyste dubové dřevo nepoškodili nenávratně.  

Po čase se dřevo vysuší a ještě více ztvrdne. Pokud se vám již podlahy nebo nábytek příliš nelíbí, zdá se vám příliš drsný nebo zašedlý, lze využít ochrana pomocí speciálního oleje na dřevo. Ten dodá vašemu dubu nový život a vrátí mu přirozený vzhled.  

Shrnutí 

Dubové dřevo si zamilujete pro jeho vlastnosti i vzhled. Snadno se kombinuje v rámci teplých i studených barev v interiéru a hodí se k němu nejrůznější materiály jako kov, kámen nebo textil.  

Odolnost i životnost tohoto trendy materiálu patří ke špičkám a s pravidelnou údržbou nikdy neztratí svůj přirozený vzhled.  

Zajímají vás další trendy materiály nebo jiná inspirace? Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům i výhodným nabídkám.