Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Přání na nový rok

Krásné novoroční přání potěší každého. Nezáleží, jestli pošlete e-mail, krátkou SMS zprávu nebo zvolíte tradiční papírovou kartu, která vašim blízkým dorazí do schránky. Důležité je, že si vzpomenete a že přání dáte kousek osobitosti. Připravili jsme pro vás inspiraci na originální přání do nového roku pro kamarády i rodinu.

Historie novoročních přání

Nový rok, respektive Silvestr, poslední den roku předchozího, je skvělou příležitostí vzpomenout si na blízké a poslat jim přání toho nejlepšího. Novoroční přání si mezi sebou posíláme již dlouhá léta. Dříve ve formě dopisů nebo krátkých vzkazů na kartách, často jako součást vánočního přání. V posledních letech klasická novoroční přáníčka, takzvaná PFka, vystřídaly e-maily, SMS zprávy nebo dokonce hromadná přání na sociálních sítích.

Právě ta novoroční jsou v jedněch z prvních zmínek o posílání přání v historii. Krátká poselství s přáním štěstí do nového roku si mezi sebou předávali již starověcí Číňané. Kdy jsme si přáníčka začali posílat v Evropě a jaký byl jejich vývoj?

 • 1400: V Evropě se předávají ručně vyráběná přáníčka, včetně valentýnských přání
 • 1843: První komerčně vyrobené vánoční přání vzniká v Londýně pro sira Herního Colea, který jej nechává vytvořit pro přátelé, jež nemá čas navštívit
 • 1860: Nápad na tištěná přání ve větší produkci se uchytil a začíná se rozjíždět obchod s vánočními přáníčky
 • 1870: V Americe vznikají krásná barevná vánoční přání pod taktovkou amerického tiskaře Louise Pranga
 • Přelom 19. a 20. století: Vznikají další přání, včetně narozeninových či svatebních a na trh vstupují nové firmy (některé působí dodnes)
 • Začátek 21. století: S rozmachem internetu a mobilních telefonů se přání přesouvají zejména do elektronické formy

TIP! 17 skvělých tipů: Kam vyrazit na Silvestra nebo 33 originálních nápadů na novoroční předsevzetí

3 nápady na originální DIY novoroční přání v roce 2024

Nechcete kupovat přání v papírnictví a raději byste jej sami vytvořili? Připravili jsme pro vás tři tipy na originální novoroční přání, která budete mít hotová během pár minut.

1. Novoroční přání s prskavkou

Vytvořte novoroční přání, se kterým bude možné příchod dalšího roku hned oslavit. Budete potřebovat pěkný tužší papír, tužky a ozdoby dle vlastního vkusu (třpytky, hvězdičky, …), nůžky a tavnou pistoli.

Přání může být v jakémkoliv formátu, skvěle ale vypadá užší dlouhý pruh. Na přední stranu nalepte nebo nakreslete ozdoby a do spodní části přidejte nápis „Přeji zářivý rok 2022!“ Na zadní stranu pak můžete připsat delší, osobní vzkaz. 

Poté přání otočte zpět přední stranou nahoru a doprostřed nalepte pomocí tavné pistole tři prskavky. Přichyťte je za kovovou, nikoliv hořlavou část. Můžete ještě vystřihnout hvězdičku a napsat na ni rok nebo jméno příjemce a přelepit přes prskavky jako pečeť.

2. Novoroční přání s fotografií

Jeden z nejjednodušších a zároveň nejosobnějších způsobů, jak vytvořit přání, je přidat na něj vlastní fotografii. Je pouze potřeba vše dopředu naplánovat. Do focení se můžete pustit se samospouští nebo využijte situaci a nechte si udělat pěkné profesionální fotky. Využijete je pak také například na fotogalerii na zdi.

Focení můžete pojmout tematicky a pořídit například nafukovací balónky s číslem nového roku nebo vyfotit přípitek. Krásně vypadají i vánočně laděné fotografie či zimní prostředí.

Výslednou fotografii pak stačí nalepit na čtvrtku, na zadní stranu napsat přání, vše zabalit do obálky a odeslat. Nebo vytvořit pěknou grafiku na počítači a přání odeslat elektronicky. Na Silvestra nebo na Nový rok jej pak můžete vyvěsit i na sociálních sítích.

3. Novoroční přání s výšivkou

Přání s výšivkou zabere o trochu víc času, získáte ale skutečně originální a krásný kousek. Budete potřebovat jednoduchou kartu z papírnictví, připínáček (nebo jinou ostrou pomůcku), bavlnku, jehlu a obyčejnou tužku.

Obyčejnou tužkou na přání předkreslete tvar, který budete chtít vyšívat. Může to být například velký nápis „2022“. Poté si vezměte ostrou pomůcku a po celém obvodu nápisu nebo vzoru, který budete vyšívat, vytlačte díry.

Nakonec vygumujte tužku, navlíkněte bavlnku na jehlu a vzor vyšijte. Dovnitř přání pak klasicky napište osobní vzkaz, zabalte jej do obálky a odešlete. 

TIP! Co dělat na Silvestra: 15 originálních nápadů

Co napsat do novoročního přání v roce 2024

Nevíte, co napsat do novoročního přání? Připravili jsme pro vás inspiraci na klasická, romantická i vtipná přání pro rodinu, přátele i kolegy v práci.

Klasická novoroční přání

 • Do nového roku ti přeji mnoho štěstí, zdraví, úspěchů a lásky. 
 • Rozlučte se starým, přivítejte nový! Přeji to nejkrásnější do roku 2022. Šťastný nový rok!
 • Podívejme se na minulý rok ve jménu těch nejkrásnějších vzpomínek a pojďme tvořit nové v roce 2022. Šťastný nový rok!
 • Nechť ti nový rok přinese štěstí, nové cíle i úspěchy a mnoho inspirace ve tvém životě. Přeji ti rok naplněný šťastnými momenty!

Inspirativní novoroční přání

 • Nový rok je jako nepopsaná kniha. Život ti dal pero do rukou a šanci napsat krásný příběh. Šťastný nový rok!
 • Každý konec značí nový začátek. Udrž si pozitivního ducha a odhodlání a vždy budeš kráčet po dobré stezce. S odvahou, vírou a snahou dosáhneš všeho, po čem toužíš. Šťastná nový rok!
 • Nemůžeme změnit, co se již stalo, ale můžeme pracovat na tom, co se stát má. Hodně štěstí a úspěchů do nového roku přeje …!
 • Nový rok je skvělá příležitost uzavřít kapitoly a pustit se do života pravou nohou. Přeji ti hodně štěstí a úspěchů v roce 2024!

Novoroční přání pro kamarády

 • Každý rok si dáváme předsevzetí a přísaháme, že je splníme. Moje letošní je trávit s tebou víc času. Šťastný nový rok!
 • Nemůžu se dočkat, až budeme společně plánovat a prožívat další dobrodružství! Pojďme tento rok udělat stejně skvělý, jako ten minuly!
 • Pamatuješ, když jsme byli malí a těšili se, že budeme moci na Silvestra zůstat dlouho vzhůru? Teď už jsme staří a chceme jenom spát. Slibuji, že zůstanu vzhůru na přípitek s tebou! Šťastný nový rok!

Novoroční přání pro rodinu

 • Přání toho nejkrásnějšího do nového roku pro Tebe, který rozzáří každou rodinnou událost.
 • Rodina, jako je ta naše, záři každý rok štěstím a radostí. Mám kliku, že jsem její součástí. Šťastný nový rok!
 • Pro mého milovaného bratra: Děkuju, za všechny vtipné a pár trapných okamžiků, které díky tobě v životě mám. Doufám, že v novém roce přibudou další!

Vtipná novoroční přání

 • Přeji ti 12 měsíců úspěchů, 52 týdnů smíchu, 365 dní zábavy, 8760 hodin radosti, 525600 minut štěstí a 536000 sekund spokojenosti. Šťastný nový rok!
 • To nejlepší na novoročních předsevzetích je jejich porušování. Nemůžu se dočkat, až to spolu všechno zvoráme. Hodně štěstí do nového roku!
 • Juchů, nový rok přichází! Bohužel nemám žádná předsevzetí, už teď jsem dokonalá / dokonalý. Jak jsi na tom ty?
 • Nový rok je plný nových možností. Ale já jsem si téměř jistá / jistý, že budeme beztak dělat pořád ty stejné věci.

Kdy posílat novoroční přání

Při posílání novoročních přání záleží, jestli využíváte elektronickou formu nebo klasickou poštu a také jestli jej posíláte společně s vánočním přáním. V takovém případě chcete mít logicky jistotu, že přání dorazí ještě před Vánoci. 

Když posíláte poštou pouze novoroční přání, podívejte se do kalendáře, jak vychází svátky. V případě, že je mezi Vánocemi a Novým rokem dostatek pracovních dní, možná stihne přání dorazit v tuto dobu. Nezapomeňte ale, že okolo Vánoc mívá pošta velká zpoždění. Klidně i dva týdny.

Proto, abyste měli jistotu, že přání dorazí včas, jej odešlete již v první třetině prosince. V tomto případě bez debat platí „lepší dříve nežli později“.

Pokud přání odesíláte e-mailem, záleží, zda jde o osobní či pracovní e-mail. Na pracovní e-mail přání odesílejte raději s předstihem, někdy okolo poloviny měsíce. Později již mají lidé dovolenou a schránku nekontrolují. Osobní e-mail či zprávu na telefon můžete odeslat klidně až na Silvestra.

Shrnutí

Posílání novoročních přání není povinnost, každému ale jistě udělá velkou radost! Přání můžete využít také jako pozvánku na letošní novoroční párty nebo pozdrav ze silvestrovské dovolené.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace. Pravidelně přinášíme nejen nové tipy ze světa bydlení a životního stylu, ale také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.