Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak poděkovat za dárek

Rodiče se starají o blaho svých dětí od počátku jejich života. Starají se o to, aby měly děti vždy čisté šaty, mají sladkost připravenou v kapse a otevřenou náruč. Určitě i vám pofoukali každou odřeninu a pomohli uzdravit zlomené srdce. Rodiče prožívají se svým potomkem všechny špatné i dobré prožitky. A jedním z nich je nepochybně i svatba. Tu budou s vámi prožívat ještě více než svoji. Najednou se totiž budou o své dítě dělit s někým jiným. Se svou holčičkou nebo chlapečkem. A právě v takovém momentě je vhodné jim poděkovat za to všechno, co pro vás udělali a ukázat, jak moc jsou pro vás rodiče důležití. Svatební dary pro rodiče jsou pěkným způsobem, jak to ukázat. 

Jak vybrat svatební dar pro rodiče: krok za krokem 

Poděkování je krásné gesto za to, že z vás pomohli vytesat člověka, jakým dnes jste. 

 1. Vhodným dárkem je předmět, který si budou moci uchovat.

  Upomínková záležitost. Často je na něm vyryto, vyšito, vypáleno nebo jednoduše napsáno jméno snoubenců, datum svatby a ve dvou větách formulováno poděkování. 

 2. Můžete vycházet i z koníčků rodičů.

  Ne vždy to musí být něco vymazlené. Je otec vášnivý rybář a už dlouho touží po skvělém prutu? Kupte mu jej. Maminku třeba potěší sada nových příborů, nad kterými se rozplývá pokaždé, když je v obchodě vidí. 

 3. Zabalit a předat můžete i drobnost, kterou využijí na svatbě.

  Třeba dřevěnou jmenovku, vázanku a stuhu do vlasů ve stejné barvě nebo třeba hodinky.  

 4. Ne vždy je zlato, co se třpytí.

  Takže nedbejte na cenu a klidně věnujte jen pěknou kytičku nebo dort.  

15 originálních tipů na svatební dárky, jako poděkováním rodičům 

Každý dárek vybraný srdcem a pro konkrétního člověka je vždy ten správný. Může se samozřejmě stát, že každý dárek pro rodiče chápe jinak. To, co se líbí jednomu, nemusí připadat vhodné druhému. Někomu tedy stačí drobnost jako symbol lásky, jiný ji chce vyvážit velkým darem. A obojí je správné.  

1. Ručně vyrobená pozvánka

Co potěší rodiče víc než fakt, že jste na ně mysleli a obětovali jim svůj čas? Co třeba jim předložit ručně speciálně pro ně vyrobenou pozvánku na svatbu. Takovou, kterou si budou moci vystavit anebo uschovat na památku. 

TIP! Vytvořte dokonalá svatební přání: 13 originálních inspirací

2. Personalizované etikety na víno

Oblíbené jsou personalizované etikety na víno. Jednoduše zakupte skvělý ročník, nejlépe archivní, a nechte natisknout personalizované etikety.  

3. Polévková lžice s vyrytými iniciály

Jsou vaši rodiče schopní kuchaři? Pak je nechte polévku míchat lžící s vyrytými vašimi iniciály a krátkým veršem o vaší lásce k nim. Hned jim bude lépe chutnat. 

4. Fotografie

Co vždy zabere jsou fotografie. Nechte vytisknout fotku vás dvou na velký formát. Nějakou profesionální. Dnes je docela běžné, že se pár nechává fotit v době zásnub. A nechte ji vložit do pěkného fotorámečku.

5. Svatební doplňky

Můžete jim nechat vyrobit i speciální doplňky na svatební den. Otci uvažte kravatu, z jejíž druhé strany bude našito vaše vyznání anebo klidně bývá i všita fotografie z dětství. Maminku zase ozdobte náhrdelníkem s přívěškem. Tam může být slovo text vyryt z druhé strany. 

TIP! Tipy na svatební doplňky

6. Vyšívané kapesníky nebo ubrousky

Obdobou jsou vyšívané kapesníky. Může na nich být dlouhý text anebo pouze iniciály a datum. Kapesníky a ubrousky poslouží pro záchyt slz u svatebních slibů a později si je rodiče uschovají na památku. 

7. Ukazatele směru

Vlastní rodiče dům se zahradou a mají děti odstěhované do všech koutů země? Nechte jim sestavit ukazatele směru. Znáte určitě šipky na rozcestníku na turistických cestách. To samé proveďte s vaší rodinou. Vyznačte směr, jakým bydlí vaši prarodiče, sourozenci, vy. Budete si tak hned nějak blíž. 

TIP! TOP 15 míst na líbánky: Kam vyrazit na svatební cestu

8. Plakát se známou osobností

Naprosto jedinečnou záležitostí je plakát s hvězdami. Dnes jsou služby, které vám natisknou podobu postavení hvězd v určitém okamžiku. Můžete si třeba vybrat datum vašeho narození. Plakát zarámujte a vlastnoručně napište nějaké moudro. Třeba v duchu spadené hvězdy (vás) do náruče rodičů. 

9. Personalizovaný kalendář

Pěkným a žádaným dárečkem jsou různé personalizované kalendáře. Sestavte kalendář a vyznačte v nich důležitá data. Třeba kdy je jako novomanžela zvete na oběd do svého domova. To zahřeje každé srdce opuštěného rodiče. 

10. Servírovací tác, miska nebo podnos 

Jsou skvělým propojením krásného s užitečným. Pokud si troufnete sami, můžete je pomalovat oblíbenými motivy a napsat pár slov. Pokud nejste zruční, svěřte to raději někomu jinému.

11. Kniha bez textu

Dobrým nápadem může být i prázdná kniha, respektive sešit. Do něj vám rodiče mohou napsat své rady k manželství. Odměnou jim budou vzpomínky, které si u psaní vybaví a vaše spokojené láskyplné manželství.

12.  Přívěšek s fotografií

Přívěšek s fotografií je také pěknou památkou. Pokud jej darujete v pěkné sametové krabičce, má hned svůj pelíšek k uskladnění. 

13. Hodinky

Dnes se do podvědomí opět dostávají hodinky. Dříve je plně nahrazovaly mobily, ale především starší generace nedá na hodinky dopustit. A přiznejme si, mají něco do sebe. Nechte jim na zadní stranu vyrýt datum vaší svatby nebo heslo vaší rodiny. 

14. Oznamení narození dítěte

Pokud se vám to podaří, největším dárkem je oznámení o tom, že budou prarodiči. Pokud čekáte rodinu, nechte si toto oznámení na den svatby. To bude radosti a překvapených obličejů! 

TIP! 10 skvělých tipů a nápadů: jak oslavit narození dítěte

15. Dovolená do zahraničí

Movití snoubenci si mohou dovolit i dražší záležitost jakým je zájezd do zahraničí. Ten mohou rodiče z počátku odmítat, ale později budou nadšeni a kufry začnou balit na konci svatebního dne. 

TIP! TOP 20 destinací: kam jet na dovolenou k moři

Svatební dar pro matku nevěsty 

Vztah mezi tchýní a zetěm je specifický. Buď jej přijmou jako syna anebo na něj nahlíží jako na vetřelce. Tak či tak je dobré o tento vztah pečovat a budovat jej. Taktéž o rovnici matka a dcera (nevěsta) je jedinečná a není samozřejmá. Dejte najevo mamince, že neztrácí dceru, ale získává novou kamarádku a zanedlouho i životní roli babičky. Je tedy pěkné ji ocenit dárkem, už jen pro to, že vám jistě pomáhá s přípravou svatby. 

 • Určitě každá žena, ať už je to maminka nebo tchýně ocení, pokud jim poskytnete poukaz na masáž či úpravu zevnějšku nepohrdne a hned si objedná návštěvu. Po několika měsíčním shonu si zaslouží odpočinek. 
 • Poukaz můžete využít i na nákup oblečení. Dá se říci, že každá žena ráda nakupuje nebo aspoň ráda obleče něco nového. Věnujte ji poukaz do obchodu, který má ráda. A pak si nechte se zájmem předvést její módní úlovky. 
 • Balíček bio kosmetiky je rovněž skvělým dárkem. Krémů, šampónů a mastí není nikdy dost. A pokud půjde o přírodní produkty české značky, je to jenom dobře. 
 • Dobrý skutek uděláte, pokud jménem matky přispějete větší finanční obnos na nějakou dobročinnou organizaci.  

Tipy na zážitkové dary pro rodiče 

Jak již bylo zmíněno, zakupte letenky a máte po starostech. Většinou se rodiče pro děti přímo rozdají. Myslí v prvé řadě na ně a své blaho upozadí. Proto je svatba tím správným časem, kdy se zase vy naopak postaráte o ně. Dopřejte jim. Toto je část, na které se nešetří. Oni do vás dali mnohem víc, a nejen peněz. 

Můžete jim koupit pobyt na Maledivy. Oblíbená asijská destinace, kam se vyplatí jet. Krásné prostředí bude pomyslnou tečkou na vaši nádhernou svatbu. Už doživotně si to budou spojovat se vzpomínkami zalitými sluncem. 

Můžete jim koupit i poznávací zájezd. A ten se může uskutečnit buď v tuzemsku nebo v zahraničí. I u nás je spousta krásných míst. Nechte je odpočinout a poznat zase další kus naší malé země. 

TIP! Kam na výlet do přírody: 25 tipů na nejkrásnější místa

Jak vyrobit svatební dar pro rodiče 

Nashromáždili se vám rodinné fotografie a nevíte co s nimi? Proberte je, vyberte ty nejpovedenější a dejte se do díly. Pomůžeme vám vytvořit originální dárek, který si hrdě vystaví každý nad krbovou římsou anebo aspoň najde vhodné místo v předsíni na stěně.  

Co k tomu potřebujete:

 • Fotografie  
 • Rám 
 • Oboustranná lepicí páska 
 • Nůžky 
 • Vylisované sušené květy 
 • Lepidlo typu Herkules 
 1. V prvé řadě si sežeňte květiny bílé barvy. Mohou to být kopretiny, sedmikrásky, růže. Nechte je usušit a vylisujte je. Potřebujete jich tolik, abyste jimi později mohli zdobit obrázek. Takže postačí deset květů různých velikostí. 
 2. Poté si upravte fotky. Všechny by měly mít stejný formát. Bude se tak s nimi lépe pracovat. Pokud nemají, upravte je nůžkami do požadovaného tvaru. Pozor však kde stříháte, ať má obrázek stále stejný smysl.  
 3. Poté si upravte fotky. Všechny by měly mít stejný formát. Bude se tak s nimi lépe pracovat. Pokud nemají, upravte je nůžkami do požadovaného tvaru. Pozor však kde stříháte, ať má obrázek stále stejný smysl.  
 4. Vezměte rám a položte si jej na zem. Pomocí fotek v jeho středu vytvořte srdce z fotografií. Pokud v nich budou fotky jak z dětství, tak z dospělosti, budete mít pěknou vzpomínku na život pod matčinou střechou. 
 5. Na fotky se spodní strany přilepte kus pásky a vraťte na místo. Budou pěkně držet. 
 6. Vezměte lepidlo a květiny. Na každé naneste trochu lepidla a nalepte na rám nebo ozdobte okolí srdce. Pěkně bude vypadat ozdobený jeden roh nebo jimi vyplňte vnitřek srdíčka. 
 7. Nechte zaschnout a máte originální obraz. Pak už jej stačí zabalit třeba do pergamenu a předat. 

Nejčastější otázky 

Každý kraj má své svatební tradice a zvyklosti. Svou roli by však měli hrát i určitá společenská pravidla. Jedině ta dodají na vážnosti. A k tomu se pojí i svatební dar pro rodiče, kolem kterých je spousty otázek. 

Shrnutí 

Svatební dary věnované rodičům mají své osobní kouzlo. Kdykoliv, kdy je pak vezmou rodiče do rukou nebo na nich spočine zrak, si na vás vzpomenou. Na všechno to krásné, co s vámi prožili.  

 • Dar není o penězích. 
 • Vybírejte srdcem anebo se řiďte koníčky rodičů. 
 • Můžete jej i sami vyrobit. Oblíbené jsou různé koláže z fotek nebo ručně malovaný obraz. 
 • Dar věnujte vždy oběma rodičům. Někde se otcové dost opomíjí, a to je velká škoda. Však i oni vás vychovávali a formovali. 
 • Dárek může být věcný anebo se může jednat o finanční příspěvek na nějakým spolek. Takže potěšíte i podpoříte zároveň. Bude vás hřát dobrý skutek. 

Mohlo by vás také zajímat:

Věříme, že Westwing vám přinesl mnoho dobrých nápadů, jakým darem potěšit své milující rodiče. Když se bezplatně zaregistrujete na našich stránkách získáte i přístup do členské sekce, kde se to přímo hemží skvělými nabídkami produktů.