Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Velikonocni trendy 2024

Velikonoce každoročně přichází jako příslib jara. Po dlouhé zimě nás začínají hřát sluneční paprsky, rozkvétají první jarní květiny a nemůžeme se ubránit úsměvu, který se nám rozlévá po tváři. Přineste pozitivitu jara do svých domovů pomocí velikonočních trendů roku 2024

Vše pro Velikonoce

Kdy se slaví Velikonoce v roce 2024

Velikonoce slavíme každý rok jiný den. Na rozdíl od Vánoc nebo Valentýna jsou pohyblivými svátky, proto si nestačí zapamatovat datum. Kdy se letos slaví Velikonoce?


V roce 2024 se Velikonoční neděle slaví 31. března.

  • Velký pátek připadá na 29. března.
  • Velikonoční pondělí pak na 1. dubna.

Co určuje termín Velikonoc

Zajímá vás, jak vypočítat termín Velikonoc? Každý rok vychází na první neděli po prvním jarním úplňku. To znamená po úplňku, který nastane po 21. březnu. V případě, že úplněk vychází na neděli, Velikonoce slavíme až další víkend. 
Datum Velikonoc se určuje na základě lunárního kalendáře a jarní rovnodennosti.

Pravidla pro určení Velikonoc:

  • Velikonoce připadají na první neděli po prvním jarním úplňku.
  • Pokud první jarní úplněk nastane v neděli, Velikonoce se slaví až neděli následující.

Důležité pojmy:

  • Jarní rovnodennost: Den, kdy se délka dne a noci vyrovná. V roce 2024 nastane 20. března v 04:06.
  • Lunární kalendář: Kalendář, který se řídí fázemi Měsíce.
  • Plný Měsíc: Fáze Měsíce, kdy je Měsíc plně osvětlen Sluncem.

Velikonoce: Volno a otevírací doba obchodů

Jaké velikonoční dny jsou oficiální svátky a kdy mají otevřeno obchody? 

  • Zelený čtvrtek: Není svátek a obchody mohou mít otevřeno
  • Velký pátek: Je svátek, ale obchody mohou mít otevřeno
  • Velikonoční neděle: Není svátek a obchody mohou mít otevřeno
  • Velikonoční pondělí: Je svátek a obchody musí mít zavřeno

Od roku 2016 patří v Česku mezi státní svátky také Velký pátek. Děti mají tedy volno pouze o jeden den dříve než pracující. Na velikonoční hostinu nakupte nejpozději v neděli 17. dubna a u menších obchodů zkontrolujte, jestli nemají zavřeno přes celé velikonoční svátky.

Velikonoční výzdoba interiéru 2024: 5 nejkrásnějších inspirací

Jaké dekorace a barvy budou letošní Velikonoce v kurzu? Inspirujte se s Westwingem.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-12-1024x375.png

1. Velikonoční dekorace z papíru

Dekorace z papíru? Ano! Papír je jeden z největších trendů současnosti. Vyrábí se z něj ozdoby, vázy a dokonce i nábytek. Nikoho proto nemůže překvapit, že papírové dekorace nechybí ani na Velikonoce.

Největší hit budou origami velikonoční ozdoby. Z papíru nebo kartonu si můžete mnoho krásných dekorací vytvořit i sami doma. Vsaďte na barevnou paletu: béžová, bílá, hnědá a pastelové tóny.

2. Romantické velikonoční dekorace

Romantické barvy a dekorace skvěle ladí s rozkvetlým obdobím jara. Můžete kombinovat čistě velikonoční a jednoduše romantické dekorace, které zůstanou i po svátcích.

Vsaďte na přírodní materiály, jako je juta nebo rákosí, a jemnou barevnou paletu: bílá, starorůžová, světle zelená, světle hnědá a našedlá. Do jedné vázy dejte světlou větvičku, pověste na ní několik kraslic v pastelových barvách. Do další pak čerstvé květiny, případně kvalitní umělé, o které se nebudete muset příliš starat po celé jaro.

3. Velikonoční dekorace jako od babičky

Možná je v tom touha po pohodě a něčem známém, možná jen docenění speciálních kousků, které nemá jen tak někdo. Ať je to jakkoliv, klasické babičkovské vzory a barvy se vrátily do módy. 

Zdobené šálky, květinové potisky a barevně prostřený stůl s nádobím, které k sobě vůbec nemusí ladit. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte zábavnou dekoraci plnou trendy barev roku 2022 jako je neonově růžová, starorůžová, světle i tmavě modrá nebo šeříková.

4. Pastelové velikonoční dekorace

Chcete svůj domov na Velikonoce naladit do veselé, hřejivé a pohodové atmosféry? Pomohou vám pastelové barvy. Hlavními barvami letos budou oranžová a hnědá, můžete je ale doplnit drobnostmi v širokém barevném spektru. 

Mixujte materiály a nebojte se nedokonalosti. Na sváteční tabuli použijte pouze lněný běhoun a nechte odhalené dřevo. Při výběru dekorací na stůl a prostírání kombinujte hrubou keramiku, jemné porcelánové kousky a velký letošní trend: kouřové sklo v pastelových barvách.

TIP! Jak kombinovat pastelové barvy v interiéru

5. Velikonoční dekorace v barvě Veri Peri

Letošní barvou číslo jedna podle institutu Pantone je fialková Veri Peri. Má v sobě pozitivní nádech a skvěle ladí s jemnou zelenou, modrou i žlutou. Právě proto se tak dobře hodí na velikonoční dekorace.

Veri Peri můžete využít při barvení velikonočních kraslic, ale také při výběru vázy na květiny nebo prostírání. Ve fialové váze vyniknou žluté narcisy i různobarevný svazek tulipánů. 

TIP! Veri Peri: Pantone barva roku 2022 je tady!

Velikonoční tipy od Delie Lachance

Chcete letos oslavit Velikonoce velmi zvláštním způsobem? Zakladatelka společnosti Westwing Delia Lachance přesně ví, co k těmto svátkům patří – a zde se s Vámi podělí o své exkluzivní stylistické tipy pro úspěšnou oslavu těchto svátků! Světle zelené polštářky jsou dokonalým osvěžením pro jarní vzhled domova. Mech je opravdovým lákadlem pro oči a dodá místnosti svěží nádech. Co se vždy hodí: vázy!

Velikonoční tipy od Delie Lachance

„Vrbové kočičky jsou velikonoční klasikou. Papírové dekorace vytvářejí moderní vzhled.”

Delia Lachance, zakladatelka společnosti Westwing

Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, který se slaví v mnoha zemích po celém světě. Proč jsou Velikonoce tak důležité, kdy je slavíme a jaké tradice se u nás i ve světě dodržují?

This image has an empty alt attribute; its file name is CI_Easter_deco.webp

Vše pro Velikonoce

Historie Velikonoc

Křesťanské Velikonoce jsou od čtvrtého století oslavou Zmrtvýchvstání Ježíše Krista, původně se ve stejném období ale mezi pohany slavila rovnodennost, probouzení přírody a příchod jara. 

Zasazení takto důležitého křesťanského svátku do pohanských slavností není náhoda – církev se snažila zjednodušit pohanům ztotožnění s křesťanskou tradicí. Mnoho velikonočních tradic, které se zachovaly dodnes, tak odráží právě začátek jara.  

TIP! Velikonoční trendy v roce 2023

Velikonoční zvyky v České republice

V České republice dodržujeme mnoho velikonočních zvyků i v rodinách, které nevyznávají křesťanství. Jde tak v podstatě o oslavu příchodu jara a návratu k pohanským tradicím. Na malých městech a vesnicích mají tradice silnější kořeny a velikonoční období bývá kulturní a společenskou událostí.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-12-1024x375.png

1. Velikonoční pomlázka

Velikonoční pomlázky si chlapci a muži tradičně sami pletli z vrbových proutků a zdobili stuhami. Tou poté švihali dívky a ženy, aby z mladých proutků načerpaly zdraví a mládí. Zvyk trvá dodnes, pomlázky se ale častěji kupují na trhu nebo v supermarketu.

2. Velikonoční kraslice

Vajíčka slouží jako velikonoční dekorace i odměna za vyšlehání. V každém kraji a domácnosti jsou jinak zdobená a po koledě se z nich často připravují pochoutky jako je vajíčková pomazánka. Jejich symboliku můžeme vyložit třemi způsoby: nový život a znovuzrození, uzavřený hrob nebo Kristova krev v případě červených kraslic.

TIP! Malování velikonočních vajec: 9 kreativních nápadů

3. Koledování na Velikonoční pondělí

Na Velikonoční pondělí chodí chlapci pro výslužku a správně by měli odrecitovat koledu. Koledovat se chodí k rodině a známým domů a odměnou bývala zejména vajíčka, dnes ale často také sladkosti nebo sklenka alkoholu. Koledovat by se ale mělo jen od pondělní půlnoci do poledne. Kdo to nestihne, tomu se žena může pomstít.

4. Polévání vodou

A jak se žena pomstí opozdilci, který nestihl koledu do 12 hodin? Polije ho kbelíkem studené vody. Tradičně se vodou polévá také v úterý ráno. Proč? Přece aby byli mladí a svěží.

5. Velikonoční beránek

Beránek je symbolem čistoty, nevinnosti a poslušnosti, tedy ukřižovaného Ježíše. Jeho symbolika také vychází z židovské víry, kde je součástí stáda, o které se stará Bůh v podobě pastýře. Jako tradiční obřadní pokrm se skopová maso podává již od středověku, jelikož ale bylo maso drahé, nahradil ho moučník ve tvaru beránka.

6. Velikonoční zajíček

Původ velikonočního zajíčka najdeme v Německu. Tradičně se zde pekl a pokládal na stůl chléb ve tvaru zajíce s uvařeným vejcem. Podle Bible zajíc symbolizuje skromnost a pokoru.

7. Pečení velikonočního mazance

Dalším tradičním pečivem jsou mazance. Těsto je stejné jako na vánočku a zadělávat by se mělo na Bílou neděli. Na rozdíl od pletené válečky má ale jednoduchý kulatý tvar a uprostřed znamení kříže.

8. Vysévání obilí

Dříve se se začátkem jara vysévalo obilí a začínaly zemědělské práce. Dnes už tradice slouží pouze jako velikonoční dekorace – osení v misce máme často položené uprostřed velikonoční tabule, ozdobené kraslicemi.

9. Kočičky ve váze

Kupujete na jaře kočičky a dáváte je do vázy? Dříve se větvičky jívy na Květnou neděli nechávaly světit v kostele a poté pokládaly v domácnosti ke kříži, do sklepa k zásobám nebo na kraj pole, kde chránily úrodu.

10. Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek patří k nejdůležitějším dnům Velikonoc. Název pravděpodobně vznikl omylem, špatným překladem z německého plačtivého čtvrtka. K snídani si můžete dát jidáše a přes den nezapomeňte ochutnat něco zeleného – čerstvé jarní bylinky nebo zelené pivo.

Velikonoční zvyky ve světě

Různé velikonoční zvyky a tradice se dodržují všude po světě. Jak vypadají oslavy například v Německu, Anglii nebo v Itálii?

Jak se slaví Velikonoce v Německu

Velikonoce v Německu a dalších německy mluvících zemích jsou v mnoha ohledech podobné, jako ty naše. 

  • Velikonoční neděli doprovází posezení u táboráku
  • Vajíčka se nekoledují, ale schovává je velikonoční zajíček
  • Velký pátek by měl být bez masa, hudby a kostelních zvonů
  • Na Zelený čtvrtek jedí také v Německu a Rakousku něco zeleného
  • Kromě vánoční stromu se v Německu zdobí i ten velikonoční – kraslicemi
  • Nesmí chybět Osterjause s velikonoční šunkou, vajíčky a chlebem a křenem

Jak se slaví Velikonoce v Anglii

Velikonoční zvyky v Anglii mají stejný kořen jako naše tradice, proto je často připomínají. Nečekejte ale mazance, ani koledu.

  • Velikonoční pondělí je plné průvodů v kostýmech
  • Místo mazanců se pečou houstičky s křížem uprostřed
  • Na vesnicích Britové tančí okolo májky, často na živou hudbu
  • Skupinky tanečníků mají představení lidového tance Morris dance
  • V Anglii převzali německou tradici zajíčka, vejce ale nosí čokoládová

Jak se slaví Velikonoce v Americe

Mnoho Severoameričanů chodí na Velikonoce do kostela, státní svátek ani prázdniny ale ve většině států nemají. Mezi velikonoční zvyky patří:

  • Hledání vajíček, která schoval velikonoční zajíček
  • Před bílým domem se tradičně hraje hra spočívající v posouvání vajíčka lžící
  • Na velikonoční tabuli nechybí šunka, jehněčí a housky s křížem (Hot cross buns)
  • Stejně jako v Anglii, i ve Spojených Státech je běžné pořádat velikonoční průvody

A jak to vypadá ve Střední a Jižní Americe?

  • Guatemala: Barevné koberce z barevného prachu, ovoce a květin zdobí ulice
  • Mexiko: Lidé vyrábí papírovou maketu připomínající Jidáše, kterou poté pálí
  • Brazílie: Celé svátky se točí kolem dobrého, zejména sladkého, jídla 
  • Kolumbie: Tradiční pokrm je ragú z tresky, špenátu a cizrny

Jak se slaví Velikonoce v Rusku

Velikonoční zvyky a tradice v Rusku jsou stejně silné, jako samotné svátky. Velikonoce jsou v pravoslavné víře nejdůležitější část celého roku. 

  • Děti soupeří vajíčky a snaží se svým rozbít protivníkovo
  • Vajíčka se barví převážně červenou barvou připomínající Kristovu krev
  • Peče se bochánek podobný mazanci nebo tvarohová pascha ve tvaru kuželu
  • Každý den v týdnu má daný program – v pondělí se chodí na návštěvy, v úterý tančit, ve středu hodovat, ve čtvrtek popíjet, v pátek se jen odpočívá, v sobotu je velikonoční průvod a v neděli se lidé scházejí a vyříkávají si své neshody

Jak se slaví Velikonoce v Itálii

Velikonoční tradice a zvyky v Itálii jsou velmi důležité. Na co se můžete těšit, když se vydáte na jih Evropy?

  • Papež vede mši v Bazilice Svatého Petra v Římě
  • V pátek, sobotu a někdy také v neděli se pořádají velikonoční průvody
  • Na Sicílii se v pondělí chodí tradiční velikonoční průvod v pondělí a v maskách
  • Tradiční hostina obvykle obsahuje jehněčí, artyčoky a chléb specifický pro region
  • Bílý vůl protáhne skrz Florencii zdobený vůz, který je po mši u hlavní bazilice odpálen

DIY: Jak si vyrobit nejlepší velikonoční přání

Velikonoce se pomalu blíží, a tak je nejvyšší čas připravit přání pro rodinu a přátele. Místo nákupu ho letos můžete sami vyrobit. Máme pro vás rovnou čtyři tipy, jak na nejlepší velikonoční přání.

Vše pro Velikonoce

DIY velikonoční přání: co budete potřebovat 

Velikonoce jsou spolu s Vánoci svátek, ve který se rozhodně hodí poslat přání rodině i přátelům. Ať už to je velikonoční přání křesťanské nebo jen vtipný vzkaz na přivítání blížícího se jara, radost udělá už to, že jste si vzpomněli. 

Co je na velikonoční přání potřeba? 

  • Barevné papíry a čtvrtky 
  • Třpytky a samolepky 
  • Fixy, pastelky a pero 
  • Korálky, peří, stuhy 
  • Kvítí a lístky 
  • Lepidlo 
  • Nůžky 

Jak na velikonoční přání: Krok za krokem 

  1. Vyberte si návrh, podle kterého budete přání tvořit. 
  2. Podle návodu sežeňte pomůcky, které budete potřebovat. 
  3. Vymyslete na velikonoční přání text. Můžete se inspirovat předpřipravenými. 
  4. Vyhraďte si dostatek času a pusťte se do tvorby. Můžete zapojit i děti. 
  5. Přání pěkně zabalte a odešlete nebo předejte těm, pro koho je tvoříte. 

DIY: 4 nejlepší inspirace na velikonoční přání

V dnešní době je nejjednodušší variantou poslat krátkou SMS. Tím naše snažení, co se týče přání k Velikonocům i Vánocům, často končí. Letos ale můžete pojmout přání kreativnějším a osobnějším přístupem

Tvoření čehokoliv jej skvělý způsob odpočinku, můžete strávit kvalitní čas s dětmi a věřte, že obdarovaného v dnešní uspěchané, online době velmi mile překvapíte. 

Velikonoční přání ve vajíčku 

Znáte koláčky štěstí, které bývají k vidění v čínských restauracích? Inspirujte se jimi a vytvořte netradiční velikonoční přání ve vajíčkové skořápce. Chce to trochu zručnosti, ale vytvoříte něco opravdu originálního s použitím pár věcí, které nejspíš máte doma. 

Na velikonoční přání ve vajíčku potřebujete: 

  • Barva 
  • Malá krabička 
  • Proužek papíru 
  • Tužky a pastelky 
  • Něco na vystlání 
  • Vyfouknuté vajíčko 

Hravé velikonoční přání se zvířátky 

Hravé přání se zvířátky s vámi rozhodně budou rády tvořit děti. Jednoduše vyrobíte velikonoční přání, které vypadá jako ovečka, zajíček nebo kuře.

Budete potřebovat: 

  • Čtvrtku ve velikosti A5 v černé, bílé nebo žluté barvě 
  • Čtvrtku velikosti A6 ve stejné barvě, jako předchozí 
  • Další barevné papíry (růžové, bílé, oranžové) 
  • Černý nebo bílý fix 
  • Nalepovací oči 

Vyberte si, jaké budete vyrábět zvířátko a podle toho i správnou barvu čtvrtky a papírů. 

  • Ovečka: černá čtvrtka a růžový a bílý papír 
  • Kuřátko: žlutá čtvrtka a oranžový papír 
  • Zajíček: bílá čtvrtka a růžový papír 

Postup na přání ve tvaru ovečky 

  1. Větší čtvrtku přeložte na polovinu, tím vytvoříte základ přání. 
  1. Z menší čtvrtky vystřihněte dvě podlouhlé uši. 
  1. Z růžového papíru vystřihněte menší kruh / oválek jako nos. 
  1. Z bílého papíru vystřihněte „obláček“ stejně široký, jako přání. 
  1. Růžový oválek nalepte doprostřed přání jako nos. 
  1. Bílý obláček nalepte na horní konec. 
  1. Uši nalepte ze zadní strany tak, aby směřovaly šikmo dolů. 
  1. Dovnitř přání napište bílou fixou vtipný text nebo vzkaz. 

Postup na přání ve tvaru kuřátka 

  1. Větší čtvrtku přeložte na polovinu, tím vytvoříte základ přání. 
  1. Z menší čtvrtky vystřihněte rovnoramenný trojúhelník. Základna by měla být dlouhá asi jako polovina přání a strany o něco delší. 
  1. Z oranžového papíru vystřihněte o trochu menší trojúhelník. 
  1. Oranžový trojúhelník nalepte špičkou dolů doprostřed přání jako zobák. 
  1. Nad zobák nalepte oči. 
  1. Žlutý trojúhelník nalepte ze zadní strany jako chocholku, opět šipkou dolů. Můžete ho na horní straně prostříhat. 
  1. Dovnitř přání napište vtipný text nebo vzkaz. 

Postup na přání ve tvaru zajíčka 

  1. Větší čtvrtku přeložte na polovinu, tím vytvoříte základ přání. 
  1. Z menší čtvrtky vystřihněte dvě dlouhé uši. 
  1. Z růžového papíru vystřihněte menší kruh / oválek a vnitřek uší. 
  1. Růžové vnitřky nalepte do uší a oválek doprostřed přání jako nos. 
  1. Pod nos namalujte černou fixou pusu a vousky a nad nos nalepte oči. 
  1. Uši nalepte ze zadní strany (růžovou částí dopředu). 
  1. Dovnitř přání napište vtipný text nebo vzkaz. 

Romantické velikonoční přání s čerstvými květy 

Jarní kvítí k Velikonocům patří. Ať už je to na slavnostním stole, v truhlíku na okně nebo právě jako ozdoba velikonočního přání. Jemným květinovým dekorem potěšíte maminku, kamarádku a všechny romantické duše. 

Vytvořte jednoduché přání z přeložené čtvrtky v bílé nebo pastelové barvě, dovnitř napište pěkný vzkaz a na přední stranu nakreslete nebo nalepte jarní kvítí. Krásně bude vypadat kresba jarního věnečku. 

Jestli se chcete pustit do lepení kvítí, můžete nakoupit umělé, vystřihnout je z časopisu nebo vytisknout. Krásně budou vypadat především čerstvé kvítky, po těch ale sáhněte jen v případě, že budete přání sami předávat, ne posílat poštou. 

Klasické velikonoční přání 

Není třeba tvořit složitá přání. I jednoduché přání s pěkným ručně psaným textem udělá radost. Přehněte čtvrtku napůl, přední stranu ozdobte jednoduchou velikonoční kresbou, nálepkou nebo výstřižkem a dovnitř napište přání. Můžete vymyslet originální text nebo se jednoduše inspirovat na internetu. 

Nejkrásnější velikonoční přání  

Nejkrásnější velikonoční přání je to, které je darované s láskou. Inspirujte se v naší galerii, jak takové přání může vypadat.  

This image has an empty alt attribute; its file name is image-12-1024x375.png

3 nápady na malý velikonoční dárek  

Držíte doma tradici drobného dárku na Velikonoce? Téměř všichni dáváme dárek koledníkům nebo dětem, ať už jsou to malovaná vajíčka nebo čokoládky a další sladkosti. Jakou drobnost darovat na Velikonoce dospělým? 

  1. Květina, ať už řezaná nebo v pěkném květináči, udělá radost při jakékoliv příležitosti. 
  1. Dekorace do domácnosti s velikonočním nebo jarním designem. 
  1. Stylová deka se bude hodit na jarní pikniky. 

DIY návod: Jak vyrobit velikonoční origami dekoraci

Chcete mít letos skutečně originální velikonoční dekorace? Vytvořte si je sami. Papír patří mezi letošní trendy materiály proto jsme pro vás připravili návod na výrobu velikonočního origami zajíčka.

  1. Položte před sebe papír ve tvaru čtverce, otočený rohem dolů jako kosočtverec.
  2. Přeložte horní roh přes spodní, vznikne vám trojúhelník.
  3. Levý i pravý horní roh přeložte doprostřed, vznikne vám opět kosočtverec.
  4. Levý i pravý spodní roh přehněte doprostřed, vznikne tvar draka.
  5. Přehněte vršky spodní trojúhelníků směrem k vnější hraně a vraťte zpět (tak, aby vám vznikl ohyb).
  6. Otevře spodní trojúhelníky podle přehybu. Vzniklý tvar připomíná opět draka.
  7. Přehněte napůl vzniklý tvar připomínající drahokam po delší straně.
  8. Polovinu obou menších draků, které vznikly v šestém kroku přehněte na druhou stranu. Poté je přehněte podélně napůl a vytvoříte uši.
  9. Položte origami tak, aby uši směřovaly vlevo. Na levém rohu vytvořte přehyb podél linie uší.
  10. Chyťte origami mezi prsty u uší a vmáčkněte přední část tak, aby vznikla hlava.
  11. Na zadní části (vpravo) vytvořte dva přehyby: první bude pravoúhlý trojúhelník svírající pravý úhel mezi přehybem a spodní částí. Druhý pak vznikne ohybem zbylé části směrem k původnímu ohybu.
  12. Podle ohybů zasuňte papír směrem do těla, vznikne ocásek.
  13. Nakonec jen ohněte nos směrem dovnitř a králíček je hotový.

Shrnutí

Naladili jsme vás článkem do jarní nálady? Pořiďte si krásné dekorace a vytvořte doma velikonoční atmosféru, která zapůsobí na všechny členy rodiny. Na Velikonoce pak uspořádejte příjemný brunch pro přátele a užívejte si jarní pohodu.

https://www.westwing.cz/n/westwingcollection/