Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Very peri

Americký Pantone Color Institut udává už mnoho let barevné trendy. Každý rok napjatě čekáme, jako barvu odborníci zvolí barvou roku. Čím je letošní výběr, barva Very Peri, tak výjimečná a jak ji využít v interiéru? Objevte jedinečnou barvu Pantone 2022.

Systém barev Pantone

Co je Panetone Color Institut a proč je barva, kterou vybere tak důležitá? Firma Pantone byla založena již v roce 1963 a dnes je významným hráčem v polygrafickém průmyslu. Stojí za systémem, který se jmenuje Pantone Matching System (PMS) a je celosvětově uznávaných a nejrozšířenějším barevným standardem.

Každý odstín Pantone má danou recepturu a je možné jej kdykoliv znova namíchat. Na rozdíl od jiných systémů (například CMYK nebo RGB), pomocí Pantone dosahujeme i metalických barev, zlaté, stříbrné nebo reflexních odstínů. 

Na míchání odstínů je použito šestnáct základních barev a proces je veden počítačově, aby bylo dosaženo naprosté přesnosti. Možná znáte vzorníky Pantone, které pomáhají s výběrem i kombinací odstínů. Běžně je najdete v sekci barev v hobby marketu.

Barva roku Pantone

Specialisté Pantone každý rok cestují po celém světě s cílem získat inspiraci pro barvu roku. K výběru je může dovést prostředí, životní styl i nálada ve společnost. Jaké byly Pantone barvy roku v posledních deseti letech?

  • 2012: Tangerine Tango (mandarinkově červená)
  • 2013: Emerald (smaragdová)
  • 2014: Radiant Orchid (fialovorůžová)
  • 2015: Marsala (červenohnědá)
  • 2016: Rose Quartz (jemná růžová) a Serenity (bledě modrá)
  • 2017:  Greenery (svěží zelená)
  • 2018: Ultra Violet (zářivá fialová)
  • 2019: Living Coral (oranžovorůžová)
  • 2020: Classic Blue (kobaltově modrá)
  • 2021: Illuminating (zářivě žlutá) a Ultimate Gray (tmavší šedá)

Barva roku Pantone 2022: Very Peri

Jedním z vodítek výběru barvy roku je nálada ve společnosti. Aktuálně je nejvíce cítit touha po změně a proto vznikla úplně nová barva: fialková Very Peri.

Barva Veri Peri má být podle Pantone „symbolem nadcházející změny a vzrušujících příležitostí“. Měla by nás podpořit v odvážných změnách, povzbudit vnitřní transformaci a hledání inovativních řešení. 

„Barva Veri Peri je spojením klidu modré s vášnivostí a ohněm červené. Je ztělesněním radostné kreativity a inovativního přístupu ke světu. Tento odstín nás povzbuzuje ke kreativnímu životu.“ Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka institutu Pantone

Very Peri na textiliích

Letošní barva roku se hodí do ložnice i do obývacího pokoje. Využijte ji jako kontrastní prvek na neutrálním podkladu smetanové nebo šedé barvy. Úžasně vynikne na povlečení, dekoračních polštářích i přehozech a plédech.

Fialová barva je veselá a má silný charakter. Je tajemná, smyslná, podněcuje fantazii a kreativitu, zároveň má ale uklidňující účinek. 

Veri Peri na dekoracích

VeryPeri vás baví, ale ne tolik, abyste ji chtěli použít na celou stěnu nebo postel? Zvažte nákup drobných dekorací. Vonné svíčky, vázy, stojánky nebo pár dekorativních polštářků na gauči okamžitě rozzáří celou místnost.

Při správném výběru se dekorace v barvě Very Peri hodí do jakékoliv místnosti. Odstíny fialové vyniknou zejména v elegantním glamour stylu, v extravagantním interiéru nebo v retro aranžmá. Velkým trendem bude letos také kouřové sklo a hra se světlem.

Barva roku 2022 na zdi

Chcete velkou změnu vašeho interiéru? Použijte barvu Very Peri na zdi. Místnosti dodáte energii a svěžest. Aby výrazná barva nebyla na vaše smysly příliš, můžete vybrat jen jednu kontrastní zeď, například za sedačkou nebo čelem postele.

Tip: Další letošní trend, který se objevil na Milan Design Week 2022 je skládání barev do kontrastních bloků. Barvu Very Peri tak můžete použít také pouze na část zdi.

Very Peri: Nejlepší kombinace

Barva Pantone 2022 je vcelku extravagantní. Možná si proto lámete hlavu, jak ji v interiéru kombinovat. Připravili jsme pro vás několik tipů na barevnou paletu do minimalisty i milovníky odvážných kombinací.

Neutrální barvy

Jestli chcete dosáhnout jemnějšího výsledku, kombinujte Very Peri s jemnými neutrálními barvami. Hodí se čistě bílá i světle šedá. Tuto kombinaci využijete v minimalistickém i elegantním interiéru.

Šedozelená barva

Barva Very Peri vám může připomínat čerstvě rozkvetlé fialky, proto se není čemu divit, že skvěle ladí s odstíny zelené. Zejména jemná šedozelená barva je příjemným doplňkem výrazné fialové. 

Tip: Fialová i zelená jsou uklidňující tóny, proto se kombinace hodí do ložnice i do pokoje pro miminko.

Pudrová růžová

Kombinace pudrově růžové a fialové je teplá, energická a příjemná. Když tyto dvě barvy zvolíte pouze jako kontrastní dekorace na bílém základu, získáte elegantní interiér. Nemusíte se ale bát ani výraznějšího aranžmá, například růžově prostřeného jídelního stolu s židlemi se sametovým čalouněním v barvě Very Peri.

Tmavě modrá

Zábavnou variantu barev tón v tónu získáte kombinací Very Peri a tmavší modré s fialovým nádechem. Jak na to? Ložnici vymalujte neutrální světlou barvou, pořiďte tmavě modré povlečení a na noční stolek položte fialovou dekoraci, například lampičku nebo čerstvou květinu.

Tip: K elegantní kombinaci modré a fialové se hodí matné zlaté doplňky.Zajímá vás, jaké další barvy jsou letos v kurzu? Připravili jsme průvodce trendy barev interiéru roku 2022.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nepřijdete ani o další tipy, inspirace a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.