Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Satén

Satén dodá vašemu domovu eleganci a luxusní vzhled. Bavlněný satén je navíc velmi dostupný. Jaký je rozdíl mezi různými typy a jak satén využít v interiéru? Díky našemu průvodci se dozvíte vše důležité. Inspirujte se s Westwingem. 

Co je satén a jaké má vlastnosti 

Satén je měkká, lehká a jemná látka z atlasové tkaniny. Využívá se především v módním průmyslu na večerní šaty či spodní prádlo, ale také na exkluzivní doplňky do domácnosti.  

Satén je tkaný atlasovou vazbou, která mu dodává specifický lesk a jemnost na lícové straně. Rubová strana je matnější a méně klouzavá. Pochází ze středověké Číny, kde byl více než dva tisíce let vyráběn zásadně z hedvábí. Dnes již používáme více druhů tzv. nekonečné příze, a to přírodní i umělé. 

Vlastnosti saténu 

 • Lesklý líc a matný rub 
 • Pevnost a velká odolnost 
 • Dlouhá životnost výrobků 
 • Relativně nízká mačkavost 
 • Snadno se poničí zatrhnutím 
 • Je kluzký a náročný na zpracování 
 • Látka se nevytahá, není ale ani pružná 

Bavlněný satén 

Bavlněný satén je materiál vyrobený ze stoprocentní bavlny, tkaný atlasovou vazbou. Na první pohled vypadá jako hedvábná látka, má ale všechny vlastnosti bavlny a výrazně nižší cenu. 

Bavlněné vlákno je před tkaním třeba nechat nasáknout louhem a poté macerovat v kyselině. Díky tomuto postupu je vlákno silnější, odolnější, prodlouží se jeho životnost a také dostane typický lesklý vzhled. 

Vlastnosti bavlněného saténu 

Bavlněný satén je pevný, hladký a má luxusní vzhled. Díky úpravě bavlněných vláken je odolný vůči plísním a vhodný pro alergiky. Udrží si zároveň vlastnosti typické pro bavlnu: je prodyšný, pohlcuje vlhkost, v zimě zahřeje a v létě nechává pokožku dýchat. 

Péče o bavlněný satén 

Péče o bavlněný satén není náročná. Oproti hedvábí není nutné striktně dodržovat ruční praní, což vám zjednoduší práci a ušetří čas. Jak se starat o saténové ložní prádlo? 

 1. Používejte jemný čisticí prostředek. 
 2. Bavlněný satén perte ve studené vodě. 
 3. Vyberte vhodný program na jemné prádlo. 
 4. Po vyprání sušte ideálně v sušičce na nízkou teplotu. 
 5. Satén můžete sušit i na sušáku, dávejte pozor na ohyby. 
 6. Satén je přirozeně měkký, není třeba používat aviváž. 

Saténové oblečení ani ložní prádlo nikdy neperte s hrubými kousky. Ideálně je perte samostatně a v ochranném obalu. Vyhněte se především praní společně s textiliemi zdobenými kamínky nebo se zipem. 

Nejčastější způsoby využití saténu 

Pro satén, ať už hedvábný nebo bavlněný, máme mnoho využití. Od módního průmyslu po interiérový design. Na co lesklou látku používáme nejčastěji? 

 • Společenské šaty: Satén je jeden z nejoblíbenějších materiálu při šití večerních a svatebních šatů. Perfektně splývá se siluetou a rozzáří každou z nás. 
 • Spodní prádlo: Pro stejné vlastnosti, kterých si saténu ceníme na šatech je oblíbený i při výrobě spodního a nočního prádla. 
 • Obuv: Saténové střevíčky si můžete vzít například na ples, vyrábí se z něj ale i špičky pro baletky. 
 • Módní doplňky: Ze saténu se vyrábí také vše od kabelek přes stužky až po brože a další šperky. 
 • Čalounění: Jeden z prvních způsobů využití saténu v Evropě bylo čalounění, a i když nepatří mezi nejvyužívanější materiál, své zastoupení má dodnes. 
 • Ložní prádlo: Jemná, chladivá a prodyšná látka je přímo perfektní na ložní prádlo. Proto se z něj vyrábí to nejluxusnější. 

Bavlněný satén ve vašem interiéru 

Satén vás zaujal svým vzhledem i jedinečnými vlastnostmi, ale nevíte si rady, jak ho v interiéru využít? Připravili jsme pro vás inspiraci. 

Saténové ložní prádlo 

Přírodní materiály jsou při výběru povlečení vždy lepší než ty umělé. Existuje i povlečení se saténovým vzhledem vyrobené z polyesteru, tomu se ale raději vyhněte. Takový materiál je neprodyšný a na spaní proto není příliš vhodný. 

Bavlněný satén je oproti tomu na povlečení jeho stvořený. Je prodyšný, jemný a vhodný pro alergiky. Absorbuje pot a je velmi odolný. Kvalitní saténové povlečení z bavlny vám bude sloužit mnoho let. 

Saténové závěsy 

Saténové závěsy dodají každé místnosti luxusní vzhled. Hodí se do glamour stylu, ale také ke klasickému vybavení. Satén krásně splývá a ten, ze kterého se šijí závěsy má vyšší gramáž. 

Vyšší gramáž saténu zajistí vyšší odolnost, nemusíte se tedy tolik strachovat poničení například při otvírání oken. Na druhou stranu jsou závěsy relativně těžké, na což je třeba myslet při instalaci konzole. 

Saténové čalounění a doplňky 

Bavlněný satén můžete použít také na čalounění některých kusů nábytku. Vzhledem k jeho nepoddajnosti se nehodí na pravidelně využívané kusy, spíše ty dekorační. Proto ho raději volíme na doplňky, jako jsou dekorativní polštářky nebo přehozy. 

Saténové doplňky se perfektně hodí k dalším luxusním materiálům, jako je samet, mramor nebo lesklý kov. V kombinaci s masivními materiály zase dodají potřebnou jemnost. 

Shrnutí 

Kvalitní textilie z bavlněného saténu vám vydrží mnoho let. Pro využití v domácnosti mají špičkové vlastnosti a působí velmi elegantně. Není pro vás lesk saténu to pravé? Podívejte se na jednodušší materiály, jako je klasická bavlna či len. Mnoho pozitivních vlastností mají společných, liší se ale jejich vzhled. 

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.