Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Trendové materiály 2021

Mramor je bez debat jedním z nejvíc trendy materiálů současnosti. Je elegantní, nadčasový, a i po letech si zachová svou krásu. Abyste dosáhla tíženého efektu, stačí i drobný detail. V dnešním článku zjistíte, jaké typy mramoru existují, jejich vlastnosti i inspiraci na využití. 

Proč je mramor populární v interiérovém designu 

Mramor patří již po tisíciletí mezi oblíbené materiály. Najdete ho na honosných stavbách a sochách v Římě, Aténách i v indickém Tádž Mahalu. Stáří těchto děl dokazuje i kvalitu a trvanlivost materiálu.  Své místo má ale i v moderních stylech a v každém interiéru. 

Pravý mramor 

Pravý mramor je ceněný především pro svou jedinečnost. Žádné dva kusy nábytku nebo dekorací nikdy nebudou úplně stejné. Je to přírodní kámen, konkrétně vápenec či dolomit, který působením tepla a tlaku rekrystalizoval. Výsledný kámen může mít různou texturu i barvu. 

 • Bílý mramor 

Bílý mramor zají asi všichni, ale věděla jste, že neexistuje jen jeden typ? Každý je specifický silou, kresbou a barvou žilkování i uniformitou základny. Mezi oblíbené odrůdy patří například Calacatta, Carrara White, Statuarietto, Bianco Lasa nebo Thasos White. 

Oblíbený mramor Carrara white si zamiloval již italský sochař Michelangelo a vytvořil z něj například své veledílo, sochu Davida. 

 • Béžový mramor 

Béžový mramor díky svým teplým podtónům v interiéru působí mnohem útulněji. Zajímavostí je, že žilkování na béžovém základě může být bílé, perleťové i nazlátlé. Oblíbené béžové mramory jsou například Moscato Beige, Boticcino nebo Travestines. U posledního zmíněného se barva odvíjí od řezu a škála je od pískové až po okrovou. 

 • Šedý mramor 

Šedý mramor se perfektně hodí do interiérů, ve kterých chcete vyvolat klidnou atmosféru. Jeho odstíny jsou od světlounké šedé až po grafitovou. Můžete narazit například na mramor Pietra Grey, Pacific Grey nebo Fior di Bosco s kouřovým podkladem a bohatým jantarovým žilkováním. 

 • Černý mramor 

Marquina Black, Portoro i Black Mirage jsou odstíny černého mramoru. Některé z nejexkluzivnějších designových kousků na světě jsou vyrobené právě z nich. Žilkování se liší opět podle tipu, může bít jemnější, pravidelné i nahodilé, a nejen v bílé, ale i ve výrazné zlaté barvě. 

 • Hnědý mramor 

Hnědý mramor je o něco méně známý. Svými uklidňujícími zemitými tóny vyniká především v mramorových koupelnách. Mramor Sequoia Brown svou strukturou připomíná luxusní dřeviny. 

 • Zelený mramor 

Zelený mramor je skutečně luxusní záležitostí. Jeho barva je uklidňující a osvěžující zároveň, žilkování obvykle světlé a vyniká v kombinaci se saténovým nábytkem.  

 • Žlutý mramor 

Žlutý mramor vyniká svou exotičností. Nejznámější je Triana Yellow s jemným šedým a okrovým žilkováním 

 • Modrý mramor 

Modrý mramor osvěží každý interiér. Připomíná letní nebe i rozbouřený oceán. Mramor Blue Sodalite vyniká výrazně modrou inkoustovou barvou s bohatým žilkováním se zlatými podtóny. 

Imitace mramoru 

Mramor patří mezi dražší materiály, proto je naší volbou často imitace mramoru. Kromě ceny vyniká umělý mramor i svou nižší vahou a díky neustálému technickému pokroku je dnes téměř k nerozeznání od pravého. 

Mramor lze napodobit pouhým natřením povrchu, sofistikovanějším řešením je tzv. kultivovaný mramor. Spojením a pigmentováním kousků kamene vzniká výrazně věrohodnější napodobenina. 

Výhody a nevýhody mramoru 

Mramor je luxusní trvanlivý materiál, což dokazuje stav uměleckých děl, které vznikly již před stovkami let. Velmi ale záleží na místě využití. Hodí se především na dekorativní plochy či doplňky.  

Pokud zvolíte mramorovou kuchyňskou desku, je třeba myslet na náročnější údržbu. Odolává vysokým teplotám až do 150 °C, problém je ale s tvorbou skvrn. Mramor je porózní materiál, proto rychle absorbuje tekutiny. Je třeba zvýšit opatrnost například při krájení zeleniny či nalévání červeného vína. Do určitého stupně desku ale ochrání impregnace. 

Nevýhodou pravého mramoru je bez debat i jeho vyšší cena. Proto je oblíbenou volbou tzv. kultivovaný mramor, případně laminátové desky s mramorovým dekorem nebo malovaná imitace. 

+ Jedinečný design 

+ Vysoká žáruvzdornost 

+ Relativně vysoká odolnost 

+ Možnost využití impregnace 

+ Možnost přebroušení povrchu 

– Vysoká cena 

– Vstřebávání tekutin 

– Citlivost na kyseliny 

–  Možnost poškrábání 

Jaké barvy a materiály se hodí k mramoru 

Nejběžnější bílý mramor vyniká ve světlých interiérech a skvěle se k němu hodí pastelové barvy. Může být ale i kontrastním prvkem, například jako konzolový stolek u elegantní tmavě modré stěny.  

Černý mramor je oblíbený jako výrazný prvek v minimalistickém interiéru. V kombinaci s kovem umocníte dramatičnost, přírodními materiály jako je dřevo či len výsledný efekt naopak zjemníte. 

Záleží na stylu, kterého chcete dosáhnout. K mramoru se hodí jak další luxusní materiály, jako je samet či lesklé kovy, tak například masivní dřevo či odhalené cihly, které svou hrubostí krásu mramoru ještě zvýrazní. 

8 způsobů: Využití mramoru v interiérovém designu 

Mramorové prvky najdete nejčastěji v reprezentativních částech domu, kterými se můžete pochlubit návštěvě. Obývací pokoj, jídelna i koupelna. Pro svůj čistý design je ceněný i do moderních kuchyní, kde ale často z praktických důvodů využíváme pouze imitaci. 

1. Černý mramor do minimalistického interiéru 

Minimalistický design si nepotrpí na výrazné dekorační prvky. Proto se soustředíme především na výběr jedinečného nábytku. V minimalistickém obývacím pokoji vynikne například konferenční stolek z černého mramoru s ostrými hranami. 

2. Mramor v glamour interiéru 

Glamour styl se vyznačuje použitím luxusních materiálů, mramor je proto logickou volbou. Můžete z něj vytvořit například jedinečný kuchyňský ostrůvek nebo ho využít na detaily v glamour obývacím pokoji. V takovém případě jej kombinujte s pastelovými barvami a sametovými povrchy. 

3. Mramor jako překvapení ve skandinávském stylu 

Skandinávský styl je známý pro využití jednoduchých, přírodních materiálů, které vyvolávají pocit tepla a útulnosti. Mramorové dekorace v něm proto vyniknou a ozvláštní místnost. Abyste udržela hygge nádech, mramorový podnos použijte například pod svíčky.  

4. Mramor v koupelně 

Luxusní koupelna, ve které si budete pokaždé připadat jako v lázních? Ta z mramoru požadavek bez problému splní. Mramorové obklady na zdi budou perfektní pozadí za sprchový kout. Vyberte úplně otevřený nebo jen s bezrámovými dveřmi. 

TIP! 12 nejlepších tipů: jaké obklady vybrat do koupelny (2021)

5. Mramor v kuchyni 

Přestože mramorová kuchyňská deska nemá tak dobré vlastnosti jako jiné přírodní kameny, stále je velmi oblíbená. Její jedinečnost si ale musíte vykoupit náročnější údržbou a velkou opatrností. Pokud chcete, aby kuchyně sloužila vám, ne vy jí, zvažte použití mramoru raději místo obkladů za linkou. 

Tip: Velký efektu udělají i doplňky jako je mramorové servírovací prkýnko nebo podtácky. 

Mohlo by se vám také hodit: Mramorová deska v kuchyni: vše, co potřebujete vědět

6. Dekorace z mramoru 

Dekoracemi a drobným nábytkem z mramoru pozvednete každý interiér. Mramorový povrch se hodí jak na stůl do jídelny, tak na luxusní toaletní stolek. Podnosy, kuchyňská prkýnka či mramorové svícny pozvednou každou večeři na slavnostní událost a mramorové lampy vyniknou v ložnici i v obývacím pokoji.  

7. Mramorové schody 

Máte ve vstupní předsíni nebo v obývacím pokoji schodiště a chcete z něj udělat designový prvek? Mramorové schody jsou sázkou na jistotu. Doplňte je jen jednoduchým zábradlím z kvalitního materiálu, aby schodiště vyniklo. 

8. Krbová římsa z mramoru 

Máte doma krb? Pokud plánujete jeho rekonstrukci, zvažte mramorový dekor. Mramorová krbová římsa může být u vás doma i čistě dekorativní prvek. Umístěte pod ni například zdobené vázy nebo jiné doplňky. Dosáhnete vzhledu, který si možná pamatujete z ubytování při výletu do Paříže. 

Výběr mramorového nábytku a dekorací 

Na Westwingu máme mramor v oblibě, proto jsme pro vás připravili výběr některých kousků z naší nabídky. 

Nejčastější otázky 

Co vás často trápí ohledně mramoru? Dali jsme dohromady nejčastější dotazy i s odpověďmi. 

Shrnutí 

Pravý mramor vašemu domovu dodá jedinečný styl. Každý kousek, který je z něj vyrobený je originál, protože kámen nikdy nemá stoprocentně totožnou strukturu. Pokud mramor pořizujete na místa, kde ho vystavíte větší zátěži, dali jsme dohromady několik tipů, které je dobré mít na paměti. 

 1. Mramor je odolný vůči teplotám do 150 °C. 
 1. Mramor je porézní a bez ošetření vstřebává tekutiny. 
 1. Mramor ošetřujte citlivě, bez použití hrubé síly a chemie. 
 1. Mramoru škodí kyseliny, pozor na ocet, ale i ovocné šťávy či víno. 
 1. V případě potřeby lze mramor zbrousit, je to však nákladné. 
 1. Impregnace dokáže do určitého stupně mramor ochránit. 

Zaujal vás náš dnešní článek o mramoru? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy nejen ze světa bydlení a interiérového designu. Každý týden přinášíme novou inspiraci a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.