Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
tmavá barva obývací pokoj

Hnědá není jen symbolem země a hlíny. Ale je to také barva oblíbené sladkosti, jakou je čokoláda a znají ji i všichni milovníci kávy. Je tedy ideální pro všechny požitkáře, ale i pro ty, co přes den sprintují, aby vše stíhali a doma potřebují zase uklidnit na to správné tempo. Hnědá je zemitá, tedy teplá, útulná a je symbolem přírody. Hojně se tedy vyskytuje v přírodně laděných interiérech. Dobře však působí i v elegantním prostoru. Vše záleží na výběru odstínu. Jak kombinovat hnědou v obývacím pokoji se dozvíte v tomto článku!

Je hnědá barva vhodná do obývacího pokoje?

Velmi. Hnědá je velmi používána do těchto prostor. Nejčastěji v podobě hnědého nábytku typu křeslo, konferenční stolek, obývací stěna. Je to jedna z barev severských stylů interiérů, takže je nyní v kurzu. Hnědý obývací pokoj se pěkně propojuje s exteriérem, pokud k němu náleží přes balkon či verandu. Také se dá doplnit hromadou dalších odstínů. Tato barevná kombinaci zkrátka evokuje přírodu. Jde o neutrální barvu, takže zaručuje nadčasovost.

TIP! Podzimní barvy v interiéru pro rok 2021

Odstíny a materiály

 • Můžete použít jemný kávový odstín, čokoládovou, karamel nebo velmi temnou skoro černou. Každý odstín má své neodbytné kouzlo. Tmavé barvy prostor zúží, což může být někdy žádoucí, a navíc mu podtrhnou charakter. Světlé naopak zase rozšiřují.
 • Hnědá však bývá použita na bytovém textilu. Hnědé závěsy a koberec spolu s bílými zdmi vytvoří pěkný kontrast.
 • Co se týká materiálů, pokud jde o dřevo nechte vyniknout jeho kresbu. Můžete se pustit i do různých kombinací s jinými materiály. Buď přírodního charakteru anebo umělého. Hnědý dřevěný stůl s lahvově zelenými plastovými židlemi je vhodný do mužského prostředí a naproti tomu v kombinaci s kamenem a sklem bude působit romanticky.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

Jak zařídit obývací pokoj s hnědými stěnami

Vždy si můžete zvolit, zda budete malovat celé zdi, jednu hlavní anebo zvolíte jen třeba pruhy na zdi opticky rozdělující místnost na jednotlivé zóny. Tón barvy a její intenzitu byste vždy měli vybírat podle orientace světové strany. Máte obývací pokoj situován na jih? Pak raději zdi natřete na chladnější hnědou. V létě v něm bude mnohem příjemněji.

K hnědým stěnám se dokonale hodí bílý nábytek. Můžete však zvolit i v přírodním duchu. Myslete na to, že výrazná by měla být vždy jen určitá část. Máte čokoládovou zeď za sedací soupravou, pak by posezení mělo být světlé barvy. Je to kvůli kontrastu. Pokud by bylo vše tmavé, nejspíš by to působilo příliš ponuře a velmi by to splývalo. Takto to má nějaký řád a promyšlený koncept.

Kdo nemá v oblibě malovat celé zdi může si vystačit třeba s namalovaným vzorem, s pruhy po celé délce či výšce nebo jen zvýrazněný sloup v místnosti. Efektní jsou i tapety s hnědým vzorem. Zeď tak odlišíte a přitáhnete k ní pozornost.

Tipy a inspirace

 • Zaručenou klasikou je bílý nábytek k barevným stěnám. Ten se totiž hodí skoro do každého stylu a ke každé barvě. Bílá je čistá. Dává prostor na použití výrazných dekorací nebo textilu.
 • Můžete si pohrát, nakoupit lišty a vytvořit lemování pod stropem okolo celé místnosti nebo je nalepte na zeď a vytvořte falešná okna. Optické dělení stěny se hodí, pokud je příliš rozlehlá.
 • Živé zelené stěny jsou také vítány. Dnes se dají koupit konstrukce osázené rostlina vhodnými do interiéru. S hnědým podkladem krásně vynikne zelená barva listů. Můžete na zeď však přidělat jen police anebo ze stropu zavěsit květináče s převislými druhy.
 • Hnědá zeď je velmi elegantní. Vytvořte z ní galerii. Jednotlivé obrazy nebo fotografie na ní vyniknou. Pro efekt je můžete ještě nasvítit.
 • Obývací pokoj je v hnědém provedení velmi uklidňující. Působivá je hnědá kožená sedací souprava, která vyjadřuje prestiž. Kdo teda chce pozvednout obyvák na hodnotné místo, měl by do něj pustit alespoň hnědou deku na přikrytí.

Vhodný nábytek a dekorace do hnědého obývacího pokoje

Odstínů hnědé je velmi mnoho. Můžete je kombinovat s neutrálními barvami nebo naopak s kontrastními. Jaké to jsou vám napoví barevné spektrum. To si najdete kdekoliv na internetu nebo v domě barev. Každopádně je dobré vědět, v jakém duchu chcete mít svůj obývací pokoj. Má to být kontinentální styl s hojným zastoupením bílé a závěsy přes ceká okna nebo byste rádi zakotvili v minimalismu? Kde bude hlavní atrakcí konferenční stůl a křeslo?

Když si představíte, jaký nábytek by měl preferovat asi je zcela jasné, že jde o to zachovat co nejčistší styl. Hnědé je dřevo do přírody. Nechte vyniknout jeho kresbu a máte vyhráno. Důmyslná hnědá je však i na ozdobných dekoracích. Co takhle čokoládové květináče, sošky u dveří, vlněný koberec vyplňující prostor mezi posezením a televizním stolkem?

Potřebujete pokoj trochu utlumit, protože vám přijde příliš přeplácaný? Někdy stačí v různých hnědých tónech povlaky na dekorativní polštáře nebo pověsit nad krb do hněda laděný obraz. Občas stačí vyměnit jeden prvek a hned je dojem mnohonásobně lepší. Vyměnit se dají i dekorace typu romantických svíček, různé keramické svícny a lucerny, kovové ovoce v míse nebo všelijaké zavěšené dekorační věci a závěsy na zdech. Oblíbené jsou malované talíře ve venkovském stylu, v moderním plastiky, v industriálním třeba nastříkaná ozubená kola atd.

Jak vybrat hnědou pohovku

Zkuste se podívat na zbytek svého domova. Co v něm převládá? Proutí, ratan, plast nebo třeba kov? V jakém stylu si libujete a cítíte se dobře? Co očekáváte od pohovky? Je totiž rozdíl na ní jen sedět nebo ji mít i jako občasné přespání pro rodiče bydlící v jiné zemi.

 1. Úložný prostor – Téměř každý jej požaduje. Je však skutečně potřeba? Nebude vás to nutit hromadit zbytečně moc věcí?
 2. Rozložitelnost – Pohovka musí být vybavena systémem, který ji dovolí se zvětšit na dvoulůžko. Je tedy logicky mnohem větší, širší. Máte někoho, kdo na ní bude přespávat?
 3. Barva a materiál – Jste milovníci zvířat a doma se vám neustále pohybuje pes, kočka a dvě morčata? Máte děti? Nebo jste spíše perfekcionisti a až chorobně milujete čistotu? Na základě toho vybírejte odolný materiál. Co se týká barvy, respektive hnědého odstínu, myslete na celkový dojem pokoje. Sedačka je většinou dominanta. Proto by se měla kupovat jako jedna z prvních. Na světlé barvě jde vidět každý flíček, tmavá zase zanechává otisky rukou.
 4. Rozměr – Ten je nejdůležitější. Měla by být tak velká, aby se na ni pohodlně usadila celá rodina, ale zároveň nesmí zabírat půl pokoje. Pokud máte malý obývací pokoj, volte raději více kusový nábytek. Raději dvě menší pohovky naproti sobě než obří rohová sedačka, kolem které neprojdete.

Osvětlení

Hnědá barva dokáže pohltit dost světla. Pokud přirozené světlo nestačí, raději přikupte ještě jednu stojací lampu. Mohlo by se stát, že bude obývací pokoj působit jako tmavá kobka. V případě cappuccino nebo jen lehce probarvené zdi se toho obávat nemusíte. Ty je dobré zkombinovat se zářivou bílou, protože je rozsvítí. Bez ní jsou méně výrazné, spíše působí jako špinavá zeď, která by potřebovala namalovat. Světlo se od bílé automaticky odráží, takže delší dobu postačí jen sluneční paprsky.

Lampy a lustry v hnědém provedení nejsou moc obvyklé. Určitě se ale budou vyjímat v retro stylu nebo u glamour, pokud bude doplněn zlatou.

Shrnutí

 • Pokud toužíte dodat pocit tepla a útulna, je hnědá tou pravou barvou.
 • Pozor na daný odstín. Tmavá barva je sice elegantní, ale může i opticky zmenšovat. Světlá zase může být příliš nevýrazná, zato ale dokáže věci opticky zvětšit.
 • Hnědou do interiéru zaneste pomocí výmalby, nábytku nebo textilu. Lepší je vybrat jeden způsob. Vyvarujete se tak chyb.
 • Barva na sebe vždy stahuje pozornost. Můžete tedy pomocí hnědá odlákat pozornost tam, kde je potřeba. Máte škaredou popraskanou zeď? Stáhněte oči na velkou vázu s přírodní dekorací postavenou před prasklinu.
 • Podle stylu pokoje vybírejte i hnědé vybavení. Do každého se hodí něco jiného. Retro pokoj snese hnědou semišovou sedačku, skandinávský styl spíše hnědou podlahu.

Obývací pokoj zařízený v určité dominantní barvě může být krásný, pokud to je s citem. Vzájemně kombinujte různé odstíny hnědé. Vytvoříte tak různé textury. Zaregistrujte se bezplatně na Westwing kde jsou k dispozici ucelené návody, rady a inspirace. Navíc jsou zde originální dekorace a vybavení od renomovaných značek a designérů.