Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pestovat rasokoule

Řasokoule jsou hit poslední doby. Je krásnou dekorací v každém interiéru a není náročná na péči. Zjistěte, jak ji správně pěstovat, jak se o ni starat a na co dávat pozor, aby dělala radost i vám.

Co je to řasokoule

Řasokoule vypadá tak trochu jako zelený domácí mazlíček, ve skutečnosti je to ale vodní rostlina. Ve volné přírodě žije v mělčích jezerních vodách a najdete ji zejména na severní polokouli po celém světě, od Islandu, přes Irsko až po Japonsko, ale také v Rakousku. Pěstovat ji můžete bez obav i u nás, v běžném akváriu.

Proč je řasokoule kulatá? Řasa se přichytí na zrnko písku, které se ve vodě volně pohybuje po dně. Řasa na něm roste, postupně jej obaluje a zakulacuje se. Její růst je velmi pomalý, jen půl až jeden centimetr za rok, ale dožít se může i sta let. Z řasy odpadnout každoročně až 10 malých chomáčků, ze kterých vyrostou nové řasokoule.

Jak pěstovat řasokoule: Krok za krokem

Řasokoule je jedna z nejméně náročných rostlin na planetě. Nevyžaduje žádné hnojení ani krmení a jediný skutečně důležitý bod je nenechat řasokouli vyschnout akvárko. Připravili jsme pro vás návod, díky kterému se bude vaší řasokouli skvěle dařit.

 1. Jakmile si řasokouli přinesete domů, přesuňte ji do čisté, alespoň 24 hodin odstáté vody.
 2. Řasokouli můžete pěstovat v jakémkoliv akváriu či nádrži. Lze ji pěstovat samostatně i s ostatními rostlinami a rybičkami.
 3. Akvárium by mělo být postavené ve stínu a daleko od topení. Přímé slunce může řasokouli popálit a dokonce usmrtit.
 4. Ideální teplota vody je 1–25 °C. Řasokoule obvykle přežije i krátké zamrznutí vody nebo naopak vyšší teploty.
 5. Každé dva týdny řasokouli vyměňte vodu za čistou. V případě vyšších teplot je třeba vodu měnit častěji.
 6. Řasokouli nezapomínejte mazlit. Vezměte ji jemně do ruky a nasucho nebo pod vodou jemně otáčejte mezi prsty.

Řasokoule a její nemoci

Nejběžnější nemocí řasokoule jsou žluté nebo hnědé skvrnky. Ty vznikají, když je v péči něco špatně. Vzhledem k její nenáročnosti je důvodem pravděpodobně příliš světla, které řasokouli popálilo, nedostatečná výměna vody nebo zanedbávání jejího mazlení.

Na nemoc tedy obvykle vyzrajete tím, že:

 • Řasokouli přesunete (například z parapetu okna na poličku v tmavším rohu místnosti)
 • Několikrát týdně ji jemně pomazlíte pod slabým proudem vody
 • Budete častěji a pravidelně měnit vodu

Problém nastává, když řasokoule ztratí svou zářivou barvu a na povrchu se objeví sliz. Tuto část již nelze zachránit a nejlepší, co můžete udělat je odstranit ji, aby zbytek mohl žít dál.

Nejčastější dotazy

Jak často měnit vodu řasokouli?

Vyměnit vodu řasokoule potřebuje přibližně jednou za dva týdny. Čím je voda teplejší, tím rychleji se množí mikroorganismy a je proto třeba častější výměna.

Jak dlouho vydrží řasokoule bez vody?

V ideálních podmínkách (zdravá, nasáklá a v uzavřeném sáčku) vydrží řasokoule bez vody až měsíc. Na takovou dobu musí být ale předem připravená.

Jak dlouho žije řasokoule?

V ideálních podmínkách se může řasokoule dožít i dvou set let a největší řasokoule na světě má téměř metr v průměru.

Proč řasokoule plave?

V řasokouli se mohou zachytit různé plyny, kvůli kterým plave na hladině. Neděje se nic špatného a klidně ji tam můžete nechat. Pokud chcete, aby klesla zpět ke dnu, jemně ji zmáčkněte, aby plyn vyšel ven.

Čím krmit řasokoule?

Řasokoule není třeba krmit ani hnojit. Vše, co potřebuje je v běžné vodě.

Jak se rozmnožuje řasokoule?

Z řasokoule v průběhu života odpadávají malé chomáčky, ze kterých vyroste nová řasokoule. Bude to ale trvat dlouho, jelikož běžné tempo růstu je maximálně centimetr za rok. 

Tipy na závěr: Jak se starat o řasokouli

Při péči o řasokouli jsou nejdůležitější tři body:

 • Vyměňujte řasokouli každých 14 dní (nebo častěji) vodu a vyčistěte akvárium
 • Pěstujte řasokouli ve stínu nebo v polostínu, daleko od topení
 • Nezapomeňte řasokouli mazlit a dávat jí svou lásku

Pořiďte si pěkné akvárium nebo skleněnou dózu a pěstujte svou řasokouli i vy. Bude krásnou dekorací i nenáročných domácím mazlíčkem, který bez vás vydrží i při odjezdu na dovolenou.

Pomohl vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou tipy a inspirace z naší redakce. Pravidelně přinášíme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.