Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zahradní altán - moderní

Altán je skvělým místem k odpočinku. Ideální je umístěný na klidném místě v zahradě. Umožňuje vám užít si krásy okolní přírody. Je to také místo, kde můžete trávit čas se svou rodinou a načerpat novou energii. A jak vytvořit takový perfektní koutek jako stvořený k odpočinku?  

Co je a k čemu slouží zahradní altán  

Poradíme vám, jak postavit a zařídit moderní altán v zahradě tak, aby se stal ideálním místem k odpočinku. Kromě toho vám prozradíme, kam do zahrady jej umístit a jaké rostliny se na toto místo hodí.  

Nejprve je však potřeba ujasnit si, že i stavba altánku zahrnuje několik právních aspektů. Podle předpisů je altán klasifikován jako „samostatně stojící jednopodlažní budova“ a jeho umístění na zahradě zpravidla nevyžaduje stavební povolení, pokud altán nepřesahuje plochu 35 m2. Objekty, které podléhají oznámení, musí být vysoké až 5 metrů u strmé sedlové střechy nebo 4 metry u jiných typů střech. Navíc počet altánů nesmí překročit dva na každých 500 m2 plochy pozemku. 

Existují také situace, kdy stavbu altánu nebo kůlny není nutné vůbec hlásit. To platí pro altány umístěné v rodinných přidělených zahradách. Jejich rozměry nesmí u sedlové střechy samozřejmě překročit 35 m² a výšku 5 metrů. Různé lehké přenosné konstrukce, pergoly, dřevěné přístřešky, hřiště na zahradu nebo altány bez zastavěných zdí a základů nevyžadují registraci. Stavební povolení se nevyžaduje ani u jiných zahradních prací. Patří mezi ně stavba bazénu nebo rybníka! 

Oznámení o záměru výstavby by mělo být podáno na příslušný městský úřad. Důležité je, že v žádosti je třeba specifikovat rozsah prací, způsob provádění stavebních prací a také datum jejich zahájení. Pokud máme navržený design altánu, stojí za to jej přidat jako další dokumentaci. Nyní již stačí vyčkat na povolení od úřadu a následně začít stavět! 

Jaký je rozdíl mezi pergolou a zahradní altánkem  

Není vám jasné, jak rozeznáte altán od pergoly? Je to jednoduché. Hlavním rozdílem je to, že altán stojí na pozemku samostatně, zatímco pergola je součástí jiného stavení.  

Jaký typ altánku byste si měli vybrat?  

Altán lze postavit z různých materiálů. Jedním z nejčastěji používaných materiálů je dřevo. Potřebujete multifunkční prostor? Ten, který bude v teplých měsících sloužit jako relaxační zóna, ale bude chránit také před špatným počasím? Svůj moderní altán můžete postavit také z pevného materiálu, jako je cihla, beton nebo kámen. Základ je odolný a bude podporovat skleněnou konstrukci, dveře a dokonce i okenice. 

Dřevěný zahradní altán  

Vzhledem k tomu, že altán nám bude nám sloužit roky, měli bychom při výběru materiálu pro stavbu věnovat pozornost třem důležitým aspektům: druhu dřeva, zpracování a ochraně před vnějšími vlivy. Nejoblíbenějšími druhy používanými k výrobě zahradních domků jsou smrkové a borové dřevo.

Jejich velkými výhodami jsou relativně nízká cena, dostupnost a dobrá zpracovatelnost. Tvrdé dubové dřevo a jehličnaté dřevo z modřínu jsou méně oblíbené kvůli vyšší ceně, ale také se používají pro stavbu altánů. Dřevo pro takové využití by mělo být zdravé, zbavené kůry a řádně vysušené. Požadovaná vlhkost dřeva je přibližně 18 %. Také impregnace dřeva je velmi důležitá a měla by se opakovat každých několik let, protože impregnační vrstva se časem odlupuje, což má za následek zhoršení odolnosti dřeva.

Přírodní materiál také vyžaduje ochranu před škůdci a houbovými chorobami. Jinak ztratí svou krásu, začne hnít a praskat. Je důležité, aby vybrané dřevo nemělo kůru, pod kterou by mohli být škůdci poškozující jeho strukturu. 

Hliníkový altán na zahradu  

Pokud máte malou zahradu, můžete zvolit třeba hliníkový altán. Taková struktura altánu je poměrně lehká, takže nezabírá mnoho místa. 

Výběr místa pro zahradní altán  

Ptáte se také, jak si vybrat ideální místo pro umístění altánu tak, aby vyhovoval uspořádání zahrady? Je třeba vzít v úvahu několik věcí. Určitě sníte o odpočinku daleko od všeho shonu na ulici. Proto při hledání místa pro umístění altánu zvolte spíše odlehlý kout. Právě díky tomu se altán stane vaší oázou klidu a místem, kde si po náročném dni můžete odpočinout. Také umístění altánu poblíž domu je obzvláště užitečné. Oceníte to zejména při pořádání různých oslav, kdy často přebíháte tam a zpět s nádobím a dalšími věcmi.  

DIY: Jak si postavit vlastní zahradní altán  

Velkou výzvou je stavba vlastního zahradního altánu, která vyžaduje logistické, organizační a samozřejmě technické dovednosti. Pokud vám tyto typy výzev nevyhovují a nemáte trpělivost učit se sami, je nejlepší vyhledat pomoc odborníka. V případě, že se nebojíte kutilských projektů, zkuste si sami postavit moderní altán! K sestavení altánu budete potřebovat základní nářadí: kladivo, šroubovák, pravítko, žebřík a vodováhu, které jistě má každý správný kutil ve své výbavě. A jak postupovat? 

 1. Vypracování plánu 

  Stavba každého projektu by měla začít pečlivě připraveným plánem. Díky tomu se vyhnete nepříjemným překvapením a zbytečným dalším nákladům. Vyberte tedy vhodné místo, kde bude altán stát. Poté navrhněte strukturu a naplánujte, co s ní dělat. 
 2. Stavba základů

  Velmi důležitou fází při vytváření altánu je správná příprava základu. Je vyroben ze železobetonové desky. Základ pro altán je připraven. Co teď? Konstrukce zahradního vyžaduje instalaci dřevěných sloupů na betonovou desku. K tomu je třeba dokoupit speciální nastavitelné kotvy nebo nožičky pro sloupky s koncem ve tvaru U. Velikost sloupků závisí na vzdálenosti mezi nimi, rozměrech altánu, hmotnosti a použitém konstrukčním materiálu. 
 3. Stěny 

  Nyní je čas postavit třeba zeď. V případě altánu navrženého na čtvercovém nebo obdélníkovém půdorysu to budou tři stěny. A jak mohou stěny vypadat? Zde máme volnou ruku. Mohou to být desky nebo hotové panely ze dřeva nebo jiných materiálů či dekorativní stěny, na které bude šplhat  břečťan. 
 4. Střecha 

  Jakmile postavíte zdi, pokračujte v konstrukci střechy. Ta bude provedena  velmi rychle, a to v případě jednoduchého návrhu. Složitější konstrukce samozřejmě zahrnují další práce. Máte již altán postaven? Výborně! Je čas jej vyzdobit a koupit nějaký krásný zahradní nábytek!  

Jak se starat o zahradní altán v zimě  

Vzhledem k tomu, že již víte, jak vyzdobit vaši zahradu nádherným altánem, musíte také pamatovat na její údržbu. Správná údržba vám umožní zachovat altánu původní vzhled mnoho let. Moderní zahradní altán je stavba, která je mnohem více využívána v létě. V zimě je však obzvláště vystaven negativním vlivům povětrnostních podmínek, jako je sníh, mráz nebo déšť. Právě tyto vlivy totiž mohou výrazně zkrátit životnost dřevěné konstrukce a v nejhorším případě je nutné ji zcela vyměnit.

Jedním z nejlepších řešení je používání plachet. Budou sloužit po mnoho sezón. Zajímavým řešením je také instalace plachet s průhlednými okny. Samotná plachta však bohužel nestačí. Vlhkost, pokles teploty a silný vítr jsou zabijáci přírodního dřeva. A proto je nutná jeho systematická impregnace. Většina dřevěných konstrukcí dostupných na trhu je již v továrně impregnována. Pro zvýšení jeho účinnosti je však dobré každý rok dřevo znovu naimpregnovat. Při výběru přípravku stojí za to věnovat pozornost filmotvorným impregnacím. Dalším přípravkem, který lze použít k ochraně dřeva je olej. Účinně zpevňuje povrch a činí jej odolným proti vlhkosti. 

Inspirace  

Altán v moderním stylu vynikne v každé zahradě a poskytne skvělý zdroj stínu. Místo, kam altán umístíme, by však mělo být předem promyšleno, protože později již bude těžké jej změnit. Co však můžete kdykoliv měnit je zařízení altánu. Tak jaký styl altánu si vyberete?  

Altán ve středomořském stylu  

Středomořský styl je krásným odkazem na prázdniny zalité sluncem. Bambusový nábytek a dekorace, dominance bílé a modré a vegetace přímo ze Santorini. Při dekorování používejte lehké a vzdušné materiály, např. světle modré a bílé plédy a vyšívané dekorativní polštáře. Květiny v květináčích můžete dát do ratanových košů a řezané do vázy s bílými a modrými pruhy. 

Boho zahradní altán  

Toužíte po útulném a zároveň originálním boho stylu? Na nábytek z přírodních materiálů, například z bambusu, položte krémové polštáře, které můžete rozbít pomocí barevných dek. Místo klasických křesel položte béžové pufy na krémový koberec s orientálními vzory. Budou nejen dalším místem k usazení, ale také nádhernou výzdobou! A samozřejmě využijte lucerny, které vytvoří okouzlující atmosféru, zejména při večerních oslavách. 

Monochromatický moderní altán  

I když se na první pohled může zdát, nemusí být takové uspořádání nudné a smutné. Altán v tomto stylu je elegantní, ideální pro obchodní jednání nebo romantické večeře pro dva. Šedá, černá a bílá jsou nadčasovou barevnou kombinací. Bílé stoly a lavice, rozbité černými tkanými židlemi a dekoracemi v podobě váz, mís a lamp. 

Jaké rostliny pěstovat vedle altánu  

Zelená je uklidňující barva. Je to dobré jak pro náš zrak, tak pro nervový systém. Není tedy nic lepšího než altán plný rostlin a keřů. A jaké rostliny zvolit? 

Horolezci 

Pokud chcete v altánu více stínu, můžete zasadit dekorativní horolezce . Budou šplhat přes podpěry nebo prolamované stěny altánu a postupem času vytvoří trvalou ochranu proti větru a spalujícímu slunci.  

Barevné trvalky a keře 

Pokud máte rádi nenáročné rostliny, vyberte si bezproblémové trvalky a okrasné keře. Kvetoucí keře, jako je zahradní hortenzie budou ideální v okolí altánu. Z dekorativních rostlin můžete zasadit trpasličí dřišťál s červenohnědými listy se žlutým okrajem, četné odrůdy brusinek s ozdobnými listy. 

Minimalistické rostliny 

Moderní altán bude také vypadat skvěle ve společnosti okrasných trav. A taková levandule je nenáročná a bohatě kvetoucí zároveň. A její vůně navíc odpuzuje komáry. 

Jak vyzdobit altán  

V  moderním altánu můžete volně umístit zahradní nábytek ze dřeva nebo polyratanu, který vypadá moderně a je odolný vůči povětrnostním podmínkám. Pokud jste nadšení kutilové, co takhle zahradní nábytek z palet? Samotný zahradní nábytek je krásná dekorace. Můžete jej však také trochu vylepšit. A co takhle měkké polštáře určené pro venkovní použití? 

Osvětlení  

Skutečné kouzlo zahradního altánu oceníte až v pozdní letní večer, kdy si můžete užít ticho a příjemný chlad. To však vyžaduje správné osvětlení. Stojí za to vsadit na tlumené, mléčné světlo. Na stěnách altánu zavěste ozdobné lucerničky. 

Dekorace  

Neexistuje krásnější typ dekorace, než ta přírodní. Záhon kolem altánu jistě oživí celou zahradu a zpříjemní čas rodinných večeří. Dobrým řešením bude také přírodní skalka hned vedle altánu.   

Shrnutí: Jak si správně vybrat ten pravý altán

Altánky mohou sloužit jako ozdobné i funkční zahradní prvky, pokud je vhodně umístíte a vyberete správný styl, tvar a velikost pro vaši zahradu. Věříme, že vám naše tipy pomohly vybrat ten správný materiál, výzdobu i osvětlení altánu.  

A pokud se vám naše tipy líbí, přečtěte si i další články. Například ten na téma Jaké osvětlení na zahradu: nejkrásnější nápady.  

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky. díky kterým bude váš domov ještě krásnější!