Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak natřít nábytek

K natírání nábytku můžete mít různou motivaci. Od změny stylu, přes poškození původního nátěru, až po snahu zachránit starou skříň po babičce, která by se vám jinak vůbec nehodila do interiéru. Abyste ale nábytek nakonec nezničili, je třeba správně postupovat. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, se kterými rozhodně nešlápnete vedle.

Co potřebujeme při natírání nábytku

Při natírání jakéhokoliv povrchu se neobejdete bez pomůcek. U nábytku tomu samozřejmě není jinak. Co byste si měli připravit?

 • Staré noviny
 • Maskovací páska
 • Odmašťovací čistič
 • Hadříky a houbičky na čištění
 • Několik hrubostí smirkového papíru
 • Váleček či štětka a menší štětec
 • Podkladová vrstva pod barvu
 • Barva na natření nábytku
 • Vrchní vrstva

Jak natřít nábytek: Krok za krokem

Lámete si hlavu s otázkou, jak natřít dřevěný stůl nebo velkou skříň, která se vám nehodí do ložnice? Připravili jsme pro vás návod krok za krokem.

1. Připravte povrch

Když se do natírání nábytku pustíte bez řádné přípravy, barva se vám brzy začne olupovat a vy budete muset celý proces opakovat. Abyste ušetřili čas i peníze, raději vše udělejte co nejlíp hned napoprvé.

Jakmile si připravíte noviny na celou pracovní plochu, začněte tím, že nábytek důkladně očistíte od prachu, různých nečistot a mastnoty. Skvěle fungují speciální odmašťovací prostředky, můžete ale použít také vodu s trochou čističe na nádobí. 

Tip: Součásti, které jdou vyndat, jako například šuplíky, natírejte zvlášť. Úchyty a další místa, která nechcete natřít, odmontujte nebo přelepte.

2. Obruste povrch

Pomocí hrubšího smirkového papíru odstraňte lesklý nátěr. Aby se dobře přichytila barva, je třeba vytvořit hrubší povrch. Neměl by ale mít znatelné rýhy, proto použijte postupně několik hrubostí smirkového papíru, než získáte na první pohled jemnou plochu.

3. Naneste podkladovou vrstvu

Očistěte znovu nábytek od prachu a naneste podkladovou vrstvu, tzv. primer. K čemu je podkladová vrstva dobrá? Pomůže barvě lépe přilnout k nábytku a sjednotí podklad tak, aby nevznikaly nesrovnalosti a mapy.

4. Opět obruste povrch

Vezměte si nejjemnější smirkový papír a lehce přebruste povrch. Díky tomu získáte profesionálně vypadající a rovnoměrný vzhled. Lehké obroušení jemným papírem je třeba zařadit také mezi každou vrstvou nátěru.

5. Natřete nábytek

Konečně se dostáváme k podstatě, samotnému natírání nábytku. Vyberte vhodnou barvu a pusťte se do nátěru. Na velké plochy můžete použít i menší váleček, na většinu práce ale budete potřebovat štětec. Připravte si několik velikostí, abyste se dostali do všech záhybů.

Nanášejte tenkou vrstvu, vždy ji nechte pořádně zaschnout a lehounce přebruste jemným smirkovým papírem. Běžně jsou potřeba minimálně dvě až tři vrstvy nátěru.

6. Zafixujte nátěr

Aby nátěr dlouho vydržel a byl snadno udržovatelný, je třeba jej zafixovat. Barvu nečte zaschnout alespoň 24 hodin a poté naneste vrchní nátěr nebo jinou fixaci. Můžete použít jak matný, tak lesklý vzhled.

Tip: U nábytku, který nebudete tolik používat můžete fixační nátěr vynechat. Minimálně měsíc s takovým kusem ale vůbec nemanipulujte.

7. Jakou barvu na nábytek

Při výběru barvy na nábytek je nejdůležitější typ barvy, kterou koupíte. Na každý povrch je vhodný jiný druh (a často podle něj musíte také upravit postup). Proto dobře čtěte obaly a příbalové letáky, případně se zeptejte prodavačů.

Co se týče odstínu, dnes jsou ve specializovaných prodejnách schopni namíchat jakoukoliv barvu s téměř stoprocentní přesností odstínu. Právě kvůli slůvku „téměř“ je ale dobré nakoupit rovnou dostatek barvy. S množstvím to ale na druhou stranu nepřehánějte. Barva na natírání nábytku nepatří mezi odpady, které byste mohli jen tak vyhodit a navíc není zrovna nejlevnější.

Tipy: Natírání speciálních materiálů a povrchů

Při natírání nábytku je bez debat nejjednodušší, když se pouštíte do úprav čistého dřeva. To stačí přebrousit a poté jej můžete natírat či mořit přesně podle představ. Jak ale upravit další povrchy, jako je lamino, lakovaný nábytek nebo dýha?

Jak natřít nábytek z lamina

Nábytek z lamina je možné natírat krycími barvami, ředitelnými vodou i rozpouštědly. Jemným smirkovým papírem povrch nejdříve zbruste a poté jej odmastěte saponátem. Následně již natírejte odstínem podle představ.

Čím natřít nábytek z palet

Nábytek z palet je v posledních letech čím dál oblíbenější. Využíváme ho do industriálního obývacího pokoje, do pokoje pro teenagery i jako levný zahradní nábytek. Kvůli individuálnímu doladění i snazší údržbě je ale potřeba jej natřít. Použijte klasickou barvu na dřevo.

Jak natřít lakovaný nábytek

Nejlepší postup při natírání lakovaného nábytku je kompletní odstranění lakovaného povlaku, přebroušení povrchu smirkovým papírem, příprava pomocí podkladového nátěru a až poté finální nátěr a vrchní lak. Získáte tak dlouhodobou výdrž nového nátěru.

Čím natřít nábytek z dýhy

Změna barvy dýhovaného nábytku není jednoduchá. V domácích podmínkách je téměř nemožné odstranění laku bez poškození dýhy. Nejlepší postup je proto lehké přebroušení, odmaštění a očištění povrchu a následné natírání krycím emailem. 

Shrnutí: Na co si dát pozor při natírání nábytku

 • Při natírání nábytku nepodceňujte řádnou přípravu. Přebroušení původního laku, odmaštění a řádné vyčištění vám zajistí dlouhotrvající a rovnoměrný nátěr. 
 • Vyberte správný typ barvy. Existují univerzální laky, nejlepší je ale zvolit typ barvy přesně podle materiálu a umístění nábytku.
 • Pozor na stékající barvu. Při samotném procesu se jí pravděpodobně nevyhnete, když ale kapky setřete dostatečně brzy, nebudou dělat problémy.
 • Přidávejte barvu po slabších vrstvách. Silná vrstva má tendenci se odlupovat, proto naneste raději více slabších vrstev nátěru.
 • Vyzkoušejte si postup na menším kusu nábytku, který pro vás není důležitý. Až když si budete při práci jistější se pusťte do historického kousku po babičce.

Natírání nábytku není složitý proces. Stejně jako u všech DIY projektů je ale potřeba náležitá trpělivost a dostatek času. Pořiďte ty správné pomůcky a vytvořte jedinečný kus nábytku pro váš obývací pokoj nebo ložnici.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: