Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kam v Amsterdamu

Amsterdam patří bez pochyb mezi nejoblíbenější města v Evropě. Romantické kanály, cihlové domy, noční život a jedinečná atmosféra láká každý rok statisíce turistů. Před návštěvou si pročtěte našeho průvodce nejzajímavějšími atrakcemi a tipy, co dělat a kam v Amsterdamu

12 tipů na aktivity v Amsterdamu 

Výlet do Amsterdamu nemusíte plánovat minutu po minutě. Určitě je ale dobré dopředu vědět, co nechcete vynechat. Město nabízí mnoho lákadel a návštěvu některých míst je lepší naplánovat předem, protože vstupenky bývají vyprodané i na několik měsíců. 

Připravili jsme pro vás tipy na prohlídky města, muzea i další atrakce, jídlo a další města v okolí, která stojí za návštěvu. V našem průvodci najdete i tipy, jak si užít Amsterdam s nízkým rozpočtem. 

3x jinak: Prohlídka Amsterdamu s průvodcem  

Chcete se po příjezdu do nového města rychle zorientovat? Jednoduchou pomocí je prohlídka města s průvodcem. Během hodiny nebo dvou uvidíte vše důležité, dozvíte se pár zajímavostí a budete mít představu, kde, co je. 

1. Free walking tour v Amsterdamu 

Výlet do Amsterdamu začněte pěší prohlídkou města. Využijte populární „Free walking tour“. Od roku 2020 musíte zaplatit poplatek 1,50 euro, zbytek ceny záleží na vašem úsudku. Průvodce očekává spropitné, to ale určíte sama dle vašich možností a spokojenosti. 

2. Amsterdam na kole 

Kola jsou důležitou součástí života v Amsterdamu. Říká se, že jich je ve městě více než lidí. Místní znají město na kole nazpaměť a překážet na cyklostezce je neomluvitelné. Zařaďte se na ni na kole a prozkoumejte město z jeho sedla.   

3. Amsterdam z lodi 

Amsterdam je město na vodě, proč si jej neprohlédnout z kanálů? Pohled z lodi na cihlové budovy je jedinečný zážitek. Vyberte si jednu z menších otevřených lodí, které vyjíždí z Damrak Pier. Projížďky jsou levnější a osobnější než na velkých lodích. 

Kam v Amsterdamu: muzea

V Amsterdamu najdete mnoho důležitých muzeí a galerií. Můžete se těšit na umělce z Nizozemí i z celého světa, kus historie i moderní umění. Pokud jich chcete navštívit více, zvažte nákup Museumkaart. Umožní vám vstup do 400 muzeí po celém Nizozemí, budete na ni ale čekat cca 5 dní, proto ji objednejte včas.  

Tip: Dočasnou kartu můžete zakoupit i v některých muzeích. Platí jeden měsíc a umožní vám pět vstupů, než dorazí karta klasická. 

4. Dům Anny Frankové 

Dům Anny Frankové v Amsterdamu je jeden z nejdůležitějších pozůstatků nejtemnějšího období v naší historii. Dům, ve kterém se Anna se svou rodinou a dalšími židy schovávala před nacisty a napsala slavný deník, dnes slouží jako muzeum. 

Tip: Vyhněte se dlouhým frontám a zarezervujte si vstup předem. Pozor, vstupenky jsou vyprodané i několik měsíců dopředu, v den návštěvy se ale dopoledne občas nějaké na internetu objeví. 

5. Rijksmuseum 

Rijksmuseum v Amsterdamu je nizozemské národní muzeum. Pomocí uměleckých děl zde projdete 800 lety nizozemské historie. Kromě toho se můžete těšit na různorodé exhibice, ať už ze sbírky muzea nebo ze zápůjček z celého světa. 

6. Van Goghovo muzeum 

Muzeum věnované nizozemskému malíři Van Goghovi vlastní více než 200 obrazů a 400 kreseb. Muzeum vás provede jeho životem a můžete se těšit i na známé obrazy jako jsou Jedlíci brambor nebo jednu z verzí Slunečnic.  

Kam v Amsterdamu: další místa

Kam byste se rozhodně měla vydat při toulkách po Amsterdamu? 

7. Vondelpark 

Vondelpark je největší a nepopulárnější park v Amsterdamu. Po celém dni v živém městě si jistě užijete odpočinek v přírodě. Přes léto je tu mnoho lidí, především místních, kteří jen tak relaxují, věnují se sportu, mají piknik nebo sedí v místní kavárně. 

8. Čtvrť červených luceren 

Prostituci v určité formě najdeme po celém světě. Tady je ale legální. V celé čtvrti je přísný zákaz focení (především žen ve výlohách) a rozhodně se nevyplatí jej porušovat. Navštivte také kontrastní Oude Kerk, tedy Starý kostel.  

9. Náměstí Dam 

Náměstí Dam v historickém centru Amsterdamu je plné turistů a má to dobrý důvod. Na náměstí najdete

 • Královský palác 
 • Nový kostel (Niuwe Kerk) 
 • Muzeum voskových figurán Madame Tussaud 
 • Národní monument, který je připomínkou obětí druhé světové války 

Co ochutnat v Amsterdamu 

Po dlouhém dni na vás jistě přijde hlad. V Amsterdamu narazíte na mnoho špičkových restaurací. Nizozemská kuchyně je ale ve skutečnosti zaměřená především na jednoduchá jídla a ty největší skvosty ochutnáte ve stáncích a na trzích. 

10. Stroopwafel 

Na trhu Albert Cuyp starém přes sto let vás čeká více než 300 stánků plných lokálních i zahraničních dobrot. Koupíte zde vše včetně ovoce, ryb, výborných sýrů, kosmetiky, květin či oblečení. Rozhodně ochutnejte místní vafle. Stroopwafle zakoupíte i v supermarketu, na trhu ji ale dostanete čerstvou a ještě teplou

11. Bitterballen 

Dalším favoritem jsou holandské krokety. Tradiční jsou masové, dnes si ale dáte i sýrové či zeleninové. Podávají se jen tak s hořčicí a nejlépe chutnají s místním pivem. 

12. Herring a kibbeling 

V jednom z místních stánků ochutnejte nakládané sledě, kterým říkají herring. Servírují je s cibulí na tácku nebo v housce a obě varianty jsou výborné. Pokud vás sledi nelákají, dejte šanci obalované tresce, kterou najdete pod názvem Kibbeling. 

Jak navštívit Amsterdam levně 

Amsterdam je pokládaný za jedno z nejdražších měst v Evropě. Nemusí to tak ale být! Připravili jsme pro vás proto tipy pro levný výlet do Amsterdamu

 1. Ubytování mimo centrum. Hotely i Airbnb v centru Amsterdamu jsou velmi drahé, proto se raději ubytujte v jiné části. Pokud se centra města nechcete vzdát, zvažte ubytování v hostelu
 1. Procházka kolem kanálu. Projížďka lodí vás vyjde minimálně na 10 euro. Pokud je nechcete utrácet, okolo kanálů se jednoduše projděte. 
 1. Choďte pěšky. Při cestování s nízkým rozpočtem je vždy vhodné vyhýbat se taxi službám, v Nizozemí se ale může prodražit i hromadná doprava. Když to jde, snažte se chodit pěšky nebo využívat kola. 
 1. Nakupujte na trhu. Ve městě najdete několik trhů s jídlem, oblečením i použitým zbožím. Nezáleží, jestli hledáte ingredience na oběd nebo originální suvenýr, nákup na trhu je vždy levnější než v supermarketu. 
 1. Vařte si doma. Pokud bydlíte v hostelu nebo v apartmánu s kuchyní, zvažte stravování převážně doma. Nizozemská kuchyně stojí za ochutnání, není ale tak jedinečná, aby bylo třeba chodit do restaurace na každé jídlo. 
 1. Neplaťte za audio průvodce. V některých muzeích se vyplatí, ale například v domě Anny Frankové vás na nahrávce čeká téměř stejný text jako v popisu na zdi. 
 1. Jeďte v týdnu. Amsterdam se o víkendech nejvíc zaplní turisty, proto jsou hotely nejdražší. Můžete ušetřit i třetinu ceny. 
 1. Navštivte místní parky. Především v létě můžete místo drahých muzeí navštívit místní parky, například populární Vondelpark. 
 1. Navštivte knihovnu. Největší evropská knihovna je shodou okolností v centru Amsterdamu. Návštěva je zdarma a z její střechy máte výhled na celé město. 
 1. Pořiďte si kartu do muzea. Výše zmíněná Museumskaart vám může ušetřit hodně peněz, pokud plánujete návštěvu několika muzeí. 

Kam v Amsterdamu: návštěva z ostatních měst 

Jednou z možností, jak na návštěvě Amsterdamu ušetřit je jednodenní výlet z jednoho z dalších nizozemských měst. Ubytování bude výrazně levnější a jako bonus uvidíte i autentická místa bez turistů. Cesta vlakem z ostatních měst trvá od třiceti minut do hodiny. 

 • Rotterdam: Druhé největší město Nizozemska má velmi moderní vzhled i atmosféru. Trajektem můžete dojet k téměř tři sta let starým větrným mlýnům Kinderdijk. 
 • Utrecht: Studentské město, které na mnoha místech připomíná samotný Amsterdam. Je zde ale uvolněnější atmosféra, méně turistů a nižší ceny. 
 • Haag: Politické hlavní město Nizozemska je ideální pro ty, kteří hledají spíše klid než večírky i pro rodiny s dětmi. Čtvrť Scheveningen je populární pobřežní letovisko, ve kterém si kromě autentické architektury užijete i místní pláže. 

Shrnutí 

Výlet do Amsterdamu si užijete v jakémkoliv ročním období. Čeká vás zde mnoho muzeí, jedinečná atmosféra a vždy budete mít co dělat. Navštivte místní muzea a parky nebo se jednoduše jen nechte unést krásou cihlových domků doslova nakloněných nad kanály.  

Láká vás cestování po Evropě? Inspirujte se i v dalších průvodcích: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci pro volný čas. Každý týden vás čekají také exkluzivní nabídky, díky kterým si na plno užijete čas i ve svém krásném domově.