Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Podzimní věnec

Proč něco v dnešní době vyrábět, když se dá úplně vše sehnat v obchodech? Důvod k tomu, abychom dekorace nekupovali, ale spíše vyráběli je jednoduchý. Když si cokoliv vlastnoručně vyrobíte, dáte tomuto výrobku jakýsi kouzelný osobní nádech. Z takového doplňku budete mít mnohem větší radost než z toho byť sebekrásnějšího, avšak kupovaného. Tím mohou být i krásné věnce. A tentokrát se zaměříme na podzimní věnce.  

Jak vyrobit podzimní věnec: krok za krokem  

Nápadů na dekorativní věnce je takové množství, že se vám z toho může motat hlav. Může se vám také zdát, že se jedná o složitý proces, do kterého se raději nebudete pouštět. Nemáte se ale čeho bát. Stačí vyrobit základ věnce, ze kterého následně vyrobíte luxusní a stylové kousky pomocí různých prvků. A jak na to? Jednoduše. Pokud nechcete kupovat polystyrenový korpus, napovíme vám, jak si podomácku vyrobit vlastní. Řiďte se následujícími kroky:  

 1. Na korpus věnce sežeňte proutí, slámu, trávu, případně drát nebo mech 

  My volíme proutí, které vypadá skvěle, ať už jej doplníte čímkoli dalším. Navíc nemusí být celý pokryt dekoracemi, ale proutí je možné alespoň z části přiznat.  
 2. Vytvořte kruh 

  Nyní si vezmeme do ruky pár stejně dlouhých proutků, vytvarujeme je do kruhu a zajistíme drátkem.  
 3. Kruh omotáme proutky

  Následně kruh z prutů omotáme dalšími proutky a jejich konce postupně vložíme do těla věnce.  
 4. Proutky namočte 

  A na závěr ještě jedna rada. Pokud pruty namočíte, budou se vám lépe ohýbat a práce s nimi bude jednodušší.  

7 inspirací na podzimní věnce  

Na podzim můžete přímo ve svém okolí najít nespočet surovin a doplňků, ze kterých vyrobíte stylové věnce do vaší domácnosti. A jak jsme již naznačili, nemusíte nikam daleko. Stačí si vyjít na příjemnou procházku po okolí a nasbírat šišky, listy, proutí nebo třeba kaštany. Přinášíme vám 7 tipů, jak věnce laděné do podzimu vyrobit. Všechny tyto věnce vyrobíte pomocí základního korpusu, který lze koupit nebo si tento základ věnce vyrobíte pomocí drátku a proutí dle návodu výše.  

1. Podzimní věnec z kaštanů 

 • Kaštany k podzimu také neodmyslitelně patří. K výrobě podzimního věnce z kaštanů můžete použít polystyrenový i proutěný korpus.
 • Pomocí tavící pistole nalepíte na horní stranu korpusu kaštany, které můžete tu a tam doplnit ořechovou skořápkou.
 • Ozdobit věnec můžete i jutovými mašličkami nebo listy.   

2. Podzimní věnec z listí  

 • Pomocí proutěného korpusu vyrobíme bleskovou rychlostí i věnec z podzimního listí.
 • Stačí posbírat listy různých barev a jejich stonky zapíchat do věnce. Pomocí tavící pistole stonky připevníme k věnci.
 • Na množství listů nešetřete a věnec ozdobte bohatě.  

3. Podzimní věnec z juty  

 • Jutové věnce jsou stylové a finančně nenáročné, co se týče výroby a potřebných surovin.
 • Výhodou podzimního věnce z juty je to, že stačí korpus věnce pokrýt jutovou vrstvou, kterou následně můžete využít na jakékoli roční období. Stačí věnec vyzdobit prvky, které se na konkrétní období hodí.
 • Dekorativní prvky však na věnec nenalepujte, ale připevněte je například pomocí špendlíků. Pouze tak je budete moct odstranit a nahradit novými.  

4. Podzimní věnec z břečťanu  

 • Tak jako výroba předchozích zmiňovaných věnců, ani výroba podzimního věnce z břečťanu není složitá.
 • Přichystejte si několik šlahounů jakékoli popínavé rostliny. Ty kratší postupně omotejte kolem korpusu věnce a ty dlouhé si nechejte nakonec a omotejte jimi celý věnec.
 • Dozdobit věnec můžete malými ozdobnými dýněmi nebo kaštany. Nevýhodou je to, že věnec brzy zvadne.  

5. Podzimní věnec z papíru  

 • Styl ombré vypadá božsky nejen na vlasech. Také podzimní věnec z papíru může být vyroben v tomto stylu. stačí k tomu obyčejný barevný papír v podzimních odstínech, sešívačku a nůžky.
 • Tyto papíry nastříhejte na proužky o rozměrech cca 12x3cm. Proužků byste měli mít dostatek, čemuž odpovídá množství kolem 110 kusů. Tyto proužky následně spojíme na koncích sešívačkou a postupně lepíme v jednom směru na korpus věnce.
 • Na korpuse nenechávejte mezery. Měl by být celý hustě pokrytý proužky, aby vypadal opravdu hezky.  

6. Podzimní věnec z hortenzií  

 • Pokud nejste fanouškem prvoplánové podzimní výzdoby a z dýní a oranžové barvy vám naskakuje husí kůže, zvolte variantu podzimního věnce z hortenzií, který však nemusíte využívat pouze během podzimu.
 • Květiny jsou vždy krásnou dekorací a ve spojení s ozdobným věncem neuděláte krok vedle. Vždy jsou lepší volbou květiny živé, nikdo vás však nezavrhne ani za variantu s umělými květinami. A jak na to? Připravíme si základní korpus z proutí a sušené květy hortenzie.
 • Barvy a množství volte podle vlastního vkusu. Květům zkrátíme stonky tak, aby jejich délka zůstala dlouhá cca 4 cm. Tyto květy zapícháme do korpusu a stonky zajistíme tavící pistolí.  

7. Podzimní věnec z proutí  

Již jsme zmiňovali, že základ věnce lze vyrobit pomocí proutí a drátu. A pokud jste příznivcem minimalismu, vystačíte si pouze s tímto jednoduchým věncem a doplnit jej můžete malým množstvím podzimních lístků. I samotný podzimní věnec z proutí bez dalších doplňků však nadělá mnoho parády.  

8. Mechový věnec 

Co takhle mechový věnec? Tak šup na procházku do lesa a sbírejte vše co vám cestou cvrnkne do nosu. Šišky, větvičky a hlavně mech. Tím pokryjte korpus věnce a dozdobte vším, co najdete.  

9. Jeřabinový věnec 

A pokud chcete věnci přidat barvičky, využijte jeřabiny. Zvolte proutěný základ a pár takových jeřabin na něj připevněte. Doplňte červenou stuhou a uvidíte, jak bude výsledek dokonalý.  

10. Věnec ze žaludů 

Podobným způsobem jako při výrobě kaštanového věnce, postupujeme i se žaludy. I to je další tip na stylový podzimní věnec.  

DIY inspirace

Tipy na závěr      

A aby toho nebylo málo, na závěr vám přinášíme ještě další tipy, jak vyrobit základní korpus na ozdobný věnec. Víte například, že jej lze vyrobit z papírového kartonu? Jednoduše si vytvoříme šablonu se dvěma stejnými  kruhy, vystřihneme je a slepíme.

Díky tomu bude základ věnce pevný a požadovaný tvar získá díky zmačkaným novinám, kterými jej obalíme. Neuvěřitelně roztomilé jsou i mini věnce, které vytvoříme pomocí korpusu z kovové drátěnky. Tak do čeho se pustíte vy? A napadlo vás, že výroba věnce je skvělou aktivitou i pro vaše ratolesti? Sdílejte s námi vaše výtvory.  

Využijte také bezplatnou registraci na serveru Westwing. Nenechte si ujít množství nápadů na zařízení vašeho bydlení a exkluzivní nabídky pro krásný a stylový domov.    

Mohlo by se vám také líbit: