Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zorganizovat malou svatbu

Čeká vás svatba a přemýšlíte, jak naplánovat svatební den? Sestavili jsme pro vás harmonogram, díky kterému získáte představu o jednotlivých aktivitách v průběhu dne a plánování bude hračka. Plánování svatebního dne může být někdy náročné, ale s trochou přípravy a organizace můžete mít skvělou svatbu, na kterou budete všichni rádi vzpomínat.

Proč nepodceňovat přípravu svatebního dne 

Díky dobře naplánovanému svatebnímu dni se vyhnete nepříjemnostem a stresu v jeho průběhu. Svatební den bude jeden z nejkrásnějších dnů ve vašich životech a různá zpoždění nebo zapomenuté prstýnky by jej mohly pokazit.

  • Den bude organizovaný a bez stresu
  • Všichni budou vědět, kdy a kde mají být
  • Nezapomenete na nic, co je pro vás důležité
  • Z harmonogramu je jasné, kdo má co připravit
  • Podle harmonogramu sestavíte program pro svatebčany

Jak probíhá svatební den: Krok za krokem

Než začnete plánovat svůj svatební den, je potřeba mít představu, jak dlouho která činnost přibližně trvá. V opačném případě se snadno dostanete do skluzu a krásně napsaný harmonogram vyvěšený na místě svatby bude k ničemu.

  1. Příprava nevěsty (2 hodiny)

Hned po probuzení začínají přípravy nevěsty na obřad. Pro uvolnění jsou často doplněné sklenkou šampaňského, proto je vhodné do sebe dostat alespoň malou snídani.

Přípravy nevěsty zahrnují vše od ranní sprchy, přes kadeřnici a vizážistku až po oblékání svatebních šatů. Co se účesu a líčení týče, před rezervací je vhodné domluvit svatební zkoušku – budete mít představu o čase, který s kadeřnicí strávíte, i stylu účesu a líčení. Počítejte přibližně se dvěma hodinami.

Na samotné oblékání šatů si vyhraďte alespoň 15 minut. Punčochy, spodní prádlo a zejména pak svatební šaty na sebe nehodíte tak rychle, jako běžné oblečení do práce. Navíc již musíte dávat pozor na svůj krásný účes a líčení.

  1. Příprava ženicha (1 hodina)

Ženich má přípravu zpravidla o něco jednodušší, přesto je dobré vyhradit si dostatek času. Před svatbou je vhodné navštívit kadeřníka a holiče. Rezervaci můžete udělat na den před svatbou, nebo právě na svatební ráno.

Po vypravení ženicha často čeká přejezd k rodičům nevěsty, pokud se zde schází s nastávající a zbytkem svatebních hostů. Jestli plánujete tradiční předávání květiny, nezapomeňte také na časovou rezervu na její vyzvednutí.

  1. Vítání hostů a zdobení aut (1–2 hodiny)

Pokud se s hosty neplánujete sejít až na místě svatby, u vás doma nebo u jednoho z rodičů naplánujte vítání hostů. Je zvykem připravit nebo objednat malé občerstvení.

Pověřte svědka či svědkyni, aby informovali hosty o všem důležitém. Další člověk by se měl ujmout zdobení aut ve svatební koloně.

  1. Odjezd svatební kolonou (15 minut a více dle vzdálenosti)

Odjezd naplánujte na pevný čas. Ten, kdo se do té chvíle nedostaví může přijet rovnou na místo svatebního obřadu. Usazování do aut, řazení se do kolony a čekání na křižovatkách bude trvat déle než klasická cesta autem, proto vyrazte s dostatečnou rezervou.

Lámete si hlavu, kdo s kým jede v autě svatební kolonou?

  • První auto: Ženich a maminka (s řidičem)
  • Druhé auto: Maminka nevěsty a otec ženicha
  • Třetí a další auta: Ostatní svatební hosté
  • Předposlední auto: Svědci (případně s partnery)
  • Poslední auto: Nevěsta se svým tatínkem
  1. Příjezd na svatební místo (20 minut)

Po příjezdu na svatební místo si vás pravděpodobně vezme matrikářka stranou a připomene vám konkrétní harmonogram. Nevěsta, ženich, jejich doprovod a svědci se jdou připravit na nástup, zatímco svatebčané jsou uvedení do svatební síně a seznámeni s pravidly etikety.

  1. Svatební obřad (15 minut – 1,5 hodiny)

Samotný svatební obřad může trvat 15 minut, půl hodiny i hodinu. Záleží zejména, zda se jedná o civilní či církevní obřad

  • Civilní obřad je zpravidla kratší, zejména pokud svatba probíhá na vyhlášeném místě, kde se protočí několik obřadů každý den.
  • Církevní obřad může být s bohoslužbou nebo bez. Obřad v kostele s bohoslužbou bude trvat až hodinu a půl, bez bohoslužby pravděpodobně do hodiny.
  • Po samotném obřadu také následují formality ve formě podpisu novomanželů a svědků a často také přípitek.
  1. Gratulace novomanželům a společné focení (1 hodina)

Po svatebním obřadu včetně všech formalit následují gratulace novomanželům. Jako první novomanželé gratulace přijímají od oddávajícího, matrikářky, svědků a rodičů. Poté přichází další hosté.

Po gratulacích naplánujte společné focení se všemi svatebčany a v menších skupinkách. Tato chvíle je ideální, protože jsou všichni ještě plní energie a v krásném oblečení. Předem si sepište, jaké fotografie chcete nechat udělat.

Tip: Někteří svatebčané rádi předávají svatební dar již při gratulacích, myslete proto na praktické místo na jeho odložení.

  1. Svatební hostina (2 hodiny)

Po základním focení se mohou všichni svatebčané nebo jen nejbližší rodina přesunout na svatební hostinu. Pokud plánujete oběd pouze s rodinou a s ostatními až odpolední či večerní párty, nezapomeňte jim poskytnout přesné informace a také tipy, jak se zabavit (zejména pokud nepořádáte svatbu v místě, kde většina bydlí.

Na svatební hostině vás čeká rozbíjení porcelánového talíře pro štěstí, přípitky, proslovy a samozřejmě oběd. Opět vyhraďte dostatek času, abyste nemuseli pospíchat.

Tip: Nevíte si rady se zasedacím pořádkem na svatební hostině? Inspirujte se naším článkem.

  1. Focení novomanželů (1–2 hodiny)

V odpoledních hodinách je zpravidla čas na svatební focení novomanželů. Venku bývá lepší světlo a hosty můžete nejdříve uvést do místa odpolední oslavy, kde se zabaví.

  1. Krájení svatebního dortu (1 hodina)

Na odpolední oslavě naplánujte krájení svatebního dortu. Můžete jej krájet také po hostině, většina hostů na něj ale bude mít chuť až později. Na druhou stranu, jakmile začnou hosté pít, ocení spíše na slané dobroty.

Tip: Nezapomeňte zkontrolovat, že máte připravený pořádně ostrý nůž a dostatek talířků.

  1. První tanec novomanželů (15 minut)

Taneční parket zpravidla otevírají novomanželé prvním tancem. Ať už máte živou hudbu, DJ nebo kamaráda pověřeného pouštěním hudby, ujistěte se, že ví, jakou chcete zahrát písničku.

Druhý tanec je obvykle věnovaný nevěstě s tatínkem a ženichovi s maminkou. Rodiče se poté mohou i prostřídat (tedy nevěsta s ženichovo tatínkem a ženich s nevěsty maminkou), druhý pár rodičů může na parketě zůstat společně a další páry se postupně přidávají ještě v průběhu této písně nebo při další.

  1. Svatební program

Kromě základních aktivit jako je svatební hostina, krájení dortu, první tanec a proslovy můžete na svatbu naplánovat také další program. Je jen na vás, jestli chcete jednoduchou oslavu, kde se baví každý sám nebo vymyslíte svatební hry

Svatební hry mohou být naplánované například v průběhu vašeho společného focení, na zabavení svatebčanů. Mnoho párů je ale plánuje raději na začátek svatební oslavy, kdy pomohou v seznámení svatebčanů a rozproudění zábavy.

Stanovte si své priority

Dříve bylo zvykem, že se nevěsta připravovala u svých rodičů, kam později přijel ženich a následně zbytek svatebčanů. V dnešní době je ale běžné, že se ženich i nevěsta připravují v jednom domě, případně, že se vidí až na svatbě. 

Také záleží, jestli plánujete celodenní svatbu v sobotu, svatební víkend nebo třeba jen odpolední páteční svatbu s kamarády. Podle toho naplánujte časový harmonogram svatby.

Myslete také na své priority. Jestli se chcete držet všech tradic, užijte si je. Pokud ale spíše než po vítání hostů toužíte po svatbě s utajenou nevěstou, která si užije klidné ráno jen s družičkami, nic vám nebrání. 

Svatební koordinátor nebo agentura: Je potřeba?

Svatební koordinátor nebo svatební agentura celé plánování výrazně zjednoduší. Vy si jen nadiktujete, co si přejete a pověřená osoba se postará o veškeré zařizování a domlouvání dodavatelů.

Na druhou stranu je třeba počítat s vyšším rozpočtem. Svatbu bez debat zvládnete naplánovat i sami. Záleží, zda je pro vás výhodnější investovat čas nebo peníze.

Tip: Přečtěte si náš článek: Jak naplánovat svatbu od A do Z.

7 skvělých tipů: Jak se připravit na svatební den

  1. Začněte s plánováním svatebního dne včas. 
  2. Naplánujte si na všechny aktivity dostatek času.
  3. Pověřte spolehlivou osobu, která vám pomůže s organizací.
  4. Rozdělte úkoly mezi svatebčany a ujistěte se, že o nich vědí.
  5. Myslete zejména na své priority, nikoliv očekávání svatebčanů.
  6. Nezapomeňte nechat prostor na volnou zábavu a spontánnost.
  7. Pokud máte dostatečný rozpočet, oslovte svatebního koordinátora.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: