svatební trendy 2021

Svatební dar ve formě peněz je čím dál populárnější. Novomanželům se nenakupí pět stejných setů skleniček, nakoupí si přesně podle svého vkusu nebo si užijí krásné líbánky. Kolik ale darovat a jak peníze originálně zabalit?

Kolik peněz je vhodné darovat na svatbě

Peníze jako svatební dar jsou nejjednodušší a nejpraktičtější volba pro novomanžele i hosty. Proto již u svatebního oznámení snoubenci často připisují zmínku, že jako svatební dar upřednostní právě finanční příspěvek. Kolik ale darovat?

 • Novomanžele potěší jakýkoliv dar a jistě si nebudou dělat černé tečky u přátel, od kterých obdrželi méně peněz. 
 • Sázkou na jistotu je 1000 korun na jednoho dospělého. Částka pokryje to, co manželé utratili za pohoštění.
 • Čím blíže jste si s novomanželi, tím vyšší může být také částka daru. Například blízká rodina či svědci často dávají ke svatbě více peněz. 
 • Záleží ale také na vaší finanční situaci, čísla proto berte pouze jako orientační.

13 originálních způsobů: Jak stylově darovat peníze na svatbu

Novomanželé si přejí jako svatební dar peníze a vy nevíte, jak je předat? Připravili jsme pro vás 13 originálních způsobů, jak peněžní dar zabalit.

 1. Originální svatební přání s penězi

Je pro vás peněžní dar příliš neosobní? Darujte peníze uvnitř originálního svatebního přání. Můžete jej sami vyrobit, stačí ale napsat vlastnoruční vzkaz od srdce do pěkného svatebního přání z obchodu.

Tip: Inspirujte se v našem článku 13 originálními tipy, co napsat do svatebního přání.

 1. Peníze ke svatbě rovnou na účet

Nelíbí se vám představa předávání bankovek? Namísto fyzického dárku je můžete zaslat novomanželům jako překvapení na účet. Naplánujte převod tak, aby dorazil přesně v době začátku obřadu.

 1. Dárková karta 

Novomanželé si často přejí ke svatbě peníze, aby si svatební dary nakoupili přesně podle svých představ a vkusu. Jestli nechcete předávat peníze a přesto jim splnit přání, hodí se dárková karta.

 1. Peněžní dar ve fotoalbu

Novomanželé budou mít ze svatby jistě mnoho krásných fotografií. Aby nezůstaly jen v digitální formě, darujte krásné svatební fotoalbum. Peněžní dar můžete vložit mezi jeho stránky.

 1. Peníze spolu s archivním vínem

Chcete dárek, který s novomanželi alespoň chvíli zůstane? Darujte jim spolu s penězi láhev archivního vína s instrukcemi, kdy ji mají otevřít. Například na desáté výročí. S výběrem vhodného vína si nechte poradit ve specializované prodejně.

 1. Darujte peníze potřebným

Místo klasického peněžního svatebního daru finance darujte jménem novomanželů potřebným. Vyberte jejich oblíbenou charitu nebo projekt, který věříte, že by rádi podpořili. 

 1. Peněžní dar v rámečku

Stejně jako fotoalbum, na svatební fotografie se hodí i pěkný rámeček. Peníze můžete opět vložit do něj. Z bankovek můžete vytvořit obrázek, nápis, datum svatby… Cokoliv vás napadne.

 1. Strom peněz

Na tomto stromu peněz novomanželskému páru sice bohatství nevyroste, přesto jistě potěší. Pořiďte novomanželům trendy pokojovou rostlinu a pomocí tenkých provázků na ni přivažte srolované bankovky.

 1. Zamilované akvárium s penězi ke svatbě

Podle našeho videonávodu můžete vytvořit originální akvárium plné zamilovaných bankovek. Postup je jednoduchý:

 • Bankovku přeložte nejdříve podél delší strany
 • Vyznačte si prostředek přehnutím bankovky po kratší straně
 • Jednu část přeložte do trojúhelníku směrem k vyznačenému středu
 • Druhou stranu přeložte přes tak, aby vznikl základní tvar srdce
 • Čtyři horní rohy přehněte tak, aby vznikly zaoblené strany srdce
 • Několik takto připravených bankovek vložte na dno skleněné nádoby
 • Další srdíčka přivažte na vlasec a připevněte k víčku nádoby
 • Nádobu můžete převázat stužkou a na dno přidat kamínky
 1. Peněžní dar v krabičce

Darujte létající peníze. Do několika klasických krabiček (ideálně v barvě svatby) nastrkejte bankovky například ve tvaru motýlků nebo srdce.

 1. Kasička plná peněz

Prasátko na horší časy se hodí vždy. Zakupte nějaké tematické a svatební dar rozměňte v bance na drobnější mince. Prasátko bude pořádně těžké a novomanželé jej rozbijí až budou chtít.

 1. Tři oříšky pro Popelku

Víte, že nevěsta vždy toužila po pohádkové svatbě a také takovou plánuje? Darujte peníze jako v pohádce – v pohádce o Popelce. Tři oříšky pro novomanžele vytvořte ze skořápek vlašských oříšků. Snadno je, po opatrném rozlousknutí a vložení bankovky, vteřinovým lepidlem opět spojíte.

 1. Láhev s pokladem

Vyberte pěknou skleněnou láhev a naplňte ji pokladem – tedy svatebním darem. Přání napište na ozdobný list papíru, srolujte a přidejte do láhve. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: