Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Vánoční pohádky 2021

Vánoce jsou již skoro tady! Abyste naladila sebe i zbytek rodiny do správné nálady, pusťte si vánoční filmy a pohádky. Jsou plné radosti, často v sobě nesou poselství a donutí malé i velké uvěřit v kouzla.  

Připravili jsme pro vás seznam našich nejoblíbenějších vánočních filmů od klasik až po skryté poklady, které se možná po letošních Vánocích stanou stálicí i u vás doma. 

Klasické vánoční filmy 

Klasické vánoční filmy v sobě mají kouzlo, kterého dnešní filmaři jen těžko dosáhnou. Některé příběhy odhadnete hned od začátku, jiné jsou tak neotřelé, že vás dostanou každý rok. Jaká vánoční mistrovská díla byste rozhodně neměla vynechat? 

1. Zázrak v New Yorku (1947) 

Americká vánoční klasika, která okamžitě pozvedne náladu. Kriss Kringle si vás získá, ať už jste fanoušek Santa Clause či nikoliv. Kdo by řekl, že nejlepší marketingový tah luxusního nákupního domu na Vánoce bude snaha o zachování ducha Vánoc? V Zázraku najdete všechno: romantiku, lidské dobro, vtip i poučení. 

2. Vánoční příběh (1983) 

Vánoční příběh v sobě má klasickou atmosféru filmů z 80. let. Malý Ralph má velký sen: dostat pod vánoční stromeček pušku oblíbeného komiksového hrdiny. Jeho rodiče si ale myslí, že zbraň do dětských rukou nepatří. Má tak před sebou důležitý úkol: Sehnat důvěryhodného člověka, který rodiče přesvědčí. 

3. Grinch (2000) 

Ve vesnici Kdosice na sněhové vločce všichni milují Vánoce. Až na jednu výjimku – bručouna Grinche, který utekl na vrcholek hory nad městem. Zpátky do vesnice ho přivede až malá holčička Cindy Lou, která se snaží pochopit ducha Vánoc, a proto je zvědavá i na druhý úhel pohledu.  

4. Život je krásný (1946) 

Přemýšlela jste někdy nad tím, jak by svět vypadal, kdybyste se nikdy nenarodila? Tento americký klenot z padesátých let přesně takovou situaci ukazuje. George Bailey je na pokraji zoufalství a věří, že bez něj bude svět lepší. Strážný anděl Clarence má za úkol přesvědčit ho o opaku. 

5. Mrazík (1964) 

Asi žádný Ruský film u nás nikdy nebyl tak populární, jako právě Mrazík. Adaptace na klasickou popelku o hodné a pracovité Nastěnce, zlé maceše, rozmazlené nevlastní sestře a samolibém Ivanovi. To vše v doprovodu kouzelného dědečka Mrazíčka a krásné zimní atmosféry. 

Vánoční filmy pro rodinu 

Vánoce jsou stvořené pro čas strávený s rodinou. Vyberte si jeden z našich oblíbených rodinných filmů a zachumlejte se společně pod deku s horkou čokoládou v ruce. 

6. Paní Zázračná (2009) 

Jestli je někdy čas na zázraky, pak právě o Vánocích. Paní Zá(z)račná přijde jako nová chůva do rodiny ovdovělého tatínka dvou malých raubířů přesně ve správnou chvíli. Podaří se jí v rodině zůstat delší dobu než předchozím opatrovatelkám? 

7. Vánoční skřítek (2003) 

Jak to vypadá, když se skřítek ze Severního pólu najednou objeví uprostřed New Yorku? Třicetiletý Buddy, který vyrůstá mezi skřítky, se dozví, že je vlastně člověk. Vydá se proto do velkoměsta hledat svého otce a zjistit, kým skutečně je. Jeho upřímná a neposkvrněná duše je jediná naděje na navrácení ducha Vánoc celému světu. 

8. Narodil se Kristus Pán! (2009) 

Představení o narození Ježíška připravuje téměř každá škola v anglicky mluvících zemích. V čem je zrovna ta, ve které učí Paul Maddens jiná? Přijede se podívat Hollywood! Nebo si to alespoň všichni myslí a do příprav se proto zapojí celé město. Do všeho se připlete svérázný asistent učitele Mr. Poppy a o zábavu je postaráno. 

9. Santa Claus (1994) 

Když vám před domem ztroskotá Santa Claus se saněmi plnými dárků, nezbývá než obléknout kostým a vydat se dárky rozdat malým dětem. Kdo ale může tušit, že na něj Santovo povinnosti přejdou navždy? Do toho přimíchejte nového manžela bývalé ženy, který se snaží synovi vysvětlit, že Santa neexistuje.  

Animované vánoční filmy pro děti 

Dobrá vánoční animovaná pohádka potěší děti i dospělé. Tyhle jsou podle nás nejlepší. 

10. Vánoční koleda (2009) 

Dickensova Vánoční koleda má desítky zpracování. Asi nejúspěšnější je ta animovaná z roku 2009. Můžete se těšit na klasický příběh lakomého Ebenezera, vánoční duchy i perfektní filmové efekty. 

11. Ledové království (2013) 

Jen těžko budete hledat holčičku, která by si nezamilovala krásnou Elsu, nebojácnou Annu, bláznivého Olafa a drsného Kristoffa s věrným sobem Svenem. Neexistuje lepší období než právě Vánoce, kdy si můžete tuto zmrzlou pohádku pustit. 

12. Sobík Niko (2008) 

Ve finském animovaném filmu si užijete krásnou polární záři i netradiční příběh o sobíkovi Nikovi, který hledá svého domnělého otce, slavného člena sobí letky. Najde nakonec Severní pól, naučí se létat a zachrání své stádo? 

13. Velká vánoční jízda (2011) 

Existuje vážně Santa Claus? Jak je možné, že jeho dům nevidíme na internetu? Jak může být tak starý? A kde bere čas na čtení všech dopisů? Kolik sušenek sní? Jak se vejdou všechny dárky do pytle, když je pořád víc lidí? A jak stihne navštívit všechny děti? Dnešní děti mají více otázek než kdy dřív. A je na mladém Arthurovi, synovi momentálního Santy, aby je všechny zodpověděl. 

České filmy na Vánoce 

Tradiční české vánoční pohádky, jako jsou Tři oříšky pro popelku, S čerty nejsou žerty nebo Byl jednou jeden král, si nikdy nenecháme ujít. Máme ale i pár novějších vánočních filmů, u kterých se každoročně schází rodina. 

14. Pelíšky (1999) 

Pelíšky už všichni známe nazpaměť, přesto žádné Vánoce neodoláme a pustíme si je znova. Hořkosladká komedie, ve které nám jedni z nejlepších českých herců připomínají temné období roku 1968.  

15. S tebou mě baví svět (1982) 

Tak trochu jiná pánská jízda – v doprovodu šesti malých dětí – na horské chatě v Beskydech může skončit všelijak. Zejména, když se jeden z nich rozhodně utíkat do horského střediska za tajnou milenkou, zbytek se snaží záhadě přijít na kloub a do toho přijedou manželky na kontrolu. 

16. Anděl páně (2005) 

Pohádka, která baví malé i velké. Neposlušný anděl Petronel má na mále. Všem došla trpělivost, a proto dostane úkol – napravit jakéhokoliv hříšníka na pozemském světě. Když úkol nesplní, stane se z něj na Štědrý den padlý anděl. Jak se Petronel, doprovázený čertem Uriášem, s úkolem popere? 

Vánoční filmy na Netflixu 

Máte předplatné a hledáte vánoční filmy na Netflixu? Kromě klasik, jako je Grinch, najdete v knihovně také několik rodinných i romantických komedií přímo z dílny Netflix. 

17. Předvánoční večer (2019) 

Nestane se vám zrovna každý den, že potkáte rytíře ze 14. století. Brooke Wintersová ale má to štěstí. Jejich setkání je ovšem doprovázeno autonehodou, kvůli které si všichni okolo myslí, že Cole není skutečný rytíř, pouze se uhodil do hlavy. Naučí se nakonec žít v dnešní Americe? 

18. Klaus (2019) 

Nádherně animovaná pohádka od Netflixu, ve které se mladý pošťák spřátelí se starým výrobcem hraček Klausem. Společně se rozhodnou obdarovat každé dítě krásnou hračkou a vznikne nová tradice. 

19. Vánoční kronika (2018) 

V této vánoční komedii od Netflixu dvě malé děti nabourají Santovo sáně a čeká je proto velké dobrodružství: zachránit Vánoce. Kurt Russel v hlavní roli Santa Clause, který nemá ve zvyku dělat „Ho, ho, ho!“ a povedené efekty budou bavit celou rodinu. 

20. Princezna z cukrárny (2018) 

Klasický romantický námět o dvojnicích, které si prohodí role. Tentokrát zasazený do vánočního období, jedna z dívek je princezna a druhá (ne)obyčejná cukrářka. Jak moc jim výměna zamotá životy? 

Romantické vánoční filmy 

Máte o Vánocích náladu na trochu romantiky? Popravdě, ve většině výše jmenovaných filmů ji najdete, vybrali jsme ale několik skutečných klenotů. Perfektní na dámskou jízdu i romantický večer u filmu. 

21. Pretty Woman (1990) 

Proč si na Vánoce tak rádi pouštíme Pretty Woman? Je to v podstatě taková pohádka ze světa dospělých. Úspěšný byznysmen Edward potká mladou prostitutku Vivian, ukáže jí život jako na zámku, a nakonec ji zachrání z prokletí. 

22. Otec rodiny (2000) 

Někdy můžeme mít pocit, že máme všechno, o čem jsme vždy snili: úspěch, peníze, vysoké postavení… Alespoň do chvíle, než zjistíme, co jsme ve skutečnosti mohli mít. Jack Campbell se přes noc změní z úspěšného právníka na otce od rodiny se dvěma dětmi, psem a šťastnou ženou. Jaký život si nakonec vybere? 

23. Lásce na stopě (2001) 

Život je jen o náhodách. Alespoň tomu hlavní hrdinka Sara věří. Když se seznámí s Jonathanem, rozhodne se proto jejich budoucí setkání přenechat osudu. Jen čas ukáže, jestli je jejich láska skutečně napsaná ve hvězdách. 

24. Noc plná zázraků (2011) 

Láska nebeská je jedna z nejznámějších romantických vánočních komedií. Polská Noc plná zázraků ji v mnohém velmi připomíná. Jelikož jde o evropský film, je ale trochu méně sladká a polské tradice nám jsou možná o něco bližší. 

25. Neděle u Tiffanyho (2010) 

Imaginární kamarádi jsou pro děti důležití, když vyrostou, často ale zmizí. Jane má to štěstí, že se jí její přítel z dětství přimotá do života i v dospělosti, tentokrát už ale není tak imaginární. Samozřejmě v období Vánoc, kdy se může stát všechno. Jak má ale uvěřit tomu, že skutečně existuje? 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Doufáme, že se u některého z našich vánočních filmů budete bavit stejně dobře, jako my. Abyste měla do Vánoc vše perfektně připravené, přečtěte si také další články s vánoční tématikou: