Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
cestovaní do řecka

Řecko a řecké ostrovy patří mezi nejoblíbenější Evropské destinace pro letní dovolenou. Chcete letos také vyrazit ochutnávat řecké speciality a nasát jedinečnou atmosféru protkanou tisíci lety historie? Přečtěte si naše tipy, díky kterým budete na dovolenou v Řecku připravení.

Co vědět před cestou do Řecka?

Stejně jako každá destinace, i Řecko vás může po příjezdu mile a nemile překvapit. Proto jsme připravili našeho průvodce s nejdůležitějšími věcmi, které musíte vědět před cestou do Řecka.

Tip: Inspirujte se při plánování dovolené trendy v cestování roku 2022!

 1. Doklady do Řecka

Řecko, pevnina i ostrovy, jsou součástí Evropské unie a zároveň Schengenského prostoru. Díky tomu lze z České republiky do Řecka cestovat pouze s cestovním pasem nebo občanským průkazem. Platnost dokladů je nutná pouze po dobu pobytu, nemusí jej přesahovat.

 1. Cesta do Řecka

Pokud se do Řecka vydáte autem, pojedete přes další země, z nichž některé nejsou v Evropské unii. Na cestu vám ale i tak stačí občanský průkaz. Připravte se na jízdu dlouhou kolem 2 000 kilometrů a jeden až dva dny cesty. 

Do Řecka můžete také dojet autobusem, případně za dvě hodiny doletět. Na ostrovy se pak dostanete opět letecky nebo pomocí trajektů. 

 1. Čas v Řecku

V Řecku je o jednu hodinu více než v Česku. Časový posun je jen mírný a nijak výrazně by neměl ovlivnit váš režim. Připravte se ale na řecké vnímání času – na všeho ho mají spoustu. 

Jízdní řády ne vždy platí, restaurace a obchody se nemusí striktně držet otevíracích hodin a řekové nechodí zrovna na čas. Nalaďte se proto na dovolenkový mód, relaxujte a nestresujte se čekáním.

 1. Kdy vyrazit do Řecka

V létě, tedy v hlavní sezóně vás čeká nejkrásnější počasí, ale také nejvyšší ceny a největší návaly lidí. Na jaře a brzy na podzim teploty trochu klesají, ale spolu s nimi také ceny a počet turistů. Jde o ideální období zejména pokud chcete navštívit také města.

V zimě zažijete v Řecku naprosto jinou atmosféru. Turistů je zde jen málo, některé turistické atrakce a restaurace jsou zavřené, ale o to více si svou zemi užívají místní. Přestože jde o chladnější období, pořád se dočkáte slunečních paprsků vyšších teplot než u nás.

 1. Co si zabalit do Řecka

Nevíte si rady, co zabalit do Řecka? Záleží, zda se chystáte na pláž, do města nebo chcete aktivity kombinovat.

 • V létě u moře využijete lehké a prodyšné materiály
 • Nezapomeňte na stylový klobouk, který ochrání pokožku hlavy
 • Do kostelů je vhodné zakrýt ramena, přibalte si praktický šátek
 • Zabalte si kvalitní opalovací krém, který neškodí korálům v moři
 • V Řecku je také krásná příroda, zvažte proto sportovní oblečení
 • V zimě je i v Řecku chladnější počasí, přibalte si teplejší kousky

TIP! Užitečné tipy: Jak a co si sbalit do letadla

 1. Nejlepší řecký ostrov pro dovolenou

Pokud se chystáte na návštěvu řeckých ostrovů můžete si vybrat z více než 200! Pravděpodobně nejznámější a nejoblíbenější je ostrov Santorini, kde černý písek na plážích kontrastuje typickým bílým budovám s modrými střechami.

Ostrov Syros je naopak plný barev a italské atmosféry, Naxos má nádherné pláže a na Krétě si užijete potápění. Každý ostrov nabízí něco jiného a je jen na vás, co si vyberete.

 1. Kam do Řecka s dětmi

Na dovolenou v Řecku s dětmi jsou nejoblíbenější opět některé z ostrovů. Je zde ideální kombinace klidného moře, atrakcí pro celou rodinu a klidu.

 • Kréta
 • Korfu
 • Mykonos 
 • Chalkidiki
 • Zakynthos
 1. Cestování do Řecka se psem

Při cestě do Řecka se psem se nejdříve ujistěte, že ve vašem ubytování může zůstat. Spolu s letenkou či jízdenkou pak vyřiďte přepravu, kapacita je obvykle omezená.

TIP! Kam na dovolenou se psem: v ČR, k moři nebo na víkend

Před cestou je třeba zajistit:

 • Cestovní Europas pro psa
 • Očkování proti vzteklině
 • Označení mikročipem
 1. Návštěva restaurace v Řecku

Na dovolené v Řecku byste rozhodně neměli vynechat návštěvu jedné z místních taveren. Restauraci vybírejte podle toho, kam chodí místní – ceny bývají nižší a kvalita vyšší. 

V Řecku je stejně jako v Česku zvykem ocenit práci číšníka – v případě spokojenosti – dýškem. Jeho výše je zpravidla 5–10 %. Jestli po jídle spěcháte, číšníka si musíte zavolat, vyhánět vás nikdo nebude.

 1. Řecká kultura

Řecko patří mezi země s nejbohatší kulturou v celé Evropě. Proto byste na dovolené rozhodně měli alespoň trochu nasát. Vydejte se do Athén prozkoumat Acropolis, navštivte místní slavnosti nebo si jen užijte atmosféru malých měst při procházkách křivolakými uličkami.

 1. Lidé v Řecku

Řekové jsou otevření, starší generace je ale konzervativnější. Všichni si s vámi rádi popovídají a přijmou vás s otevřenou náručí. Jejich pohostinnost nejlépe oplatíte slušným chováním.

Aby nevzniklo nedorozumění, nezapomeňte, že určitá gesta znamenají v různých částech světa něco jiného:

 • Zvednutá dlaň směrem k dalšímu člověku, stejně jako spojený palec a ukazováček, jsou neslušná gesta, která byste na nikoho neměli ukazovat
 • Když chcete naznačit „Ano“, lehce pokývněte hlavou směrem dopředu
 • „Ne“ dáte najevo výraznějším kýváním hlavy dopředu a dozadu
 1. Nejoblíbenější řecká jídla

Řecká kuchyně vás naprosto uchvátí. Nejznámější řecký pokrm je moussaka připravená ze smaženého lilku, mletého masa, brambor a bešamelu. Tak jako se ve Francii snídají croissanty, v Řecku nedají dopustit na koulouri, místní pečivo pokryté sezamem.

Mezi další dobroty patří například koblížky loukoumades, špízy souvlaki, rýže pečená v vinném listu dolmades nebo slané koláče spankopita a samozřejmě gyros, řecká obdoba kebabu.

 1. Voda a toalety v Řecku

Na většině území Řecka je voda pitná, nejlepší kvalitu má pak voda v Athénách a Thessaloniki. Na některých řeckých ostrovech může být vody nedostatek a také kvalita bývá horší, v některých případech je dokonce nepitná.

V žádném případě v Řecku nesplachujte toaletní papír. Místní kanalizační systém na to není uzpůsobený a snadno se proto ucpe. Vedle toalety je obvykle speciální koš pro tuto potřebu určený. 

Tipy na závěr

 • Dobrý den se řekne „kalí méra“ a děkuji „sas efcharistó“
 • V celém Řecku včetně ostrovů jsou oficiální měnou eura
 • Na většině míst upřednostňují platbu v hotovosti před kartou
 • Pro vstup nepotřebujete vízum, stačí pas či občanský průkaz
 • Zásuvky v Řecku jsou stejné jako u nás, nepotřebujete adaptér

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se Vám také hodit: