Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
nejčastější pokojové rostliny

Chcete se vrhnout do pěstování pokojových rostlin a přemýšlíte, kterou z nich si vybrat? Existují doslova desítky a stovky druhů pokojovek a v této záplavě se snadno ztratí i zkušený pěstitel. Aby pro vás byl výběr správných pokojových rostlin co nejjednodušší, vybrali jsme pro vás 12 nejvíce populárních rostlin, kterým se bude dařit i u vás doma. Těšit se můžete na klasické české květiny, ale i vzácnější a exotické druhy. 

Proč pěstovat pokojové rostliny: 3 důvody

  1. důvod: Získáte krásné dekorace.

Živé květiny představují ideální dekorace pro každý interiér. Můžete je umístit do jakékoliv místnosti od obýváku a kuchyně až po koupelnu nebo ložnici. Hodí se zkrátka všude a každému prostoru vdechnou úplně novou atmosféru. Nezáleží ani na tom, zda se jedná o kvetoucí či stálezelené kousky. Pokojovky jednoduše umí zázraky a krásné květináče jim dodají ještě větší styl.

  1. důvod: Oživíte prostor pomocí přírody.

Pokud patříte mezi milovníky přírody a potřebujete se jí často obklopovat, není nic jednoduššího, než si pořídit několik pokojových rostlin. Tyto živé kousky vnesou do prostoru kus přírody velmi snadno a energie začne v domě mnohem lépe pracovat. 

  1. důvod: Pročistíte vzduch i prostor. 

Rostliny v domě čistí vzduch a jsou ideální volbou například pro alergiky. Také přeměňují škodlivý oxid uhličitý na potřebný kyslík a díky tomu vám zajišťují kvalitnější ovzduší v domě. U pokojovek jednoduše platí čím víc, tím líp. 

TOP 12: Nejlepší a nejzajímavější pokojové rostliny pro váš domov

Které pokojové rostliny zvolit jako okrasu vašeho interiéru? Některé se hodí spíše do polostínu, jiné snesou i přímé slunce na okně. Většinu z nich zvládne opečovávat i nezkušený začátečník v pěstování pokojovek. Pojďme se tedy vrhnout na náš výběr. 

  1. Fíkus

Není fíkus jako fíkus. Tato krásná rostlina se vyznačuje svou rozmanitostí a můžete ji sehnat v několika odrůdách. Fíkus patří mezi skutečně nenáročné rostliny, které se hodí i pro prostory, kam až tak často nechodíte –⁠ například do technické místnosti nebo domácí kanceláře, kterou využíváte méně často. Zkrášlí však i vaši ložnici, koupelnu nebo obývák.

Hodí se především pro prostory v bohémském stylu, kterým dodá život a útulnou atmosféru. Fíkus pochází původně z Indie, představte si tamější podmínky – teplo, vlhko a stálá teplota. V takových podmínkách se bude fíkusu dařit i ve vašem domě a vyrůst může až do výšky dvou metrů.

  1. Dracena

Tuto exoticky vypadající krásku najdete také pod názvem dračinec. Opět najdeme hned několik druhů, ale nejčastěji se setkáte s dracenou, která připomíná palmu svým dlouhým a tenkým stonkem a trsem listů na jeho vrcholu. 

Pokud se bude dračinci dařit, může vyrůst až do úctyhodných rozměrů. Při seříznutí stonku se začne větvit do stran a vytvářet opravdu zajímavé scenérie. Skvěle se hodí do obýváku, ložnice, pracovny nebo chodby.

  1. Juka

Další z pokojovek, které připomínají malé palmy z pláže. Juka se od draceny liší především tloušťkou kmenu i listů. Ani o juku není náročné se starat, a proto se hodí i pro pěstitele, kteří nemají na své rostlinky příliš mnoho času. Vyžaduje pouze pravidelnou zálivku, hnojení a jednou za pár let také nový květináč a čerstvou hlínou. Podrobněji jsme se o juce rozepsali v našem průvodci Jak pěstovat juku doma krok za krokem: Průvodce pro začátečníky i pokročilé.

  1. Monstera

Královna všech pokojových rostlin zde rozhodně nesmí chybět. Neexistuje snad pěstitel, který by monsteru neznal. Její typicky členité listy mohou dosahovat obrovských rozměrů. Monstera snadno vyplní prostor, a proto se hodí do nudných zákoutí ve vašem domě, které potřebují dodat trochu života. 

Monstera se v posledních letech propracovala na přední příčky v kategorii oblíbených pokojových rostlin. Najdeme ji tedy téměř v každé domácnosti. Původně pochází z jihoamerického deštného pralesa, kde roste jako popínavá rostlina. 

Tip: Přečtěte si také: Jak pěstovat a pečovat monsteru: nejpopulárnější pokojová rostlina v interiéru.

  1. Zamiokulkas

Název této pokojovky by se mohl řadit mezi jazykolamy, ale jinak se jedná o nenáročnou rostlinu s krásným vzhledem. V poslední době se řadí mezi opravdu oblíbené kousky. Přezdívá se mu také drahokam Zanzibaru, ze kterého pochází. Nejlépe vyplní menší prostory, které potřebují oživit, jelikož se dorůstá zhruba 50 centimetrů. 

Zamiokulkas je náchylný na nízké teploty a průvan, takže jej raději umísťujte do místností se stálou a vyšší teplotou. 

  1. Pilea

Jako ozdoba na stůl nebo poličku se hodí tato malá kráska, která dorůstá do výšky cca 30 centimetrů. Jedná se vlastně o sukulent, který pochází z Číny a pro jeho neobvyklý tvar listů získal mnoho přezdívek. 

  1. Orchidej

Zkušenější nadšenci pokojovek se s oblibou vrhají do pěstování orchidejí s nádhernými květy. Tato kráska vás oslní svým vzhledem na první pohled. Najdeme ji v nejrůznějších barevných variantách od fialkové až po sněhově bílou. Skvěle se vyjímá v kuchyni nebo v obývacím pokoji. Přečtěte si také podrobný článek, který jsme orchidejím věnovali Jak pěstovat orchideje: Návod krok za krokem (2022).

  1. Tchýnin jazyk

Hledáte skutečně nenáročnou květinu, která vydrží jakékoliv podmínky? Sáhněte po pokojovce s nelichotivým názvem tchýnin jazyk. Poznáte ji podle vzrostlých, špičatých listů, které vyloženě trčí ze zeminy přímo vzhůru. Tento odolný kousek zvládne jak přímé slunce, tak polostín a nevadí jí, když na ni zapomenete se zálivkou i několik týdnů.

  1. Bambus

Věděli jste, že bambusové tyče lze pěstovat pouze ve vodě? K růstu nevyžadují půdu v květináči jako většina pokojovek, a proto vytváří velmi zajímavou dekoraci, zvlášť pokud použijete průhlednou vázu. Vodu je nutné pravidelně vyměňovat, aby zůstala čistá a výživná.

Z bambusového stonku vyrůstají shluky listů a další menší stonky. Jakmile bambus zastřihnete, přestane v tomto místě růst. Zkrášlete bambusem například svou koupelnu, kde vypadá skutečně skvěle. 

  1. Kaktus

Znáte snad méně náročnou květinu? Kaktusy nevyžadují téměř žádnou péči, mají rádi spíše sucho a teplo a vybírat si můžete z nejrůznějších druhů, tvarů i velikostí. Dokonce lze kaktusy kombinovat a vytvářet tak zajímavé kompozice s nádechem exotiky.

Mezi mírné nevýhody patří pomalý růst, který je pro kaktusy zcela typický. Pokud tedy toužíte po větších kouscích, doporučujeme je v požadované velikosti již zakoupit.

  1. Lopatkovec

Česky tuto rostlinu nazýváme lopatkovec, ale najdeme ji také pod názvem toulcovka. Tato krásná květina vás oslní především v době květu, kdy si můžete užívat jednoduchých květů podobných lilii. U lopatkovce počítejte se středním vzrůstem v podobě keříků. Mezi jeho skvělé vlastnosti patří intenzivní čištění vzduchu, které ocení především alergici.

  1. Palma

Mezi nejzajímavější pokojové rostliny patří pravé palmy. Původní druhy se ve svém domovském prostředí vyšplhají až do výšky 10 metrů, ale takovou výšku samozřejmě doma neočekávejte. I přesto se jedná o poměrně prostorově náročné kousky. 

Užijte si typicky roztřepené koruny těchto malých stromů a elegantní vzhled ve svém obýváku, ložnici, koupelně nebo pracovně. 

Tipy na závěr pro každého pěstitele pokojových rostlin

  • Ztrácí vaše pokojovky přirozeně sytou barvu listů? Příčin světlých listů není mnoho, proto je můžete snadno vyřešit. Nejčastěji se jedná o efekt v důsledku přílišného hnojení nebo se vaše pokojovka nachází příliš blízko oknu a neprospívá jí přímé sluneční světlo.
  • Čas od času je nutné z listů setřít prach, ve kterém se daří škůdcům a parazitům. Navíc zaprášené pokojovky nepůsobí vůbec hezky. Použijte vlhký hadřík nebo jednou za několik týdnů dopřejte svým rostlinkám sprchu vlažnou vodou.
  • Každý pěstitel většinou ví, že studený průvan může jeho květinám uškodit. Avšak i teplý vzduch například od topení není to pravé. Myslete na to při umisťování vašich pokojovek. 

Zajímá vás další skvělá inspirace pro interiér i exteriér vašeho domova? Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům.