Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny podle feng shui

Pokojové rostliny mají v našich domovech nespočet pozitivních účinků. Od čištění vzduchu, přes jejich uklidňující účinky až po vyvážení energie na základě principů feng shui. Jaké rostliny jsou ale do našich domovů nejvhodnější a jak je uspořádat?

Co je feng shui a jak souvisí s rostlinami

Feng shui neboli feng-šuej znamená doslova vítr-voda a jde o tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem mezi člověkem a prostředím, ve kterém se nachází. Může jít o domov, ale také o kancelář nebo zahradu.

Při praktikování feng shui je důležité co máte doma, jak máte svůj domov uspořádaný i jak jej udržujete. Každá věc má určitou energii, tzv. čchi, a jejich správné uspořádání je důležité pro jejich vyvážení. 

V každém prostoru by mělo být vyváženo všech pět základních feng shui elementů: voda, země, oheň, kov a dřevo. V moderní době je obvyklá převaha kovu, který lze vyvážit právě dřevem, elementem pokojových rostlin.

Jak pokojové rostliny přináší pozitivní energii do domova

 • Čistí vzduch od nečistot, alergenů a špatné energie
 • Vyvažují elementy v místnosti jakožto zástupci dřeva
 • Rostliny, jakožto živé předměty, oživí a probudí unavený prostor
 • Přináší do interiéru chybějící energii zeleně, životodárné matky přírody
 • Jejich neustálé změny mohou inspirovat k životním změnám a pokrokům

Nejlepší pokojové rostliny pro štěstí podle feng shui

Nevíte, kterou květinu zvolit do interiéru na základě feng shui? Vyberte si jednu ze 14 rostlin z našeho výběru a chybu určitě neuděláte.

 1. Pilea peperomioides

Pilea neboli čínský strom peněz je považovaný za jednu z nejlepších rostlin pro feng shui. Její přezdívku lze jednoduše vysvětlit: malé, kulaté lístky připomínají mince.

Do vašeho domova by měla přinést bohatství, štěstí a prosperitu. Pilea lze snadno množit, proto z ní můžete vypěstovat menší květiny a rozdat je všem blízkým. 

 1. Pivoňka

Pivoňka je možná jedna z nejkrásnějších a nejpopulárnějších rostlin. Podle feng shui jde také o jednu z nejromantičtějších květin. Nejčastěji ji v domácnostech máme jako řezanou květinu ve váze, můžete ji ale pěstovat také v květináči nebo na zahradě.

 1. Orchidej

Také tak milujete orchideje? Jsou symbolem plodnosti a kreativity, proto se skvěle hodí do části místnosti věnované kreativitě nebo rodině a zdraví. Jejich energii umocňuje barva: růžová orchidej je spojená především s láskou, žlutá se zdravím a fialová s bohatstvím.

 1. Kapradí

Kapradí je perfektní volbou do míst, která potřebujete zjemnit. Do rohu místnosti proto postavte vysoký květináč s košatým kapradím. Skvělou variantou jsou také závěsné květináče nebo makramé obaly, ze kterých větvičky kapradí visí. 

 1. Pachira aquatica

Pachira je u nás známá pod názvem vodní kaštan, ale v anglicky mluvící části světa jako strom peněz. Není se tedy čemu divit, že jde o jednu z nejoblíbenějších feng shui pokojových rostlin.

Postavte ji do části místnosti věnované bohatství a prosperitě, tedy jihozápadního nebo zadního, levého rohu místnosti.  

 1. Dračinec pruhovaný

Dračinec pruhovaný bývá nazývaný také šťastný bambus. S bambusem sice kromě vzhledu nemá nic společného, už jeho přezdívka ale napovídá o energii, kterou přinese do vašeho domova. 

Počet stonků dračince i umístění vázy má také vliv na energii. Do oblasti kreativity se jich hodí pět, sedm do oblasti věnované rodině a zdraví, osm prospívá bohatství a prosperitě a devět přináší štěstí obecně.

 1. Citrus

Nezáleží, zda jde o citrusovník, pomerančovník nebo jiný citrus, feng shui obecně věří, že nosí štěstí a bohatství. Postavte jej proto do části místnosti věnované bohatství.

 1. Tlustice vejčitá

V čínské kultuře jsou tlustice považovány za rostliny, které přitahují bohatství. Důvod je jednoduchý, jejich zaoblené lístky připomínají peníze. Postavte květináč do rohu bohatství a prosperity a nešetřete na množství.

 1. Tchýnin jazyk

Sansevieria nemá zrovna nejlichotivější český název, jako pokojová rostlina je u nás ale velmi oblíbená. Její dlouhé ostré listy, které mohou připomínat nejen ostrý jazyk tchýně, ale také meče, dle feng shui chrání před nepřáteli a špatnou energií.

Tchýnin jazyk podle feng shui umístěte ke vstupním dveřím nebo před velké okno. Dávejte ale pozor, aby na ni nesvítilo silné slunce, které by popálilo její listy. 

 1. Lopatkovec

Lopatkovec je přímo dokonalá rostlina: její listy a květy fungují jako krásná dekorace, dobře zvládá tmavší místnosti, snadno jej vypěstujete a navíc má velmi silné čisticí schopnosti. I z pohledu feng shui dokáže čistit negativní energii v interiéru.

 1. Fíkovník elastica

Fíkus elastica je asi nejznámější pokojová rostlina. Vídáme ji v domácnostech, na úřadech i ve školách. Má krásné, tuhé, lesklé, oválné listy. 

Právě její lesklé listy umocňují proudění energie v místnosti a proto je skvělou volbou z pohledu feng shui. Dopřejte mu ale dostatek místa, když bude zastrčený v koutě, proudění se zastaví.

 1. Šplhavnice

Šplhavnice je v českých domovech stejnou stálicí jako fíkus. Jde o převislou pokojovou rostlinu, která nenápadně šplhá po zdech ve svém okolí. Skvěle se jí daří v květináči, hrnku i ve váze s vodou. 

 1. Aloe vera

Aloe dodá vašemu domovu ochrannou energii a odvrací neštěstí a smutek. Samozřejmě také čistí vzduch a pomůže i když potřebujete řešit fyzická zranění. Stačí uříznout kousek aloe a dužinu použít jako uklidňující gel. 

Tip: Aloe je oblíbená pokojová rostlina pro začátečníky, protože nevyžaduje téměř žádnou péči. 

 1. Kalatea

Kalatea funguje stejně dobře na čištění vzduchu jako aloe. Vyžaduje ale mnohem náročnější péči, proto ji doporučujeme jen zkušeným pěstitelům. Nezdravá pokojová rostlina by měla opačný účinek, než po kterém toužíte.

TIP! Jak úspěšně pěstovat kalateu v interiéru

Vyberte si krásné vázy a květináče pro pokojové rostliny

Tipy na závěr

 • Pozor na příliš velké množství rostlin – elementy by měly být vždy vyvážené
 • Do rohu bohatství a prosperity, tedy zadního, levého rohu místnosti, nedávejte kaktusy, které mohou mít negativní energii
 • Většina z našeho výběru jsou rostliny vhodné do tmavých, stinných místností

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.