Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jarní dekorace do bytu

Řezané květiny jsou oblíbeným dárkem ke každé příležitosti od narozenin až po Valentýna, stejně jako krásnou dekorací do vašeho interiéru. Aby vám svazek květin dělal radost co nejdéle, je třeba správná péče. Zjistěte jak na to s Westwingem.  

Řezané květiny: Využití a historie

Řezané květiny jsou oblíbený dárek k Valentýnu, narozeninám i promoci. Velkou radost udělají i jen tak, bez speciálního důvodu. Zejména na jaře a přes léto jsou řezané květiny krásnou dekorací na jídelní stůl, do obýváku nebo do předsíně.

První zmínky o využívání řezaných květin k dekoraci pochází již ze starověkého Egypta, 2 500 let před naším letopočtem. V 17. a 18. století našeho letopočtu pak začala růst obchodní produkce květin v Nizozemí. Vznikaly první velké skleníky a typické jarní květiny se prodávaly už v zimě.

Jak se starat o řezané květiny: Krok za krokem

Přestože existují speciální triky, jak uchovat řezané květiny krásné (najdete je dále v článku), nejdůležitější je vhodná péče. Starost o květiny nekončí ponořením do krásné vázy. Na pobyt u vás doma je musíte připravit a pro udržení krásy pečovat o jejich blaho i následující dny.

1. Příprava květin

Nejdůležitější je uříznout konce stonků, aby mohla květina čerpat vodu. Použijte kleště na květiny nebo ostrý nůž a stonek zastřihněte šikmo. Pozor, u některých květin je lepší stonek odlomit než zastřihnout.

Další krok, na který mnoho lidí zapomíná, je odstranění části listů. Všechny listy, které by skončily pod vodou utrhněte. Svazek bude vypadat lépe a zejména zabráníte vzniku bakterií.

2. Správná váza

Vhodná váza na řezané květiny by měla být zejména čistá a dostatečně velká (nikoliv příliš). Vyberte vázu vysokou alespoň jako polovina délky stonků a s hrdlem o trochu širším, než je svazek květin – květiny by se ve váze neměly dusit, ale ani přepadávat.

Tip: Pokud chcete použít širokou dózu, vložte květiny nejdříve do menší vázy a až tu do dózy.

3. Dostatek vody

Naplňte vázu vodou do dvou třetin. Použijte čistou, nejlépe den odstátou vodu. Pro některé květiny vám floristka doporučí studenou vodu, zpravidla ale nejlépe funguje voda v pokojové teplotě.

4. Výživa pro řezané květiny

Řezané květiny přišly o možnost čerpat živiny ze země, proto je třeba dodat výživu do vázy s vodou. Přidejte do vody sáček s výživou zakoupený v květinářství nebo vyzkoušejte jeden z našich triků pro prodloužení trvanlivosti květin.

5. Výběr vhodného místa

Řezaným květinám se nejlépe daří v chladnějším prostředí, ale ne v mrazu. Pokud jste zakoupili speciální květinu na sváteční stůl v teplém pokoji, nechte ji až do prostírání v chladnější místnosti.

Péče o řezané květiny

  • Vázu zejména v létě přesouvejte v průběhu dne na chladnější místo bez slunce
  • Kontrolujte denně, zda má květina dostatek vody a v případě potřeby doplňte
  • Květinám vodu pravidelně vyměňujte a pokaždé opět přidejte výživu
  • Při výměně vody pořádně umyjte vázu a opět zastřihněte stonky
  • Každý den odstraňujte uvadlé květy, okvětní lístky nebo listy

Trvanlivost řezaných květin: Jak dlouho vydrží

Řezané květy bohužel nevydrží navěky. Jejich trvanlivost je obvykle okolo jednoho až dvou týdnů. Záleží na druhu květiny i vaší péči. Se správnou péčí i našimi triky vydrží květiny alespoň trochu déle, než když je pouze vložíte do vázy s vodou.

  • Životnost lilií: Až 14 dní
  • Životnost aster: Až 10 dní
  • Životnost karafiátů: 14 dní
  • Životnost růží: 14 dní i více
  • Životnost gerber: 10 až 20 dní
  • Životnost tulipánů: 7 až 10 dní
  • Životnost pivoněk: 7 až 10 dní
  • Životnost slunečnic: Až 12 dní
  • Životnost hortenzie: Až 10 dní
  • Životnost chryzantém: až 21 dní

8 triků: Jak udržet řezané květiny déle čerstvé a krásné

Pro prodloužení životnosti řezaných květin je nejlepší správná péče, kterou jsme vám popsali výše a speciální výživa. Pokud chcete experimentovat, můžete vyzkoušet i některý z našich triků. Pomůcky určitě najdete doma. 

  1. Jablečný ocet a cukr

Pokud nemáte k dispozici sáček s výživou, přidejte do vázy s vodou dvě lžičky jablečného octa a dvě lžičky cukru. Ocet zabrání množení bakterií a cukr funguje jako výživa. 

  1. Aspirin

Do vody můžete také přidat jeden rozdrcený Aspirin. Prášek, který umí bojovat s chřipkou, zvládá také snížit hladinu pH ve vodě. Květiny by díky němu měly vodu lépe vstřebávat.

  1. Bělidlo

Jedna čtvrtina lžičky bělidla ve vodě by ji měla udržet čistou a tím také květiny déle krásné. Dávejte ale pozor na množství, více bělidla by udělalo spíše škodu.

  1. Mince

Známý trik je také přidání mince do vázy s květinami. Mince ale musí obsahovat měď, která vodu okyselí, čímž bojuje proti bakteriím. 

  1. Lednice

Pokud potřebujete udržet květinu delší dobu čerstvou před předáním, vložte celý svazek do lednice. Můžete je do chladu uložit také každou noc pro prodloužení trvanlivosti.

  1. Lak na vlasy

Stejně jako vaše vlasy, i některé okvětní lístky zvládne lak na vlasy udržet na místě. Jeho chemické složení ale může jiné naopak poškodit.

  1. Limonáda

Přidejte do vázy čtvrt hrnku limonády (doporučujeme bezbarvou) a vaše květiny vydrží déle a budou také výrazněji vonět.

  1. Alkohol

Pár kapek vodky nebo jiné lihoviny dokáže ve váze s květinami zázraky. Schopnost potlačit produkci ethylenu zpomaluje stárnutí a vadnutí květů.

Rozhovor s expertem z online květinářství Florea

O své zkušenosti a názory se s námi podělil majitel společnosti Florea.cz Jiří Hemerle, který nám odpověděl na otázky, které se bezprostředně týkají péče o řezané květiny, dále jsme se ho zeptali na jeho nejoblíbenější druh řezaných květin a nebo také jaký upřednostňuje styl v interiéru.

Jaký druh řezaných květin máte nejraději a proč?

Nejraději mám růže, možná je to také kvůli tomu, že jsem je třicet let nakupoval na burze a znám je tak velice dobře. Růže mám rád ale také proto, že existuje jejich obrovské množství druhů, odrůd a variant. Každý pěstitel má totiž specifické odrůdy růží, které se odlišují například barvou květů nebo vůn. Zároveň je pro mě velice důležitý původ květin. Květiny by měly pocházet z fair-trade farmy, kde jsou splněny vysoké environmentální a sociální standardy. 

Co dělat a jak se chovat ke květině, aby vám ve váze co nejdéle vydržela?

Nejdůležitější předpoklad je si koupit čerstvou květinu, což je alfa i omega toho, aby vám poté doma dlouho vydržela. Květina by totiž neměla být na konci svého životního cyklu, běžně si totiž můžete koupit květinu nebo kytici, která je deset až čtrnáct dní stará, tato květina u vás doma vždy vydrží pouze pár dní. Základem by ovšem vždy mělo být koupenou květinu šikmo seříznout, poté jí umístit do vázy s vodou, která má ideálně hladké stěny. Nejlepší je skleněná váza, která jde jednoduše vymýt a zároveň ihned vidíte jestli se voda kazí. A do té vody by vždy měla přijít výživa. Správný florista by vám ji měl dát automaticky zdarma. 

Řezaná květina by neměla být umístěná u zdroje tepla, například okna či topení, jelikož zde hrozí větší odpar vody z květiny, který urychluje její zkázu. 

Jiří Hemerle – Majitel společnosti Florea.cz

Proč vlastně potřebuje řezaná květina výživu?

Hlavní důvod je ten, aby se netvořily ve vodě bakterie, jelikož v teplé vodě se velice rychle množí bakterie, které jsou vidět pouhým okem ve formě slizu. Tyto bakterie ucpou konce stonků a ona poté nemůže přijímat vodu a výživu. A i když stojí květina celou dobu ve vodě, tak zvadne, jelikož bakterie zacpou přístup k tomu, aby se mohla napít. Proto se ke květinám dává výživa, která obsahuje také dezinfekci. Samotná výživa není tedy tak důležitá, ale mnohem důležitější je dezinfekce, která brání množení bakterií.    

Mají se zastřihávat konce stonků a proč?

Ano mají, průměrně každé dva dny by se měly zastřihávat konce stonků, aby se odstranila ucpaná pletiva od bakterií. Ovšem mnohem důležitější je rozpustit výživu ve vodě, která obsahuje i dezinfekci. Dále je velice důležité vymýt důkladně i stěny vázy, aby tam nezůstaly zbytky bakterií. Ve vodě také nesmí zůstat listy ani žádný jiný organický materiál. Ideální je také opláchnout a omýt konce květin, které jsou ve vodě. Další faktor životnosti je samotné složení kytice, jelikož pokud jsou dohromady cibuloviny: tulipány, hyacinty nebo narcisy, s růžemi nebo s čímkoliv jiným, tak cibuloviny zahubí ostatní květiny. Cibuloviny totiž vypouští sliz, který stejně jako bakterie, ucpe konce stonků a rostliny tak uschnou. Zde je poté velice důležité častěji zastřihávat jejich stonky. 

Bakterie je hlavní faktor, který může zkrátit životnost řezaných květin.

Jiří Hemerle – Majitel společnosti Florea.cz

Jaký je Váš oblíbený styl v interiéru a máte doma svoji oblíbenou vázu?

Obecně mám rád zemité barvy a tóny. Upřednostňují přírodní styl a materiály jako je dřevo a kámen a nemám rád plast. Moje oblíbená váze je ručně foukaná křišťálová rovná váza se silnou stěnou, kterou si nechávám vyrábět ve sklárně v Novém Boru. V této váze nejlépe vyniknou květiny bez vázání, které mám nejraději.


Nejčastější otázky

Kolik vody do vázy na řezané květiny?

Vázu na řezané květiny naplňte do dvou třetin odstátou vodou v pokojové teplotě.

Jak vybrat vázu na řezané květiny?

Váza na řezané květiny by měla být nejen krásná, ale také správně velká. Její výška by měla dosahovat minimálně do poloviny délky stonků a hrdlo by mělo být o trochu větší, než průměr svazku.

Mám zastřihnout konce stonků?

Ano. Po uříznutí květina vytvoří na stonku uzávěr kvůli ochraně proti vyschnutí a infekci a nemůže tak přijímat vodu. Proto je třeba stonek před vložením do vázy opět seříznou ostrým nožem. Pozor, u některých květin (například chryzantémy) je lepší stonek odlomit. 

Kam umístit řezané květiny?

Řezané květiny ve váze umístěte daleko od topení a přímého slunečního světla. Nejlépe se jim daří v chladnější místnosti.

Jak často měnit vodu řezaným květinám?

Vodu měňte za novou každých pár dní, minimálně dvakrát týdně. Vázu vždy vyčistěte a do čerstvé vody přidejte výživu.

Mám odstranit všechny listy na stonku?

Ne. Odstraňte pouze listy, které jsou pod vodou, abyste zabránili růstu bakterií. Ostatní listy jsou důležité pro udržení zdraví.

Tipy na závěr

  • Tulipány: Vyměňujte vodu každý den a při vadnutí propíchněte stonek špendlíkem
  • Zvadlé květy odstraňujte postupně, není třeba vyhodit celý svazek
  • Každých pár dní znovu seřízněte stonek asi o dva centimetry
  • Květinu postavte mimo přímé slunce a daleko od topení
  • Každý den kontrolujte množství vody ve váze

Mohlo by se vám líbit: