zahradní design (11)

Letní sezóna plná grilování a dlouhých teplých večerů se pomalu blíží. Proto je čas zamyslet se, jaké změny je třeba udělat na našich zahradách. Jak vypadá dokonalá zahrada v roce 2021? Inspirujte se trendy pro zahradní design.

Krok za krokem: Jak navrhnout perfektní zahradu 

Plánujete rekonstrukci zahrady nebo ji zřizujete úplně od začátku? Nejlepší je pustit se do práce již v zimě, ale i letní období má své výhody. Především si lépe uvědomujete, co na zahradě budete chtít dělat. 

Jaký zvolit při plánování zahrady postup? 

  1. Rozmyslete si, k čemu chcete zahradu využívat

  2. Rozvrhněte jednotlivé zóny a zajistěte rozvod vody a elektřiny

  3. Zvažte vše, co by vám při realizaci mohlo chybět nebo překážet

  4. Navrhněte cesty, záhonky, zahradní domekterasu nebo zimní zahradu

  5. Vyberte květiny a jídlo, které chcete pěstovat. Inspirujte se v zahradnictví. 

  6. Vyberte nábytek, doplňky, dekorace a zahradní osvětlení

Inspirace: Trendy v zahradním designu

Jaké jsou letošní trendy pro zahradní design? Udělali jsme rozsáhly průzkum a připravili jsme pro vás inspiraci. Ať už máte velkou zahradu plnou zeleně nebo malý dvorek, jistě najdete to správné pro svůj domov. 

Divoká zahrada 

Divoká zahrada plná lučního kvítí, krmítek a včelích úlů vystřídala dokonale střižený anglický trávník. Dáváme prostor přírodě a na našich zahradách se snažíme o udržitelnost.  

Kvůli hrozbě klimatické krize se mnoho z nás snaží přispět svou troškou do mlýna a podpora biodiverzity je jistě pozitivní krok. I v zahradním vybavení stoupá trend využívání přírodních materiálů jako je dřevo a kámen. 

Pěstování vlastní zeleniny 

V posledním roce jsme trávili mnohem více času doma a také jsme se více zajímali o to, co jíme. Tomu odpovídá i rostoucí obliba pěstování vlastního ovoce a zeleniny. Je zdravější, chutnější a můžete si vypěstovat i skutečně Instafriendly druhy. 

Ovoce a zeleninu můžete pěstovat kdekoliv, minimálně ze začátku nepotřebujete obrovské záhony ani luxusní skleníky. Vsaďte na druhy, které nepotřebují příliš prostoru, například rajčata, a pěstujte i v květináčích a truhlíkách. 

Vyvýšené záhony 

Vyvýšené záhonky jsou praktické, pohodlné a stylové. Nemusíte si k nim klekat a ohýbat se a snáze se postaráte o půdu i samotné rostliny. Perfektně se v nich daří především zmíněnému ovoci a zelenině. 

Vyvýšeným záhonkem snadno vyřešíte problém s neúrodnou půdou. Velké množství organické hmoty zajistí kvalitní kyprý substrát. Samotné vyvýšení pak snazší dosah slunečních paprsků. Vyvýšený záhon navíc není třeba hnojit, musíte maximálně doplňovat kompost. 

Nevšední bylinky na zahradě

Na zahradě nebo v květináči si většina z nás pěstuje alespoň bazalku na chutné caprese, mátu do drinku a pažitku na chléb. Svou bylinkovou zahrádku ale můžete doplnit o další typické i netypické bylinky. 

Zkuste vypěstovat exotičtější druhy jako thajskou bazalku, koriandr, kubánské oregano, perilu nebo pořádně ostré chilli papričky. Budou se vám hodit při vaření typických asijských jídel i na osvěžení klasických salátů nebo masa na gril. 

Středomořský styl zahrady

Každý, kdo byl na dovolené ve Francii, Řecku nebo Itálii jednoduše musel obdivovat místní zahrady. Krásně rozkvetlé keře, cesty z kamínků, barevné dlaždice a nedbale zastřižené živé ploty.  

Středomořské zahrady jsou nenáročné na údržbu a zároveň vypadají velmi efektně. Na jaké prvky nesmíte zapomenout? Pergola obrostlá zelení, terakotové květináče, štěrkové cestičky, glazované dlaždice, barevné květy a mnoho stromů a keřů. 

Zahradní design malých zahrad 

Malá zahrada není důvod, proč byste si zahradničení nemohla naplno užívat. Při jejím navrhování se pořádně zamyslete nad svými prioritami a využívejte praktických vychytávek i netypických zákouží. 

Přestože plocha není příliš velká, pořád máte k dispozici zdi nebo ploty, na které můžete umístit poličky s květináči a pěstovat vertikálně. Malou zahrádku můžete vytvořit i na balkóně

Ratanové materiály 

Ratan není ve vybavení zahrady žádnou novinkou, ale zas a znova si své místo obhajuje. Klasický ratan může být náchylný na klimatické změny, vždy ale můžete sáhnout po odolnějších napodobeninách. 

Proč máme ratan stále tak rádi? Je nadčasový, hodí se jak do klasického, tak uvolněného prostoru, dodá zajímavou texturu a je příjemný na sezení, dokonce i bez měkkého polstrování. 

Pec na pizzu místo grilu 

Mít na zahradě gril je téměř povinnost. S rostoucí oblibou venkovního vaření ale vyhledáváme další a další vychytávky, díky kterým si na zahradě připravíme to nejlepší jídlo. 

Letošním trendem je pec na pizzu. Díky ní doma vykouzlíte pizzu jako z italské restaurace. Užijete si navíc mnoho zábavy a domácí pizza bude hitem každé zahradní párty. 

Interiér v exteriéru 

Na zahradách jsme loni trávili více času než kdy jindy. Často to pro nás byla jediná příležitost vyjít ven a také bezpečnější cesta k setkání s rodinou a přáteli. I proto jsme začali mnohem více dbát na její vybavení a jednoduché plastové židle už pro mnohé nejsou dostačující. 

Zahradu můžete vybavit tak, že poslouží skutečně jako plnohodnotný druhý obývák. Trendem jsou zahradní koberce k posezení, dekorační polštářky i plédy pro větší útulnost nebo stylové zahradní osvětlení pro doladění atmosféry. 

Designové květináče 

Květináče rozhodně nepatří jen do interiéru. Využijete je, pokud máte malou zahradu, k doladění středomořského stylu zahrady i k osvěžení jinak jednoduchého klasického rozložení. 

V květináči můžete kromě jiného pěstovat i ovoce a zeleninu nebo takové rostliny, kterým se přes léto daří venku, ale přes zimu je potřebujete schovat domů nebo do zimní zahrady

Keře v abstraktních tvarech 

Zastřihávání keřů do různých tvarů se stále drží v oblibě. Oproti minulým rokům ale nehledejte dokonale střižené geometrické tvary nebo keře vypadající jako exotická zvířata. Pro zahradní design jsou abstraktní keře nejlepší volbou.

Místo toho se můžete těšit na uvolněnější abstraktní tvary. Naostřete zahradní nůžky a pusťte se do stříhání keřů podle vlastní fantazie

Pohodlné vířivky 

Zahrada s bazénem je jistota zábavy pro celou rodinu. Toužíte-li ale po perfektním zázemí pro odpočinek, vaší volbou by měla být vířivka nebo koupací sud. 

Seženete je v různých velikostech, stylech i cenových třídách. Máte malou zahradu a nedostatek prostoru? Zvažte nafukovací variantu. Parádně se prohřejete a vířivka vám promasíruje ztuhlé unavené svaly. 

Parapet místo zahrádky 

Je vám líto, že nemáte zahradu? Využijte parapet a založte miniaturní zahrádku přímo za oknem. Rostlinky na parapetu poslouží zároveň jako krásná dekorace a v horkých dnech alespoň trochu přefiltrují vzduch zvenku. 

Především na kuchyňský parapet se hodí květináče nebo truhlíky plné bylinek, papriček nebo dokonce cherry rajčat. Na ostatní okna můžete dát jednoduše květiny ve stylových květináčích.  

Tip: Nebojte se upcyklovat a vytvořte květináč například ze staré moka konvičky.  

Luxusní pergoly a altánky 

Ne vždy chcete být na přímém slunci a přesně pro tyto situace se hodí zahradní altánky a obrostlé pergoly. Pořiďte je nad hlavní posezení nebo postavte druhou odpočinkovou zónu. 

Altán nebo pergola se hodí především nad jídelní stůl nebo venkovní kuchyň. Ochrání vás před poledním sluncem i dešťovými kapkami a nebudete se muset bát, že bude třeba utíkat s napůl připraveným obědem do domu. 

Zahrada v romantickém stylu 

Ultramoderní funkční zařízení zlehka ustupuje, a naopak se vrací romantický styl zahrad. Klasický styl nás naplňuje pohodou a pocitem stability, právě proto se k němu v tomto nejistém čase obracíme. 

Kovový nábytek, tajná zákoutí a popínavé růže spolu s dalšími květinami jsou správný směr. To ale neznamená, že byste měla zanevřít na moderní nebo luxusní zahradu, jestli je vám takový styl bližší. 

Udržitelná zahrada 

Udržitelný život se dostává i na naše zahrady. Zmíněná divoká zahrada je jen jednou z možností, jak zahradničit v souladu s přírodou. Jaké drobné změny můžete v roce 2021 zařadit, abyste prospěla své zahradě i naší planetě? 

Méně sekání trávníku, zalévání dešťovou vodou, organické pěstování bez pesticidů, kompostování, pěstování lokálních rostlin, sázení stromů nebo zařazení permakultury. 

Trendy zahradní nábytek (2021) 

Na zahradě trávíme čím dál tím více času. Nábytek tedy musí být praktický a zároveň pohodlný. Funkčnost a nízká cena již zdaleka není hlavním kritériem, naopak vybíráme stylové a kvalitní kousky, které dlouho vydrží.

Vybírejte z přírodních a udržitelných materiálů. Hlavní volbou bude dřevo a ratan. Kromě plnohodnotného jídelního stolu a příjemného posezení se do hledáčku dostaly i venkovní pracovní místa. Perfektní relax si dopřejete v zavěšeném křesle nebo houpací síti. 

Nejnovější trendy zahradních doplňků

U doplňků platí to stejné, co u zahradního nábytku. Prostor se snažte co nejvíce zpříjemnit, abyste ho mohla využívat stejně jako samotný dům. Ne všechno je samozřejmě kupovat dvakrát a například nádobí nebo prostírání můžete klidně používat i v interiéru. 

Místo plastových kelímků používejte klasické skleničky a porcelán. Na textilie na stůl se hodí přírodní materiály jako len a bavlna. Zpříjemněte i samotné posezení, útulnost dodá zahradní koberec, dekorační polštářky i deky. 

Zásady pří návrhu trendy nápadů v zahradním designu

Při zařizování nebo úpravě venkovního prostoru v roce 2021 vsaďte především na udržitelnost, kvalitu a pohodlí, které dominují v trendech pro zahradní design.  Sami si vyberte aspekty, ve kterých se chcete nebo můžete angažovat, i sebemenší změna k ekologičtějšímu zahradničení naší planetě prospěje. 

Líbil se vám dnešní článek o trendech pro zahradní design pro v roce 2021? Zaregistrujte se zdarma na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče nová inspiraci ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!