Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
keramika

Keramiku či kameninu najdeme asi v každé domácnosti. Nejčastěji ji využíváme v kuchyni a koupelně, ve skutečnosti má ale místo v designu interiéru jakékoliv místnosti. Co je vlastně keramika za materiál, k čemu se hodí a jak ji v interiéru využít? Čtěte dál a všechny informace se dozvíte. 

Keramika jako materiál a její původ 

Keramika je směs anorganických nekovových materiálů, zpracovaná do požadovaného tvaru a vypálená ve vysokých teplotách. Po vypálení je keramika nerozpustná ve vodě a drží stálý tvar. 

Možnost spojit jílovitou hmotu v písek a přeměnit je v nádobu využívali naši předci již 10 000 let před naším letopočtem. Keramické řemeslo tak patří k těm úplně nejstarším. Dlouho před naším letopočtem se začal využívat i primitivní hrnčířský kruh či pálené cihly ve stavebnictví. 

Keramika vs. kamenina 

Při výběru doplňků do domácnosti jste možná narazila na výrobky, které jsou označené jako „kameninové“, ale vy byste je nazvala jednoduše keramické. Jaký je rozdíl mezi keramikou a kameninou, jestli tedy vůbec nějaký? 

V podstatě se jedná o totéž, ale kamenina je přesnější označení. Keramika je obecný termín, kterým označujeme výrobky: 

 • Kameninové 
 • Porcelánové  
 • Hliněné 

Hliněné výrobky jsou vypalované na nižší teploty mezi 1000 a 1150 °C. Jsou proto křehčí a pórovité. Aby nepropouštěly tekutinu, je třeba hliněné výrobky glazovat a opětovně vypálit. 

Kamenina obsahuje kromě jílu více složek, jako je kaolin, taviva a další, a pálí se minimálně na 1200 °C. Po vypálení je kamenina obvykle špinavě bílá nebo hnědá. Má vysokou pevnost, rozsáhlé využití a v interiéru působí útulně. 

Porcelán vyrábíme z rafinovaného jílu a vypalujeme při teplotách od 1200 do 1450 °C. Je velmi pevný a lesklý, ty nejluxusnější kousky bývají tenké, téměř průsvitné.  

Benefity kameniny 

Kamenina nemá tak dlouhou historii jako hliněné výrobky či porcelán. Pochází z Anglie, kde ji vynalezli až v 18. století jako levnou alternativu luxusního porcelánu. Dnes je ceněná především pro svůj jedinečný vzhled. 

 • Není průsvitná 
 • Je vysoce odolná 
 • Je snadná na údržbu 
 • Každý kousek je originál 
 • Má útulný přírodní vzhled 
 • Je možné ji glazovat na různé barvy 
 • Po glazování je stoprocentně voděodolná 
 • Hodí se k mnoha dalším materiálům a do každého stylu 

K čemu se hodí kameninové výrobky 

Kameninu využíváme ve stavebnictví i v interiérovém designu. Když vynecháme kameninové cihly, zbývá nám použití keramiky na obklady a dlaždice do interiéru i exteriéru a kameninové doplňky. Jsou to zejména: 

 • Servírovací nádobí 
 • Talíře, misky a hrnečky 
 • Vázy, květináče a další nádoby 
 • Dávkovače mýdla a vybavení koupelny 
 • Osvětlení a další drobné dekorace 

Kamenina má po vypálení šedou či hnědou barvu. Pomocí glazury ale získáte kameninové výrobky v široké škále barev a jejich kombinací, od pastelových odstínů až po antracitovou barvu

V přírodním provedení nebo se zrnitou glazurou vyniká zejména ručně vyráběná keramika ve skandinávském či boho aranžmá. Elegantnější varianty s hladkou glazurou i v tmavých barvách se pak hodí do moderního či glamour interiéru.  

Keramické výrobky se hodí skutečně do každého interiéru. Keramickou vázou snadno zjemníte strohý regál z černého kovu, stejně tak jí můžete doplnit dřevěný jídelní stůl se lněným prostíráním. 

7x inspirace: Jak využít keramiku ve vašem domově 

Připravili jsme pro vás inspiraci na využití keramiky v různých domovech.  

1. Keramické nádobí do minimalistického interiéru 

Moderní pojetí minimalistického interiéru je zaměřené především na přírodní a udržitelné materiály a jedinečné kousky. Krásný, ručně vyrobený jídelní set z kameniny slouží zároveň jako dekorace na stůl a nepotřebuje k sobě nic jiného, než chutné a umně naservírované jídlo. 

2. Keramické knopky do romantického interiéru 

Keramické úchytky neboli knopky okamžitě ozvláštní jakýkoliv nábytek. Z jednoduché komody snadno vytvoříte originální kousek, který perfektně zapadá například do ložnice ve venkovském domě. Zábavné různobarevné knopky ale můžete využít všude, my si je zamilovali do rustikální kuchyně i dětského pokoje. 

3. Keramika ve stylu hygge 

Styl hygge je dánský způsob, jak zútulnit bydlení. Neexistuje jednoduchý překlad do češtiny, ale jde v podstatě o pocit pohody, tepla, důvěrnosti a bezpečí. Principy se z každodenního života odráží i do bydlení, ve kterém často najdeme přírodní materiály – včetně keramiky. Jedinečný keramický hrníček, ze kterého si užijete odpolední kávu nebo čaj by rozhodně neměl chybět. 

4. Keramické osvětlení a zásuvky 

Keramické lampičky a závěsná světla jsou oblíbený designový prvek. V různých provedeních se hodí snad do každého stylu. Perfektního vzhledu dosáhnete kombinací s keramickými vypínači a zásuvkami. 

5. Keramické obklady do koupelny i kuchyně 

Keramické obklady a dlaždice jsou vysoce hygienické a odolné vůči vlhkosti. Můžete vybírat ze stovek různých designů, včetně praktické napodobeniny dřeva nebo výrazně levnější verze mramoru. Keramické dlaždice často kombinujeme s podlahovým vytápěním. 

Tip: Keramická stěna může být krásnou dekorací i do ložnice či obývacího pokoje. 

6. Keramika s betonovým vzhledem 

Betonový dekor se skvěle hodí především do industriálního interiéru. U betonových budov stačí nechat jednoduše odhalené stěny. Jak si ale poradit například s cihlovým domem nebo dřevostavbou? Máte dvě možnosti – betonovou stěrku nebo keramické obklady napodobující beton. 

TIP! Jak vytvořit betonový efekt na stěně: 7 nejlepší tipů

7. Kameninové vázy a další dekorace 

Dekorace vyrobené z keramiky mohou mít různé tvary, barvy i povrchové úpravy. S jejich pomocí snadno osvěžíte jakýkoliv prostor. Stylovou vázu s čerstvými květinami postavte například do předsíně, která bude hned přívětivější. 

Westwing průvodce: Jak vybrat keramické doplňky 

Při výběru doplňků z keramiky dávejte pozor především na typ zpracování. Ne všechny keramické vázy se například hodí na živé květiny, protože nejsou nepropustné.  

Další bod je povrchová úprava. Keramika (respektive kamenina) může být přírodní, s jemnou glazurou a zachovanou strukturou nebo hladce glazovaná. Vybírejte podle svého vkusu i podle stylu interiéru. Inspirujte se našimi oblíbenými kousky na Westwingu. 

Tipy na závěr 

Keramické a kameninové doplňky se hodí do každého interiéru. Je jen třeba vybrat správný design! 

 • Moderní styl: Jednoduché tvary a hladká glazura 
 • Boho styl: Přírodní úprava nebo jemná glazura s přechodem 
 • Skandinávský styl: přírodní vzhled nebo matná glazura s texturou 
 • Glamour styl: Kombinace hladké, matné glazury se zlatými detaily 
 • Industriální styl: Matná šedá glazura napodobující beton 

Zaujal váš článek o keramice v interiéru? Registrujte se zdarma na serveru Westwing a další inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.