Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Buk je jeden z nejrozšířenějších druhů listnatých stromů ve střední Evropě. Není tedy divu, že bukové dřevo patří mezi ty nejvyužívanější. Jaké jsou jeho přednosti, na co je naopak třeba si dát pozor a jak jej zakomponovat do interiéru? Inspirujte se s Westwingem.

Bukové dřevo: Praktické využití do interiéru

Bukové dřevo pochází ze stejnojmenného stromu. Je to nejrozšířenější druh dřeva v Evropě, různé druhy se ale pěstují po celém světě. S jeho béžovou barvou s okrovými tóny jej řadíme mezi světlejší druhy dřeva. Je proto oblíbené například ve skandinávském stylu.

Bukové dřevo dnes nejčastěji využíváme na místech, kde není vidět. Jeho vysoká nosnost je praktická na nohy židlí a stolů, dna šuplíků, korpusy kuchyňských skříněk i konstrukce dřevostaveb.

Přečtěte si více i o dalších evropských dřevech používaných v interiéru:

 • Borové dřevo
 • Dubové dřevo
 • Březové dřevo
 • Javorové dřevo
 • Třešňové dřevo
 • Hruškové dřevo
 • Ořechové dřevo
 • Modřínové dřevo

TIP! 10 nejlepších druhů dřeva v interiéru: inspirace a tipy

Vlastnosti bukového dřeva

Buk má měkkou kůru, do které není problém vyřezat například vaše iniciály. Proto si mnoho lidí myslí, že i samotné dřevo je měkčí, opak je ale pravdou. Bukové dřevo je tvrdé, ale ohebné. Především druhy pěstované v Evropě jsou pevné a těžké. 

Je náročnější s ním pracovat ručními nástroji, odvděčí se ale dlouhou životností. Proto je často využívané jak na nábytek, tak na podlahy či obložení vnitřních zdí.

Pro využití v exteriéru není vhodné. Bukové dřevo má vysokou nosnost, je ale třeba jej zakrýt. Opracovaná prkna nejsou odolná vůči povětrnostním podmínkám a nesnáší vlhkost. 

Cena bukového dřeva

Buk je u nás velmi rozšířený strom, proto také bukové dřevo patří k nejlevnějším. Cena se liší dle konkrétního typu a kvality buku i jeho zpracování. Často ho kvůli nižší ceně využíváme v kombinaci s dražšími druhy dřeva jako je ořech či exotické dřevo.

Jaké barvy a materiály kombinovat s bukovým dřevem

Bukové dřevo je perfektním kontrastem k modré, červené, bílé a oranžové barvě. 

TIP! Podzimní barvy v interiéru pro rok 2021, Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

8 nápadů: Jak využít bukové dřevo v interiéru

Jak jsme již zmínili, bukové dřevo je vhodné především do interiérů. Inspirujte se s námi, kde všude jej můžete využít.

1. Parkety z bukového dřeva

Bukové podlahy jsou oblíbené zejména v menších interiérech, protože mají často nevýraznou kresbu. Jemná barva s okrovými či narůžovělými tóny se hodí téměř do každého stylu. 

Parkety se vzorem rybí kosti vyberte do klasického interiéru, například obývacího pokoje v glamour stylu. Podlahové palubky s výraznějším sukem položené anglickým stylem pak vyberte do skandinávského či industriálního interiéru. 

2. Schodiště z bukového dřeva

Pro svou vysokou nosnost je buk oblíbený i při výrobě schodiště do rodinného domu nebo mezonetového bytu. Bukové stupínky vyniknou na betonových schodech ve světlé barvě, lze z něj ale vyrobit i celodřevěné schodiště. 

TIP! Inspirace na stylové schodiště v domě

3. Kuchyňská deska z bukového dřeva

Při výběru pracovní desky se většina lidí rozhoduje mezi kamenem, laminem a masivním dřevem. O masivní dřevo je třeba více pečovat, protože málokteré snáší vlhkost, kuchyni ale dodá příjemnou domáckou atmosféru.

Bukové dřevo na kuchyňskou desku je třeba impregnovat. Při krájení ovoce či zeleniny dbejte zvýšené opatrnosti, výraznější druhy by po sobě mohly zanechat skvrnu. Dřevěná deska vyniká zejména v klasických rustikálních kuchyních.

TIP! Trendy kuchyně 2021: přehled nejnovějších inspirací

4. Dekorace z bukového dřeva

Bukové dřevo je vhodné i na výrobu hudebních nástrojů, drobných dekorací a dětských hraček. Zejména v dětských pokojích pak vyniká jeho jemné zbarvení vedle starorůžové či okrové, ale také různých pastelových barev.

5. Bukové dřevo v retro stylu

Zařizujete interiér v retro stylu? Pokud seženete repasovaný nábytek z 60. nebo 70. let minulého století, možná budete mít štěstí a bude vyrobený právě z bukového dřeva. Leštěný buk skvěle funguje v kombinaci s výraznými barvami čalounění.

6. Bukové dřevo ve skandinávském stylu

Ve skandinávském stylu využíváme zejména světlé barvy dřeva. Oblíbená je proto borovice, ale také buk. Jednou z vlastností bukového dřeva je jeho poddajnost, proto je vhodné na výrobu ohýbaného nábytku.

Do jídelního koutu ve skandinávské kuchyni vyberte ohýbané židle, může být i každá jiná. Do obýváku či ložnice se hodí houpací křeslo doplněné o příjemnou deku.

TIP! Dřevěná koupelna: inspirujte se přírodou

7. Bukové dřevo na topení

I přes všechny kvality je bukové dřevo nejvyužívanější na zátop. Když ho ale zapálíte v kamnech nebo krbu, můžete si užít jednu z opomíjených vlastností. Bukové dřevo má výrazné aroma, které snadno provoní celý dům.

8. Oddělení kancelářského koutu

Ve velkých firmách se bukové dřevo často využívá k oddělení jednotlivých stolů ve společných kancelářích. Dřevo je světlé, nepůsobí tedy příliš těžce, ale zároveň zajistí potřebné soukromí. Stejný princip můžete využít i ve vašem pracovním koutku v obývacím pokoji.

TIP! 13 praktických způsobů: jak nejlevněji rozdělit pokoj

Péče o bukové dřevo

Aby vám dřevěné výrobky dlouho a dobře sloužily, je třeba dbát na vhodnou péči. Jaká se starat o bukové dřevo? 

 1. Nábytek či dekorace otřete vlhkým hadříkem z mikrovlákna a ihned vysušte.
 2. Bukové dřevo je náchylné na vlhkost, nepoužívejte proto příliš vody.
 3. Nepoužívejte drsnou stranu houbičky ani jiné hrubé nástroje. 
 4. Je-li třeba čisticí prostředek, nikdy nepoužívejte univerzální.
 5. Pro zvýšení odolnosti lze dřevo impregnovat či voskovat.

Shrnutí

Bukové dřevo je odolné, trvanlivé a nábytek z něj vám bude sloužit i desítky let. Jeho přirozená barva je velmi světlá, specifické podmínky při růstu ale často zbarvují jádro stromu. Nábytek z masivního dřeva je tak pokaždé originální a záleží jen na vás, zda si vyberete odstín světlejší či tmavší.

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.