Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kontinentální postel

Toužíte-li po pohodlném a zdravém spánku, vyzkoušejte mimořádný komfort kontinentální postele. Jejich zvýšená ložná plocha a ojedinělý odpružený systém matrací se dokonale přizpůsobí vašemu tělu a poskytnou mu pohodlí známé z pětihvězdičkových hotelů. Pokud o takové posteli už dlouho sníte, ale nevíte si rady s jejím výběrem, začtěte se do našeho Nákupního rádce. Poradí, jak vybrat ideální americkou postel právě pro vás.

Na co si dát pozor při koupi nové kontinentální postele

5 věcí, které byste měli před koupí kontinentální postele vědět:

  • Pozor na napodobeniny, každé kontinentální postele musí mít minimálně boxspringovou a nosnou matraci
  • Speciální systém odpružení přináší úlevu zádům a oproti klasickému lamelovému roštu tak představuje zdravější alternativu spánku
  • Vrchní matrace, tzv. topper, je nepovinný
  • K pohodlnému spánku vám dopomůže správně zvolený stupeň tvrdosti matrací
  • Kombinace matrací by měla být volena nejen podle vaší váhy, ale také dle spánkových návyků

nahoru

Promyšlená kontrukce: Nejnovější technologie a prvotřídní materiály

Stejně jako klasická postel i ta kontinentální sestává z rámu na pevných nožičkách. Tím však podobnost končí. Zatímco k tradiční posteli musíte zvolit ještě vhodný rošt a na něj matraci, konstrukce boxspringové postele se zcela liší.

kontinentální postel konstrukce

Do detailu promyšlená konstrukce je právě to, co dělá kontinentální postel výjimečnou. Spodní (boxspringová, pružinová) matrace je napevno vsazena v rámu a tvoří odpružený základ postele.  Vlastně tak nahrazuje klasický lamelový rošt a slouží jako ortopedický a ventilační podklad pro horní (nosnou) matraci. Obě matrace si u kontinentální postele volí každý uživatel podle svých preferencí. Pro dokonalý spánek může být systém matrací doplněn o vrchní tenkou matraci, tzv. topper. Jeho potah je snímatelný, a proto se velmi snadno udržuje. Topper je volitelnou součástí postele a jako takový představuje hlavní rozdíl mezi americkou a skandinávskou variantou boxspringové postele.

americká kontinentální postel

Tajemství pohodlnosti spočívá v odpružení matrací, které se tělu přizpůsobí lépe než nepoddajný lamelový rošt. Váha se díky nim lépe rozloží a zajistí správnou polohu páteře po čas celé noci.  Navrstvené matrace jsou navíc vyskládány do vyšší ložné polohy, proto se vám bude z americké postele lépe vstávat.

nahoru

Jak vybrat správnou matraci pro kontinentální postel?

Moderní pružinové matrace mají s těmi, které si pamatujete z dětství, už jen velmi málo společného. Dnes se nemusíte bát trčících pér, matrace jsou velmi pohodlné, vzdušné a mají výborné ortopedické vlastnosti. Na českém trhu si můžete vybrat ze dvou základních variant – klasických bonellových a taštičkových.

boxspringové postele jak vybrat matraci

Abyste dosáhli maximálního komfortu, přidejte na nosnou matraci topper. Dozvědět se více o výběru vrchní matrace.

kontinentální postel pružinová matrace

Bonellová matrace sestává z jednotlivých pružin, které jsou navzájem spojeny ocelovou cívkou. Díky tomuto propojení je matrace velice pružná a poddajná. Do bonnelové matrace se proto více ponoříte a výsledkem je velmi měkký a příjemný pocit. Tyto matrace se však příliš nedoporučují pro dlouhodobé používání, vhodnější jsou například na chatu nebo do hotelového pokoje. Doporučit je lze drobnějším lidem a těm, kteří mají během spánku rádi „houpavý pocit“.

boxspringová postel taštičková matrace

U tohoto typu matrace jsou jednotlivé pružiny od sebe odděleny a zašity do „taštiček“, které individuálně reagují na tlak těla a optimálně rozkládají jeho hmotnost. Na rozdíl od bonellových pružin tak pružinové kapsy skvěle reagují na tělesnou hmotnost a vynikajícím způsobem se přizpůsobují ležícímu tělu. Proto se taštičková matrace skvěle hodí pro lidi se zdravotními obtížemi a pro ty, kteří se neradi boří do matrace a upřednostňují spaní na tvrdším povrchu.

kontinentální postel vhodná matrace

Od předchozího typu se liší pouze tvarem pružin, které připomínají malý sud – nahoře a dole jsou zúžené, prostřední část je široká. Takováto konstrukce zajišťuje vzestupnou tendenci pružení – čím větší tlak je na pružiny vyvíjen, tím vyšší je odpor. Nabízí proto velmi vysokou přizpůsobivost tělu a vynikající podporu páteře.

kontinentální postel matrace ze studené pěny

Studená pěna představuje pravděpodobně nejlepší volbu pro krycí vrstvu pružinových matrací. Vyniká výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností, přičemž nedeformuje žádnou z výhod boxspringového podkladu. Tvoří ji velké póry, díky nimž je matrace velmi vzdušná a skvěle odvádí teplo. Doporučuje se proto lidem citlivým na výkyvy teplot a osobám s neklidným spánkem, protože matrace „nehoupe“.

Kritéria kvality pružinových matrací:

kritéria výběru matrace

U taštičkových matrací se obvykle setkáte s počtem 200 až 1 000 pružin na m2. Větší množství pružin obvykle znamená vyšší kvalitu, jelikož zajišťuje větší pružnost a lepší přizpůsobení se tělu. Při výběru matrace byste však kromě počtu pružin měli vzít v úvahu také svou tělesnou hmotnost – při váze do 100 kg postačí hustota 260 pružin na m2, jedinci nad 100 kg by se měli poohlédnout po matraci s minimálně 500 pružinami na m2.

westwing boxspringové postele nejlepší matrace

Matrace, které se pyšní více než 1 000 pružinami na m2, obsahují kromě běžných pružin také mikropružinky (většinou v další speciální vrstvě), díky kterým je matrace poddajnější a ještě lépe se dokáže přizpůsobit tělu.

Počet závitů pružin je v matraci zodpovědný za větší pružnost, měkkost a zároveň větší pohodlí (méně závitů se tedy rovná vyšší tvrdosti matrace), jelikož se lépe přizpůsobí tělu.

americké boxspringové postele

Protože lidské tělo nevyvíjí rovnoměrný tlak na celou plochu matrace a zatěžuje každou část jinak, musí tomu být kvalitní matrace uzpůsobena a disponovat anatomickými zónami. Běžně narazíte na 3, 5, 7, někdy dokonce 9 takovýchto různě tvrdých zón, které poskytují tělu rozdílnou oporu. Pokud vás po ránu často pobolívají záda, sáhněte po matraci s minimálně 7 zónami. Ty detailně kopírují anatomické potřeby těla a dobře podepírají například šíji, záda a chodidla, naopak měkčí podporu poskytují kyčlím či oblasti ramen.

Aby tělo nebylo v přímém kontaktu s ocelovými drátky, jsou pružiny zakotveny do „rámu“ ze studené, líné, PUR či jiné pěny, která podstatně zvyšuje živostnost, nosnost a odolnost matrace. Pokud chcete jít opravdu do hloubky, zjistěte si u výrobce objemovou hmotnost použité pěny. Udává se v kilogramech na metr krychlový a prakticky znamená, že pokud bychom z materiálu uřízli krychli o rozměrech 1 x 1 x 1 m, vážila by v průměru od 15 do 50, u extrémně odolných pěn až 60 kg/m3. Pokud zvolíte matraci s objemovou hmotností okolo 25 kg/m3 očekávejte velmi krátkou životnost kolem 2 let, upřednostňujete-li matraci nosnější a s delší výdrží, sáhněte po gramáži okolo 40 kg/m3.

nahoru

Jak vybrat správnou tvrdost matrace?

Tvrdost patří při výběru nové matrace mezi nejdůležitější faktory. Lidé většinou vybírají dle svých osobních preferencí (tvrdá/měkká), při výběru nové matrace byste však měli mít na paměti jak svou výšku a váhu, tak své spánkové návyky. Osoby spící na boku potřebují spíše měkčí matraci, která nebude nepříjemně tlačit do kyčlí a ramen, spáči na zádech zase upřednostní tvrdší podložku.

kontinentální postel jak vybrat matraci

Při výběru matrace zvažte nejen svou váhu, ale také její rozložení. Menší podsaditý člověk bude kvůli nerovnoměrnému rozložení váhy pravděpodobně upřednostňovat tvrdší matraci, zatímco vysoký člověk sáhne raději po měkčím vzoru.

westwing jak vybrat tvrdost matrace

V tomto ohledu vám může pomoci například výpočet BMI – vydělte svou hmotnost v kilogramech druhou mocninou své výšky uváděnou v metrech. S pomocí tohoto diagramu pak jednoduše určíte, jaká tvrdost je pro vás nejvhodnější.

královská kontinentální postel výpočet BMI

Příklad: Člověk vážící 70 kg a měřící 1,70 m má BMI rovno 24,2. Podle předešlého diagramu by měl tedy volit matraci o tvrdosti H2, která mu zaručí dostatečně nosnou sílu, správné rozložení tlaku a komfort zároveň.

nahoru

nahoru

Která kombinace matrací je pro mě nejvhodnější?

Kvalita a pohodlnost kontinentální postele se jednoznačně odvíjí od volby kvalitní matrace. Čím více pružin se v základu postele objeví, tím kvalitnější a také dražší postel bude. Vyplatí se ovšem sáhnout hlouběji do kapsy a na matracích nešetřit. U prodejce budete mít na výběr ze dvou kombinací: bonellová – taštičková matrace nebo taštičková – taštičková matrace.

kontinentální postel jak vybrat matraci

Boxspringové postele se vyrábějí v rozličných rozměrech, od jednolůžek po královskou dvojpostel. Nejčastěji narazíte na rozměry od 120 x 200 cm do 200 x 200 cm. Pokud uvažujete nad koupí dvoulůžka, budete dříve nebo později stát před rozhodnutím, jestli jako nosnou matraci vybrat dvě jednolůžkové matrace nebo dvoumatraci. Společnou matraci ovšem doporučujeme jen v případě, že máte s partnerem oba přibližně stejnou váhu a obdobné spánkové návyky. Oddělené matrace berou v úvahu vaše individuální zdravotní nároky, jejich další výhodou je fakt, že necítíte každý partnerův pohyb. Máte-li obavy z mezery mezi matracemi, elegantně (a pohodlně) ji vyřeší topper.

nahoru

Jaký topper zvolit?

Tenká vrchní matrace, tzv. topper, vyrovnává a chrání povrch nosné matrace, čímž ještě více umocňuje pocit pohodlí a zážitek z hlubokého spánku. Má snímatelný potah, který lze prát v pračce, takže se velmi snadna udržuje. Správný topper by měl být uzpůsoben vašim spánkovým návykům, výrobci proto nabízejí hned několik materiálů, ze kterých máte na výběr:

kontinentální postele materiály matrací

1. Paměťová pěna

Pamětová (viskoelastická, líná) pěna se vyznačuje výjimečnými termoaktivními vlastnostmi. Jedná se o speciální typ pěny, jež mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě – při kontaktu s tělesným teplem změkne a pružně se přizpůsobí lidské anatomii. Díky pomalému vracení se do původního stavu stabilizuje tělo v optimální poloze, příznivě působí na prokrvení jednotlivých částí těla a zabraňuje proleženinám. Pokud máte během spánku rádi hřejivý pocit nebo trpíte na bolesti zad, zvolte tento materiál.

2. Studená pěna

Tento druh matrací vyniká výbornou pružností a tvarovou stálostí. Na rozdíl od líné pěny má velké a otevřené póry, díky kterým skvěle odvádí vlhkost a teplo. O této matraci by proto měli uvažovat všichni, kteří jsou citlivější na teplo a více se potí, ale také ti, kteří upřednostňují tvrdší povrch. Velmi vhodná je pro všechny, kdo usínají na zádech.

3. Latex

Díky své buněčné struktuře je latex velmi dobře provzdušněný a zajišťuje skvělou cirkulaci vzduchu. Jednou z jeho mnoha výhod je vysoká tvarová stálost a elasticita, která z latexových topperů činí jedny z nejměkčích. Jeho poddajnost bude vyhovovat zejména lidem spícím na boku, vaše ramena a kyčle, jež během noci potřebují měkký materiál, vám ráno poděkují.

4. Přírodní bio materiály

Na trhu se setkáte také s toppery vyráběnými na bázi přírodních surovin. V matracích se tak můžete setkat s kokosovými vlákny, vlnou či koňskými žíněmi. Kromě příznivého dopadu na životní prostředí patří mezi pozitiva těchto náplní i velmi přirozená termoregulace. Pokud jste milovníky přírody nebo jste citliví na teplo, s nákupem neváhejte.

Jedním z ukazatelů kvality pěnou vyplněných topperů je objemová hmotnost. Obecně lze říci, že kvalitnější matrace mají vyšší objemovou hmotnost (u líné pěny a latexu doporučujeme 60 kg/m3, u studené pěny postačí 40 kg/m3).

Westwing tip: Jelikož jsou toppery nižší než klasické matrace, myslete na to, že s novou postelí budete pravděpodobně muset vyměnit také vaše prostěradla.

nahoru

Pohodlí především: Výhody boxspringových postelí

Stále ještě nejste připraveni rozloučit se se svou klasickou postelí a dřevěným roštem? Možná vás přesvědčí výčet výhod, kterými kontinentální postele oplývají:

výhody kontinentálních postelí

nahoru

Pozor na napodobeniny

Označení kontinentální ani boxspringová postel není zákonem nijak vymezeno, proto se na trhu můžete setkat s množstvím levnějších imitací. Na první pohled sice rozdíl patrný být nemusí, pokud se však na postel posadíte nebo položíte, rozdíl poznáte. Originální boxspringová postel se vždy skládá z minimálně dvou matrací – spodní a nosné – jež společně zajišťují dokonalý komfort. U napodobenin spodní matrace zcela chybí a rám je ponechán dutý. Proto se u prodejce vždy informujte, jaký typ matrací je ve vámi zvoleném modelu použit.

napodobenina kontinentální postele

nahoru

Vzhled na míru: Originální design přesně podle vašich představ

Jednou z velkých výhod kontinentálních postelí je jejich obrovská variabilita. K dostání jsou v mnoha různých rozměrech, barvách i designech. Kromě dvojice matrací a topperu si tak u amerických postelí můžete zvolit vzhled rámu, čela, polstrování a dokonce i nožiček.

americká postel jak vybrat čelo postele

Matrace pevně přiléhá na rám postele s vyztuženou kostrukcí. Ten by měl být vyroben z masivu, nikoli překližky či MDF desek. Právě díky pravému dřevu totiž kontinentální postel správně dýchá a má dlouhou živostnost.

Čelo postele dodává každé ložnici nádech luxusu a originality. Vybírejte z mnoha tvarů a velikostí, jeho součástí může být i pohodlné polstrování, které pomůže odizolovat chlad přiléhající stěny.

Konstrukci lůžka dokonale chrání a izoluje odolné čalounění. Při výběru potahu volte nadčasový styl, vhodným materiálem je kůže nebo pevný textil, imitace kůže nedovolí dřevu správně dýchat. Trpíte-li alergiemi, před textilem dejte přednost kůži.

americká postel odolnost tkaniny

Velmi nenápadnou, ale užitečnou součástí postele jsou nožičky, jež u postelí plní hned dvojí funkci – jednak dodávají posteli ideální výšku, jednak napomáhají správné cirkulaci vzduchu. Stejně jako u čela postele, také design nožiček je běžně k dostání v několika variantách.

nahoru

Jak se o boxspringovou postel starat?

Pokud jste se rozhodli do boxspringového lůžka investovat, z jeho služby vytěžíte maximum, jen pokud o něj budete správně pečovat. Jestliže jste zvolili rám pošitý látkou, bude třeba jej několikrát do roka vysát a alespoň jednou ročně vyčistit. Aby vás po několik následujících let čekal opravdu bezstarostný spánek, především v prvních měsíc věnujte posteli zvýšené úsilí:

péče o kontinentální postel

nahoru

Historie kontinentální postele

Ačkoliv do České republiky trend boxspringových postelí pronikl teprve nedávno, jejich historie je velmi dlouhá a bohatá. První postele tohoto typu se objevily již v 19. století v severní Americe, odkud se rozšířily do dalších anglicky mluvících zemí. Díky zvýšené ložné ploše, která zajišťovala dostatečnou separaci od nehygienické podlahy, se staly populární také v některých zemí západní a severní Evropy. Jejich postup na východ starého kontinentu však v roce 1950 utlumila výroba lamelových roštů, které si u nás a našich sousedů dodnes drží prvenství.

historie výroby kontinentálních postelí

Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.

nahoru

Foto&Video: Westwing Home&Living