Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Domácí čistící prostředky

Čas na jarní úklid! Tentokrát však nechejte běžná čistidla odpočívat ve skříni. Přeci jen, kdo by chtěl stírat podlahu, po které se batolí vaše ratolesti, chemickým koktejlem, jehož jméno ani nejde vyslovit? Poradili jsme se proto s našimi babičkami a dali do kupy pět jednoduchých receptů na účinné domácí čisticí prostředky z přísad, které zaručeně najdete u sebe doma. Pomůžete tak nejen životnímu prostředí, ale také svojí peněžence.

1. Univerzální ekologický čisticí prostředek

Přírodní a levná varianta čistidla, která se stane vaším pomocníkem při každodenním úklidu. Ocet má dezinfekční účinky, odstraňuje plísně i zápach a lekne se ho špína, mastota i usazeniny.

Nachystejte si:

  • 100 ml octa
  • 300 ml vody
  • 15 – 20 kapek tea tree oleje
  • pár kapek esenciálního oleje

Všechny ingredience dobře promíchejte a nalejte do lahve s rozprašovačem. Pro příjemnou vůni přidejte několik kapek esenciálního oleje (my jsme směs provoněli pomerančovým aroma).

2. DIY leštěnka na dřevo

Poskytněte svému dřevěnému nábytku tu nejlepší péči a vyrobte pro něj super jednoduchý (ale super účinný) ochranný film.

Budete potřebovat:

  • 100 ml jablečného octa
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 250 ml vody

Vše smíchejte dohromady a dejte do uzavíratelné nádoby. Před použitím vždy dobře protřepejte, aby se všechny vrstvy promíchaly, a nanášejte měkkým hadříkem.

DIY ekologické domácí čisticí prostředky

3. Bio čisticí prostředek na prkénka

Potřebujete z kuchyňských prkének odstranit nečistoty i zápach? Máme pro vás skvělou radu – přizvěte k úklidu citrón. Má slabé bělící účinky a snadno odstraní zápach i skvrny. Na kuchyňské prkénko nasypejte sůl a vydrhněte polovinou citrónu. Opláchněte a máte hotovo!

4. DIY čistič na keramické a nerezové povrchy

Pokud chcete v ekologickém trendu čistění pokračovat i u své vany, umyvadla, dřezu či trouby, zavolejte si na pomoc jedlou sodu. Smíchejte ji s malým množstvím octa tak, aby vznikla hustá pasta, naneste na houbičku a vyčistěte. Směs sody a octa se skvěle osvědčila také při čistění odpadů. Jak na to? Vysypejte přibližně ½ hrníčku jedlé sody do odpadu a zalijte ½ hrníčkem octa. Nechejte 20 – 30 minut působit a poté spláchněte vroucí vodou.

5. Domácí čisticí prostředky na koberce

Chcete-li se spolu s nečistotami z koberce levně a ekologicky zbavit i zápachu, postupujte následovně. Po koberci rovnoměrně rozprašte silnější vrstvu jedlé sody nebo dětského zásypu, nechejte přibližně hodinu odpočívat a poté vyluxujte.

Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.

Foto&Video: Westwing Home&Living