Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak prát ručníky

Ranní sprcha, večerní vana, rychlovka během dne. Zkrátka očista těla je nutností, abychom mohli mezi sebou jako lidé fungovat. A úplně nejlepší záležitostí na tom všem je, když po mytí vylezete ze sprchovacího koutu a zabalíte se do měkkého ručníku. Pokud je ještě navíc nahřátý z topení, je to nadpozemské. Nadýchané ručníky ale doma každý nemá. Spíše se ukazují v hotelech anebo ve chvíli, kdy si doma rozbalíte a použijete úplně nový kus. Čí to je, že doma máte spíše ručníky tvrdé, nepoddajné a méně nasákavé? Poradíme vám, abyste i vy po vyprání ručníků měli dokonalou tečku po každé koupeli.

Jak často prát ručník?

Než si řekneme, kdy by měl putovat do prádla, je nutné si něco povědět o materiálech, ze kterých je ušitý. Protože už tady si nevědomky rozhodujete o tom, jaký to bude pocit se jím utírat. A taky je nutné vzít potaz jejich gramáž.

Nejprodávanějším typem je froté ručník. Je skvělým příkladem mezi kvalitou a hodnotou. Je zde však rozdíl v gramáži. Vyrábí se ze 100% bavlny a dají se prát na 60 °C. Ty s nižší gramáží okolo 250 g/m2 má horší savost, ale rychleji schne. Doporučuje se kupovat ručník s gramáží okolo 400 g/m2. Jedině pak jde o měkký materiál, kterým se určitě utřete do sucha. Jsou však i ručníky s příměsí bambusu, což z nich dělá antibakteriální materiál. Tedy čím větší gramáž, tím kvalitnější. Avšak pozor na zvýšené vlhko. Pokud s ní máte problém, sáhněte po zlaté střední cestě.

A nyní jak často měnit ručník za nový? Někdo mění po měsíci, jiný si pokaždé bere ručník nový. Statistiky tvrdí, že použít se může až 4x, pak už se začne tvořit moc bakterií a plísní. Ukazatelem čerstvosti látky je i její zápach. Pokud ručník páchne zatuchlinou, ihned jej vyměňte za čistý. Takže stačí, aby každý člen rodiny měl dva na výměnu.

Co potřebujeme při praní ručníků?

To je jednoduché. Hlavně automatickou pračku, prací prostředek a aviváž. Někdo dává přednost gelu, jiný prášku. Tady to necháme na vaši preferenci. A pak se hodí aviváž. Ta dokáže změkčit každé prádlo. Stejně dobře, ale poslouží i obyčejný kuchyňský ocet. U ručníku se doporučuje použít každé čtvrté praní. Častější přidávání uzavře vlákna a ručník nebude tak měkký, jak byste chtěli.

Jak prát ručníky: krok za krokem

 1. Před započetím praní, musíte kopu ručníku chtě nechtě rozdělit.

  Udělejte dvě hromádky. Na jednu dejte světlé prádlo, na druhou tmavé kusy. Proč? Protože u bílých je vhodné prací proces pustit s horkou vodu. Bílé barvě to svědčí. U barevného prádla postačí teplá voda. Dohromady by se barvy zapraly do sebe.
 2. Poté nachystejte ručníky do pračky, přidejte optimální množství gelu.

  Nikdy ne víc. Opět stejná písnička jako u aviváže. Mnoho gelu vlákna uzavře, slehne. Pokud je třeba, nalijte ke gelu i ocet. Přibližně čtvrt hrnku.
 3. Vyperte je. Po praní je můžete pověsit na věšák nebo dát do sušičky.

  Ale je dobré je předtím ještě ručně vymačkat. Urychlíte proces schnutí. Do sušičky klidně navíc vložte vlněné koule. Pomohou vám prádlo nadýchat.
 4. Ručníky skládejte vždy dokonale suché.

  Jakákoli vlhkost povede k zatuchnutí látky a k plísni.

Jak prát ručníky, aby zůstaly měkké

Je nutné je do pračky vkládat odděleně bez ostatního prádla. Určitě je neperte s jiným druhem textilu. Mohlo by to narušit vlákna a ztratila by se pak hebkost a nadýchanost. A také myslete na správné množství pracího prostředku. Pak budou měkké.

Jak vyprat bílé ručníky

Samostatně. Myslete na to již při nákupu ručníků. Kolik vás doma je, jaký styl vyznačujete a zda je skutečně nutné mít bílé ručníky, jako je tomu na hotelu. Jenže tam na to mají celý tým lidí. Ztracenou barvu či skvrny pořeší bělidlo. Nedávejte jej ale příliš často. Zkracuje životnost ručníku. Ta je dva roky. Pak už je vhodný akorát na psa či rozstříhat na hadry.

Jak prát rychleschnoucí ručník

Pere se jako klasický ručník. Avšak jeho výhodou je až 6x rychlejší schnutí oproti běžným materiálům. Vyperte a dejte usušit na věšák či koupelnovou tyč. Potřebujete se utřít, ale ručník je vlhký? Nevadí, půjde to. A dost dobře.

Jak prát ručník z mikrovlákna

Mikrovlákno je choulostivý materiál. Musí se tedy prát odděleně, na nízkou teplotu (stačí 30 °C), s minimem gelu a neměl by se sušit v sušičce, protože jde o polyester. To by vláknům velmi ublížilo.

Jak prát ručníky s octem

Jak již bylo zmíněno, ocet dokonale nahradí aviváž. Plně ji nahrazuje. Někomu může vadit malý zápach, ale po vyprání není nic cítit. Stačí levná varianta bzeneckého octu a zatuchlina bude pryč.

Péče o ručníky

Když se budete o své ručníky dobře starat, budou jemné stejně jako ve chvíli, kdy jste je přinesli z obchodu. Určitě, než je poprvé použijete, je vyperte. Bývají ošetřeny, aby na pultech jen zářily. Po dvou letech anebo ve chvíli, kdy zapáchají a ani ocet nepomůže je vyměňte. Do koše patří i v okamžiku, kdy se s nimi prostě neutřete.

Tipy na závěr

 • Vždy perte barevné a bílé ručníky odděleně. Potřebují odlišnou teplotu při praní.
 • Perte je maximálně po každém 4 použití v případě osušek. V případě ručníku pak co druhý den.
 • Čas od času k pracímu gelu či prášku přidejte alespoň čtvrtinu šálku octa. Zbaví prádlo zápachu.
 • Při výběru ručníku klaďte důraz na gramáž látky. Čím vyšší, tím kvalitnější bude.
 • Ručníky přetvořte vždy na hadry, pokud ztratí nějakou svou vlastnost, a taky maximálně po dvou letech. Nikdo se nechce utírat do ručníku, co nesaje.

Na Westwing najdete nejen návod jak ručníky a osušky prát, ale můžete si sami nějaký vybrat. Je zde velmi rozsáhlý výběr. Pro své registrované zákazníky je zde připravena i doprava zdarma nad 800 Kč. Můžete tak potěšit celou rodinu novými osuškami. Pro další inspirativní čtení a zajímavé nabídky využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing, kde pravidelně přinášíme spoustu praktických tipů pro vás a vaše bydlení.

Mohlo by se vám líbit: