Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vakuovat potraviny

Chcete-li si užívat čerstvé potraviny plné vitamínů po celý rok, vrhněte se do jejich vakuování. Jedná se o jednoduchý způsob, jak udržet zásoby jídla chutné a svěží i několik týdnů po jejich uskladnění. Prozradíme vám tři nejlepší způsoby, jak vakuovat potraviny a to i bez vakuovacího přístroje. 

Proč vakuovat potraviny?

Vakuování potravin se stává čím dál oblíbenějších pro jeho četné výhody. Nejdůležitějších důvodem, proč vakuovat potraviny, je udržení čerstvosti a plné chuti jídla. Odsátí přebytečného vzduchu zajistí lepší podmínky pro skladování vašich potravin, které neztrácí vitamíny, barvu ani svou lahodnou chuť. 

Potraviny ve vakuovém balení také nezvlhnou a nechytí plíseň. Nedostanou se k nim parazité jako mouchy nebo octomilky a navíc ušetříte mnoho místa v lednici nebo mrazáku, jelikož nebudete zbytečně skladovat vzduchové bubliny společně s vaším jídlem. 

V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit, že zavakuovat se dá snad úplně všechno – maso, pečivo, sušenky, sypké potraviny, zelenina, ovoce, oříšky a tak dále. 

Jak správně vakuovat potraviny: 3 způsoby 

Jelikož díky vakuování potravin získáte samé výhody, není důvod jej alespoň nevyzkoušet. Pojďme se společně zaměřit na tři skvělé způsoby vakuování, se kterými můžete začít okamžitě. 

1. Vakuování potravin pomocí brčka

Jestliže se chcete vrhnout do prvních pokusů o vakuování potravin, ale nemáte k dispozici speciální vakuovačku, vyzkoušejte snadný způsob, ke kterému budete potřebovat pouze brčko a mrazicí sáčky se zipem. 

  • Sáček naplňte rovnoměrně potravinou, kterou chcete uchovat. Nejlépe uděláte, když sáček naplníte zhruba na 80 % a jídlo rozprostřete rovnoměrně po celém sáčku. 
  • Vytlačte přebytky vzduchu rukou a uzavřete sáček téměř do konce. 
  • Do mezery v zapínání vložte brčko a vysajte vzduch svými ústy. Opakujte dokud nebude sáček pevně obepínat potraviny a poté zmáčkněte brčko, aby se vzduch nedostával zpět. 
  • Dotáhněte zip až na konec. 

Tip: Sáčky se zipem se dají opakovaně používat a vymývat. Neplýtvejte tedy plastem a starejte se o sáčky, dokud se téměř nerozpadnout. Zip postupně ztrácí svou funkci, ale i tyto sáčky lze dále využívat alespoň pro přenos svačin apod. Jedinou výjimkou se stává sáček, kde bylo umístěno syrové maso – ten raději vyhoďte. 

2. Snadné vakuování potravin vodou

Dalším způsobem, jak skladovat potraviny bez vakuovacího přístroje se stává vakuování vodou. Opět se jedná o rychlé a snadné řešení s výbornými výsledky. Pro tento způsob budete potřebovat misku s vodou, ručník a mrazicí sáčky se zipem. 

  • Vložte jídlo do sáčku a rovnoměrně rozprostřete.
  • Ze sáčku vytlačte vzduch a zapněte téměř celý zip. Sáček držte v blízkosti mezery v zipu. 
  • Ponořte sáček do vody a vytlačte vzduchové bubliny. Poté sáček zapněte úplně. 
  • Ručníkem osušte naplněný sáček a uložte ke skladování. 

3. Vakuovací přístroj a jak jej použít

Jakmile si vyzkoušíte lahodnou chuť vakuovaných potravin a zjistíte, že vám vydržely čerstvé o několik dní i týdnů déle, jistě nebudete váhat a pořídíte si vakuovačku na potraviny. Vybrat  si můžete ruční vakuovací přístroj nebo jeho automatickou variantu. Tento způsob zaručuje nejlepší výsledky a zanechává vaše potraviny plné živin a chutné.

Další výhodou vakuovačky se stává možnost odsát vzduch nejen ze sáčků a fólií, ale také z nádob. Jak na to?

  • Zásoby potravin naskládejte do nádoby nebo sáčku. Na ventil připevněte vakuovačku a zapněte odsávání. 
  • Ventilátor odsaje všechen přebytečný vzduch a vytvoří příznivé prostředí pro vaše potraviny. 
  • Po dokončení odsávání pečlivě uzavřete ventil a vložte nádoby nebo sáčky do mrazáku či lednice.  

Vakuování masa

Maso lze vakuovat jak syrové, tak nakládané nebo uvařené. Syrové maso pečlivě osušte papírovým ubrouskem a uložte do sáčků, které při vakuování krásně obepnout tvar masa a ušetří mnoho místa v mrazáku či lednici. Po rozmrazení maso již nikdy nemrazte a spotřebujte jej.

Vakuovat můžete také nakládané maso. Můžete si takto předpřipravit například lahůdky na letní grilovačku a nechat maso naložené v koření i několik dní dopředu. Stejně tak uvařené nebo jinak upravené maso vydrží déle, když jej uložíte do lednice zavakuované. 

Vakuování ryb

Ryby lze vakuovat velmi podobně jako maso, tedy kořeněné i syrové. Navíc mají tu výhodu, že jejich tvar a velikost bývá k vakuování jako dělaná. Pochutnejte si na lososu, kaprovi nebo štice, které chutnají jako kdyby byli ulovené včera. 

Vakuování hotových jídel

Hotová jídla jako omáčky, polévky nebo vývary nejlépe uskladníte v dózách a miskách s víčkem. Zde budete potřebovat vakuovací přístroj a speciální dózy s ventilem. Takto uskladněné jídlo se navíc dobře organizuje v mrazáku nebo lednici a vydrží podstatně déle. 

Vakuování pečiva

Naopak pro pečivo jsou vhodnější vakuovací fólie či sáčky. Díky odsátí vzduchu vydrží pečivo měkké a jemné, ale zároveň nehrozí, že začne plesnivět. 

Vakuování ovoce či zeleniny 

Výborným způsobem, jak udržet zeleninu i ovoce čerstvé, se stává jeho zavakuování. Nepoškozené a čerstvé kusy lze skladovat jak v celku, tak očištěné a nakrájené. Jakmile uvidíte, že vaše ovoce v míse již dozrálo nebo nakoupíte příiš mnoho zeleniny, můžete si vytvořit zásoby na několik dní i týdnů dopředu. 

Tip: U zeleniny a ovoce lze využít také tzv. blanšírování. Kousky zeleniny ponořte do horké vody na 3 až 4 minuty a hned poté je prudce zchlaďte v ledové vodě. Následně osušte a zavakuujte. 

Vakuování sýrů 

Tvrdé, zrající i měkké sýry nejlépe zavakujete v sáčcích a fóliích s pomocí vakuovačky. Vyhnete se plesnivění, tvrdnutí i ztráty jejich příjemného aroma a chuti. 

Jak dlouho vydrží vakuované potraviny? 

Potraviny, které skladujete zavakuované, vydrží většinou dvakrát až třikrát déle než běžně skladované. U pečiva počítejte s trvanlivostí okolo 8 dní při pokojové teplotě. Suché potraviny jako obilniny, těstoviny nebo mouka prodlouží svou čerstvost na 8 měsíců až rok oproti běžným 2 až 3 měsícům. 

V lednici pak čerstvé sýry vydrží cca 15 dní a tvrdé sýry až 40 dní. Různé druhy masa mají různou délku trvanlivosti od 14 dní u vepřového masa až po 30 dní u hovězího masa. Ryby skladujte vakuované zhruba 5 dní a ovoce se zeleninou 7 až 14 dní. 

Pokud vakuované potraviny uložíte do mrazáku, prodloužíte jejich trvanlivost ve většině případů na 2 až 3 roky. 

Tipy na závěr

  • Maso důkladně omyjte a osušte hned po jeho nákupu. 
  • Při vakuování pozor na ostré hrany, kosti a podobně, které by mohly narušit fólii nebo sáček. 
  • Chcete-li uložit potraviny do mrazáku, zabalte vakuovací sáček ještě do jednoho plastového sáčku a zabraňte tak vzniku netěsností. 
  • Nádoby, dózy i sáčky musí být před použitím zcela čisté, abyste zabránili množení bakterií. 

Registrujte se zdarma na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům plných inspirace i skvělým nabídkám, které udělají z vašeho krásného domova ještě krásnější.