Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jaké osvětlení na zahradu 7

Pro mnohé z nás je zahrada oázou klidu. Také je ideálním místem na setkání s přáteli nebo rodinou. A pokud pořádáte večerní oslavy, posezení nebo oslavu, měli byste dbát na kvalitní osvětlení. A právě na to se občas zapomíná. Nevíte jaké osvětlení na zahradu je to pravé? Osvětlení by mělo být promyšleno a mělo by také plnit různé funkce. Jiné osvětlení použijete na posezení v rodinném kruhu a jiný typ pro divoký večer s přáteli. Protože právě správné osvětlení dotváří atmosféru. V následujících řádcích se dozvíte, jak právě tu správnou atmosféru pomocí osvětlení vytvořit.  

Tipy na ideální místo pro zahradní osvětlení  

Venkovní osvětlení lze integrovat téměř kamkoli v zahradě. Záleží jen na tom, čeho chcete s konceptem osvětlení dosáhnout. Svítidla, která by měla ve tmě osvětlit cestu k vchodovým dveřím pro vás nebo vaše hosty, by samozřejmě měla být umístěna u vchodu do domu, na fasádě domu nebo podél zahradní cesty. Naopak solární světla na louce nebo v podobě osvětlení květinových záhonů vykouzlí na zahradě útulnou atmosféru. Podobnou atmosféru vykouzlí i pohádková světla omotaná kolem plotu. Využít můžete i praktický detektor pohybu umístěný na zdi domu.  

Jaké osvětlení na zahradu je to správné: krok za krokem  

 1. Nejprve si rozmyslete celkové rozmístění světel

  Pamatujte si, že kabely by měly být z důvodu bezpečnosti položené alespoň v hloubce 10 cm. Volně rozložené kabely nepůsobí příliš esteticky a ani to není bezpečné a hrozí poškození.  
 2. Přemýšlejte také nad tím, k jakým příležitostem zahradu využíváte.

  Podle toho vyberete typy svítidel. Pro romantické večeře se hodí jiné osvětlení než pro posezení s přáteli.  
 3. Nezapomínejte také na dostatečně osvětlení cest, vstupu do domu a hlavně schodů.

  K tomu se hodí různé lucerničky, spotové osvětlení nebo podlahové reflektory. 
 4. Zvažujte také barvu a sílu osvětlení.

  Z hlediska úspory elektřiny zvažujte solární osvětlení.

Jakou barvu a jak silné osvětlení zvolit na zahradu

Pro volbu barvy světla jsou rozhodující vaše preference a umístění zahradního osvětlení. Teplé bílé světlo je zvláště vhodné pro útulnou atmosféru na zahradě. K nasvícení vstupu do domu je naopak nejlepší jasné a bílé světlo.  

Jaké osvětlení na zahradu máme k dispozici  

Pro krásné světlo v zahradě si můžete vybrat mezi širokou škálou venkovních světel a světelných zdrojů. Ať už s plamenem, elektricky ovládané nebo solární. Rozhoduje váš osobní vkus. Hlavní rozdíly jsou v typu osvětlení.

Zatímco třeba světlo svíček poskytuje v zahradě jistou dávku útulnosti, stále více a více se používají LED světla. A jaká je jejich největší výhoda? Tyto žárovky vydrží déle a jsou extrémně energeticky úsporné, což je patrné na účtu za elektřinu, a to zejména u dekorativního osvětlení. Solární světla jsou ale také mimořádně hospodárná a perfektní pro venkovní osvětlení na zahradě. A navíc bez potíží s napájecím kabelem. 

Solární osvětlení na zahradu  

Pokud tedy dáváte přednost solárním osvětlením, zvolte například solární koule, které jsou během dne nabíjeny slunečním světlem. Výhodou jsou samozřejmě nulové náklady za elektřinu. 

Zahradní osvětlení LED  

Další možností osvětlení jsou světelné řetězy LED s bateriovým provozem. Jejich největší výhodou je flexibilita a praktičnost.  

Jaké osvětlení na zahradu vybrat během Vánoc

Poměrně nepříjemnou stránkou zimy je brzká tma. Stmívá se již kolem čtvrté hodiny odpolední. Tmu však můžete využít a nechat svůj dům zářit v plné kráse vánočními světly! Venku na zdi, v okně nebo na stromech a keřích vytváří příjemnou a útulnou atmosféru. Využít můžete dekorativní postavičky, světelné závěsy a síť světel. Kolik světel je potřeba k dosažení požadovaného vzhledu venkovního vánočního stromečku záleží čistě na vašich preferencích. Obecně platí, že pro úplné pokrytí doporučujeme použít 100 světel na každou nohu na výšku vašeho stromu. 

Vhodná nástěnná lampa na zahradu  

Pokud se poohlížíte po funkčním světle, které slouží pro lepší orientaci v prostoru, bude pravděpodobně nejlepší volbou nástěnná lampa.   

Nejlepší osvětlení cesty

Aby k vám přátelé trefili, osvětlete jim krásně cestu.  Použijte lucerničky nebo nebo sloupky. Využít můžete i podlahové reflektory. Ty těsně přiléhají k podlaze a nezabírají žádný prostor. Ke vstupu do domu volte osvětlení s čidlem.  

Světelné řetězy dodají zahradě romantický nádech

Světelné řetězy již byly zmíněny, a to včetně jejich výhody ve formě flexibility.  

Stojací lampy na zahradu  

Ve větším venkovním prostoru jistě využijete i stojací lampy. Může zvolit malé kulové lampy. Zvolit můžete i tu vysokou, kde je však již nutné připojení do elektřiny.  

Dekorativní osvětlení na zahradu  

Pokud toužíte po útulném osvětlení, zvolte dekorativní světla. Ta vydávají měkké světlo, které vytváří útulnou atmosféru. Ideální na dokreslení pohodové atmosféry u romantické večeře ve dvou.  

Jak vybrat venkovní osvětlení na stromeček  

Jedním z nejhezčích způsobů, jak dát svému domovu slavnostní nádech, je investovat do nejlepších a nejkrásnějších vánočních světel.

 Před nákupem jakéhokoli vánočního osvětlení je však nejlepší zvážit, kde jej chcete použít, a zkontrolovat, zda je určeno pro vnitřní nebo venkovní použití. Vyhnete se tak nesprávnému použití a riziku výbuchu pojistky!  Myslete také na bezpečnost dětí a světla umístěte mimo dosah tak, aby je nemohli děti ani zvířata strhnout.  

Patero zásad pro správný výběr osvětlení na zahradu 

A na závěr ty nejdůležitější rady, jak vybrat to nejvhodnější osvětlení na vaši zahradu.  

 1. Rozmístění světel si rozmyslete předem kvůli správnému umístění kabelů.  
 2. Promyslete, k jakým příležitostem osvětlení budete využívat. Podle toho zvolte správný typ a barvu světel.  
 3. Vždy myslete na bezpečnost a ujistěte se, že pořizujete světla na venkovní použití. 
 4. Nezapomínejte na dostatečné osvětlení schodů, cest a vstupu do domu. 
 5. Pomocí světel můžete skvěle doladit i sváteční atmosféru. Například vánoční zahrada bude působit jako z pohádky.   

Líbí se vám naše tipy? Podívejte se také například na náš další článek například s tématem Inspirace na pergoluBezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější! 

Mohlo by vás také zajímat: