Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Koberec do detskeho pokoje 2

Útulný pokojík pro děti s příjemnou atmosférou představuje jednu z nejlepších variant, kterou svým ratolestem můžete dopřát. Především malé děti si rády hrají na zemi, a proto se více než hodí vybavit dětský pokoj vhodným kobercem, který je měkký, praktický a zároveň krásný. Přesně takové dětské koberce na vás čekají v dnešním článku.  

Proč jsou koberce vhodné do dětského pokoje? 

Důvodů, proč vybavit dětský pokoj kobercem, najdeme hned několik. Jedná se o praktické a útulné řešení pro malé i větší děti. Koberce jsou měkké, takže se děti při svých hrách nezraní při pádu na zem a podobně. Děti navíc mnoho času tráví právě sezením, lezením a hraním přímo na zemi, kde mají dostatek prostoru a nic jim nehrozí. Skvělou vlastností textilu na zemi je také izolační schopnost. 

Koberec navíc může rozdělit prostor v pokoji na jednotlivé zóny.  Například u postýlky najdeme měkký kruhový koberec s klidným vzorem, ale na druhé straně místnosti umístíme hrací koutek se kobercem v pestrobarevných barvách.  

Jelikož se dětském pokoji snadno stane nemilá nehoda a předměty zde často padají na zem, kvalitní koberec také chrání podlahu pod ním před poškozením.  

Krok za krokem: Jak vybrat koberec do dětského pokoje? 

Výběr koberce do dětského pokoje by měl podléhat několika kritériím. Zaměřte se na: 

 1. Praktičnost

  Snadné čištění je jednou z nejdůležitějších podmínek výběru. A to nejen proto, že se v dětském pokoji snadno zašpiní jakýkoliv textilní doplněk, ale také z hygienického hlediska. Například v koberci s vysokým vlasem se snadno zachytává prach a roztoči, ale vyčistit jej už není tak snadné.
 2. Velikost

  Tvarů i velikostí najdeme na trhu stovky. Je libo kulatý, čtvercový nebo atypický koberec? Nic není problém. Metráž můžete zvolit dle rozměrů pokoje nebo kobercem zaplnit pouze část místnosti. 
 3. Vzor a barvy

  Dětské oči jistě ocení spíše barevné a zajímavé vzory. Slaďte textil pokoje do stejného stylu nebo zvolte petrobarevnou variantu. Mezi oblíbené vzory patří zvířata, autodráha, vesmírná tématika nebo geometrické tvary. 
 4. Kvalitu materiálu

  dále se zaměřte také na kvalitu provedení i materiálu. Raději vsaďte na pevné provedení, u kterého nehrozí poškození neposednými ručičkami vašich dětí. Mezi vhodné látky patří vlna, bavlna a ze syntetických variant akryl.

7 inspirací pro koberec do pokoje pro děti

Hledáte koberec do dětského pokoje  pro holky či pro kluky? Nebo raději vsadíte na neutrální variantu pro obě pohlaví? Přinášíme vám 7 nejkrásnějších inspirací na trendy koberce.  

 1. Zvířecí motiv 

Snad každé dítě miluje nějaké zvířátko. Vybavte dětský pokoj kobercem ve tvaru králíka, žirafy, pandy či slona. Roztomilé zvířecí motivy neomrzí ani za několik let a navíc představují skvělý základ pro fantazírování vašich ratolestí.  

 1. Spojení zábavy i učení 

Naprosto skvělou variantou je spojení zábavného s užitečným, což platí i u výzdoby dětského pokoje. Vzdělávací koberce zajistí vašemu dítěti učení hrou. Zvolit můžete variantu s čísly, autodráhou se silničními pravidly nebo vaše děti rozhýbat pomocí koberce se skákacím panákem.  

 1. Geometrické prvky 

Pro rozvoj dětí se také výborně hodí vzor geometrických tvarů, a to především pokud zvolíte kontrastní barevnou kombinaci. Skvěle vypadají například kosočtverce, trojúhelníky, ale využít lze také hvězdy nebo pruhy.  

 1. Koberec pro kluky 

Nemusíte se držet striktně modré barvy, a i přesto můžete svému synovi vykouzlit úsměv na tváři čistě klučičím kouskem do jeho pokoje. Zvolte koberec dle jeho zájmů, preferencí a charakteru. Někteří kluci milují kovboje a koně, jiní zase upřednostní motiv vesmírné rakety.  

 1. Koberec pro holky 

Stejná pravidla výběru platí i u koberce pro vaši dceru. Nebaví vaši ratolest princezny a růžová království? Pak jí je nenuťte. Nabízí se mnoho dalších variant jako oblíbené postavy z dětských filmů, pestrobarevná duha nebo jemné vzory listí.  

 1. Ve tvaru ovoce a zeleniny 

Zábavu jistě podtrhnou koberce ve tvaru oblíbených pochutin. Komu by se nelíbil šťavnatý ananas nebo třeba červeno-zelený meloun? 

 1. Dobrodružství na zemi 

Děti jednoduše milují hraní si, všemožné úkryty a bunkry nebo třeba deskové hry. Vytvořte dětem v pokoji speciální koutek určený právě k tomuto účelu a vybavte jej příjemným kobercem s indiánský vzorem, který izoluje chlad od země. Dále přidejte teepee a další doplňky pro vytvoření té správné atmosféry.   

Jak vyčistit koberec v dětském pokoji? 

Skvrny od džusu, vysypané jídlo nebo fleky od pastelek představují v dětském pokoji obvyklý problém. Jak si poradit s vyčištěním koberce přírodní cestou? Stačí vám pár ingrediencí, které najdete doma.  

Připravte si: 

 • ochranné pomůcky na ruce 
 • ocet v rozprašovači 
 • jedlou sodu ve velkém balení 
 • vysavač 
 • hadříky nebo houbičku 

Postup: 

 • V prvním kroce je nutné koberec důkladně vysát vysavačem. Menší kusy také můžete vyprášit venku jako za starých časů.  
 • Připravený koberec posypte jedlou sodou především v místech, kde najdete skvrny. 
 • Sodu postříkejte octem a nechejte chemickou reakci působit 10 minut.  
 • Navlhčeným hadříkem nebo houbičkou celý koberec pečlivě vyčistěte. Odolné skvrny možná budou potřebovat další dávku sody a octu. U koberců s vyšším vlasem čistěte více opatrně, abyste vlas nepoškodili a nezamotali. Vyzkoušejte krouživé pohyby proti směru vlasu.  
 • Nechte vyschnout a opět důkladně vysajte a vyprašte zbytky sody.  
 • Tato směs zbaví koberec skvrn i nepříjemného zápachu.  

TIP! 7 tipů: jak vyčistit koberec

Tipy na závěr 

Zařizování dětského pokoje nás obvykle velmi baví. Můžeme se zde více vyřádit, vyzkoušet více barevných kombinací a splnit si i své dětské sny. Přinášíme vám pár osvědčených tipů na závěr pro výběr koberce.  

 1. Milujete tvořivou práci a kreativitou přímo sršíte? Pak zkuste koberec do pokojíčku dětem vyrobit sami. Připravte se, že vám to zabere poměrně dost času v závislosti na složitosti i velikosti, ale výsledek jistě bude stát za to. Koberec můžete například uháčkovat nebo využít techniku macrame.  
 2. S kobercem snadno sladíte zbytek interiéru dětského pokoje. Stačí použít stejné materiály a barevné kombinace.  
 3. Nechte děti vybírat koberec s vámi. Uděláte jim jistě velkou radost a navíc zjistíte jejich preference.  

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější! 

Mohlo by se vám líbit: