Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
obývací stěna inspirace

Obývací stěna je krásné a praktické řešení, ať už máte televizi či nikoliv. Dnes taková stěna neznamená těžkopádnou sestavu nábytku, která postrádá vkus. Zjistěte, jaké stěny jsou v módě a jak můžete svůj obývací pokoj vybavit i vy. 

Obývací stěna: Styl a praktičnost do vašeho bydlení 

Obývací stěna dnes znamená něco trochu jiného než před dvaceti lety. Obvykle se přikláníme spíše k obývací sestavě. Stále vám zajistí úložné prostory, můžete na ni postavit televizi i další spotřebiče nebo různé dekorace. Zároveň je ale vzdušná, minimalistická, sestavená dle vašich potřeb a ve správném stylu do každého interiéru. 

Jaký je rozdíl mezi obývací stěnou a obývací sestavou? 

 • Obývací stěna se prodává jako komplet televizního stolku, skříněk a poliček, často pevně spojené zadní stranou 
 • Obývací sestava zahrnuje samostatné ladící kusy, které nakombinujete sama podle potřeby 

Třetí možností je pak kombinace kousků nábytku z různých kolekcí nebo od různých značek. Televizní stolek můžete například doplnit jen poličkami nebo nástěnnými dekoracemi. V dnešním článku budeme všechny typy jednoduše označovat jako obývací stěnu. 

Kam umístit televizi v obýváku 

Lámete si hlavu, na jakou stranu zdi v obývacím pokoji umístit televizi, respektive obývací stěnu? Když televizi umístíte na krátkou stranu, zabere méně prostoru a obývací pokoj můžete snadno rozdělit na několik zón. To přijde vhod například, když chcete pracovní kout. Na televizi pak také může být dobře vidět z kuchyňského koutu. 

Vizuálně příjemnější je ovšem ve většině případů druhá varianta, kdy umístíte obývací stěnu na delší stranu místnosti. Pomoci s rozhodování vám může i velikost vaší televize. Vzdálenost sedací soupravy od televize by měla být 2–3x větší než úhlopříčka. 

Jaká barva se hodí na obývací stěnu 

Barvu nábytku obývací stěny vybírejte podle: 

 • Stylu obýváku 
 • Velikosti pokoje 
 • Typu a barvy podlah 
 • Barvy zdi za nábytkem 

Aby byl celkový výsledek příjemný, je třeba barvy vybírat v širším měřítku. Při plánování barevného schéma obývacího pokoje vyberte jednu až dvě neutrální barvy, které budou tvořit základ. Ty doplňte výraznější barvou, a nakonec vyberte jednu nebo dvě kontrastní barvy na doplňky a dekorace.  

TIP! Interiérové trendy roku 2022: Barvy, styly a dekorace

Samotná zeď může být natřená na jednolitou barvu, polepená tapetou nebo můžete vytvořit strukturu například ze dřeva, cihel či kamene. Pozadí ale vyberte takové, které vás nebude rušit při sledování televize. Dále v článku vám představíme některé z našich oblíbených barevných kombinací. 

9x inspirace: Jak zařídit obývací stěnu

Připravili jsme pro vás tipy na barvy, materiály i rozložení obývacích stěn. Inspirujte se s Westwingem. 

1. Luxusní obývací stěna s mramorem 

Chcete ve vašem obývacím pokoji dosáhnout luxusního vzhledu? Mramor je vaše sázka na jistotu! Za televizi nalepte tapety s mramorovým vzhledem nebo laminátové panely, za které můžete schovat kabely. Nábytek vybírejte v černém lesku a dekorace zlaté. 

2. Obývací stěna z dřevěných panelů 

Televize pověšená na zdi působí elegantně a nenarušuje interiér. Je ale třeba myslet na nevzhledné kabely. Vytvořte panel z dřevěných prken. Když je natřete na bílo, dosáhnete moderního venkovského stylu. Stěnu doplňte nábytkem ze dřeva. 

3. (Ne)nápadná obývací stěna 

Namísto toho, abyste se televizi v obýváku snažila skrývat, vytvořte z ní umělecké dílo. Na moderních televizorech je možné nastavit jako spořič například obraz nebo fotografii.  

Pověste televizi na zeď a okolo ní další rámečky. Vytvoříte tak jedinečnou nástěnnou galerii. Ke zdi postavte jen jednoduchý stolek a na první pohled si nikdo ani nevšimne, že se jedná o obývací stěnu. 

4. Obývací stěna ve skandinávském stylu 

Toužíte po jednoduchém a funkčním designu, který je zároveň stylový? Vsaďte na skandinávský styl a kombinaci světle šedé, bílé a světlého dřeva, například borovice.  

Minimalistický televizní stolek ze dřeva s bílými detaily doplňte otevřenými poličkami nad televizí. Na stolek postavte světle šedý květináč, sladěný s barvou textilií v místnosti.

5. Moderní glamour obývací stěna 

Do glamour obývacího pokoje vyberte na stěnu jednoduchý nábytek s lesklou úpravou. Krásně vypadá výrazná barva zdi s kontrastujícím bílým nábytkem. Důležitou součástí jsou doplňky, ideálně s dekorem mramoru nebo ze zlatého kovu. 

6. Obývací stěna ve stylu hygge 

Hygge styl charakterizuje pohoda, útulnost a pocit bezpečí. Vsaďte na přírodní materiály, jednoduché barvy a nezapomeňte na doplňky. Není třeba to přehánět s množstvím, stačí pár svíček, stylová váza a pěkný obraz. 

7. Obývací stěna v boho stylu 

Nebaví vás obývací stěny kombinující stejný dekor na každém kusu nábytku? Pak pro vás bude správnou volbou hravý boho styl. Nábytek k sobě nemusí na první pohled ladit a výsledek přesto vypadá dobře. 

Doporučujeme ale držet se při výběru jednotlivých kousků stejné barvy nebo stylu nábytku. Nezapomeňte na doplňky jako jsou macramé ozdoby a pokojové rostliny v krásných květináčích. 

8. Retro obývací stěna v moderním pojetí 

Retro obývací stěna byla obvykle jednolitá a zabírala většinu zdi. Dnes díky technologickému pokroku nepotřebujeme tolik úložného prostoru na kazety či knihy. Jak udržet retro vzhled v moderním pojetí? 

Vyberte dřevěný televizní stolek na nožičkách a pověste nad něj pouze jednoduché poličky ze stejného materiálu. Potřebujete více úložného prostoru? Pořiďte ladící komodu či knihovnu, ale postavte je do jiné části pokoje.  

9. Minimalistická obývací stěna 

Chcete-li doma udržet dokonalý pořádek a jednoduchost, vsaďte na minimalismus. Stěnu vyberte z hladkého, světlého materiálu, bez výrazného zdobení nebo úchytů. Důležitý je dostatek úložných prostor, aby vše mělo své místo. 

Tip: Aby stěna dokonale splynula, můžete televizi schovat za posuvná dvířka. 

Jak vybrat dekorace na obývací stěnu 

Aby obývací stěna nepůsobila stroze, ozdobte ji dekoracemi. Na druhou stranu nezapomeňte, že příliš mnoho dekorací ruší například při sledování televize. Jaké dekorace se na stěnu hodí? 

 • Obrazy a další nástěnné dekorace 
 • Květináče s pokojovými rostlinami 
 • Lampička nebo nástěnné světlo 
 • Zarámované fotografie 
 • Vystavené knihy 
 • Stylové vázy 

Westwing průvodce: Obývací stěna 

Vybrali jsme několik oblíbených kousků nábytku a dekorací, které vypadají skvěle na obývací stěně. 

5 tipů na závěr 

 1. Při výběru stěny do obýváku nezapomínejte na příslušenství k televizi. 
 2. Obývací stěnu umístěte kolmo k oknům, eliminujete odraz světla. 
 3. Nepřehánějte to s dekoracemi a nepřeplňujte skříňky. 
 4. Prostor na televizní obrazovku vybírejte s rezervou. 
 5. Televizi můžete vždy schovat za posuvné dveře. 

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.