Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
retro koupelna 01

To, co bylo dříve tolik běžné a někdy až neoblíbené, je dnes zase v kurzu. Koupelna našich rodičů by byla v dnešním světě naprostým skvostem a unikátem. Ukázalo se, že ty materiály a věci měli smysl. Některé drží ještě dnes. Moderní retro koupelna získá na osobitosti. Stačí třeba zrcadlo v dobrém stavu, koš na prádlo nebo nějaká dekorace a vaše koupelna bude originální. Veškeré tyto doplňky najdete buď na půdě a ve sklepě vašich rodičů nebo klidně i babiček, něco seženete v bazarech a na bleším trhu a jiné kousky zakoupíte ve specializovaných obchodech. Pak už stačí zvolit vhodné barvy a kompozice a krásná retro koupelna bude na světě.

Čím se vyznačuje retro styl koupelny

Retro koupelna je hravá a barevná. Vlastně nemá nějaká přesná pravidla. Platí, že stačí zajímavý retro prvek nebo typ zdobení pokoje. Můžete použít výrazné barvy a vzory na stěny. Často se to řeší spíše tapetami než výmalbou. Tady však pozor na to, aby byly vhodné do koupelen. Nebojte se ani použít netradiční nástěnné lampy, třeba v nějakém zajímavém tvarovém provedení a co se týká nábytku, s plastem či dřevem nikdy nešlápnete vedle. Plastové mohou být i dekorace ve formě květináčů či držáků n mýdlo. A na okně nesmí chybět záclonka.

Jaké prvky a materiály se hodí do retro koupelny

Co si představíte pod pojmem retro? Hlavně barvy. A čím větší zajímavější barevné kombinace tím lépe. Minulé století bylo v tomto velice odvázané. Pokud si chcete doma vtvořit koupelnu v tomto stylu, nesmíte se barev a vzorů bát. Dominantní zeď tedy buď obložte nebo natřete dynamickou výraznou barvou.

Neměla by tu chybět imitace mramoru. Buď ve formě mramorové desky, na které je postavené umyvadlo anebo jako odkládací stolek u vany na ozdobných nožkách. Na stěnách musí být nalepené kachličky klasického formátu s ozdobným páskem. A nad vanou nelze opomenout zavěsit plastové poličky.

7 inspirací: Jak uspořádat retro koupelnu

Možností je spousty. Vždy byste měli vycházet buď ze stávající koupelny, a tu dotvořit anebo ze stylu celkového pojetí bytu. Máte byt s ženskou energií, pak je na místě růžová koupelna nebo jste příznivci kostkovaného stylu? Pak vám nesmí chybět šachovnice na podlaze.

Retro koupelna s vanou

Často se retro pojí právě s vanou stojící na zdobených nožičkách, tzv. lví noze. S vanou si můžete pohrát i naopak. Tedy do čistě starobylého prostoru s barevnými kachličkami umístit ultramoderní vanu. Doplňte celek zlatými prvky a lososovou v podobě textilu dokončete dojem minulého století.

Retro koupelna se sprchovým koutem

Málokdy se to vidělo, ale dnes je možné všechno. I v retru je možný sprchový kout. Ideálně ten bez vaničky, ale pouze s vyspádovanou podlahou. Retro efekt dodáte, pokud na zemi vytvoříte šachovnici. S takovým sprchovým koutem právě perfektně vynikne po celé ploše podlahy.

Retro koupelna s moderními prvky

Jak již bylo řečeno, lze do čistě retra koupelny vnést moderní prvek. Buď to může být zařízení, již zmíněná vana anebo dekorativní prvky. Tedy velké vázy, minimalisticky bílé ručníky, vzorovaný závěs, umyvadlo na desce či sytá barva na doplňcích.

TIP! Moderní koupelna: TOP 10 nejlepších trendů (2021)

https://www.instagram.com/p/COcLDqSM5iy/?utm_source=ig_web_copy_link

Malá retro koupelna, která se hodí i do paneláku

I malý prostor může být vkusně zařízen. A o to víc by měl poutat pozornost stylem, a ne tím, že jde o úzký tmavý kout. Upoutejte tedy pozornost jiným směrem. Nejlépe to funguje u zdí. Můžete na ně nalepit výraznou vzorovanou tapetou nebo tam klidně zavěste obraz svých dětí.

Retro koupelna s černobílým obkladem

Černá je barvou luxusu, bílá zase čistoty. Spojením těchto dvou barevných akcentů získáte neokoukanou šachovnici. Tu pak rozprostřete po podlaze koupelny. Doplňte prostor plastovými prvky. Držáky na ručník, župan či těla světel. To vše může být pozlaceno. Černobílá kombinace je prostě typické retro. Zkusíte to i dvěma jinými barvami?

TIP! Překrásná bílá koupelna: 15 nejlepších inspirací

Světlá retro koupelna

Tady nejde o světlo. Ale o sytost barvy. Třeba jemné pastelové tóny jsou dosti světlé. Koupelnu to pěkně prosvětlí, zvláště v malých bytech. Pokud je doplníte dřevěnými prvky a živou zelení, nebudete litovat.

Tmavá retro koupelna

Možná si myslíte že černá do retra nepatří. Černá však dokáže přinést skvělou atmosféru. Vytáhněte ji od podlahy až po strop. Dozdobte zlatými dekoracemi a květinami. Co se týká nábytku, volte raději bílý. Dodá na kontrastu k černé barvě.

TIP! Černá koupelna: 13 luxusních inspirací (2021)

Jaké doplňky a osvětlení se hodí do retro koupelny

Pod pojmem retro doplněk si lze představit cokoliv, co jsme měli doma jako malý. Dekorace jsou spíše o materiálu. Takže zlaté rámečky fotografií, zlaté kliky, rámy a nožky. Nezapomeňte na koupelnový textil. Předložka, osuška i ručník by měly být jednotné plné vzorů z 80.let.

Shrnutí: Jak správně vybrat retro koupelnu

  • Vneste do prostoru hodně barev.
  • Retro je také plné zlata a červené barvy.
  • Nemusíte se bát žádné bravy. Pěkně působí i černá kuchyně.
  • Nezapomeňte na drobné dekorace. Pěkně je umístěte do přírodního boxu.
  • V žádné retro koupelně nechybí závěs a záclona.

Připojte se ke klubu Westwing a získáte přístup k tematickým kampaním za skvělé ceny! Přinášíme spoustu rad a tipů, jak by měla vypadat správná retro koupelna. Vezměte si naše rady k srdci a budete mít svou vysněnou koupelnu u sebe doma.