Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Koupelna v podkrovi

Koupelna v podkroví může být stejně praktická a krásná, jako kterákoliv jiná. Zkosené stěny jí dodají jisté kouzlo a snadno se tak z ní stane vaše malá oáza klidu. Aby dobře sloužila, je ale u koupelny v podkroví třeba myslet i na ty nejmenší detaily hned od začátku. Proto jsme pro vás připravili článek plný inspirace a tipů.

Jak zařídit koupelnu v podkroví: Krok za krokem

Co se týče samotného vybavení podkrovní koupelny, záleží samozřejmě na stylu, který preferujete. Ale ať bude jakýkoliv, na některé faktory musíte myslet již při stavbě. Proto jsme připravili postup krok za krokem, se kterým na nic nezapomenete.

  1. Již na začátku stavebních prací zvažte, zda budete chtít v podkrovní koupelně okna.

    Benefity jsou jasné – do koupelny se dostane přirozené světlo a je možné ji kdykoliv vyvětrat. V malé podkrovní koupelně můžete ale oknem narušit například jediné vhodné místo pro sprchový kout.

  2. Rozmyslete si rozložení koupelny a umístění sanitárního zařízení.

    Ve chvíli, kdy máte holé zdi je totiž nejsnazší provádět elektroinstalační a instalatérské práce.

  3. Při plánování rozložení koupelny myslete na dostatečný prostor pro každou část.

    Při plánování rozložení koupelny myslete na dostatečný prostor pro každou část. Mezery mezi jednotlivými kusy vybavení by měly být alespoň 20 cm, více ale rozhodně není na škodu.

  4. Stejně jako prostor okolo je důležitá i výška.

    Například pro sprchový kout potřebujete minimálně 2 metry, více pokud máte vysoké členy domácnosti. Při plánování proto nezapomínejte na zkosení po stranách.

  5. Výběr barev do podkrovní koupelny se odvíjí od velikosti prostoru, množství přirozeného světla i stylu.

    Do menších prostor se ale obecně hodí spíše světlé barvy.

  6. Naplánujte dostatek úložných prostor.

    V podkroví je často praktické nainstalovat vestavěné skříňky, které vám dovolí využít i prostor pod šikminou naplno.

Jak obložit koupelnu v podkroví

Koupelnu v podkroví můžete obložit do výšky šikminy, po dveřní futra či skříňky nebo až do stropu. Samotná šikmina se ale obvykle neobkládá, nejedná-li se o dřevěné palubky. Prostor by působil zbytečně stísněný. Místo obkladů proto použijte omyvatelnou voděodolnou barvu.

Jaké umyvadlo vybrat do podkrovní koupelny

Při výběru umyvadla nezáleží, zda jde o podkrovní nebo jinou koupelnu. Do podkrovní koupelny, kde často schází úložný prostor, se ale jistě bude hodit umyvadlo se skříňkou nebo přinejmenším poličkou. Co se samotného umístění týče, umyvadlo instalujte buď na rovnou zeď nebo pod vyšší část šikminy. Tak, aby se nad něj pohodlně vešlo zrcadlo, ve kterém se uvidí i vysoký člen domácnosti.

Vana nebo sprcha do podkrovní koupelny

Vana je praktickou variantou především v situaci, kdy nemáte k dispozici prostor bez šikminy. I v takovém případě by alespoň u jedné části měla být výška minimálně 190 cm. Nezapomeňte brát při plánování v potaz podstavec či nožičky, na kterých bude vana stát.

Na sprchový kout potřebujete výšku minimálně 2 metry, a to pouze v případě, že v domácnosti nemáte vysokého člena. Výhodou ale je, že především pokud zvolíte otevřený sprchový kout, nenarušíte prostor a opticky bude působit větší.

11 krásných inspirací na uspořádání

Inspirujte se těmito 11 krásnými koupelnami v podkroví, které respektují atypický prostor i aktuální trendy.

Malá koupelna v podkroví

I v malé koupelně si můžete vytvořit své soukromé lázně a perfektní prostor pro relaxaci. Pokud se opravdu nechcete vzdát velké vany a jediné místo, které na ni máte je pod šikminou, můžete ji umístit i tam. Při koupeli tak budete mít své útulné místečko, myslete tedy rozhodně i na poličky na svíčky nebo na odložení knížky.

Bílá nebo jiná světlá koupelna v podkroví

Bílá koupelna je oblíbeným řešením, když máte malou či tmavou místnost. Opticky koupelnu zvětšíte, prosvětlíte ji a dodáte čistotu. Využít můžete i jiné světlé barvy, například oblíbenou šedou. Moderního designu dosáhnete s malými podlouhlými obklady, v případě bílé barvy s černou, u šedé s bílou spárou. Doplňky vybírejte z matného černého kovu.

Luxusní podkrovní koupelna s mramorovým obkladem

Mramor pomůže zdůraznit krásu velké luxusní koupelny. Přírodním kamenem nebo keramickými obklady s jeho dekorem můžete obložit celou koupelnu nebo jen zdůraznit některé části. Skvěle bude vypadat mramor položený na zemi a na zdi za vanou či ve sprchovém koutu, doplněný matnou bílou barvou a chromem.

Luxusní podkrovní koupelna s mramorovým obkladem

Moderní koupelna v podkroví

Moderní design využívá prvky minimalismu a klade důraz na praktičnost, funkčnost a styl. Minimalistická koupelna v podkroví je správnou volbou, pokud chcete zdůraznit samotnou architekturu místnosti a udržet v koupelně čistotu a jednoduchost. Vsaďte na hladké linie a pořiďte dostatek úložných prostor s praktickými systémy.

Tmavá podkrovní koupelna

Tmavé barvy do podkrovní koupelny vám většina lidí bude vymlouvat. Je pravda, že by neměly přijít na šikminu, působila by pak, že na vás padá. Pokud ale máte k dispozici větší a dostatečně prosvětlenou koupelnu, na rovné zdi můžete v klidu pořídit například tmavě šedé obklady. Doplňte je dřevem a nechte vyniknout bílou vanu i výrazná umyvadla.

Koupelna v podkroví s vanou

Podkrovní koupelna s vanou je praktickým řešením, pokud nemáte k dispozici stěnu bez zkosení, u které by stál sprchový kout. Pořídit ji ale můžete samozřejmě i v případě, že si koupel jednoduše užijete více než rychlou sprchu. Pokud je zkosení příliš nízké, můžete kolem vany postavit zídku a předsunout ji trochu dopředu nebo pořídit volně stojící vanu.

Koupelna v podkroví se sprchovým koutem

Sprchový kout do podkrovní koupelny naplánujte k rovné zdi. Výška stropu by měla být minimálně dva metry, pokud je ale někdo z rodiny vyšší než 180 cm, bude lepší ještě více. Ideálním řešením jsou kvůli šikminám otevřené sprchové kouty, které navíc nepřidávají optickou bariéru do už tak malého prostoru.

Retro koupelna v podkroví

Podkrovní retro koupelnu naplňte barvami nebo ji pojměte modernějším způsobem, vsaďte na klasické černobílé dlaždičky a ty doplňte jedním výrazným akcentem. Rozhodně se hodí výrazná podlaha: černobílá šachovnice nebo dlaždičky se vzorem. Nejlépe koupelnu v retro stylu doladíte pomocí doplňků: osušky, koberce, lampy ve stylu 70. let i dávkovač na mýdlo ze zdobeného barevného skla.

Skandinávská podkrovní koupelna

Máte ráda přírodu, čistotu a útulnost? Vybavte svou podkrovní koupelnu ve skandinávském stylu. Na zdi pořiďte bílé obklady nebo dřevěné palubky s voděodolným nátěrem. Na zem se pak hodí velkoplošné světlé dlaždice nebo dekor dřeva. Vybavení vybírejte kvalitní a minimalistické, opět ze světlého dřeva. Stačí jen málo doplňků: měkké osušky, květináče nebo difuzéry a vonné svíčky.

Rustikální koupelna v podkroví

Máte v podkroví odhalené trámy? V tom případě zvažte rustikální koupelnu. Na podlahy vyberte dlažbu s dekorem masivního dřeva a pod umyvadlo pořiďte skříňku ve stylu klasického mycího stolu. Aby koupelna nepůsobila stísněně, kombinujte dřevo s bílou barvou.

Industriální podkrovní koupelna

Dřevo i cihly jsou nadčasový materiál, který se skvěle hodí do industriálního stylu koupelen.  Na podlahy i stěny zvolte betonovou stěrku nebo velkoplošné šedé obklady a koupelnu vybavte otevřenými skříňkami se zajímavým umyvadlem. Do industriální koupelny se perfektně hodí i různé kovové nádoby, které upcyklujete a dáte jim nový život.

Jaký nábytek zvolit do podkrovní koupelny

Do podkrovní koupelny je často nejlepším řešením nábytek na míru. Ten vám pomůže využít opravdu každý kousek místa a získat praktické úložné prostory i v hlubokých šikminách.

Další variantou je, stejně jako v podkrovním obýváku nebo v podkrovní ložnici, jednoduše nákup nižšího nábytku. Nízké modulární systémy i komody přirazte ke zdi pod šikminou, nebo lehce předsuňte a nechte v prostoru. V každém případě je vybavte krabičkami a dalšími organizačními systémy.

Jaké doplňky a osvětlení se hodí do koupelny v podkroví

Do podkrovní koupelny vybírejte především doplňky, pro které máte praktické využití. To znamená ručníky, pěkné dávkovače i lahvičky na mýdlo a další kosmetiku nebo kalíšek na kartáčky.

Především do podkrovní koupelny s vanou pak pořiďte doplňky, díky kterým se budete cítit jako v soukromých lázních. Hodí se například svíčky nebo bambusová police na vanu, na kterou si odložíte knížku i sklenku vína.

5 zásad: Jak vybavit koupelnu v podkroví

  1. Vyhněte se tmavým barvám a vzorům na šikminách.
  2. Při plánování sanitárního vybavení myslete na dostatečnou výšku.
  3. Pod šikminu se hodí spíše vana, k rovné zdi můžete zvolit i sprchový kout.
  4. Neskrývejte architektonickou povahu podkroví a nechte odhalené trámy.
  5. Vybírejte nižší nábytek a vsaďte na praktická řešení úložných prostor.

Pomohl vám náš dnešní článek s plánováním podkrovní koupelny? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Může vás také zajímat: