Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Dubové dřevo

Ještě donedávna by většinu z nás nenapadlo využít jakýkoli dřevěný materiál v koupelně. Protože vlhko, které se v koupelně drží nejde dohromady s dřevěnými materiály. Aktuálně je ale vše jinak. Moderní koupelna prošla významnými změnami a stala se plnohodnotnou součástí zbytku bytu. Co to přesně znamená? Již nějakou dobu existují určité tendence „předstírat“, že všechny interiéry jsou zařizovány tak, aby připomínaly obývací pokoj. Celý byt by měl být teplý a útulný, včetně koupelny.

Proč zvolit dřevěnou koupelnu: hlavní výhody a nevýhody

O přírodní materiály je třeba náležitě pečovat. Pokud zvolíte druh dřeva odolný vůči vodě a vlhkosti, vhodnou péčí jej zachováte jako nové po dlouhá léta. Dřevo navíc vytváří v každé místnosti příjemnou atmosféru. A co víc, tento materiál je extrémně univerzální a hodí se k většině stylů interiérového designu. Dřevo je nepochybně krásné.

Ale je praktické? Dřevo se může pod vlivem vlhkosti a teploty zdeformovat a stříkající voda zanechá skvrny, které budou s časem vypadat stále méně a méně esteticky. Je tedy třeba být opatrný a o dřevo pečovat.

Které druhy dřeva se nejvíce hodí do koupelny

Některé druhy dřeva jsou náchylnější k poškození vodou než jiné a v posledních letech se cenově dostupnější staly voděodolné druhy dřeva. Například teak, dub nebo bambus budou velmi dobrou volbou. Díky své tvrdosti a těsnému slisu v kombinaci s vhodnou impregnací nám poskytne velmi odolnou podlahu vhodný do koupelny

Jak pečovat o dřevo

Společně se zvýšeným zájmem o luxusní koupelny došlo také ke zvýšené ochotě pečovat o tyto špičkové materiály. Rychlé denní čištění a také pravidelná dlouhodobá údržba může vést k zachování i méně odolného tvrdého dřeva.

Jakou dlažbu a obklad zvolit do dřevěné koupelny

Postupem času došlo k obrovskému rozmachu alternativ dřeva. Od dlaždic po lamináty. Je tedy snadnější než kdy jindy najít alternativu dřeva odolného proti vodě s realistickým vzhledem s příjemným dotekem. Uspořádání koupelny s obložením od podlahy ke stropu pomalu vychází z módy. Ale to neznamená, že dlaždice nemůžete využít. Naopak – bohatost jejich vzorů, tvarů, barev a struktur je dnes obrovská a velmi oblíbené jsou ručně vyráběné koupelnové dlaždice. Jsou skvěle kombinovatelné s jinými materiály, například právě se dřevem.

7 krasných inspirací

Dřevo je přírodní materiál, takže bude vypadat přímo božsky s přírodním kamenem. Podívejte se na naše nápady na využití dřeva v koupelně.

Malá dřevěná koupelna do paneláku: skvělá i do malého bytu 

I v panelákovém bytě můžete vytvořit koupelnu snů. Na zeď nalepte barevnou tapetu s květinovým motivem. Kolem umyvadla umístěte dřevěnou desku. Další malé doplňky z tohoto materiálu navíc jen zdůrazní originalitu tohoto stylu.

Skandinávská dřevěná koupelna

Velký návrat zažívají severem inspirované sauny. Cedrové sauny jsou již dlouho ochrannou známkou severského designu koupelen, ale využít se dají i tropická tvrdá dřeva. Opět se tedy spoléhá na použití dřeva, které je odolné vůči páře i teplu.

Bílá koupelna s prvky dřeva

Tento styl nadchne každého, kdo preferuje koupelnu v bílé barvě. Může to vše na první pohled vypadat trochu chladně a nudně. Stačí však jeden kontrastní prvek v podobě dřevěné stoličky a z nudné koupelny je rázem stylová místnost.

TIP! Překrásná bílá koupelna: 15 nejlepších inspirací

Dřevěná koupelna s minimalistickým vzhledem

Pokud máte rádi minimalistické, ale stále teplé koupelny, položte na podlahu teaková prkna a stěny natřete barvou v odstínu bílé kávy, korálové nebo mátové.

Dřevěná koupelna s vanou

Nenapadlo vás do koupelny zakomponovat celodřevěnou vanu? Byli byste překvapeni, jak málo další péče potřebuje ve srovnání s akrylovými nebo porcelánovými vanami. Jedinou skutečně zvláštní údržbou je pravidelné plnění vodou, pokud ji totiž nepoužíváte pravidelně, dřevo by časem vyschlo.

TIP! Mohl by vás také zajímat tento článek: Koupelna s vanou: 10 nejkrásnějších inspirací a nápadů (2021)

Dřevěná koupelna se sprchovým koutem

Také sprchový kout může být ze dřeva, a to od hlavy až k patě. Na trhu je již dostatek voděodolných dřev, například již zmiňovaný teak. Neexistuje lepší pocit, než stát na skutečné podlaze z tvrdého dřeva, zatímco se sprchujete.

TIP! Mohl by vás také zajímat tento článek: 10 nejkrásnějších inspirací: koupelny se sprchovým koutem

Moderní dřevěná koupelna

Zvažte také umístění dřeva v koupelně s dlaždicemi. Můžete si vybrat tradiční porcelánové dlaždice nebo cementové dlaždice. Výběr je široký! Počínaje hladkými šestiúhelníky až po ručně zdobené orientální. Je to ideální aranžmá pro milovníky půdního a industriálního stylu.

TIP! Moderní koupelna: TOP 10 nejlepších trendů (2021)

Venkovská dřevěná koupelna

TIP! Venkovská koupelna: 13 inspirací, do kterých se zamilujete

Domácí spa ze dřeva

Jaké doplňky zvolit do dřevěné koupelny

Dřevěná koupelna není jen o stěně a podlaze. Dřevo lze také použít jako méně viditelný materiál pro nábytek a koupelnové dekorace. Do koupelny můžete umístit krásnou komodu pod umyvadlo nebo úhledné police na ručníky a další koupelnové doplňky ze dřeva. Pokud se však bojíte dřeva v koupelně a raději byste jej používali střídměji, zvolte pouze malé dřevěné doplňky. Ramínka na ručníky, kelímky na zubní kartáčky, misky na mýdlo, podnosy a krabičky na šperky budou také  vypadat moc hezky a určitě zahřejí interiér.

Shrnutí

Díky moderním technologiím a moderním trendům se ze dřeva stává mnohem vhodnější volba pro koupelnu. Na závěr si ještě shrneme pár tipů pro správný výběr dřeva do koupelny a péči o něj.

  • Povrchová úprava: Moderní dřevěné materiály prochází rozsáhlou úpravou, aby lépe odolávaly působení vody. Tyto úpravy se postupně stávají zcela běžnými pro dřevo, které můžete použít v celé koupelně.
  • Typ dřeva: Některé druhy dřeva jsou náchylnější k poškození vodou než jiné a v posledních letech se komerčně dostupnější a cenově dostupnější staly vysoce voděodolné druhy dřeva – například teak. To znamená, že můžete použít dřevo v místech, kde porézní dřevo (jako borovice) nemůže být využito.
  • Dlaždice se vzhledem dřeva (a další umělé dřevo): Nedávno došlo také k obrovskému rozmachu alternativ dřeva. Od dlaždic po lamináty, je snadnější než kdy jindy najít alternativu dřeva odolného proti vodě s realistickým vzhledem a příjemným pocitem.
  • Péče: Konečně se zvýšeným zájmem o luxusní koupelny došlo také ke zvýšené ochotě pečovat o špičkové materiály. Rychlé denní čištění a pravidelná dlouhodobá údržba může vést k zachování i méně odolného tvrdého dřeva.

Nyní už víte vše důležité. Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další užitečné tipy ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.