Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
černá koupelna

Představte si, že máte někomu popsat svou vysněnou koupelnu. Jaká bude? Bílá, elegantní s dřevěnými dekoracemi, lahvově zelená s originálními světly a mýdlenkou po babičce nebo černá, vyjadřující luxus a eleganci? Můžete se držet při zemi a říci klasiku, ale někdy je dobře se odpoutat a nechat propuknout svou fantazii. Černá koupelna je sice velmi odvážná, ale i hodně originální.

Jak zařídit černou koupelnu

Je nutné si uvědomit, že není černá jako černá. Každá může mít určitý podtón, který vynikne na denním světle. Takové je vhodné umístit do koupelen, které postrádají okno. Černá koupelna však nemusí znamenat hned to, že budou všechny stěny oděny do této barvy. Samozřejmě můžete obkladem obložit od podlahy po strop, ale efektně vypadá i černě nabarvená zeď na světlým obkladem. Může to být také chápáno jen jako černý akcent v jinak světlé či jinak barevné koupelně.

Proč zvolit koupelnu v černé barvě

Tato velmi silná barva se hodí například tam, kde je koupelna až příliš velká. Všichni totiž ví, že černá zmenšuje. Takže může dodat pokoji na útulnosti tím, že ji opticky zmenší. Černou barvou se také můžete uklidnit. Pro některé lidi může být ale strašidelná. Tady je pak nutné určit si priority. Černá třeba v podobě dlaždic dodá texturu a hloubku koupelně. Je díky tomu zkrátka výraznější.

V koupelně trávíme všichni neskutečné množství času během dne. Schválně si to zkuste někdy spočítat. Ráno, když vstanete a než odejdete do práce, pak po příchodu z práce, před ulehnutím a pak ještě tak minimálně desetkrát po návštěvě toalety. Lidé se tedy zde chtějí cítit dobře. A pokud vypadá dobře koupelna, budete i vy.

Jaké barvy se hodí k černé koupelně

Asi první barevná kombinace, která vás napadne, je nesmrtelná černá a bílá. Tyto barvy jsou tak kontrastní, že jsi jsou skvělými komplici. Krásně se doplňují a prostě taková koupelně funguje. Takový jin-jang v koupelně.

Dále se k černé hodí jakákoli další barva. Měl by být však vždy ve světlé variantě. Takže ne námořnická modrá, ale nebeská apod. Jinak by byla místnost velmi tmavá. Dobře funguje, pokud necháte obklad v jedné barvě a doplňky v té druhé.

13 inspirací pro magickou černou koupelnu

Toužíte po netradičním pojetí koupelny? Černá je velmi moderní. Někdy stačí jen třeba černé dveře od sprchového koutu či černé prkénko na toaletě a místnost budete vypadat zcela jinak.

Luxusní černá koupelna s mramorem

Pokud máte malou koupelnu třeba v panelovém domě, nemusíte se hned černé vzdávat. Zkuste do ní instalovat koupelnovou skříňku s mramorovou deskou. Prostor projasní. Není totiž čistě černá, ale má určité linkování na sobě světlejší barvy. Mramor je navíc velmi luxusní. Pokud nejste omezeni penězi, použijte mramor k obložení sprchového koutu.

Černobílá koupelna

Jinak se také nazývá monochromatická. Jde o dokonalé skloubení protikladů, které se vzájemně doplňují. Černá světlo pohlcuje, bílá jej odráží. Takže v takové koupelně je světlo v optimální míře. Můžete zvolit klasickou kostkovanou hru nebo jít na to jinak. Bílé obklady, ale černé doplňky a textil či naopak.

Černá koupelna se sprchovým koutem

Černá je často použitá na různých spotřebičích. Dnes jsou k dostání celé sprchové bloky vybavené světly, hudbou a reproduktory. Ty bývají také černé. Tuto barvu můžete ale použít jen na černém rámu dveří. Pokud je necháte vyrobit v japonském stylu, budete mít skutečně módní kousek. Co je tím myšleno. Hlavní rám rozdělte na menší a umístěte do nich mléčná skla. Bude to vypadat stejně jako v japonských domech a jejich oddělení posuvnými papírovými zdmi.

TIP! Máme pro vás další tipy: Koupelna se sprchovým koutem

Černá koupelna s vanou

Dost bylo nudných bílých volně stojících van nebo obestavěné obklady stejnými, jako ve zbytku koupelny. Vana je ústředním bodem koupelny. Nemusíte hned starou vyhazovat, zvláště pokud je nepoškozená a dobře slouží. Stačí ji přetřít. Dnes je totiž možné všechno. Získá tím skutečně luxusní vzhled a přitáhne pozornost.

Černá koupelna se zelenými rostlinami

Potřebuje váš pokoj očisty rozveselit a přinést život? Pak ji jednoduše zaplňte zelenými rostlinami. Jestli půjde o živé nebo umělé kusy, necháme na vás. Ale nejspíš se budete rozhodovat dle množství světla. Pokud je tu okno, kterým proudí denní světlo, klidně si tu postavte pěknou živou rostlinu, která koupelnu přiblíží přírodě. Budete se cítit jako v lázních. A navíc pokojové rostliny mohou i vonět a čistit vzduch. Takže vlastně proč ne? Ale rozumíme tomu, že umělé jsou praktické. Jednou za čas osprchujete a vrátíte na místo. To je celá péče.

Lesklá černá koupelna

Je vhodná do menších prostor. Svým leskem ji totiž opticky prosvětlí. Ten odráží lesk koupelna bude působit větší. Budete si vak muset dávat pozor na kapky kolem umyvadla. O tuto koupelnu se musíte dobře starat, aby svým leskem ohromovala. Používejte spíše velkoformátové dlaždice než ty malé. Tím jejich struktura více vynikne.

Matná černá koupelna

Je skvělou volbou v případě industriálního stylu. Působí totiž jako někde ve fabrice nebo důlním dole. Matná černá použitá na držáku ručníku, mýdla apod. je prostě trefou do černého. Černě můžete natřít i již oprýskanou umyvadlovou skříň.

Černá koupelna s mosaznými prvky

Potrpíte si na drahých věcech nebo aspoň na takových, co draze vypadají? Pak je pro vás toto spojení to pravé. Zkuste kombinaci světlého obkladu, černých zdí nad nimi a mosazných doplňků. Hned budete vaše koupelna vypadat jako v 5 hvězdičkovém pokoji. Mosaz může trochu připomínat zlato a drahé kovy. Proto bude působit honosně.

Moderní černá koupelna

Jak by se dala taková koupelna popsat? Nejspíš by nechyběla velká vana, dvě umyvadla a výrazný černý obklad na dominantní zdi. Většinou na té, co je pověšené zrcadlo. Dodá to pokoji hloubku. Pokud použijete drobný rozměr spolu se zlatými prvky, získáte wow efekt. Zlaté dekorace potěší každého glamour příznivce. Platí však pravidlo, že méně je více. Moderna jde totiž ruku v ruce s minimalismem.

Minimalistická černá koupelna

Minimalismus vládne světu. A nevyhnul se ani koupelně. Tím, že není potřeba moc věcí, si můžete černou barvou dovolit zvýraznit i velké plochy v malém prostoru. Takže klidně zavěste černý sprchový závěs a koupelnový textil. Nebo na zem položte šestiúhelníkový obklad, který zvýrazněte bílou spárou. Do černé můžete odít o rám velkého zrcadla.

Černá koupelna ve francouzském stylu

Je velice zdobná. Je tedy vhodnější do větších prostor, který její zdobnost a detaily ocení. Tady je ideální použít obklad s výrazným vzorem v černé barvě. Budete si připadat jako na zámku, což je u Francie žádané. Pokud je doplníte starožitným nábytkem a květinovým motivem na textilu, výsledek bude dokonalý.

Černá koupelna ve skandinávském stylu

Je hlavně jednoduchá, čistá a opírá se o přírodní motivy. Jak do toho zapojit černou? Spíše jen v doplňcích, které budou funkční. Tedy mýdlenka, dávkovač mýdla, držák na ručníky apod. Skandinávský styl je hodě svěží, tak jej nesmíte umořit přílišnou tmavou barvou. Raději tedy v menších celcích.

5 praktických tipů pro černou koupelnu

Každá koupelna si zaslouží být vkusně zařízená. Dříve se pokládala za nezbytné zlo v domácnosti. Dnes je váženým pokojem. Poskytuje totiž tolik příjemné soukromí, klid a relax.

1. Buďte kreativní s černou vanou nebo skříňkami

Jak již bylo řečeno, nebojte se experimentovat a popustit uzdu fantazie. Vystupte ze své zóny komfortu a riskněte černou vanu. Uvidíte to nadšení. V případě menší investice, je to natření stávajícího nábytku. Přitáhne pozornost.

2. Zkuste nevšední texturu dlaždic

Co takhle do industrialismu zařadit dlažbu v imitaci kanálu či plechu. Nebo si pohrajte s formátem jednotlivých dlaždic. Kombinujte velké obklady s mozaikou. Kontrast dodá na hloubce a osobitosti prostoru.

TIP! Přečtěte si: 12 nejlepších tipů: jaké obklady vybrat do koupelny (2021)

3. Černobílou kombinací nic nezkazíte

Držte se ověřených způsobu. Vyhlášená šachovnice je prostě stále in. Pozor však na to, aby na sebe dlaždice navazovaly. Jedině tak docílíte kýženého efektu. Pak je ale vhodné se držet zpátky a ručníky a osušky raději ponechat v bílé barvě. Nebudou tak narušovat koncept místnosti.

TIP! Přečtěte si: Překrásná bílá koupelna: 15 nejlepších inspirací

4. Na maličkostech záleží: vyberte správné doplňky a osvětlení do černé koupelny

Pěkná krabička na toaletní potřeby, černý svícen na romantické chvíle, černý rám zrcadla, stojánek na kartáčky apod. Tyto drobnosti dělají koupelnu místem, kde ze sebe shazujete vše nečisté. Aby nebyla koupelna příliš tmavá, pak je zapotřebí se postarat o dostatek světla. Takže svou roli hraje jednak přirozené světlo, ale i umělé. Kde opět mohou být kryty žárovek v nějakém černém dekoru nebo vzoru.

5. Vymalujte stěnu do černé barvy

Dnes už není nutné mít obklad na všech zdech. Kombinují zde zdi obložené s pouze vymalovanými. Stačí tomu uzpůsobit podklad třeba pomocí sádrokartonu do koupelen. Na ten už můžete rovnou malovat. Rovná plocha zase v koupelně funguje jinak než obklad.

Shrnutí: jak správně vybrat černou koupelnu

  • Uvědomte si, jak velkou máte místnost a dle toho volte míru černé v koupelně.
  • Nemusí jít hned o černý obklad, klidně černou promítněte do doplňků a dekorací.
  • Černá je nádherná ve spojitosti s bílou. Jsou tak totiž dokonale vyvážené.
  • Nezapomínejte na pořádné osvětlení. Jinak by z krásné koupelny mohla být tmavá kobka.
  • Odvažte se a dominantou pokoje udělejte cokoliv, co namalujete na černo.

Ucelené rady, tipy a návody najdete na našem webu Westwing. S nimi bude i váš domov osobitý a jedinečný. Zdarma se zaregistrujte a užívejte si neomezený přístup o designerského světa.