Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Fasáda domu inspirace

Fasáda domu, její materiál, provedení i barva, jsou důležitým prvkem při plánování projektu. Jak vypadá se odráží na vzhledu celého sousedství, udělá ale i první dojem na vaše návštěvy. Fasáda domu je jako vaše vizitka, věnujte jí proto dostatečnou pozornost. Připravili jsme pro vás několik rad, jak fasádu vybrat. 

Jak vybrat fasádu na dům: Krok za krokem 

 1. Styl fasády

  Vzhled vašeho domu by měl odpovídat jeho stylu. Zároveň by měl ladit interiér a exteriér. Na moderní dům proto zvolte jiný styl než na venkovskou chalupu. 
 2. Optické klamy

  Stejně jako v interiéru, i v exteriéru si můžete hrát s optickými klamy. Pomocí vhodné fasády může váš dům vypadat menší, větší, širší, vyšší, méně i více výrazný. 
 3. Barva oken a dveří

  Fasáda by měla ladit i k barvě oken a dveří. Barvu tedy vybírejte už při jejich nákupu. 
 4. Barva střechy

  Přestože děti střechu kreslí téměř vždy červenou, střešní krytina může být i v mnoha dalších barvách. Slaďte její barvu k barvě fasády. 

Barvy fasády domu: Které jsou aktuální pro rok 2022

Jaké barvy fasády jsou nejoblíbenější v roce 2022? Výběr je obrovský a ve výsledku se musíte držet především vašich preferencí, stylu i umístění domu. V moderní čtvrti můžete být odvážnější než v chráněné krajinné oblasti. 

 • Krémová fasáda: Krémově bílá je nestárnoucí klasika. Celému domu dodá lehkost a vzdušnost, zároveň ale není nudná. Aby dům příliš nezářil, kombinujte ji s matnými kovy nebo dřevěnými prvky. 
 • Antracitová fasáda: Různé odstíny šedé, především ty tmavší, jsou jasným hitem sezóny. Hodí se zejména k moderním stavbám. Kombinujte je s neošetřeným dřevem, které léty ztmavne. 
 • Mahagonová fasáda: U dřevostaveb jsou nejoblíbenější dvě varianty. První je jeho přirozené stárnutí a černání. Druhá varianta je sytá, mahagonová barva. Perfektně se hodí do přírody v kombinaci s lahvově zelenou. 
 • Broskvová fasáda: Broskvová barva se hodí pro rodinný dům na předměstí. Zajímavá, ale nepříliš provokativní barva evokuje stabilitu, útulnost a klid. 
 • Tmavě zelená fasáda: Tlumená zelená barva se hodí na dům v přírodě i vznešenou vilu. Dokáže působit formálně a majestátně zároveň. 

TIP: Antracitová barva: 7 nápadů na tmavě šedý interiér

10 originálních inspirací: Moderní fasády domů 

Hledáte inspiraci na fasádu vašeho nového domu? Připravili jsme pro vás několik nápadů. 

1. Moderní dům v antracitové barvě 

Jestli toužíte po extravaganci, zvolte na moderní dům tmavou fasádu. Můžete ho obložit antracitovými dlaždičkami. Hodí se tmavá střecha a elegantní hliníková okna. 

2. Neošetřená dřevěná fasáda 

Dřevěnou fasádu nejčastěji vídáme na moderních dřevostavbách, můžete ji ale použít i na klasický dům. Když dřevo neošetříte, bude přirozeně stárnou a šednout. Pokud se vám nechce čekat, pořiďte speciální lazuru, která zajistí okamžité ztmavnutí dřeva. 

3. Cihlová klasika 

Obdivovala jste na výletě v Amsterdamu krásné cihlové fasády domů naklánějících se nad kanály? Na cihlových domech se vyjímají výrazná bílá nebo naopak černá okna. Vstupní dveře vyberte klasické dřevěné ve výrazné barvě. 

4. Černá cihlová fasáda 

Klasika v novém kabátku, i tak můžeme nazvat černou cihlovou fasádu. Hodí se jako osvěžení do starší čtvrtí i na moderní dům. Vždy jste toužila po loftových oknech? K černým cihlám budou vypadat přímo dokonale. 

TIP: Odvážný trend: Černé stěny v interiéru

5. Fasáda z bezúdržbových vláknocementových desek 

Vláknocementové desky jsou vyrobené ze směsi cementu, celulózy, vápence a dalších přísad. Jejich montáž se provádí na dřevěnou nebo kovovou konstrukci. Není potřeba náročná příprava a práce probíhá za jakéhokoliv počasí. Jsou pevné, odolné, a navíc je můžete pořídit v široké barevné škále. 

6. Fasádní bílé palubky 

Palubky jsou oblíbeným obkladem na fasádu. Mohou být ze dřeva i z plastu, záleží na vašem rozpočtu i kvalitě, kterou vyhledáváte. Když je necháte bílé, až pomocí detailů určíte finální vzhled. Modré dveře dodají jižanskou atmosféru, se dřevem působí jako klasický vesnický dům. 

7. Svislé palubky natřené na broskvovou barvu 

Broskvová barva patří mezi největší letošní trendy. Klasiku se skandinávským nádechem získáte, když barvu použijete na dům obložený svislými palubkami s výraznými bílými okny. 

8. Dřevěná klasika do lesa i do hor 

Tmavě natřené dřevo s bílými okenicemi a trendy zelenými detaily je nadčasová klasika. Hodí se především do přírody a ke staré zahradě. Už při příchodu k takovému domu získáte pocit pohody a útulnosti. 

9. Klasická krémová fasáda 

Chcete výraznou fasádu, ale zároveň nenarušovat sousedství? Vsaďte na krémovou nebo pískovou barvu na klasické fasádě. Dům bude výrazný, ale naprosto přirozený. Modernější nádech dodáte šedou střechou. 

10. Výrazná barva na fasádu 

Barevně odlišit fasádu od ostatních domů se vyplatí, když v sousedství nemáte dobré značení a potřebujete někoho navigovat. Vybrat můžete například jednu z barev, které jsou nyní v kurzu. Snažte se držet nadčasových odstínů, které příliš nenarušují okolí. 

Tipy na závěr 

 1. Držte se jednoho stylu: Ať už je to moderní styl, minimalistický, industriální nebo venkovský, držte se jen jednoho stylu fasády. 
 2. Přidejte texturu: Dům, který má texturu lépe zapadne do přírody než hladká fasáda. 
 3. Kontrastní prvky: Aby byl dům výrazný, nemusíte hned volit barevnou fasádu. Stačí pár výrazných prvků, jako jsou dveře, okna nebo zábradlí. 
 4. Nezapomeňte na garáž: Nezáleží, jestli je garáž součástí domu nebo vedle něj, její fasáda by měla ladit. 
 5. Zasaďte strom: Každá fasáda bude vypadat krásně, když bude obklopená zelení. Může to být strom na předzahrádce i popínavý břečťan. 
 6. Nebojte se barev: Barevná fasáda na části domu je moderní, stylová a zároveň není příliš výrazná. 
 7. Investujte do nové střechy: Rekonstruujete dům a přemýšlíte, jakou mu dáte fasádu? Zapojte do úvah i novou střešní krytinu. 

Výběr fasády je skutečná výzva. Nejedná se o něco, co během pár měsíců chcete měnit. Doufáme ale, že díky našim tipům bude vaše rozhodování snazší. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujíst další tipy a inspiraci ze světa bydlení i mimo něj. Každý týden navíc přinášíme exkluzivní nabídky jen pro členy, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.