Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Velikonoční vajíčka

Malování kraslic je jedna z nejsilněji uchycených tradic velikonočních svátků. Jak na malování velikonočních vajec? Možností je spoustu, od nákupu hotových nálepek až po doma vytvořené barvy a obtisky. Inspirujte se našimi tipy na zdobení a vytvořte opravdu jedinečné dekory.

Jak malovat velikonoční vejce

Velikonoce se kvapem blíží a vy přemýšlíte, jak letos zpestřit váš domov? Malování vajíček k Velikonocům patří stejně jako pomlázka, mazanec nebo beránek. Připravili jsme pro vás inspiraci na devět kreativních způsobů malování velikonočních vajec.

Přírodní barvení vajíček

Na barvení vajíček nemusíte používat chemické barvy nebezpečné pro vás i pro přírodu, a dokonce není potřeba ani nic speciálního kupovat. Dokonalá barviva najdete u sebe doma, v kuchyni! Pomocí ingrediencí, které máte běžně ve spíži získáte krásná žlutá, zelená, červená i fialová vajíčka.

Jak na to? Vybranou ingredienci dejte ve větším množství do hrnce spolu s trochou octa a soli. Přiveďte k varu a přidejte vajíčka. Během pár minut máte rovnoměrně obarvená vejce bez větší námahy a zbytečné chemie.

Co použít na přírodní barvení vajec?

 • Zelená: Špenát nebo kopřivy
 • Okrová: Cibulové slupky
 • Růžová: Červená řepa
 • Modrá: Červené zelí
 • Fialová: Borůvky
 • Žlutá: Kurkuma

Zdobení vajíček pomocí punčochy

Přírodní barviva můžete využít i při malování velikonočních vajec s krásným dekorem lístku. Postup není o moc složitější, budete potřebovat jen pár věcí navíc, a i ty pravděpodobně najdete doma.

Co je potřeba pro vytvoření dekoru listu na vajíčku?

 • Vajíčka
 • Ingredience na barvení (viz výše)
 • Silonové punčochy
 • Dekorativní lístky
 • Nit

Vajíčka pomocí octa odmastěte, osušte a vložte do punčochy. Pod punčochu zasuňte lístky z různých rostlin a bylinek, co nejvíce utáhněte a zajistěte nití. Pak už pokračujte jako u předchozí varianty: připravte přírodní barvivo a pár minut společně povařte.

Vajíčka by se při vaření neměla dotýkat a je lepší je jednou nebo dvakrát otočit, aby nevznikly skvrny. Po obarvení je nechte oschnout, ať nesetřete barvu. Pro větší lesk je můžete potřít sádlem.

Malování velikonočních vajec 04

Škrábané kraslice

Škrábané kraslice jsou tradiční především v sousedním Polsku nebo Rakousku. Využijete na ně základ z prvního tipu, který ale ještě dozdobíte.

Co je potřeba na zdobení vajíček škrábáním?

 • Obarvené vajíčko
 • Bílá pastelka/ fixa
 • Malý zalamovací nožík/ jiný ostrý nástroj

Rozmyslete si, jaký motiv chcete na vajíčko vyrýt. Může to být cokoliv od klasických vzorů, přes krajku až po vtipné nápisy. Pomocí bílé tužky udělejte náčrt, který poté opatrně vyškrábete nožíkem.

Velikonoční vajíčka 05

Zdobení vajíček voskem

Voskem můžete vajíčko zdobit hned několika způsoby. Prvním z nich je namočení celého vajíčka do vosku, přetření barvou a následná aplikace podobného postupu, jako v přechozím tipu.

Druhou možností je kresba voskového reliéfu. Vajíčka můžete předem nabarvit a poté pomocí jehly nanášet rozpuštěný vosk v různých tvarech, až vznikne výsledný reliéf.

Třetí varianta je opakem té druhé. Nejdříve vytvořte voskový reliéf a poté vejce nabarvěte studenou metodou. Po zaschnutí barvy sloupejte vosk a vzor zůstane nenabarvený.

Velikonoční vajíčka 06

Zdobení vajíček tuší

Modrá tuš vypadá perfektně na bílých vajíčkách a krásně se hodí například ke skandinávskému stylu. Na uvařená nebo vyfoukaná bílá vajíčka jednoduše nakreslete vzor tuší pomocí pera nebo štětce.

Zdobení vajíček krajkou

Vymysleli jste pro letošní výzdobu v romantickém stylu a nevíte, jak vyladit vajíčka? Nabarvěte je pomocí červené řepy na růžovo nebo vyberte jinou jemnou barvu a po obvodu nalepte bílou krajku.

Jak na co nejvíce ekologickou variantu? Použijte krajku z oblečení, které už neunosíte a přilepte ji rozložitelným lepidlem.

Velikonoční vajíčka 06

Zdobení vajíček ubrouskem

Decoupage, neboli ubrousková technika, je velmi oblíbený a efektivní způsob zdobení všeho od zavařovacích sklenic, přes růžné krabičky až po cedule na zeď. Zdobení ubrouskem můžete využít i na velikonoční vajíčka!

Co je potřeba na zdobení vajíček ubrouskem?

 • Ubrousky s velikonočním vzorem
 • Lepidlo
 • Plochý štětec
 • Vařená vajíčka

Vajíčka můžete předem obarvit nebo je nechat bílá. Z ubrousku vyberte motiv a pečlivě ho vystřihněte. Opatrně odstraňte spodní vrstvy, aby zůstala jen tenká vrstva s potiskem.

Nejdříve naneste trochu lepidla na místo, kam přijde motiv. Pak na štětec s trochou lepidla přichyťte připravený kousek ubrousku, přesuňte ho na vajíčko a opatrně směrem od středu vyhlaďte nerovnosti. Nakonec můžete lepidlem přetřít i celé vajíčko, poslouží jako lak.

Velikonoční vajíčka 07

Zdobení vajíček geometrickými tvary

Jednoduchého, a přesto efektního zdobení dosáhnete postupným namáčením vajíčka do různých barev. Celé vajíčko nejdříve nabarvěte na základní barvu a nechte ji zaschnout.

Poté připravte do mističek dvě nebo více barev (vhodných k barvení za studena) a postupně máčejte menší a menší část vajíčka – mezi jednotlivými vrstvami ho nechte zaschnout a vždy změňte úhel. Takové zdobení se perfektně hodí do moderního stylu a při použití lesklé barvy vynikne i v glam interiéru.

Minimalistické malování velikonočních vajec

Máte na zdobení málo času nebo jednoduše nejste fanoušky barev a výrazného zdobení? Vystačíte si s bílými vajíčky a černou nesmyvatelnou fixou.

Vajíčka ozdobte jen jednoduchými linkami nebo například obrázky v minimalistickém picassovském stylu. Můžete tak nakreslit vše od obličejů až po přírodní motivy zvířat nebo květin.

Jak využít velikonoční vajíčka

Dříve se kraslice předávaly především koledníkům. Tradice koledování dnes ale, především ve městech, spíše upadá. Proč tedy vajíčka vůbec zdobit? Vytvoříte s nimi krásnou velikonoční dekoraci na stůl.

Vajíčka můžete jednoduše vyskládat na slavností tabuli, přidat do vázy s květinou nebo nad stůl pověsit na větvičku. Můžete jimi vyzdobit i zbytek domova. Krásně vyniknou v květináčích nebo proutěných košících.

Zdobení vařených vajíček je snazší, protože je menší riziko, že se vám rozpadnou v ruce. Co s nimi ale po Velikonocích dělat? Natvrdo uvařená vajíčka můžete využít například do jednoho z následujících jídel:

 • Do kulajdy
 • Do koprovky
 • Do pomazánky
 • Do slaného koláče
 • Na vajíčkové chuťovky
 • Do francouzských brambor
 • Do tlačenky
 • Do sekané

Pomohla vám naše dnešní inspirace na zdobení velikonočních vajíček? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neujdou naše tipy a exkluzivní nabídky.

5 zásad: Patero při zdobení vajíček s dětmi

Malování vajíček je skvělou velikonoční aktivitou pro děti. I v dospělosti budou vzpomínat na společné chvíle zábavy a na výsledek své práce budou náležitě hrdé. Barvení pomocí přírodních barev můžete navíc pojmout jako přírodovědný projekt: nechte děti vybrat ingredience a hádat, jakou barvu vajíčkům dodají.

Na co při zdobení s dětmi pamatovat?

 1. Používejte zásadně netoxické barvy a lepidla.
 2. Do rytí a vyřezávání se pusťte raději vy. Děti mohou předkreslit motiv.
 3. Když budete vajíčka barvit při vaření, dávejte pozor ať se děti neopaří.
 4. Stoprocentního bezpečí i zábavy dosáhnete zdobením pastelkami a fixami.
 5. Připravte prostor před barvením: Na stůl i pod něj dejte staré noviny nebo igelit, ušetříte si spoustu práce při úklidu.
Malování vajec 10

Líbil se vám dnešní článek? Využijte bezplatné registrace na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky.

Mohlo by vás také zajímat: