Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Dárek ke dni matek 1

Hledáte originální tipy na dárky ke dni matek? Připravili jsme pro vás inspiraci na dárek ke Dni matek vtipné, praktické i ty, které jednoduše jenom potěší. Udělejte druhou neděli v květnu mamince radost.

Zajímavá fakta ke Dni matek

Přemýšlíte, proč vlastně slavíme den matek? Je to den, kdy vzdáváme poctu matkám i mateřství samotnému. Slaví se ve většině zemí na světě, připadá ale na různé dny a pojí se k různým tradicím.

Kdy se slaví Den matek?

V Česku slavíme Den matek druhou květnovou neděli po vzoru USA. Třetí neděli v červnu pak můžete oslavit také Den otců, který získává na popularitě až v posledních letech.

Různé variace tohoto svátku známe i z dávné historie. Svátek plodnosti a matek se slavil i ve starověkém Řecku a v 16. století byla v Anglii důležitým dnem Mateřská neděle v období před Velikonocemi.

Jak vznikl Den matek?

Myšlenka mezinárodního svátku na počest matek vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové bojující za jejich práva. V roce 1914 vyhlásil prezident USA první oficiální Den matek jako národní svátek konající se druhou květnovou neděli.

Do Československa ho přinesla Alice Masaryková. Přestože ho v období po druhé světové válce vytlačoval Mezinárodní den žen, v některých rodinách se na něj nezapomnělo. Po revoluci se oslavy vrátily i na veřejnost a Den matek slavíme v květnu dodnes.

Jedinečné tipy na dárek ke dni matek

Den matek je jeden ze svátků, který vnímáme již od mateřské školky. S pomocí barevných tužek a papírů tvoříme pro maminky přáníčka s našimi prvními nesmělými pokusy o psaní.

Nezapomeňte ani v dospělosti, jak je pro vás maminka důležitá a každoročně jí potěšte drobností. Připravili jsme 22 tipů, které vám pomohou s výběrem originálního dárku ke dni matek.

Praktické dárky ke Dni matek

Miluje vaše maminka čas, který tráví v kuchyni a vy zase dobroty, které vykouzlí? Pořiďte jí stylové kuchyňské vybavení. Zamyslete se, co jí chybí nebo co jí udělá radost. Moderní mixér, pěkná forma na bábovku nebo nový porcelán na servírování?

Asi těžko najdeme maminky, které milují úklid. Radost jim ale může udělat pomocník ke zjednodušení úklidu. Rozhodně nemáme na mysli, že máte koupit nový smeták nebo hadr na podlahu. Automatický vysavač nebo čistič oken ale skutečně ušetří mnoho práce.

Vtipné dárky na Den matek

Dárek ke dni matek od dětí udělá vždy radost. Zapojte své děti nebo mladší sourozence a vyberte společně vtipný dárek. Můžete pořídit třeba hrneček se vtipným nápisem. Nebo ho sami vyrobit a přidat kresby a otisky rukou.

Pořídit můžete i vtipnou ceduli, kterou si může maminka pověsit do kuchyně či ložnice. Mnoho jich koupíte už hotových, jestli má ale oblíbenou hlášku, kterou často používá, klidně vyrobte ceduli sami právě s tímto nápisem.

Dárky pro potěšení ke dni Matek

Ke dni matek nemusíte vymýšlet nic složitého, stačí jen drobnost, která mamince udělá radost.

 • Parfém: Můžete zvolit její oblíbenou vůni, nebo si nechat poradit v parfumerii a vybrat něco nového. Můžete dokonce nechat vyrobit jedinečný parfém na míru.
 • Šperk: Drobný šperk potěší každou ženu. Nechte do něj vyrýt milý vzkaz, iniciály nebo důležité datum, aby byl dárek skutečně osobní.
 • Kosmetika: Kvalitní kosmetika, ať už dekorativní nebo pečující se hodí vždy. Pořiďte mamince vhodný typ pro její pleť i věk. Kosmetiku můžete doplnit o pěknou krabičku na skladování v koupelně nebo třeba hebký ručník a župan.
 • Květina: Klasika, která nikdy neomrzí. Nechte mamince uvázat krásnou květinu, největším trendem jsou sezónní květy a jednoduché zdobení. Květinu můžete zkusit uvázat i sama.

Zážitkové dárky ke dni matek

Pošlete maminku na pěkný výlet. Můžete jí zaplatit víkend ve wellness nebo se vydat někam na cestu společně. Připravte vlastní itinerář a poukázku. Před jejím předáváním dějte mamince nějakou cestovatelskou drobnost, například kosmetickou taštičku, a nechte ji hádat o co jde.

Jestli vaše maminka ráda vaří, jistě jí udělá radost šance naučit se něco nového. Vyberte zajímavý kulinářský kurz a pošlete ji užít si pěkný den ve společnostní dobré nálady a jídla. Pořiďte jí i novou zástěru, aby vypadala skvěle.

Každá máma se o nás celý život stará. Občas by se ale měl někdo postarat o ní! Zařiďte své mamince den v salonu plný hýčkání. Vlasy, nehty, kosmetika, masáž… Dovolte jí cítit se jako královna.

Výsledek profesionálního focení se s momentkami zachycenými při oslavách nedá ani zdaleka srovnávat. Dopřejte mamince krásné fotografie, ať už jí samotné nebo celé rodiny. Fotky nezapomeňte vyvolat, založit do pěkného alba a tu nejlepší do designového rámečku.

Stylové dárky ke dni matek

Pořiďte mamince stylový doplněk domů, který jí bude dělat radost, i když tam zrovna nebudete.

 • Svíčky, svícny a vonné lampy: Doladí atmosféru každého domova. Pořiďte nenásilnou a uklidňující vůni.

 • Doplňky do koupelny: Trávíme zde čas hýčkáním samy sebe, a přesto často podceňujeme její vybavení.
 • Vázy a květináče: Ať už jste se letos mamince rozhodla dát vázanou kytici nebo pokojovou rostlinu, pořiďte k ní i stylovou vázu nebo květináč.
 • Obraz: Pěkný obraz do obýváku je třešničkou na dortu, když jde o vybavení bytu. Vyberte takový, který se hodí k jejímu stylu.
 • Fotorámeček: Na obraz není dostatek místa nebo si netroufáte na výběr? Pořiďte pěkný fotorámeček a rovnou do něj vyvolejte fotku vás dvou nebo celé rodiny.

 • Toaletní stolek: Jestli existuje jeden kus nábytku, po kterém touží mnoho žen a skoro žádný muž, je to právě toaletní stolek. Zajistí potřebný prostor na všechny drobnosti a je krásným doplňkem do ložnice.
 • Křeslo: Je u rodičů doma vždy boj o nejpohodlnější místo na sezení? Pořiďte mamince stylové křeslo, které bude jen její. Takové, kde se jí bude pohodlně číst, dívat na televizi nebo prostě jen odpočívat.

Krásné pohlednice

Originální nápady na dárek ke dni matek

Chcete opravdu jedinečný dárek? Vytvořte ho sama! Poslední tři tipy skutečně skoro nic nestojí, musíte investovat pouze svůj čas.

Láska prochází žaludkem: Originální recept na čokoládové muffiny

Připravte mamince ke dni matek sladkou snídani nebo dezert k odpolední kávě. Čokoládové muffiny zvládnete hravě i v případě, že nejste v pečení zrovna zběhlá.

Ingredience:

 • 190 g hladké mouky
 • 160 g třtinového cukru
 • 25 g holandského kakaa
 • ½ sáčku prášku do pečiva
 • ½ lžičky soli
 • 1 velké vejce
 • 150 ml podmáslí
 • 115 ml řepkového oleje
 • 2/3 lžičky vanilkového extraktu
 • 100 g nasekané čokolády (70 %)

Postup:

 1. Troubu předehřejte na 180°C. Připravte si formu na 12 muffinů a vyložte ji papírovými košíčky.
 2. Ve velké míse smíchejte metlou mouku, cukr, kakao, prášek do pečiva a sůl.
 3. V další míse smíchejte vejce, podmáslí, olej a vanilkový extrakt.
 4. Tekutou směs vmíchejte stěrkou k sypké. Stačí míchat tolik, aby se spojily.
 5. Přidejte čokoládové kousky, rozdělte do košíčků a pečte cca 20 minut.
 6. Po 20 minutách zapíchněte do muffinu špejli. Jestli vyjde ven čistá, máte hotovo, jinak přidejte ještě cca 5 minut.

Chvíle relaxu: Dopřejte mamince pořádný odpočinek

Nechte maminku pořádně odpočinout a sama se v domácnosti o vše postarejte. Pošlete ji na výlet nebo se domluvte s její kamarádkou, aby jí zabavila, a mezitím ukliďte celý byt nebo dům. Vezměte si na pomoc i mladší sourozence.

DIY: Jak vyrobit dárek ke dni matek

Existují desítky dárků, které můžete pro maminku vytvořit. Od pěkného fotoalba, přes knihu vzpomínek, koláž ze společných fotografií a jedinečných doplňků do domácnosti až po doma vytvořené dobroty nebo kosmetiku.

Dnes jsme připravili DIY návod na 8 Westwing pohlednic ke stažení. Pokud chcete dát své mamince originální dárek, ale nejste manuálně zruční, můžete využít naše připravené šablony na pohlednice ke Dni matek. 

Postup:

 1. Vyberte si svou oblíbenou pohlednici, uložte ji, vytiskněte a začněte s tvorbou! 
 2. Vystřihněte pohlednici podél tečkovaných čar, pak přilepte obě strany k sobě (aby byl text na obou stranách)
 3. Papír přeložte na polovinu a máte hotovo

Pohlednice ke Dni Matek

Patero pravidel pro správný výběr dárku

 1. Ať vybíráte jakýkoliv dárek, snažte se, aby byl osobní.
 2. Zamyslete se, co mamince chybí a co jí udělá radost.
 3. Nezáleží na ceně, dárek můžete vlastnoručně vyrobit.
 4. Zapojte do příprav i mladší sourozence nebo své děti.
 5. Nezapomeňte, že nejdůležitější je společně strávený čas.

Pomohly vám naše dnešní tipy na dárky, kterými uděláte mamince radost? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neujdou originální tipy, novinky ze světa bydlení ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. Naopak, pokud hledáte nápady na dárky ke dni Otců, jste na správném místě.

Zajímají vás další podobné články z této kategorie, doporučujeme si přečíst tyto velmi užitečné články pro perfektní výběr dárků pro ni: