Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Satén

Pozvěte si přírodu až do svého interiéru a využijte přírodní materiály u vás doma. Kromě klasického dřeva, ratanu nebo juty zvolte také neobvyklé textílie, kam patří například sisalové vlákno. Vyrábí se z něj celá řada krásných doplňků jako koberce do ložnice, běhouny na stoly v kuchyni nebo přírodní lano. Prozradíme vám, co to je sisal a jak jej skvěle zakomponovat ve vašem domově. Tak jdeme na to! 

Co je to sisal? 

Sisalové vlákno neboli zkráceně sisal se získává z listů agáve sisalové – rostliny, které se daří pouze ve velmi teplých krajinách tropického nebo subtropického pásu.  

Tato rostlina připomíná tvrdou palmu nebo zajímavý kaktus a nejvíce roste v Africe. Protože musí čelit odolným podmínkám, i samotný sisal, který se z agáve většinou získává ručně, patří mezi velmi odolné přírodní materiály. Nejlépe tedy poslouží k výrobě nášlapných koberců, rohoží nebo běhounů na stůl. Možná o sisalovém vláknu slyšíte poprvé, ale pravdou je, že se jedná o třetí nejvýznamnější textilní průmysl. 

5 důvodů: proč využít sisal u vás doma  

Sisal si mnoho lidí plete s jutou, ale rozdíly najdeme v odolnosti, barvě nebo ceně. Vlákno sisalu totiž patří mezi opravdu odolné materiály, které bývají kvalitnější a tím pádem i dražší než juta. Jeho barva se více podobá zlatavě slámové než hnědé, jako tomu je u juty. Jaké další výhody přináší sisal v interiéru? 

 1. Izoluje hluk 

  Jelikož patří sisal mezi velmi odolné a pevné materiály, přirozeně se postará o zvukovou izolaci vaší podlahy. Koberec ze sisalového vlákna se tedy skvěle hodí pro domácnosti s dětmi nebo do panelákových bytů.
 2. Patří mezi netoxické materiály 

  Sisalové vlákno představuje 100% přírodní materiál, který neobsahuje žádné toxické látky, jako tomu bývá u syntetických materiálů. Hodí se tedy pro netoxické domácnosti, astmatiky a podobně. 
 3. Skvěle se kombinuje s ostatními prvky v interiéru

  Využití textilních doplňků na zdi, koberců nebo dalších dekorací se stává velmi oblíbenou volbou ve všech interiérových stylech. Vlákno sisalu se velmi dobře kombinuje s ostatními materiály, jako je dřevo, kov nebo jiné textilie.
 4. Reguluje vlhkost v místnosti 

  Tento přírodní materiály disponuje skvělou savostí a funguje jako přirozený zvlhčovač vzduchu. Jeho regulaci vlhkosti si rychle oblíbíte.
 5. Je vhodný pro alergiky, ekology i pro náročné

  Jelikož se jedná o přírodní produkt bez toxinů, stává se skvělou volbou pro nejrůznější alergiky, kteří jiné materiály příliš nesnesou. Dále vás potěší jeho ekologická hodnota, ale zároveň luxusní a elegantní vzhled.

Barevné kombinace  

Jak už bylo zmíněno, sisal barvou připomíná zlatavou slámu. Světle hnědá barva sisalu sice představuje nejčastější variantu, ale najdeme také dobarvené vlákno tmavších odstínů hnědé nebo šedé barvy.  

Všechny varianty se skvěle kombinují se sytými barvami jako hořčicově žlutou, smaragdově zelenou nebo královsky modrou. Využít jej však lze také v kombinaci se sněhově bílou, kde vytvoří nádherný přírodní efekt. Oblíbenou se také stává varianta různých odstínů zemitých barev, kam sisal skvěle zapadne.  

Inspirace a tipy: Sisal v interiéru  

Jak zakomponovat tento přírodní materiál v interiéru? Přinášíme vám celou řadu okouzlujících možností využití sisalového vlákna.  

 1. Podlahová krytina ze sisalu 

Sisalový koberec lze využít jak po celé podlaze, tak v podobě kusových koberců jako doplňků. Získáte nádhernou přírodní podlahovou krytinu, která skvěle odhluční vaše kroky a zároveň se snadno udržuje.  

Díky své kvalitě a odolnosti se nejlépe hodí pro haly, předsíně a chodby, kde vám vydrží sloužit skutečně dlouho. Sisalové koberce však budou slušet také obývacímu pokoji, ložnici nebo jídelně.  

 1. Máte rádi své kočky? 

Mají vaši čtyřnozí mazlíčky ostré drápky?Využijte sisal jako odolné a stylové kočičí škrabadlo. Stačí omotat lano okolo dřevěného sloupu nebo tyče a pevně uchytit. Získáte praktický doplněk, který snadno zapadne do interiéru jakékoliv místnosti a nenaruší dojem útulné atmosféry domova.  

 1. Sisal jako odolná tapeta 

Také vaše stěny ocení přírodní vlákno v podobě strukturovaných tapet ze sisalu. Pruh tapety krásně vypadá například v záhlaví postele ve vaší ložnici. Celý interiér pak snadno doladíte pomocí dekorací ze sisalu nebo koberce u postele.  

Využít lze také v obývacím nebo dětském pokoji. Díky jeho skvělým vlastnostem se snadno vypořádá i s typickou vlhkostí v koupelně.  

 1. Jak využít sisalové lano? 

Zajímavým designovým prvkem se může stát využití pevného a tlustého sisalového lana, které snadno uchytíte podél schodiště a vytvoříte tak přírodní zábradlí. Stylový a elegantní kousek je na světě.  

Sisalová textílie a dekorace  

Mezi velmi oblíbené volby také patří sisalový textílie nebo další doplňky. Využít lze na potahy sedačky i křesla nebo jako pohodlný a odolný puf. Do vašeho interiéru jistě zapadne také v podobě sedacího vaku v přírodním stylu.  

Jeho odolnost oceníte také v rámci venkovního nábytku. Vylepšete svou terasu nebo altán sisalovým nábytkem a přidejte několik závěsných dekorací ve stejném duchu.  

Nyní se vrhneme na dekorace ze sisalu. Co takhle krásné dekorační koše, do kterých si můžete odložit nejrůznější maličkosti? Vaše kuchyň prokoukne, když použijete sisalový běhoun na stůl nebo prostírání. Také potahy na polštáře nebo tašky se vyrábějí z tohoto přírodního vlákna. Možností jednoduše existuje stovky a všechny jsou tak krásné a praktické.  

Shrnutí: v čem je sisal výjimečný? 

Již tedy víte, jak sisalové vlákno vypadá a jak jej využít i u vás doma. Hodí se především pro podlahovou krytinu, kusové koberce, nábytek nebo menší dekorace a doplňky. Do vašeho domova vnese nádech z přírody a elegantní vzhled zemitých barev. Mezi přednosti sisalu patří životnost a odolnost tohoto materiálu, krásný vzhled a netoxické složení vhodné pro alergiky i astmatiky. Nezapomínejme také na snadnou udržbu a regulaci vlhkosti. To vše vám může přinést sisalové vlákno ve vašem domově.  

Tip: Zajímají vás další skvělé materiály pro interiérový design? Přečtěte si také naše články o využití denimu v domově nebo 7 tipů, jak využít ratan ve vašem interiéru.  

Registrujte se zdarma na našem serveru Westwing a získejte přístup k nekonečné inspiraci pomocí našich skvělých článků plných tipů a praktických rad. Využijte našich zvýhodněných nabídek a proměňte svůj domov v ještě krásnější.