Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
čištění podlah

Pokud nebydlíte ve vlastním, může být pro vás těžké cítit se v takovém bytě jako doma. Obzvlášť pokud máte bydlení zařízeno ve stylu, který není úplně dle vašich představ. A co si budeme povídat, to se občas v pronajatých bytech stává. Obzvlášť pokud se třeba majitel bytu vyžívá v zářivých barvách či divokých vzorech, které promítá na stěnách či kachličkách a není to zrovna váš šálek kávy. I přesto však lze vytvořit prostor, ve kterém se vám bude skvěle žít. Čtěte dále a proměnte své bydlení k obrazu svému.

Proč je vhodné zařídit byt pro nájemníka 

Dáme vám jednu hlavní radu. Nečekejte. Pořiďte si do bytu věci, které se vám líbí. A to hned teď. Už žádné výmluvy. Jde přece o vás a vaše pohodlí a je potřeba, abyste se doma cítili dobře a těšili se, až se z práce vrátíte zase domů do svého hnízdečka – to lze docílít i kombinací správných barev. Váš domov by měl být místem, kde se budete cítit šťastní a sami sebou. 

12 praktických tipů na uspořádání nájemního bytu

Nemusíte být profesionální designérka či architekt, abyste i ze skromného bytečku dokázali vykouzlit útulné a stylové bydlení. Máme pro vás pár jednoduchých a levných tipů a triků, které vám pomohou vyzdobit si domov, aniž byste museli dlouze vyjednávat s pronajímatelem: 

1. Stěny jsou základ

Základem čistého bytu jsou čisté zdi. Domluvte se s majitelem a vymalujte celý byt neutrálními barvami, mezi něž patří bílá, krémová, šedá atd. Pokud se do tohoto kroku pouštíte sami, nezapomeňte prvně na malé proškolení v oboru malíř pokojů. Vymalovat tak, aby výsledek stál opravdu za to není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. 

TIP! Jak vymalovat pokoj: 10 trendy inspirací roku 2021

2. Tapety pro oživení

Pokud se na stěnách nachází mnoho nerovností, můžete je překrýt tapetou. Dávejte však pozor na výběr materiálu a stylu lepení. Myslete na to, že byt budete muset dát zpět do původního stavu a jistě by se vám nechtělo pracně seškrabovat tapety. 

3. Vytvořte si soukromou galerii

Jak už jsme zmiňovali výše, nerovné stěny můžete kromě tapet, zakrýt i obrázky nebo fotografiemi. Je to originální a navíc si můžete neustále připomínat například krásné společné chvíle s rodinou. Ano, jakmile budete byt opouštět, budete muset všechny díry ve zdi zasádrovat, ale myslíme si, že to rozhodně za to stojí. 

TIP! Obrazy do obýváku: 7 moderních inspirací

4. Kvalitní osvětlení je nezbytnost

Máte doma jenom jedno, a to hlavní osvětlení na stropě? To rozhodně nestačí. Domácnost pak působí studeně a nezabydleně. Využijte stolní lampičky, zářivky a stojací lampy. Každý typ osvětlení slouží k jinému účelu, a proto je jich potřeba zakomponovat do domácnosti více.

TIP! Jak vybrat osvětlení do chodby či předsíně 

5. Koberec je stylový a praktický

Možná si myslíte opak, a to, že v koberci se drží prach a špatně se udržuje. Věřte ale, že se dají najít kousky, které vás zahřejí a nádherně zútulní místnost. A pokud chcete, aby koberec byl co nejméně náročný na údržbu, zvolte takový, který nemá příliš vysoký chlup. A jako bonus koberce pohlcují hluk, což ocení i vaši sousedé.  

TIP! Jak si vybrat koberec do obývacího pokoje?

6. Nešetřete na matraci

Říkáte si, že si do bytu, ve kterém neplánujete zůstat celý život, nebudete přece pořizovat drahou matraci a pak ji složitě stěhovat. Raději si tedy pořídíte levnější kousek a investovat do kvalitního spaní přece budete až v budoucnu ve ,,svém”. Vaše zda vám za toto rozhodnutí nepoděkují. Radíme nečekat a koupit kvalitní matraci hned. I za cenu toho, že ji jednou budete muset stěhovat.  

7. Dodejte bytu nádech zeleně.

Dodejte své domácnosti svěží nádech. Rostliny čistí vzduch a krásně ozdobí prostor. Pořiďte si jich hned několik. Ale nezapomínejte na to, že je potřeba o všechny rostlinky více či méně pečovat. 

TIP! Malá zahrádka na balkoně: co se dá všechno pěstovat

8. Závěsy dodají místnostem plusové body

Žaluzie jsou možná praktičtější, co se týče údržby, ale věřte, že styl dodají místnosti jedině závěsy. Navíc každý pokoj příjemně zútulní a zateplí. 

9. Vylepšete design kuchyně pomocí nalepovacích dlaždic

Nelíbí se vám styl kuchyně či koupelny, ale do větších úprav se v pronajatém bytě logicky nechcete pustit? Existují nalepovací dlaždice v různých barvách a vzorech, které jednoduše nalepíte a také je jednoduše v případě potřeby strhnete dolů. 

TIP! 12 nejlepších tipů: jaké obklady vybrat do koupelny (2021)

10. Nevrtejte, nalepujte

Víme, že nechcete nechat stěny prázdné, ale myslete na to, že všechny vyvrtané díry budete jednou muset zasádrovat. Aby jich bylo co nejméně, využijte nalepovací háčky. Samozřejmě je nemůžete použít všude, ale jistě své využití najdou. 

11. Designové polštáře pro oživení

I když se vám zdá, že místnost či celý byt působí fádně a málo barevně, nemusíte hned vyhazovat nábytek a nahrazovat jej designově zajímavějšími kousky. Stačí přidat polštáře se vzory a barvami dle vašeho stylu. Ty místnost krásně oživí. 

12. Využijte regály

Instalace polic do pronajatého bytu může být složitá, protože je nutné vrtat hluboké díry do zdi. Proč místo toho nevyužít kreativní úložné prostory, například regál, do kterého můžete umístit úložné krabice nebo je vyzdobit dekoracemi dle vašich představ. 

Nápady: Jak levně vybavit nájemní byt 

Ať už jste celoživotní nájemce, nebo jen potřebujete někde zakotvit na pár měsíců, je důležité zařídit si bydlení s láskou. Domov je místo, kde se shromažďují a vytvářejí vzpomínky, nepodceňujte tedy prostředí, ve kterém žijete. Naplňte svůj domov předměty, které pro vás mají důležitý význam a automaticky se z něj stane příjemné a útulné místo. Co třeba využít suvenýry z dovolené jako dekoraci? Máme pro vás pár tipů: 

 • Klobouk nemusí být ve skříni

Jedním ze zajímavých způsobů jak oživit předsíň nebo obývák jsou klobouky. Ano, myslíme ty kloubouky, které si například přivezete ze svých cest a následně je jednoduše pověsíte na stěnu. Ideální dekorace pro dobrodružné povahy. 

 • Knihy na výsluní

Knihy jsou samozřejmě prvotně určeny ke čtení, ale následně budou sloužit jako stylová dekorace. Na konferenční stolek můžete mimo tyto knihy umístit i upomínkové předměty z cest. 

 • Pořiďte si barový vozík

Na barový vozík umístěte sklenice a karafu na víno. Užitečné a stylové. Navíc na něj můžete umístit všechny lahve kvalitního vína, které dostanete darem. 

Shrnutí

Věříme, že už máte jasnější představu o tom, jak vybavit byt k pronájmu. Na závěr si shrneme tři pravidla a tipy, které byste určitě měli vzít v potaz a nezapomínat na ně. Některé již zaněli výše, ale myslíme si, že je užitečné si je zopakovat. 

 1. Investujte do důležitých věcí

  I když bydlíte v nájmu, nemusí to znamenat to, že je vhodné pořizovat vše levné a nepříliš kvalitní. Vyplatí se investovat do kvalitních matrací nebo do kvalitních tapet, které bude snadné odlepit, jakmile pronájem opustíte. 
 2. Pořizujte malé, ale stylové kousky

  Na trhu existuje mnoho regálů, které můžete různě poskládat či přesunout. Využijte je jako knihovnu, poličku či do nich umístěte boxy a využijte je jako úložný prostor. Při stěhování je snadno přemístíte do nového bytu. 
 3. Přizpůsobte velikost nábytku velikosti místností

  Toto pravidlo se týká jakéhokoliv typu bydlení. Vždy si dejte při výběru nábytku pozor na velikost jednotlivých kousků. Místnosti by měly zůstat vzdušné, a to se vám nepodaří, když půlku pokoje zabere objemná skříň. 
 4. Zapojte fantazii

  Výhodou dekorací, které si sami vyrobíte je hned několik. Jsou levné, jsou vyrobeny dle vašich představ a dodáte svému domovu nádech originality. Tak pusťte se do do výroby třeba stolních věnců. 

Chcete další tipy jak levně vybavit byt? Přečtěte si také další články na našem webu. 

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!