Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak se chovat na prvním rande

Chystáte se na první rande? Pokud už jste zažili nějaké rande v minulosti, jistě víte, že se nejedná o nejjednodušší disciplínu. Člověk se snaží vypadat dobře, ale zároveň přirozeně, chce působit vtipně, ale ne lacině, možná chcete projevit, že jste chytrý a sebevědomý, avšak ne vychloubačný a arogantní. No jednoduše první rande vyžaduje trochu toho balancování a slušného chování. Jak projevit svou povahu v přirozené kráse, co dělat a co nedělat na prvním rande a jak by mělo být dlouhé? To vše vám prozradíme v dnešním článku.

Co dělat na první rande?

Jakékoliv rande nás stojí trochu nervozity a mírného strachu, avšak to úplně první je snad nejhorší. Očekávání jsou vysoká, daná osoba se vám pravděpodobně hodně líbí a ještě o sobě vůbec nic nevíte. Čím začít, o čem mluvit, kam jít? Pojďme se podívat na první polovinu našich tipů pro úspěšné první rande, které si budete chtít zopakovat nejen vy, ale i váš protějšek.

 1. První dojem znamená polovinu úspěchu.

I psychologové vám potvrdí, že první dojem je velmi těžké zvrátit. Jakmile se jednou zapíšete do podvědomí druhé osoby v negativním slova smyslu, už se na vás bude skrz tento pocit dívat po celou dobu. Tento efekt lze přenastavit, ale vyžaduje to čas a šanci, kterou možná už nedostanete. Na druhou stranu to však funguje také. Přehnaně dobrý dojem zase zajistí, že vás druhá osoba bude ještě několik hodin, dní až týdnů vnímat trochu víc růžově. 

Udělat dobrý první dojem nemusí být nic zas tak těžkého. Držte se v přiměřených mezích a dbejte především na čisté a hezké oblečení, upravené vlasy, vousy a nehty. Také si nezapomeňte zkontrolovat zuby při odchodu na první rande zvlášť v případě, že jste zrovna po jídle. Po příchodu na schůzku se mile usmějte, podejte si ruce a dbejte na pravidla slušného chování. 

Tip: Pamatujte si, že o prvním dojmu rozhodují první vteřiny až minuty, stačí tedy první chvíli takzvaně nezvorat a máte napůl vyhráno.

 1. Udělejte z konverzace oboustrannou diskuzi.

Samozřejmě, že druhá osoba očekává, že se o vás něco dozví. Avšak není vhodné udělat z prvního rande přednášku o vaší osobnosti, úspěších a vlastnostech. Snažte se o nenucenou konverzaci. Čas od času se zeptejte na něco zajímavého vašeho partnera či partnerky a skutečně naslouchejte. 

Pro případy trapného ticha se hodí mít v záloze pár kvalitních témat, která prolomí ledy. Mezi vhodné volby patří konverzace o koníčcích, práci, knihách, filmech, vizí do budoucna nebo cestování.

 1. Vyberte vhodné prostředí, ale nebojte se jej změnit.

Plánování schůzky většinou bývá na mužské polovině páru, ale nejedná se o pravidlo. Pokud máte vhodný nápad, kam vyrazit, nebojte se jej navrhnout.

Může se také snadno stát, že si zarezervujete stůl v oblíbené restauraci, ale hluk okolí nebo jiné události vás budou rušit. Radši změňte plán a vyrazte například na procházku do okolí, než abyste celé rande protrpěli na nepříjemném místě. Trochu flexibility a kreativity ocení každý.

 1. Buďte pozitivní a nebojte se humoru.

Bez ohledu na to, jaký jste měli den, snažte se po celou dobu udržovat dobrou náladu. Občasný vtip nebo humorný příběh také jistě přinesou body navíc. A jako bonus zjistíte více o svém protějšku a poznáte, zda máte stejný smysl pro humor, což je pro budoucí vztah docela důležité.

 1. Prožívejte rande tady a teď.

Zapomeňte na telefon a sociální sítě, zapomeňte klidně i na čas. Věřte, že vám nic neunikne a jen málo co dokáže tolik odradit partnera či partnerku jako zírání do mobilu a podobně. Soustřeďte se pouze na daný okamžik, užívejte si společné konverzace, poznávejte druhou osobu a nezapomeňte ani romantiku – občasné doteky nebo hluboké pohledy jsou vítány.

Co rozhodně nedělat na prvním rande?

Nyní již víte, jaké chování je žádoucí na prvním rande. Ale najdeme i mnoho opačných situací, kterým se rozhodně snažte vyhnout. Co tedy na prvním rande raději vůbec nedělat?

 1. Dbejte na pohodlné oblečení.

Chápeme, že se chcete cítit sebevědomě a obléknout si to nejlepší oblečení. Avšak i přesto doporučujeme se vyhnout kouskům z vašeho šatníku, ve kterých se necítíte dobře. Uplé kalhoty, kousavý svetr a vysoké podpatky, ve kterých vydržíte maximálně dvě hodiny, vám dokážou celé rande pěkně zkazit, věřte nám.

 1. Nepijte příliš.

Vyrazili jste s parnerkou nebo partnerem do místního baru na skleničku? Na tom není špatného, ale hlídejte si svou hladinku. Jedna dvě skleničky vína nebo tři piva rozhodně stačí a víc alkoholu by mohlo způsobit nemilé situace. Určitě nechcete první rande zkazit svou opilostí, nevolností nebo uvolněním hranic. 

 1. Nenechte zaplatit partnerku celou útratu.

Od muže se očekává, že zaplatí útratu za večeři, pití nebo třeba lístky do kina. Jedná se o projev gentlemana a ženy obvykle velmi potěší, když dáte jasně, ale elegantně najevo, že si s účtem nemají dělat starosti. Kompromisem se také může stát rozdělení účtu na polovinu. Na druhém, třetím či čtvrtém rande už může nabídnout platbu i partnerka, pokud chce. 

 1. Omezte negativní myšlenky, pomluvy a sprostá slova.

Někteří lidé mají tendenci vypadat “v pohodě” díky silným slovům a negaci. Takový přístup se však hodí spíše mezi partu kamarádů než na první rande. Drsné a zlé řeči tedy dejte stranou a projevujte se tak, jak se chováte přirozeně. Ani pomlouvání nejrůznějších osob nebo společných známých nepatří mezi šťastné volby.

 1. Netlačte na pilu.

Proběhlo rande podle vašich představ? Gratulujeme. Nyní je na čase zjistit, zda s vámi stejný názor sdílí i druhá strana. 

Jemná otázka, zda si schůzku někdy zopakujete, nemusí být na škodu. Avšak nevytvářejte přílišný tlak na druhou osobu horlivými telefonáty, sjížděním Instagramu od rána do večera a podobně.

Jak zakončit první rande (rozloučení) 

Nejen začátek, ale také konec prvního rande hraje důležitou roli v celkovém dojmu ze schůzky. Co dělat po tom, co partnerku partner doprovodí domů nebo k autu? Mezi vhodná rozloučení patří optání se na druhou schůzku, vyzdvihnutí tématu, které jste na rande probírali a přátelské objetí. Pokud šlo rande obzvláště dobře, může proběhnout také romantický polibek.

Jak dlouho má trvat první rande?

Striktně daná délka prvního rande samozřejmě neexistuje. Většinou však platí, že méně je více. Není nutné hned s druhou polovičkou trávit celý den. Stačí příjemné odpoledne nebo večer, ať už se jedná o výlet do přírody, návštěvu kina nebo romantickou večeři a procházku. Řádově se tedy první schůzka vejde do cca 3 až 5 hodin.

Dárek na první rande

Největší radost svému protějšku uděláte, když se mu budete plně věnovat a naslouchat. Dále lze také donést na první rande malou drobnost jako dárek. Nemusí se opravdu jednat o žádný velký dar, jelikož by to mohlo působit tak, že si chcete druhou stranu “koupit”. Navíc ještě pravděpodobně neznáte vkus dané osoby a není tedy jisté, že se trefíte do černého. Na druhou stranu jemná kytice nebo holá růže, kvalitní čokoláda, pralinky nebo malý talisman může skutečně potěšit.

Shrnutí: Jak poznat úspěšné rande

Kdy se jednalo o úspěšné rande a kdy o propadák? Nejlépe vám napoví vaše intuice a pocit ze schůzky. Bavili jste se dobře a strávili jste spolu příjemný čas? Pak máte pravděpodobně na kontě jedno úspěšné první rande, gratulujeme. Napovědět vám také mohou následující tipy. O úspěchu mluvíme, když:

 • druhá strana souhlasila s další schůzkou.
 • partner či partnerka projevovali zájem, doptávali se na další otázky k tématu a podobně.
 • neverbální komunikace obsahovala úsměvy, dlouhé pohledy a sympatické vyjadřování.

Zajímá vás další téma z oblasti společenského dění? Pak se zaregistrujte na našem serveru Westwing, aby vám neunikl žádný z nových článků.