Zbytky látek

Patchwork je technika sešívání odpadních kusů textilní látky. Název má svůj původ ve dvou anglických slovech „patch” – „záplata” a „práce” – „vyrobeno ze záplat”. První patchworky vznikly z nouze a bídy, ale pak začali umělci tvořit ze záplat kouzelné vzory. Dnes je to již samostatná oblast umění a patchworky se mnohdy staly inspirací pro interiérový design.

Tapetové koláže

Spojovat lze nejen zbytky textilních látek, ale také odkrojky tapet. Efekt je spektakulární, protože dokáže pokrýt velké povrchy. Nápad vznikl v showroomech wall deco. Na stěnách byly exponovány nejnovější kolekce. Papírový patchwork přitahuje pozornost a zcela mění tón interiéru, takže nápad se téměř okamžitě začal aplikovat i v soukromých bytech.

Zbytky látek
Obrázek: Graham Atkins-Hughes/GAP Interiors/East News

Nesedící set

Spojování rozdílných stylů se k nám dostalo díky shabby chic a módě na Provence. Rezignujeme z ucelených kompletů a místo nich preferujeme stylový mix. Ke stolu postavíme židle v několika stylech, na pohovku hodíme různé dekorační polštáře, na jídelní stůl servírujeme v talířích z několika jídelních souprav. Stylový mix se stal módní záležitostí do té míry, že v obchodech lze již koupit jídelní soupravy ve stylovém mixu. Stejně jako ty dekorativní úchyty u zásuvek.

Zbytky látek
Obrázek: Graham Atkins-Hughes/GAP Interiors/East News.

Nečekaná změna

Obyčejný patchwork je skládankou jednoduchých geometrických tvarů – čtverců, trojúhelníků, obdélníků. Je zhotovený z textilních látek s podobným vzorem a v podobném barevném odstínu. Kompozice přestává být běžnou, pokud začne plnit neočekávanou funkci. Z plédu je rázem povlak na puf a z pufu se stane odkládací stolek. A byt se hned promění v útulný interiér.

Zbytky látek
Obrázek: Olaf Szczepaniak/Jahreszeiten Verlag Syndication/East News

Příjemně a měkce

Přehozy a plédy z patchworků se staly velmi rychle ozdobnými kelimovými koberečky a nyní dostaly ještě jednu praktickou funkci. Natažené na pevném rámu nebo prkně se staly měkoučkým čelem u postele. Snadno si k nim také ušijete přehoz nebo ložní povlečení v kompletu.

Zbytky látek
Obrázek: Stefan Thurmann/Picture Press/East News

Univerzální mix

Karovaný nebo proužkovaný sedák a opěrák s květinovým vzorem. Tento stylový mix nám dává nepřeberný počet možností – čalouněné křeslo se uplatní v různých interiérech, lze jej zhotovit v mnoha barevných variacích. Jsou stylové a moderní. Taková je neskutečná moc patchworků.

Zbytky látek
Obrázek: Sabrina Rothe/Picture Press/East News

Stylový a úsporný

Patchwork pokračuje v tradici úspor v duchu současného stylového trendu. To, co kdysi bylo považováno za šetrnost, lze dnes klidně nazvat recyklací. Závěsný lustr z blešího trhu dostane stínítka ušité z látkových odstřižků. Každý jiný nebo do páru.

Zbytky látek
Obrázek: Bernd Opitz /Picture Press/East News

Text: Marta Suchodolska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline