Osvětlení

Osvětlení

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Osvětlení Rádce Westwing

Světlo a osvětlení je pro nás velmi důležité a také v našem zařízení hraje osvětlení jednu z hlavních rolí. Světlo má totiž určující vliv na atmosféru, ale také na náš dobrý pocit. Romantická večeře při svíčkách potřebuje většinou pouze světlo svíček, ale tlumené světlo v pozadí může ovládnout idylickou atmosféru prostoru. V kuchyni oproti tomu je zapotřebí velmi světlé světlo, aby byla pracovní plocha velmi dobře vidět. V obývacím pokoji může být trochu decentněji a domáčtěji pro příjemné filmové večery. Osvětlení udává tón!

Při plánování prostoru nebo celého bytu by nemělo být osvětlení bráno ze zřetele nebo zanedbáno. My u Westwing víme, že lampy a světla jsou velmi důležitá, aby prostor mohl uplatnit své plné působení. Proto vám chceme ukázat, jak a s kterým osvětlením můžete vytvořit ideální atmosféru. Je jedno, jestli v kuchyni, obývacím pokoji, koupelně nebo ložnici: se správnými tipy a triky dostanete nejlepší světelné výsledky pro každý prostor! Nechte se inspirovat nápady našich expertů!

Objevte pěkné produkty a zažijte s nádherným osvětlením pěkný pocit z prostoru!

Ideální osvětlení

Osvětlení doma je stejně jako osvětlení na pracovních místech důležité nejen pro atmosféru prostoru: Osvětlení je důležité, abychom – také při šeru nebo za tmy – mohli doma žít a pracovat. Abyste správně osvítili vaše bytové prostory, je třeba respektovat tři různé světelné zdroje: podsvícení, pracovní osvětlení a zdůraznění světla místním osvětlením.

Pokud váš koncept osvětlení postavíte na těchto třech pilířích, zvládnete perfektní kombinaci světla pro každou příležitost a jakoukoliv denní dobu. Tuto ideální kombinaci vytvoříte promísením osvětlení bohatého na kontrasty a chudého na kontrasty: nepřímé světlo je velmi chudé na kontrasty – zde se uvolní oči a vydává velmi příjemné světlo. Nicméně toto světlo může také unavit, což je důvod pro jakoukoliv práci vybírat kontrastní světlo.

Pro všeobecné podsvícení se nejlépe hodí stropní lampa, stojanové svítidlo, stropní svítidlo nebo reflektor. Tato světla připevněná na strop svítí do celého prostoru. V ideálním případě by mělo být toto podsvícení vybaveno stmívací funkcí, aby mohla být regulována světlost osvětlení. Právě nepřímé osvětlení je považováno za perfektní podsvícení.

Pro práci na psacím stole, home-office nebo jiné pracovní plochy potřebujeme světlo bohaté na kontrast, abychom se mohli lépe soustředit na práci: Je jedno, jestli se jedná o každoroční daňové prohlášení, krájení zeleniny nebo čtení – tohoto efektu můžeme docílit reflektorem nebo stojacími lampami.

Zvlášť s akcentovaným osvětlením se v prostoru vytvoří spousta pohodlí a tepla. Takové bodové osvětlení může například hezky dodat atmosféru a efekt například jednotlivým doplňkům, dekorativním prvkům nebo kusům nábytku. Obzvláště ve studených a tmavých měsících posilují takovéto malé zdroje světla náladu a faktor pohodlí. Dávejte pozor na to, aby detaily jako doplňky a dekorativní výrobky nebyly osvětlovány příliš silně a jasně, protože jinak se budou ostatní prvky v pozadí neúmyslně pohybovat. Se hrou světla a stínu se dají vytvořit zvýrazňujícím osvětlením různé světelné intenzity a tak se dá vybudovat určité napětí v prostoru.

Lampy a světla

Existují různé druhy světel, která jsou v našem bytě odpovědna za perfektní a koordinované osvětlení. Jednotlivé lampy a světla nyní představíme podrobněji.

  • Reflektory – stojací lampy: u reflektorů vycházející světlo míří oproti stropu – tím vzniká velmi příjemné světlo a obzvláště u světlých stěn se mohou rozvíjet kouzelné efekty.
  • Nástěnná světla: nástěnné lampy házejí své světlo většinou nahoru a podél stěn, takže vzniká velmi hladké a příjemné světlo – nástěnná světla jsou vhodná nejlépe jako podsvícení prostoru. Nástěnná světla mají navíc tu rozhodující přednost, že nikdy nestojí v cestě a navíc fungují jako nástěnná dekorace.
  • Stropní světla: stropní světla jsou centrálním bodem na jakémkoliv stropě a jsou zárukou pro jasné a dobré podsvícení v každém prostoru.
  • Závěsná světla: závěsná světla by měla být vždy v kombinaci s jiným osvětlením, protože sice vytváří rovnoměrné světlo, ale tím, že světlo vyzařuje kónicky dolů, vzniká stín. Závěsná světla se obzvlášť dobře hodí nad jídelní stůl. Právě nad jídelním stolem jsou kuchyňské lampy jako závěsné lampy obzvláště vhodné.
  • Stolní lampičky: stolní lampičky a lampičky na noční stolek jsou tak trochu doplňky mezi lampami a světly – na jedné straně fungují jako osvětlení, ale na druhé straně jsou svou velikostí a s tím spojenými možnostmi umístění na odkládacím stolku, konferenčním stolku, komodě nebo regálu pěkným dekorativním prvkem.
  • Stojací světla: stojací světla hrají hlavní roli v osvětlení věcí – poskytují příjemné a komfortní osvětlení a jsou považovány za designové vyjádření každého bytového prostoru!

Venkovní osvětlení

Nejen v našich obytných prostorech je důležité dostatečné a působivé osvětlení, ale také ve vnější oblasti jako je zahrada, na terase nebo u vstupu do domu. Na zahradě a na balkoně slouží venkovní osvětlení spíše k tomu, aby se venkovní oblast cíleně a nádherně uvedla na scéně, protože osvícená zahrada vypadá za šera nebo v úplné tmě velkolepě.

A přece toto osvětlení neslouží pouze k vytvoření příslušného vzhledu, ale také k bezpečnosti, případné lupiče odradí osvětlená zahrada. Osvětlení hran cesty – ať už v zahradě nebo na cestě do domu – vypadá nejen stylově, ale také chrání před nechtěnými nehodami!

Osvětlovací prostředky

Existují různé osvětlovací prostředky, které do našich lamp a světel můžeme našroubovat, aby světla svítila: po dlouhá léta byla žárovka skutečně nejčastějším osvětlovacím prostředkem – a to kvůli jejímu žlutému teplému světlu! Bohužel ale žárovky spotřebovávají tolik energie, že se z trhu pomalu ztrácejí. Bílým a jasným světlem se halogenové žárovky ideálně hodí pro osvětlení pracovního místa nebo také do kuchyně, protože barvy nejsou narušovány jasným světlem. Díky jejich velikosti se hodí halogenové žárovky obzvláště pro zářiče nebo reflektory.

Žárovky, které šetří energii, jsou jako osvětlovací prostředky také velmi rozšířené, protože spotřebovávají méně energie a mají dlouhou životnost. Bohužel potřebují spořivé žárovky delší dobu, než mohou naplno zazářit a často nejsou stmívací. Vedle všech těchto osvětlovacích prostředků jsou tu LED světla! LED žárovky přesvědčí svou dlouhou životností, energetickou efektivností a tím, že téměř nevytvářejí teplo. LED žárovky ale bohužel neodvádějí žádné teplé světlo a také cenově leží tyto osvětlovací prostředky trochu vysoko.

Okenní dekorace

V případě okenních dekorací dbejte na to, aby doplňků nebylo příliš mnoho a aby nebyly na textilních prvcích jako jsou například závěsy, záclony nebo rolla, aby nedošlo k tomu, že se zamezí příchodu přirozeného světla zvenku. Příliš bohatá okenní dekorace polyká velmi mnoho denního světla a denní světlo je pro lidské zdraví enormně důležité.