Nákupní šílenství jménem Černý pátek

Určitě už jste někdy zaslechli pojem Black Friday. O co se jedná? Jako Černý pátek se označuje den, který následuje po americkém Dni díkůvzdání a tradičně zahajuje vánoční nákupní sezónu. Lidé v USA a Kanadě se po tomto svátku naladí do nákupní nálady a odstartují pravou předvánoční horečku. Obchodníci jejich nedočkavost podporují velkými slevami, a tak se z nakupování po Dni díkůvzdání stal v Severní Americe oblíbený zvyk. Tento den však už dávno není výsadou jen výsadou USA a stále častěji se s ním setkáte i jinde ve světě.

černý-pátek-článek

Kde se vzal Černý pátek

Ptáte se, proč právě Černý pátek? Existují hned dvě teorie, jak název vznikl. První sahá do šedesátých let minulého století. Tehdy kvůli nákupní horečce vznikl ve Philadelphii velký dopravní kolaps a lidé trávili v kolonách, které jsou pro tento den dodnes typické, dlouhé hodiny. Druhá má své kořeny v účetnictví, kde se dříve zachycovaly finanční výsledky do knih pomocí černého (kladná čísla) a červeného (záporná čísla) inkoustu. Právě Černý pátek je obdobím, kdy si obchodníci začínají připisovat zisky a účetní knihy překypují černou barvou.

Davové šílenství a obrovské slevy

Black Friday je ve své tradiční, severoamerické podobě spojen s dlouhým čekáním i urputnými tlačenicemi. Zákazníci jsou ochotni stát hodiny v dlouhých frontách a v okamžik otevření vzít obchod útokem, výjimkou nejsou ani bitky o omezený počet zlevněného zboží. V USA obchody otevírají velmi brzy, v rámci konkurenčního boje zahajují výprodeje i ve čtyři hodiny ráno. Jde o tak velkou událost, že některé vlády udělují státním zaměstnancům den volna.

Černý pátek se postupem času rozšířil i do ostatních koutů světa. Jeho obliba stoupá i mezi českými prodejci a v posledních letech je lákání na časově omezené akce intenzivně vidět i u nás. V České republice je však tento den výsadou spíše internetových obchodů, které stejně jako jejich kamenní konkurenti mohou svým zákazníkům nabídnout širokou paletu slev a výhod.

Černý pátek na Westwing

U příležitosti neoficiálního svátku nakupování jsme si pro vás připravili příjemné překvapení. Také na www.westwing.cz se můžete těšit na zvýhodněné ceny. V akční nabídce se objeví produkty se slevou až 70 %.

Nezapomeňte, startujeme už 25. listopadu!

Foto&Video: Westwing Home&Living

Martina Lecianová

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline