Scandi podle Marion

1Marion

Bytem Marion se line vůně domácího cukroví. Velkým oknem proniká do obývacího pokoje odpolední slunce. Marion Hellwegová je milovnicí severského stylu bytových interiérů a vyzná se v tom oboru jako málokdo. Již několik let vede kurzy interiérového aranžování. Je stylistkou s backgroundem scénografky. Jejími oblíbenými vzory jsou Kelly Hoppen a Terence Conran, kteří jsou skutečnými mistry v oboru interiérového designu. Skromná, půvabná ale přirozená – sama má mnoho vlastností, které byly vždy spojovány se severskými bytovými interiéry. Spolu s manželem Thomym a jejich čtyřletou dcerkou Florentinou zbožňují svůj byt.

2

Marion Hellwegová se narodila v německém Mnichově. Vyrůstala poblíž ředitelství Celní správy, jehož budovu s charakteristickou kopulí vždy jako dítě obdivovala. „Potkalo mě nesmírné štěstí, že tuto budovu mohu denně vidět z vlastního balkonu” říká Marion, která bydlí v historickém kamenném činžovním domě. Dům byl postaven v roce 1910 a byl určen k nájemnímu bydlení pro vysoké úředníky. O sto let později se do jednoho z bytu v tomto domě nastěhovala Marion. Po vystudování se zabývala restaurováním starožitností, pak pracovala jako scénografka ve filmových ateliérech a poté začala studovat žurnalistiku. Definitivně změnila své životní priority před čtyřmi léty, po narození dcery Florentiny. Marion opustila místo šéfredaktorky magazínu “SweetLiving,”, který se zabývá skandinávskými interiéry. Pracuje doma. Je stylistkou a píše knihy, novinové články a stará se o domácnost (minimálně dvakrát týdně peče buchty). Domácí povinnosti dokáže velmi dobře skloubit s výdělečnou prací.

Obývací pokoj je kvintesencí skandinávského stylu. Stylově jednoduchá rohová sedačka podél dvou zdí s šedou výmalbou a na podlaze popelavá předložka ze zvířecí kůže. Styl místnosti navozuje relaxační atmosféru.

3Marion

Popelavý odstín dobře ladí s černou barvou. Proto je v interiéru vždy na pozadí tohoto odstínu pamatováno na detaily v bílém nebo černém provedení.

4Marion

V bytě stylistky tvoří interiérové časopisy základní četbu. Je třeba neustále sledovat světové trendy. (Krásnou šedou kůži lze obdivovat přes skleněnou odkládací plochu stolku).

5Marion

Proutí jako každý přírodní materiál anebo živé rostliny, mají své nezanedbatelné místo ve skandinávském bytovém interiéru.

6Marion

Starou selskou malovanou truhlici zdědila Marion po svém strýci Augustu Buttlerovi, který byl známým mnichovským sochařem a malířem. Na bohatou výzdobu truhlice navazuje barevně a formálně obsah odkládací plochy s pyramidou krabiček a košíčkem na šicí potřeby. Kytary na zdi naznačují, že majitelka bytu miluje hudbu. V této části obývacího pokoje najdeme ještě grafiku pojmenovanou “Jsi neskutečná”, který Marion zdědila po známých mnichovských malířích a má k němu velmi silný sentimentální vztah v souladu s rčením, které říká, že ve skandinávském stylu mají vždy velmi důležité místo zejména takové památky, které se pojí se vzpomínkami na předky nebo rodinu.

Letitá truhlice se dochovala ve velmi dobrém stavu a doposud uchvátí zrak návštěvníka bohatým vzorem a barevnosti, které prozrazuji vytříbený vkus a kumšt lidových umělců.

7Marion

Dva úzké regály vysoké až ke stropu jsou plné CD a DVD. „Hudba je v mém životě nesmírně důležitá“ – říká Marion. Oblíbené skupiny? Die Ärzte, kanadská punková formace Propagandhi, Metallica a Motörhead. „Když Lemmy zavítá do Mnichova, běžím okamžitě koupit vstupenku na koncert“ – tvrdí Marion. Své místo má v obývacím pokoji i kocour Resi: patří mu vysoký březový kmen omotaný konopným provazem. Je to exkluzivní škrábadlo jako stvořené do obývacího pokoje.

8Marion

Gramofon s tubou patří do světa, který už nenávratně zmizel. Zůstala jen nostalgická vzpomínka. Sbírka předmětů „s duší“ svědčí o oduševnělém majiteli…

9Marion

Kuchyň Marion. Co zde chybí? Květiny, pruhy, proužky, ptáčci, tečky… Živé květiny a kytice ze sušených květin, retro radiopřijímač, starožitné mlýnky na kávu a lovecké trofeje… V takovém prostoru se vždycky najde místo pro zajímavý předmět, který si majitel přiveze z cest…  „Lampy jsem přivezla z Nizozemska. Dřevěnou kachnu, která stojí na parapetní desce, jsem koupila v Paříži“ – vysvětluje Marion. Vášeň majitelky pro sběratelství se projevila právě v Paříži, kde bydlela rodina Tommyho. Právě proto Marion jezdí minimálně jednou ročně do francouzské metropole.

10Marion

Hřejivý pocit, který vyzařuje ze dřeva, se mísí s bílou a černou barvou. Pohodlné lavice u stolu si majitelé bytu vyrobili svépomocí a očalounili je černo-bíle proužkovanou potahovou látkou.

Odstín výmalby stěn je nejnovější objev Marion. Nechala se inspirovat francouzským magazínem o interiérech, ze kterého si vytrhla stránku a okamžitě běžela do obchodu s barvami. Namíchali ji tam naprosto stejný odstín a Marion tvrdí, že je to ideální interiérová barva. Je moderní a zároveň útulná.

11.2.b

Marion vlastní impozantní sbírku barevného a bílého skla. Většinu předmětů tvoří užitkové nádoby, které nyní plní dekorační funkci. Vše díky talentu stylistky.

11Marion

Staré kafemlýnky stojí pěkně v řadě a zdobí vnitřní parapetní desku. Skandinávský styl vychází ze všeho co je domácí. Podle mínění Skandinávců je domov středem života rodiny, proto musí být zařízení domu v rodinném stylu… Zde společně bydlíme, stolujeme, bavíme se, pracujeme a posloucháme hudbu…

12Marion

Ložnice majitelů doslovně odráží způsob skandinávského myšlení a stylu. Je velice subtilním a přirozeným interiérem. Bílá, světle odstíny béžové, špetka modré, přirozené osvětlení a klid. Podle seveřanů musí bytový interiér ladit s osobností těch, kteří v něm žijí. Upřednostňuji se materiály jako přírodní dřevo, len, kožešiny… Bílé houpací křeslo pamatuje dávné doby, kdy byl ještě otec Marion mladíkem. Od té doby bylo houpací křeslo již několikrát přetřené na jiný odstín.

13Marion

Dřevěný houpací kůň je dárkem od společného přítele Marion a Thommyho, který jim ho věnoval u příležitosti narození dcerky Florentiny.

14Marion

Zde vidíme výrazně ženské a velmi osobní dekorační prvky – staré zvířecí figurky. Všechny tyto krásné předměty jsou památky z dětství. Přinášejí a evokují vzpomínky, a díky tomu je obytný prostor mnohem více osobitý.

Naproti posteli je minigalerie. Tvoří ji obrazy a předměty, které chtějí mít majitelé v soukromém sektoru svého obydlí. Interiér dotváří světle modrá výmalba stěn.

15Marion

Na konzolovém stolku v předsíni stojí retro konve na mléko, které si Marion přetřela světle zelenou barvou. Občas je používá jako netradiční vázy.

Dětský pokoj pro Florentinu je příkladem veselého interiéru, jenž je plný polštářů s dětskými motivy, pruhovaných běhounů, patchworkových dek a přehozů na postel… Mix povrchových struktur, vzorů, barev a odstínů… Pokud kupujete novou vázu, musíte zároveň vyhodit tu starou – toto pravidlo vždy uplatňoval Marionin projektant Terence Conran. Pro Marion to ovšem bylo vždy jedno z nejsložitějších rozhodnutí. „Jsem v podstatě konzumní závislačka“  – směje se Marion a dodává, že by si nejraději ponechala všechny věci, které už doma má. „Ovšem když přijde na to, dokážu se zmobilizovat a správně se rozhodnout.“

 

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline