Na návštěvě u Esther

Byt španělské architektky

Ensache je naší chloubou. V určitých životních obdobích si každý přeje alespoň chvíli bydlet v této nevšední čtvrti plné bytů s vysokými stropy, mozaikovými podlahami a vitrážemi.

Architektka Esther Flaviová z firmy F2M Arquitectura, která se může pochlubit prestižní cenou FAD, nás zve k sobě do bytu. Viděla jsem jej už dříve na fotografiích, ale jakmile jsem vešla dovnitř, úžasem jsem zcela ztratila řeč. Vitráž s modernisticky ztvárněnými rostlinnými motivy vám vyrazí dech. Její konstrukce doplňuje nádherný balkón, jenž dokresluje specifičnost Barcelony.

1

Do tohoto překrásného proskleného prostoru se vchází přímo z jídelny. „Je to jako kdybych měla ještě malý domek navíc,” říká Esther. Dům pochází již z roku 1904 a při jeho renovaci Esther záleželo především na podlaze, která je šperkem z dílny středomořských řemeslníků. Esther dodává: „Mozaika Nolla byla pojmenována po Miguelu Nollovi, který v polovině 19. století ve městě Reus založil továrnu na výrobu podlahových kachliček – ty měly tvar čtverce, šestiúhelníku či osmiúhelníku, což dovolovalo vytvářet originální, živé vzory. Pro docílení většího kontrastu jsme vše ostatní namalovali na bílo. Krom toho jsme obnovili strop s bohatou štukaturou.” Co dodat – snad jen, že s takovou podlahou nepotřebujete koberec!

3

Obývací pokoj a jídelna tvoří jeden velký prostor. Mozaika Nolla posetá po celé podlaze je v ideální harmonii s bílými stěnami a stropem, díky čemuž celá místnost působí nesmírně útulně a vizuálně uklidňuje. Na tomto jemném pozadí se krásně vyjímá designérský nábytek, lampy a jiné dekorace – ty jsou v neutrálních odstínech hnědé.

7

Bydlení má za sebou generální opravu – stropy i podlaha byly zrestaurovány tak, aby přitahovaly pohledy. „Jistě jste si všimli, že vše je zde bílé či béžové. Záměrně jsem zvolila neutrální barvy, aby na sebe nestrhávaly pozornost ze stropů, podlahy a vitráže,” vysvětluje Esther.

4

Ani výběr nábytku není prvoplánový. Půvab starších kousků nejlépe vynikne, když je smícháte s novými. Proto jsou nábytek, lampy i jiné doplňky velmi specifické. Barceloňané jsou rozenými milovníky designu a na jejich bydlení je to znát.

5

Vcházíme do božské kuchyně, v níž Esther vytvořila praktické zákoutí s jídelním stolem a židlemi. „V kuchyni při jídle společně trávíme většinu času. Rádi se zde setkáváme. Obývací pokoj k tomuto účelu v podstatě vůbec nevyužíváme,“ prozrazuje Esther. Dále se přibližuji ke kuchyňské desce – naproti mně visí podsvícený panel z metakrylátu s vinylovými vzory. „A kde máš digestoř?“ ptám se. Esther ukazuje na strop, kde se nad našimi hlavami nachází zabudovaný odsavač. „Čistě, prakticky a bez zbytečného zabírání místa.“

6

Bílá je vlajkovou lodí tohoto bytu. Bílá je kuchyň, bílé jsou stěny, bílý je nábytek. To vše má jeden cíl – hrát druhé housle již zmiňované podlahové mozaice, díky níž na nás dýchá Barcelona každým coulem.

8

Dětský pokoj je vybaven prakticky a funkčně ve stejně neutrálních barvách jako i ostatní části bytu. O naši pozornost se také zde uchází podlaha, strop a balkón. „Záleží nám na tom, aby všechny dekorace v bytě přispívaly našemu pohodlí. Nejdůležitější je pro nás pocit komfortu, a proto jsou všechny doplňky zároveň velmi užitečné.“

9

Ložnice navazuje na obývací pokoj. Všimněte si jednoduchých, pečlivě zvolených dekorací na pozadí podsvíceného nástěnného panelu, který je zároveň záhlavím postele. Z jedné strany ložnice Esther udělala pracovní koutek se stolem opřeným o stěnu.

10

Naše prohlídka končí tam, kde začala – v pohádkovém proskleném koutku. Když si sednu do křesla, cítím se jako v malém venkovském domku obklopeném barevnou zahradou, ač v tomto případě  skleněnou. Objev tohoto pokladu modernismu na mě udělal takový dojem, že jsem se s vámi o něj musela podělit. Je totiž skvělým příkladem toho, jak lze historii bytu propojit se životy současných obyvatel, a důkazem toho, jak vzrušující může být objevování města, jakým je Barcelona.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline