Na návštěvě u Alexandry

Bydlení ředitelky stylu brazilského Westwing

Halenka ve stylu boho v elegantní černo-bílé kombinaci a obyčejné rifle? Moderní křeslo a ručně tkaný koberec? Pro vše platí, že čím méně značek, tím lépe. V módě, umění i aranžmá interiéru se Alexandra Toblerová, ředitelka stylu brazilského Westwing, řídí jednoduchým pravidlem: jenom to, s čím se dobře cítíš, bude vypadat dobře a autenticky.

1-Photo_Credits___Paula_Branda_o__3_

Neukojitelná chuť inovovat

Budujeme svou kariéru, anebo to kariéra buduje nás? Práce se časem stala Alexandřiným koníčkem, ale o tom, co chce v životě dělat, měla jasno poměrně záhy. „Kdy jsem se rozhodla, že budu studovat architekturu? Už v patnácti!“ A opravdu – vystudovala umělecký průmysl v Brazílii a interiérové návrhářství v Miláně.

Po návratu do Brazílie se dostala na stáž v Gradiente, kde strávila dva roky, načež začala pracovat v interdisciplinárním studiu Indio da Costa’s, kde mohla naplno využít své široké spektrum schopností. „Podílela jsem se na mnoha různých projektech – od kliky, přes domácí potřeby, až po vany a nábytek,“ vzpomíná.

„Vždy jsem tíhla spíše k uměleckému průmyslu, protože mě fascinuje produkce ve velkém. Samo pomyšlení, že tentýž výrobek se objeví ve 300 000 různých domech, na mě dělá obrovský dojem.“

Po čase začala hluboce přemítat nad úlohou projektanta a vlastního výrobku, což vyústilo v to, že se zapsala na další studia, tentokrát z vizuální komunikace na Uměleckém institutu v Bostonu. Tam ze světa tří rozměrů přesedlala na dvojrozměrný, což jí umožnilo dále se rozvíjet.

Po celou tu dobu se Alexandra, ač v menší míře, věnovala navrhování výrobků. Stvořila také vlastní značku oblečení, která ročně produkuje dvě kolekce. Rok 2008 pro ni však kromě pracovních úspěchů přinesl také zásadní změnu v osobním životě – narodila se jí totiž dcera Sofie.

5-Photo_Credits___Paula_Branda_o__25_

Když už měla dcera několik měsíců, znovu se projevila Alexandřina láska k architektuře a interiérovému návrhářství, a jako čerstvá matka začala pracovat pro Esther Giobbi. Konečně se jí tak dostalo možnosti spojit své schopnosti se znalostmi z vývoje produktů. V této bouřlivé době přišla na svět ještě druhá dcera, Julie. A zanedlouho také nové výzvy – práce pro Westwing a hledání nového domu.

8-Photo_Credits___Paula_Branda_o_Living_room
2--Photo_Credits___Paula_Branda_o__15_

Některé z klasických, barevných svícnů Alexandra zdědila, jiné objevila. „Každý předmět vypráví něco o mě i něco o sobě. V mém domě se nacházejí proto, že hrály nějakou roli v různých momentech mého života. Přitom jsou však zcela autonomní. Pokud kupuji něco nového, pak to dělám proto, že to ve mně probouzí emoce či mě nějakým způsobem doplňuje. Rozhodně jsem však neskončila – už jen z ohledu na mou zálibu v projektování, díky níž si mohu být jista, že se nějaké ty fascinující nápady budou objevovat stále.“

12-Photo_Credits___Paula_Branda_o__18_

Dům plný emocí

„Když jsem se začínala porozhlížet po novém bydlení, neměla jsem žádný konkrétní cíl. Hledala jsem na různých místech – v zapadlých slepých uličkách i v penthousech, až jsem nakonec narazila na tento dům a vše začalo dávat smysl.“

Naplánovala renovaci krok za krokem tak, aby každý detail odpovídal potřebám rodiny. Krátce před velkým stěhováním se k nim přidala ještě Stella – třetí dcera Alexandry. Dnes má tedy Alexandra doma tři spokojené sestry ve věku sedm, šest a čtyři roky.

3-Photo_Credits___Paula_Branda_o__20_
4ab-Photo_Credits___Paula_Branda_o__21_
6ab-Children_Picture___Evelyn_Mu_ller___Casa_Claudia_Magazine__May_2015

Jenom pro holky

Prostor o 240 m² nám dovolil dopřát dcerkám vlastní obývací pokoj. Společně s kuchyní je vidět už ode dveří. „Musím je mít stále na očích a moct si s nimi hrát,“ směje se hrdá máma. Podél stěny se táhne pětimetrová skříň, která snadno pojme všechen nepořádek. Velká pohovka je pak dokonalým společníkem pro filmové večery s popcornem. Zbytek prostor je zcela otevřený tak, aby zde děti mohly pobíhat a hrát si.

„Chtěla jsem jim nechat co nejvíc volného místa, aby zde cítily absolutní volnost a bylo jim zde dobře.“

V holčičím pokoji zábava nikdy nekončí. Jeho výzdoba je veselá, praktická i důvtipná. Odráží se v něm  mateřská podstata Alexandry: „Představila jsem si pokoj, který připomíná tajemnou zahradu jako z Alenky v říši divů.“

Dětské postele jsou ohrazeny plotem jako z domečku pro panenky. I ten nejdrobnější detail navrhla sama Alexandra.

7-Photo_Credits___Paula_Branda_o__32_

Pojďme se teď podívat do Alexandřina pokoje a podívejme se, jaká řešení nalezla pro svou část bytu. Z praktických důvodů spojila dvě ložnice a dvě koupelny do jednoho většího pokoje se šatnou a velkou koupelnou podle svých představ. Pohodlí zajišťuje manželská postel a stěna obložená dřevem, která pokoj opticky otepluje.

Dřevěné desky na stěně za postelí vytvářejí v pokoji příjemné, teplé klima.

11ab-Photo_Credits___Paula_Branda_o__4_

Rodinný pokoj

Když se vypravíme po schodech nahoru, dojdeme do výjimečné části Alexandřina domu. Původně tomuto patru vévodil otevřený prostor s bazénem. „To pro mě ale nemělo význam – nechtěla jsem tak velký dům s tak malým prostorem ke každodennímu užitku,“ vysvětluje Alexandra. Proto zde zařídila obývací pokoj s dveřmi na terasu. Kuchyně, stůl, pokoj, terasa a gril dovolují dospělým trávit tu čas po svém a zvát si sem přátele. „Druhé patro je mi z celého domu nejbližší,“ dodává Alexandra.

I tady na podlaze uvidíme leštěný beton, který se nachází ve všech pokojích, v kuchyni, prádelně i koupelnách. Alexandra se rozhodla pro jeden typ podlahy, aby měl dům jednolitý charakter. Beton ve spojení s přiznanými cihlami evokuje industriální styl, který je patrný z celého projektu domu.

„Snila jsem o slunném salónku s čerstvým vzduchem, pohodlnými židlemi a slunečníkem. S výsledkem jsem spokojena.“

10-Photo_Credits___Paula_Branda_o__5_

Vše má svůj příběh

Zděděný lustr, sbírka svícnů, turecký koberec z patchworku, vlastnoručně namalované obrazy… Ukázat na jediný předmět, který by v úplnosti vyjádřil formát tvůrčí duše a vysublimovaného vkusu Alexandry, je zcela nemožné.

Pár křesel zděděných po babičce získal nový netradiční potah.

Hledání umělecké exprese je čistá vášeň. Tento obraz namalovala Alexandra v období, kdy se vracela k výtvarnému umění.

9--Photo_Credits___Paula_Branda_o__13_

Westwing: vzrušující výzva

Těžko můžeme shrnout práci Alexandry Toblerové pro Westwing na několika řádcích. Ty tři roky překypovaly rozličnými zkušenostmi, pochybnostmi, emocemi i úspěchy – intenzivními právě jako revoluce na brazilském trhu v oblasti home & living. „Když jsem ve Westwing začínala, bylo naším cílem získat silnou pozici na trhu prostřednictvím internetových stránek a pečlivě vybrané nabídky produktů. Cítím, že se nám to povedlo, ale s tím pro nás výzvy nekončí,“ říká Alexandra.

Neustálé překvapování zákazníků něčím výjimečným, účast na inovativních projektech, propagace interiérového designu a k tomu schopnost nepřetržitě inspirovat milovníky bytového návrhářství – jak to jen dělá? Pracuje i žije podle toho, v co věří – totiž že „opravdoví lidé chtějí opravdový domov“. Z jejich očí ještě stále vyzařuje vášeň vynálezce, její ruce nepřestávají tvořit a její fantazie a srdce dávají vzniknout stále novým projektům.

Emotivní, plná exprese, netečná vůči stereotypům, módě i trendům, stále hledající nové koncepce – právě taková je Alexandra Toblerová, silná, fascinující osoba věrná sama sobě.

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline